©AFP

Bajkovita jesen češkog fudbala i dalje traje: Viktorija se digla iz mrtvih u Frankfurtu

Vreme čitanja: 4min | čet. 26.09.24. | 23:01

Olimpijakos za šest minuta pao u Lionu, RFS ubedljivo poražen u Bukureštu

Češki klubovi najprijatnije su iznenadili tokom letnjih evropskih kvalifikacija, a rezultate izvan svih očekivanja nastavljaju da beleže i u ‘ligaškom’ delu kontinentalnih takmičenja. Praška Sparta je na startu Lige šampiona deklasirala Salcburg (3:0), Slavija sinoć na otvaranju Lige Evrope slavila na gostovanju Ludogorecu (2:0), a nacionalni koeficijent dodatno je 'nabildovala' Viktorija na gostovanju u Frankfurtu. I to na neverovatan način!

Ajtraht je bio pred pobedom, četiri minuta pre kraja utakmice imao je dva gola prednosti pošto je sredinom drugog poluvremena slomio otpor rivala – ili se makar tako činilo – a onda se tim iz Plzenja izdigao iz mrtvih i sa dva pogotka u završnici stigao do boda – 3:3 (1:1).

Velikog boda, jer zahvaljujući njemu se Češka učvrstila na prvom mestu u trci za jedno od dodatna dva mesta u Ligi šampiona za narednu sezonu sa čak 6.300 poena, više od svih ostalih zemalja u Evropi…. A, do njega je došla tako što je na 27 evropskih utakmica ostvarila 21 pobedu i četiri remija!

Ovaj poslednji Viktora je obezbedila režiravši pravo čudo u Frankfurtu, jer Ajntraht je sredinom drugog poluvremena, golovima Žuniora Dine Ebimbea i Rasmusa Kristensena u razmaku od svega pet minuta stekla kapitalnu prednost. I činilo se da će je odbraniti. Viktorija dugo nije uspevala da pripreti, a onda kada je domaćin spustio gard - bum!

Šok u Frankfurtu. Princ Adu je u 86. minutu kaznio uspavanost Ajntrahtove odbrane na drugoj stativi naredivši juriš gostiju u završnici meča. I onda treći minut nadoknade, Sempson Dve je poslao dugu loptu iz auta pred gol, nastala je gužva u šesnaestercu domaćeg tima, a tamo se najbolje snašao Vaclav Jemelka za nevericu na Valdstadionu.

U jednom od derbija večeri Lion je pred svojim navijačima savladao prošlogodišnjeg osvajača Lige konferencije Olimpijakos - 2:0 (0:0). Grčki tim se dobro držao u Francuskoj više od sat vremena, međutim, spustio je gard na šest minuta i to skupo platio.

Tim Pjera Saža, koji je od starta sezone ostvario samo jedan trijumf, do drugog je stigao golovima u razmaku od 65. do 71. minuta. Goste iz Pireja načeo je Rajan Šerki snažnim udarcem u bliži ugao sa oko pet metara, kojim je iznenadio Konstantinosa Colakisa, a otpor čete Hosea Luisa Mendilibara slomio je rezervista Said Benrama u kontri samo četiri minuta po ulasku u igru.

Ubedljiv je bio i FCSB, koji je pred svojim navijačima deklasirao RFS - 4:1. Rumunskom velikanu ne ide najbolje u prvenstvu, posle devet odigranih utakmica nalazi se pri dnu sa svega deset bodova, ali se rezultatska kriza večeras gotovo nijednog trenutka nije osetila. Letonci jesu uspeli da ekspresno izjednače posle vodećeg gola domaćina, ali je klub iz Bukurešta već po isteku pola sata igre ponovo poveo, a u nastavku je sa dva gola Darijusa Olarua overio pobedu. Ako je gostima za utehu, makar su uspeli da postignu gol, njihov istorijski prvi u grupnoj/ligaškoj fazi nekog evropskog takmičenja.