Žarko Lazetić (AFP)

Lazetić gleda, ne veruje: Imao Bragu i osvetu u šaci, Kamenolom ga opet zatrpao (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | čet. 26.09.24. | 23:13

Luda završnica u Portugaliji koju će srpski stručnjak sanjati, Ajaks u Amsterdamu podsetio na slavne dane i demolirao Bešiktaš - 4:0

Bio je rani avgust 2023. Žarko Lazetić i njegov TSC gostovali su Bragi u 3. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona i 19. minuta fudbala u Kamenolomu bilo im je dovoljno da shvate da su miljama daleko od elitnog evropskog nivoa. Osetili su Topolčani podrhtavanje tla, detonaciju izazvanu toptom brzonogih Braginih fudbalera i kao da ih je zasuo odron od kojeg nisu mogli da pobegnu. Nakon 3:0 u Portugaliji, zatrpan je TSC i u revanšu sa četiri pogotka (1:4). Pokušaj da se dotetura do plej-ofa Lige šampiona pretvoren je u blamažu.

TSC je još jednu sličnu doživeo nedavno baš od svog bivšeg trenera Žarka Lazetića i njegovog Makabija. Srpski stručnjak nastavio je svoju trenersku priču u Izraelu gde je do večeras bio u seriji od devet vezanih pobeda, a desetu imao u šaci. Vodio je njegov Makabi protiv Brage do 88. minuta, sve je bilo servirano za veliku osvetu stratega iz Kosovske Mitrovice, a onda je Kamenolom ponovo počeo da podrhtava, kamenje da leti na sve strane. Lazetiću je ostalo samo da u neverici posmatra kako njegovi puleni prosipaju sve ono što su do 30. minuta uspešno čuvali - 2:1.

Koliko je izraelski predstavnik večeras izgubio - a poraz od pet puta skupljeg tima nije zaslužio - pokazuje i sled događaja na terenu. Poveli su gosti po isteku pola sata igre zahvaljujući realizovanom jedanaestercu Ošera Davide, tročlana odbrana čiji je deo ubedljivo najbolji deo bio i Nemanja Stojić. Štoper kojeg je Crvena zvezda ovog leta preprodala Makabiju odigrao je sjajan meč, ali je senku na sadržajnu partiju u samoj završnici bacio Brumin šou.

Sećaju se Brume dobro i Lazetić i navijači, a posebno igrači TSC-a iz prošlogodišnjeg dvomeča. Od tadašnjih sedam pogodaka Brage u 180 minuta, Portugalac je autorizovao dva i namestio jedan. Večerašnji preokret arhivira se isključivo njegovim imenom.

Verovatno ga ne bi ni bilo da prečka u 81. minutu nije zaustavila udarac Dora Pereca sa desetak metara, kao ni da, kada je Burma izjednačio rezultat, okvir gola ponovo nije bio saveznik domaćina. Patati je levicom već savladao Mateusa, ali se prečka ponovo zatresla. I praktično pomogla Bragi da otvori kontru - ispostavilo se smrtonosnu.

Ispao je Stojić ispred svog šesnaesterca, Makabi se naizgled odbranio, ali VAR sobi nije promakla ruka Šolma koja je dirala loptu. Dosuđen je penal i Bruma je drugim pogotkom ostavio goste bez ičega. Do kraja sudijske nadoknade logična frustracija velikana sa Blumfilda i dva žuta kartona za Kanihovskog i Asante, igrače koji su prethodno već požuteli. Dakle, umesto da odnese tri boda u Izrael, Makabi je ostao na nuli, a pritom i bez dvojice igrača u rotaciji za naredni evropski izazov 3. oktobra protiv Mitjilanda kod kuće.

U isto vreme u Amsterdamu, potpuno druga slika. Iako je startna postava Ajaksa, pogledom na imena, zaličila na grupu građana, Kopljanici su igrom zaličili na sopstvene slavne dane. Leteli su po terenu, nisu odavali utisak da ih vodi čovek kojeg bije glas da je izraziti defanzivac, a epilog je bilo stradanje Bešiktaša na Johan Krojf areni - 4:0.

Dominantno je izgledala ekipa Frančeska Fariolija na obe strane terena, činjenica da je napadački konstantno opterećivala crno-bele, nije joj smetala da im uskrati udarac u okvir gola. Našao je Italijan idealan štoperski tandem sa Josipom Šutalom i Jurijem Basom, a Mika Gots sa dva pogotka pokazao da bi u budućnosti mogao da bude nova velika stvar iz Amsterdama.

Do uvodnih minuta drugog poluvremena turski predstavnik bio je u igri budući da je zaostajao samo za gol Fits Džima iz 31. minuta, ali su ga od 51. do 55. minuta Kopljanici ubacili u centrifugu i zahvaljujući pogocima Gotsa i Keneta Tejlora poveli sa 3:0. Tačka je stavljena u 73. kada je belgijski tinejdžer Gots zaokružio najupečatljiviju partiju od starta sezone.