Liga 1 – prvenstvo koje gubi zvezde, milione i navijače
Vreme čitanja: 9min | pet. 16.08.24. | 08:56
Novi šampionat Francuske - manje atraktivan, ali potencijalno neizvesniji od prošlosezonskog - počeće ovog petka (20.45 časova) duelom Avra i branioca trona Pari Sen Žermena
Kada pričamo o Ligama petice, nekako uvek prvenstvo Francuske provučemo kao najslabije. Jednostavno, tamošnji klubovi ne poseduju kvalitet, medijsku atraktivnost, a ni prvenstvo nije dovoljno uzbudljivo da bi pariralo engleskoj Premijer ligi, španskoj Primeri, nemačkoj Bundesligi i italijanskoj Seriji A. Svesni su problematike i čelnici prvenstva jedine države na planeti čija teritorija se prostire na četiri različita kontinenta (Evropa, Severna Amerika, Južna Amerika i Afrika). Probali su da iskoriste mini-momentum koji je stvori Pari Sen Žermen pomoću investicija iz Katara, ali sve njihove ideje obile su im se o glavu kao bumerang.
Zato, opšta je ocena da novi šampionat, koji počinje ovog petka od 20.45 časova susretom Avra i PSŽ-a, najmanje je atraktivan do sada i odavno nije vladalo slabije interesovanje. I to se ogleda na mnogo različitih načina.
Izabrane vesti
Najveći promašaj Lige 1 vidimo kroz ugovor o televizijskim pravima. Pomislili su Francuzi da mogu da traže novac skoro kao Englezi, prošle godine su mu lupili cenu od milijardu evra i udarili su u zid. Niko nije hteo da prenosi prvenstvo, postojao je ogroman rizik da će se po prvi put u novijoj istoriji desiti da mečevi francuske lige ne budu igrani pred kamerama, pa je na kraju svega nedelju dana pre početka takmičenja Liga 1 priznala kapitulaciju i prodala DAZN-u i BeIN-u prava upola cene. Za 500.000.000 evra, 100.000.000 po sezoni.
Ugovor je potpisan na pet godina, ali pošto su mečevi bili slabo gledani prošle sezone nosioci TV prava su zapretili da će raskinuti saradnju. Ovog leta su se ozbiljno preznojavali u FS Francuske, pa su na kraju morali da prihvate još gore uslove od prethodnih. Precizno, za 12,3 odsto slabije uslove. Ubačena je i klauzula, ukoliko se prebaci cifra od 1.500.000 „sabskrajbera“ (gledalaca prijavljenih na zvaničnoj platformi) DAZN će morati da uplati ligi još 50.000.000 evra. Međutim, ako bude ispod te cifre na leto će moći da izađe iz ugovora uz plaćanje penala od samo 20.000.000.
20.45: (7,25) Avr (4,60) PSŽ (1,43)
Prvi čovek Olimpika iz Liona, američki biznismen Džon Tekstor, ocenio je ovaj novi ugovor kao sramotan za francuski fudbal.
„Potpisivanje dugoročnog ugovora po tradicionalnom distribucionom modelu je korak unazad, umesto da gledamo u napred“, nezadovoljan je Tekstor.
Naravno, svi znamo zašto postoji bojazan da će biti manje gledalaca i na stadionima, i kraj televizijskih ekrana nego prošle godine. U Ligi 1 više ne postoji prave svetske fudbalske zvezde posle odlaska Kilijana Embapea u Real Madrid ovog leta. Pre njega iz PSŽ-a su otišli i Nejmar i Lionel Mesi, trojica glavnih marketinških aduta Francuza.
***
***
Zapravo, sada je nemoguće i reći ko je najveća zvezda francuske lige, jer svi ti najkvalitetniji igrači koji su ostali ipak ne spadaju u red „galaktikosa“, kakvih imamo u svakom drugom šamionatu Lige petice. Koliko je prvenstvo neatraktivno čak i samim fudbalerima ogleda se i u činjenici da veoma mali broj francuskih reprezentativaca uopšte želi da igra u svojoj otadžbini.
Od 25 igrača koji su bili na spisku reprezentacije Francuske na minulom Evropskom prvenstvu u Nemačkoj, samo sedmorica će igrati u Ligi 1 ove sezone, pod uslovom da i oni ne naprave neki transfer. Pritom, gotovo niko od prvotimaca, samo Usman Dembele i Randal Kolo Muani, koji nastupaju za PSŽ.
PSŽ ŠAMPION FRANCUSKE - KVOTA U MOZZARTU JE 1,40.
Pored njih, članovi Svetaca su još i Bredli Barkola (21) i Voren Zaire Emeri (18), Jusuf Fofana je član Monaka, Žonatan Klaus od nedavno igra za Nicu, a golman Bris Samba brani mrežu Lansa. Čak ni igrači sa šireg spiska Galskih petlova ne igraju u Ligi 1, osim defanzivca PSŽ-a Lukasa Ernandeza. Najbolji francuski igrači igraju u Primeri (Embape, Grizman, Čuameni, Kamavinga), Premijer ligi (Saliba, Areola, Disasi), Seriji A (Pavar, Manjan, Tiran) i Bundesligi (Koman, Upamekano, Lukeba).
PSŽ je odlaskom Embapea ostao bez čoveka zaslužnog za tačno trećinu golova koje su Sveci postigli prošle sezone. Na Parku prinčeva je ostao vakum koji će se teško popuniti, iako nije sporno da Parižani imaju najbolji tim u ligi.
Španski trener Luis Enrike je pregrmeo prošle godine onaj najgori, tranzicioni period, iako su u jednom trenutku rezultati bili loši. Osvojio je na kraju titulu dominantno i postavio temelje tima koji će i ove godine u kladionicama biti apsolutni favorit. Što i nije neka mudrost, s obzirom na to da je PSŽ osvojio 10 od poslednjih 12 šampionata. Samo su ga Monako i Lil u tom periodu iznenadili po jednom.
Enrike, osim na pomenute francuske reprezentativce može da računa i na iskustvo zemljaka Marka Asensija, Fabijana Ruiza, Karlosa Solera i Huana Bernata. Tu su i kapiten Markinjos, Milan Škrinijar, Đanluiđi Donaruma, Ašraf Hakimi, pa talentovani Nunjo Mendeš, Gonsalo Ramos, Kang In Li… Potrošeno je oko 120.000.000 evra na dovođenje Žoaa Neveša, Vilijana Pača i Matveja Safonova, a sve je izvesnije i da Dezire Due dođe iz Rena. Na papiru, ogroman je jaz između Svetaca i ostatka prvenstva. To takođe tera gledaoce da prebace na drugi kanal, kada se istovremeno igraju i mečevi u ostalim Ligama petice.
OLIMPIK MARSELJ ŠAMPION FRANCUSKE - KVOTA U MOZZARTU JE 10,0.
Svim silama se Olimpik Marselj trudio ovog leta da smanji zaostatak za Parižanima. Prethodno prvenstvo je završio na katastrofalnoj osmoj poziciji, to nije bilo dovoljno čak ni za plasman u Ligu konferencije. Uprava kluba sa Velodroma je uložila skoro 90.000.000 u pojačanja, došli su Mejson Grinvud (Mančester Junajted), Eli Vai (Lans), Ismael Kone (Votford) Bamo Meite (Lorijan), na pozajmice i Valentin Karboni (Inter) i Pjer Emil Hejbjerg (Totenhem)… Ukupno 10 novih igrača, mada otišli su Pjer Emerik Obamejan, Ismaila Sar, Vitinja, Pape Gaj i Mateo Genduzi. Očekivali smo i prošle sezone mnogo od Olimpika, pa nije bilo ništa. Tada je doduše napravljena greška što je angažovan za trenera Đenaro Gatuzo. Sada je opet Italijan na klupi, Roberto De Zerbi. Očekivanja su visoka.
U top 3 će verovatno da bude i Monako. Vicešampion nije mnogo menjao sastav u odnosu na prošlu sezonu, od četiri pojačanja najzvučniji je Tilo Kerer, koji je stigao iz Vest Hema. Zvezde tima su kapiten Aleksandar Golovin, napadači Bril Embolo i Folaran Balogun, te nekadšanje krilo Liverpula Takumi Minamino. Međutim, niko od njih nije fudbaler vrhunske klase, kakvi bi recimo imali mesta u startnim postavama vicešampiona Nemačke Bajerna ili drugoplasiranog engleskog tima Arsenala ili vicešampiona Španije Barselone. I to govori o potonuću Lige 1 iz krema evropskog fudbala.
Uostalom, možda bi i čitav utisak o francuskom fudbalu bio potpuno drugačiji da su rezultati u Evropi bolji. Međutim, oni jednostavno nisu na nivou Liga petica. U 21. veku samo četiri kluba su stizala do finala UEFA takmičenja, Marselj u Kupu UEFA/Ligi Evrope 2004. i 2018. godine, a Monako i PSŽ do meča za trofej u Ligi šampiona 2004. i 2020. godine, ali u sva četiri navrata su poraženi. Ukupno gledano Francuzi imaju ukupno 16 evro-finala i samo dve pobede, Olimpik Marselj je 1993. bio najbolji u Kupu evropskih šampiona, a Pari Sen Žermen tri godine kasnije u Kupu pobednika kupova. Očajnički im je potreban neki iskorak, koji bi podigao reputaciju lige.
Ovako, u ovom sistemu, poslednjih godina je česta pojava „instant klubova“, koji naprave tim za jednu sezonu. Čak ni onaj šampionski tim Lila nije potrajao duže od toga, čim je sledeće sezone izašao u Ligu šampiona nastali su problemi. Posle toga smo imali Lans, koji je pretprošle sezone bio hit i izborio elitno tamičenje, pa prošli šampionat završio na sedmom mestu, a sada se slično posrnuće očekuje i od Bresta, koji će ove jeseni debitovati u Ligi šampiona. Ne kruju čak ni u Brestu da nemaju tim za to da ponove uspeh, biće zadovoljni ako budu pri sredini tabele.
--------------------
SVI ŠAMPIONI FRANCUSKE
12 – PSŽ
10 – Sent Etjen
9 – Olimpik Marselj
8 – Monako, Nant
7 – Olimpik Lion
6 – Bordo, Rems
4 – Lil, Nica
2 – Sošo, Set
1 – Lans, Pariz, Olimpik Lil, Strazbur, Rube-Turkoan, Okser, Monpelje
--------------------
Biće interesantno videti koliko ove sezone može Olimpik Lion. U prethodnom šampionatu je nekadašnji vladar francuskim fudbalom bio katastrofalan tokom jeseni, dugo čak i u zoni ispadanja, a onda je na zimu promenio sastav i na kraju se probio do šeste pozicije. Trener Pjer Saž je ovog leta dobio novi kontigent pojačanja, vredan čak 135.000.000 evra. Stigli su Duje Ćaleta Car, Musa Nijakate, Žorž Mikautadze, Said Ben Rama, Abner… Samo sada treba sve to posložiti.
Jedna od zvezda Liona je nekadašnji reprezentativac Srbije Nemanja Matić, čija uloga u veznom redu je mnogo puta isticana u Francuskoj kao ključna u usponu Olimpika prošle sezone. Da nas ne shvatite pogrešno, ali i to govori malo o francuskom fudbalu. Ako čovek koji je 1. avgusta proslavio 36. rođendan pravi toliku razliku u ekipi koja pretenduje na sam vrh, liga je u problemu.
Nije Matić jedini srpski fudbaler koji će igrati u Ligi 1 ove sezone, a zanimljivo da niko od preostale trojice barem do sada nije bio ni blizu toga da debituje za A reprezentaciju naše zemlje. Najveće iznenađenje je 24-godišnji napadač Andrej Ilić, koji nije uspeo da se kroz omladinske kategorije izbori za šansu u Partizanu, već je karijeru morao da gradi preko Napretka i Javora. Iz Ivanjice ga je put vodio u letonski RFS, odatle u Volerengu, koja je ispala iz norveškog šampionata, a onda ga je prošle zime potpuno iznenadno kupio Lil za 3.750.000 evra.
Na Iliću je insistirao portugalski strateg Paulo Fonseka, smatrao je da 189 centimetara visoki napadač može mnogo da mu koristi, ali nažalost Ilić se povredio već na samom početku francuske karijere i nije se više vraćao na teren do samog finiša sezone. Još gore po njega, ovog leta je Fonseka otišao u Milan, a veliko je pitanje koliko je u planovima novog trenera Bruna Ženežja. Dvomeč i pobedu nad Fenerbahčeom u 3. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona je srpski fudbaler odgledao sa klupe.
Svakom minutu provedenom na terenu radovaće se i Miloš Luković, novi centarfor Strazbura. Ovaj 18-godišnji napadač je stigao u Ligu 1 bez gotovo ikakvog renomea u inostranstvu, direktno iz redova IMT-a. Mladi reprezentativac Srbije će morati mnogo da radi kako bi opravdao Strazburov potez da klubu sa Novog Beograda plati obeštećenje od gotovo 5.000.000 evra. Pred start sezone je doživeo i povredu.
Posle dve sezone patnje u drugom rangu, u Ligu 1 se vratio i posrnuli velikan francuskog fudbala, Sent Etjen. Do nedavno najtrofejniji klub svoje zemlje (prestigao ga PSŽ, koji sada ima dve titule više) se za povratak u elitu častio dovođenjem talentovanog srpskog fudbalera Igora Miladinovića. Doskorašnji igrač Čukaričkog je koštao Zelene 3.000.000 evra.
U francuskom fudbalu generalno ima mnogo talentovanih igrača i daleko od toga da se igra loš fudbal. Međutim, striktno sa marketinškog aspekta, nedostaju fudbaleri koji će privući pažnju nekog tamo Kineza, Arapina ili Amerikanca, koji tek onako površno gleda fudbalske mečeve. Nažalost, u današnje vreme bez njihove pažnje nema ni sponzora, samim tim nema ni novca neophodnog da se održi korak za Real Madridom, Mančester Sitijem, Bajernom, Liverpulom, Arsenalom, Barselonom i drugim „superklubovima“ koji uglavnom pobeđuju francuske ekipe. Čak ni prebogati PSŽ ne uspeva pošteno da se porva sa njima i sve mu je teže.
Francuskom fudbalu očajnički je potrebno neko svetsko čudo, jer sve je jasnija silazna putanja u kojoj se nalazi...
FRANCUSKA 1 – 1. KOLO
Petak
20.45: (7,25) Avr (4,60) PSŽ (1,43)
Subota
17.00: (2,75) Brest (3,35) Olimpik Marselj (2,55)
19.00: (3,40) Rems (3,50) Lil (2,25)
21.00: (1,50) Monako (4,30) Sent Etjen (6,50)
Nedelja
15.00: (3,10) Okser (3,20) Nica (2,40)
17.00: (2,10) Monpelje (3,50) Strazbur (3,80)
17.00: (2,15) Tuluz (3,35) Nant (3,80)
17.00: (5,50) Anže (3,70) Lans (1,67)
20.45: (2,45) Ren (3,50) Olimpik Lion (3,05)
***Kvote su podložne promenama