Željko Obradović i Bogdan Karaičić (© Star sport)
Željko Obradović i Bogdan Karaičić (© Star sport)

Život Obradovićevog asistenta: Radimo 10 dana unapred, Željkov temperament ide sa velikim znanjem

Vreme čitanja: 7min | uto. 04.02.25. | 16:29

Asistent u stručnom štabu Željka Obradovića, Bogdan Karaičić pričao je za Mozzart Sport pred put ekipe u Italiju

Prosečan navijač evroligaškog kluba, teško može da zamisli koliko napora i pripreme je potrebno da bi se ekipa optimalno spremila za sve izazove. Posebno kada dođe vreme za duplo kolo u elitnomom takmičenju i to na strani. U takvom momentu je Partizan Mozzart Bet koji je danas krenuo put Bolonje gde igra protiv Virtusa u sredu od 20.30, a onda samo dan kasnije kreće put Monaka. Dok svi sa pravom gledaju u Željka Obradovića kao glavnog trenera, veliki deo posla odrađuju i asistenti koje je najtrofejniji trener Evrolige uvek hvalio.
"Neko sam ko je tražio od pomoćnih trenera da budu otvoreni. Nisu mi potrebni da klimaju glavom. Imali smo razgovore u kojima se oni ne slažu sa mnom ili ja sa njima. To je normalno. Ja nisam tvrdoglav čovek, saslušam sve, ali na kraju donosim odluku. Nisam bezgrešan, slušam ljude", rekao je bio Obradović u opširnom intervjuu za Mozzart Sport koji možete pročitati OVDE.

Baš zato smo odlučili da vidimo, kako to izgleda prosečan dan asistenta Željka Obradovića dok je ekipa na izazovnim gostovanjima. Hodajući po aerodromu "Nikola Tesla", zatekli smo Bogdana Karaičića sa laptopom u krilu, gleda snimke... Radi.

Izabrane vesti

Iako je u prvi mah bio nevoljan da priča, kada smo mu razjasnili ideju teksta, odlučio je da podeli sa nama kako u praksi izgleda biti deo stručnog štaba Partizan Mozzart Beta.
"Sada, kada je duplo kolo na programu, mi smo već sve završili što se tiče pripreme Virtusa i Monaka. Skauting je odrađen, sastanak i ideja oko taktike i to šta bi valjalo da igramo", počinje Bogdan Karaičić razgovor za Mozzart Sport.

Detaljnije otkriva kako to izgleda, ključ uspeha je - timski rad.
"Najviše Aca Matović i ja koristimo vreme na putu da spremimo narednog protivnika. Imamo višak vremena dok smo na aerodromu, letu ili hotelu da analiziramo Zadar i protivnike u Kupu. U teoriji možda spremimo sva tri protivnika za Kup tokom ovog putovanja. Mi uvek moramo da budemo dva kola ispred. Virtus je već odrađen, sastanak smo imali u ponedeljak, na dan utakmice imamo detalje neke, ali mi uvek unapred radimo".

Ako ste mislili da je za igrače ritam žestok, ništa drugačije nije ni za trenere.
"Čim se završi utakmica, mi uveče već pošaljemo Željku sve spremno, šta će biti u narednom meču. Kada je duplo kolo, onda se podelimo što se posla tiče, ali generalno moramo da budemo sedam do deset dana ispred onoga što igramo. Nekada to nije najlakše jer se na treningu fokusiraš na prvog protivnika, a pre treninga si radio onog sledećeg. Tu je ključan fokus, moraš da držiš dve ili tri ekipe u glavi. Analizu svoje ekipe, prvog i drugog protivnika. Za trenerski razvoj je dosta dobro, ali je i dosta izazovno".

Pitamo se onda kada se nađe vreme za predah?
"Kada se raspodeli posao, sve može. Imamo dobru hemiju Aca Matović i ja. Pomaže nam mnogo i mladi Pavle. Možemo da raspodelimo veliki deo praktičnog posla, rad na vidu, individualni trening, hemija je dosta dobra i zbog toga je olakšano izvođenje posla".

Kompletna ekipa na klupi je na okupu od leta 2021, kada je i došao Željko Obradović.
"Sa Acom smo zajedno četiri godine, Pavle je došao posle prve godine. On možda nije u fokusu jer radi i neke stvari sa strane, ali mnogo nam je olakšao posao".

Kao neko ko je uvek pored Obradovića na utakmicama, malo ko bolje od Bogdana Karaičića zna kako sve funkciniše na utakmicama.
"Lepo je, kada radiš sa nekim zajedno četiri godine, to onda nešto govori. Uživamo u saradnji sa Željkom. Mnoge stvari se nauče, pre svega u odnosu sa ljudima, o lojalnosti. Meni je uvek impresivno, odnos Željka i Vlade Androića, toliko traju. Opet, ta hemija između Ace, mene i saradnja sa Željkom je odlična. On na utakmici jeste temperamentan, često ne gledam šta je rekao, nego način na koji je rekao. Često reaguje burno na informaciju koju si mu dao, ali to nije reagovanje na informaciju koju si mu dao, već reakcija na celokupnu situaciju. Njegov temperament je pozitivan, jer je ekipa onda temperamentna na terenu i daje sve od sebe, baš kao i on. Ako to sa strane izgleda agresivno, mi unutra znamo šta je to... preveliko htenje, intenzitet, ali to je u ovom poslu preko potrebno, to je i njega dovelo do ovakvom uspeha. On sve što radi podupire velikim znanjem, nije to temperament samo da bi bio intenzivan. Sve je velika škola. Imao sam neke mogućnosti letos, ali sam odlučio da ostanem, da se držimo zajedno, posebno u ovim vremenima lada je to preko potrebno".

Prelazimo i na prvog protivnika Partizan Mozzart Beta ove nedelje - Virtus Bolonju.
"Šengelija je i dalje glavna opcija, možda sada uzima i neke šuteve koje ranije nije, pre svega za tri poena. Popeo se u procentima na 44%, ali to nužno ne doprinosi pobedama jer dosta ekipa svesno ulazi u rizik što se tiče njegovog šuta, onda on naravno želi da dokaže da je to pogrešno, uzme ponekad i previše šuteva, ali on je svakako napadačka opcija broj jedan. Imaju Pajolu i Kordinijea koji su dva glavna kreatora u ekipi na spoljnim pozicijama, nekada su bili glavni odbrambeni igrači, ali...malo smo se šalili pred put. Čini se da, kada neki igrači koji su poznati kao defanzivci dobiju kreatorska zaduženja, kao da zaborave da igraju odbranu i ono što ih je krasilo. Oni su malo odstupili od defanzive jer u napadu imaju veća ovlašćenja, svakako Virtus nije u najboljem ritmu, a mi moramo da iskoristimo da dobijemo barem jednu od dve utakmice koje nas čekaju".

Nastavlja sa analizom protivnika koji je promenio trenera, sada je na klupi umesto Luke Bankija stigao Duško Ivanović.
"Ružno je reći da su slabiji jer su povređeni Žižić i Klajburn, ne znamo šta će biti sa novim igračem, da li je registrovan, doduše povrede nekada i pomognu jer se raspodele uloge drugačije, oni su ekipa koja nema šta da izgubi, mi smo pod malim moranjem. Verujem da će biti više mentalni aspekt bitan nego taktički i tehnički. Verujem da imamo potencijal i da bi trebalo da pobedimo to svakako... To je doduše teorija, kako će se pristupiti utakmici, to je sasvim nešto drugo".

Priča se nekako prirodno prenela na kompletno stanje ekipa u Evroligi.
"Ponavljaju svi, dve pobede i skačeš na drugo mesto, ali ako hoćemo da pričamo o Evroligi, lično meni fali malo hrabrosti u tom takmičenju jer postaje liga starijih igrača. U smislu ako jednom uđeš kao igrač u Evroligu, sigurno ćeš još dva ili tri ugovora potpisati. Možda je Baskonija ta ekipa koja rizikuje sa dovođenjem igrača, Asvel takođe jer je morao, kao i mi našom odlukom. Evroliga je postala prezaštićena jer svi traže evroligaško iskustvo, ali mislim da postoji veliki broj kvalitetnih igrača van Evrolige koji bi mogli da je igraju, samo je potrebno strpljenje. Kao i raspored i ritam. Kalendar je najzahtevniji za adaptaciju jer sa jedne ili eventualno dve utakmice, ti prelaziš na tri nedeljno. To je glavni problem".

Daje Obradovićev asistent konkretne primere.
"Veliki broj talentovanih igrača može da se nađe po tim, da uslovno kažem osrednjim klubovima na tabeli u Nemačkoj ili Grčkoj. Kevin Panter je dobar primer... Poljska liga, Džejlin Smit je bio u drugoj nemačkoj ligi... Kada bi postojalo strpljenje da im daju period adaptacije bilo bi poboljšanja na svim nivoima. Tvrdim da svako ima određeni kvalitet, pitanje je da li možeš da se adaptiraš jer je i to veliki kvalitet, da uspeš brzo da se adaptiraš. Primer je i Dvejn Vašington koji je jedan od najboljih skorera, ali treba da se adaptira, da ne prevede samo loptu i svaki put šutne, nešto što je Majk Džejms radio. Moć adaptacije je ozbiljan kvalitet".

Klub iz Humske ima nekoliko igrača koji dosad nisu bili deo elitnog takmičenja.
"Mi, Pariz i Baskonija smo pokazali, da ako se malo uđeš u rizik, desiće se nešto zanimljivo. Pogledajte Karlika, Sterling je relativno nov u Evroligi, imamo i Majka. Pariz je pun novajlija. Naravno... Baskonija, Asvel i mi nismo u Top 8 trenutno pa će neki možda da me demantuju, ali svakako je moguće napraviti nešto novo".

Postoje tu i jasni izazovi kada je Partizan u pitanju.
"Mi smo u problemu jer ne znamo da li ćemo igrati Evroligu naredne ili one tamo sezone, pa je to pitanje kontinuiteta. Uvek se nadaš naravno, ali papirološki nemaš garanciju. U tom delu bih voleo da vidim timove koji su hrabriji".

Neminovno je poređenje sa NBA ligom i timovima koji igraju 82 utakmice u regularnom delu sezone.
"Ljudi kažu da je NBA brutalan raspored, različita je potrošnja igrača. Primera radi, mi smo igrali protiv Studentskog centra koji se osam dana spremao za nas. Mi smo kvalitetniji od njih, toliko da i sa dve odigrane utakmice moramo da pobedimo kao što smo pobedili, ali naša potrošnja će biti velika. Posle te utakmice nemamo vremena da se oporavimo i onda dolazimo do Bolonje gde igrač jednostavno ne može da bude na optimalnom nivou, to čini košarku sporijom u Evroligi za razliku od NBA gde su svi u istom rasporedu, imamo i menadžment opterećenja, to donekle u Evropi radi Pariz, malo radikalno ali imaju neku ideju u smislu izmena i minutaže da bi održali visok intenzitet. Sa starijim igračima u Evroligi još je teže držati intenzitet. Onda dođe Lebron da priča o telu i kako ga čuva, ali ako u Evropi sediš u komercijalnom avionu dva sata, pa sletiš 70 kilometara od mesta odigravanja, uveče trening, pa ponovo autobus. Nemaš vremenski mogućnost da radiš ono što se radi u NBA ligi", završava Karaičić razgovor za Mozzart Sport, a ekipa je spremna da poleti za Italiju.


tagovi

Željko ObradovićEvroligaKK PartizanBogdan Karaičić

Obaveštavaj me

KK Partizan Mozzart Bet
Evroliga

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara