Košarkaši Australije (©Mozzart Sport / Nikola Mikić)
Košarkaši Australije (©Mozzart Sport / Nikola Mikić)

Srbija protiv nešto drugačije Australije: Ovo je generacija Džoša Gidija, Peti Mils je postao smetnja

Vreme čitanja: 5min | uto. 16.07.24. | 11:01

Džok Lendejl protiv Amerikanaca pokazao koliko je nedostajao na Mundobasketu, ali Australijancima nedostaje artiljerija

(Od izveštača Mozzart Sporta iz Abu Dabija)

Utakmica sa Francuskom u Lionu pokazala je koliko Srbija može, ali i koliko još detalja treba da se popravi kako bi na Olimpijskim igrama bila na vrhuncu forme. Posle dva dana boravka i rada u Abu Dabiju, košarkaše Srbije sati dele od toga da istrče na parket Etihad Arene i odigraju pripremni meč sa Australijom (RTS, 18.00) koji će dati još jasniju sliku o kvalitetima i eventualnim nedostacima sastava Svetislava Pešića.

Izabrane vesti

Aktuelni svetski vicešampioni radili su u ponedeljak u Etihad Areni, na dan utakmice odrađen je šuterski trening, ali je isti takođe bio zatvoren za javnost. Ekipa se novinarima otkrila samo tokom prvog dana rada, kasnije je selektor Pešić želeo da igrače maksimalno izoluje od spoljnih faktora, kako bi se pripreme odvijale u potpunom miru.

Dok čekamo Srbiju da se predstavi košarkaškom svetu u Abu Dabiju, Australija je tokom utakmice protiv SAD odigrala dva različita poluvremena i ostavila pomešan utisak. Dobra je stvar, a to je i selektor Brajan Gordžijan istakao kasnije u razgovoru sa novinarima, reakcija kompletnog tima u momentu kada su Ameri vodili sa 65:41 u trećoj deonici, posebno kada je razlika u odlučujućih deset minuta iznosila 18 poena (83:65). Bumersi se nijednog trenutka nisu predavali i pokazali su jedan od svojih najvećih kvaliteta, a to je borba do poslednje sekunde. Iako je utakmica pripremnog karaktera, Brajan Gordžijan je od svojih igrača zahteva maksimalnu ozbiljnost i pristup kao da se radi o susretu na Olimpijskim igrama, zbog čega su oni "krvarili" do kraja sa idejom da što više umanje konačnu razliku.

Najbolji pojedinac u redovima Australije bio je Džok Lendejl sa 20 poena, sedam skokova i šest asistencija. Nekadašnji centar Partizana laktao se sa američkim aždajama u reketu i pokazao koliko je nedostajao na prošlogodišnjem Mundobasketu. Dobro je sarađivao sa svojim plejmejkerima i posle otvaranja iz pik’n’rola relativno lagano je završavao akcije. Ipak, utisak je da je njegova igra bila najraznovrsnija u redovima bronzanog sastava iz Tokija.

Veliku pažnju privukla je partija Džoša Gidija iz više razloga. Postigao je 17 poena, doduše ispalio je 18 lopti da bi to uspeo (7/18 iz igre, 0/1 za tri), uhvatio osam i podelio sedam lopti. Šuterski se nije proslavio, doduše nisu ni njegovi saigrači pošto je timski procenat iz igre bio ispod 50 odsto (39/79), dok je za tri ostao na samo 22 procenata (4/18). Ipak, zaključak koji je mogao da se izvede na osnovu meča sa Amerikancima, ali i ranijim akcijama u kojima je učestvovao novi plej Čikago Bulsa jeste da se sve komotnije oseća u koži lidera i da mu ostatak ekipe veruje.

To u nezgodnu poziciju stavlja miljenika naroda Petija Milsa. Čovek čija je erupcija sa 42 poena u meču za bronzu sa Slovenijom na Igrama u Tokiju donela istorijsku medalju danas ne ostavlja utisak da je blizu te forme. Istina, prošle su tri godine i Mils sada ima 35 leta, bez stabilne NBA sredine i pomalo deluje da je starter na konto starih zasluga što pomalo čak i guši Gidija.

Čak su i kolege koje mnogo bliže prate dešavanja u australijskoj reprezentaciji razmišljanja da je Peti Mils potrošen i da bi najbolji potez bio da ga Brajan Gordžijan koristi kao rezervu. To je sada hod po tankoj liniji jer ipak se radi o NBA veteranu koji je doneo najveću radost naciji kada govorimo o košarkaškim uspesima i nije lako preseći tu nit ili je makar prekrojiti u nešto drugačiju formu.

Mils je ceo dosadašnji tok priprema odigrao slabo, bez ritma i intenziteta potrebnog za najviši nivo svetske košarke na Igrama. Protiv Amerikanaca šutirao je 2/8 iz igre uz 1/5 sa distance, mada je problem loših procenata nešto što generalno muči Bumerse.

Iako je ekipa sastavljena od igrača sa karakterom i snažnim voljnim momentom, nedostaje veći napadački arsenal što bi moglo značajno da ugrozi šanse da se Australija nađe ponovo na podijumu. Džo Ingls je tu, ali je i on u godinama kada više razmišlja šta po završetku karijere, nego što je blizu najboljim partijama. Protiv SAD odigrao je tri minuta. Ostali nemaju značajan šuterski kvalitet, bar ne za top nivo, što može da bude zabrinjavajuće.

Najveću snagu Australija je pokazala unutra, gde je pored Džoka Lendejla i Vil Magnej odigrao solidnu rolu u oba smera sa osam poena za 11 minuta u igri, čime je istakao kandidaturu da dobije veće poverenje selektora na Igrama. Metju Delavedova je na trenu proveo četiri minuta i za to vreme imao po dve asistencije i skoka, uz jednu ukradenu loptu, dok je Duop Rit igrao dva minuta. Doduše, pošto su ovo kontrolne utakmice, minutaža nije toliko u prvom planu jer stručni štab uvek kontroliše opterećenje. Posebno kada se igraju dve utakmice u razmaku od 24 sata.

Posle svega viđenog, glavna snaga Australije biće Lendejl i Gidi koji su u svojim klubovima, Hjustonu i Oklahomi – pre trejda u Čikago – imali epizodne uloge i ne naročito zapaženu minutažu. To ipak ne umanjuje kvalitet Bumersa koji možda nemaju istaknutog individualca poput Milsa koji može da sipa 30 ili 40 poena u trenutku potrebe, ali poseduje izraziti timski kvalitet, borbu koja se prenosi na visok intenzitet odbrane i psihološku snagu da se nikad ne odustaje.

“Raduje me to što smo bili bolji kako je meč odmicao. Moj posao je da ubedim igrače da mogu da pobeđuju. Vratili smo se u utakmicu sa stilom koji smo želeli sve vreme da igramo i pre svega smo izgarali u napadu. U drugom poluvremenu smo zasukli rukave i radili jako, pokazali smo mišiće i kontrolisali tempo utakmice“, rekao je Gordžijan novinarima u Etihad Areni i dodao:

“Ove pripreme su jako dobre i bitne za nas. Ovo su mi četvrte Olimpijske igre i iskreno ne verujem da smo igrali bolju košarku od ove protiv SAD, meso u meso. Sada nam dolazi utakmica protiv Srbije koja ima MVP-a NBA lige Nikolu Jokića i snažan tim oko njega. Osvojili su srebro na Igrama 2016. godine“.

Dobro pamte Bumersi Igre u Riju, posebno polufinalnu utakmicu kada su naleteli na najbolju verziju Srbije. Granitnom odbranom sveli smo ih na samo 14 poena za poluvreme, dok je na kraju rezultat bio 87:61. Bila je to verovatno najbolja utakmica Srbije pod vođstvom Saše Đorđevića i jedna od tri naša najbolja izdanja u protekloj deceniji.

Osam godina kasnije, Nikola Jokić je porastao u najboljeg igrača sveta i uz Bogdana Bogdanovića jedini je ostao iz tog srpskog tima. Kod Australije tu su i dalje Peti Mils, Džo Ingls i Metju Delavedova.

Sada nije toliko važna konačna razlika, koliko to kakav će utisak Srbija da ostavi. I da svi ostanu zdravi.



tagovi

košarkaška reprezentacija Srbijekošarkaška reprezentacija Australije

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara