Nemci u poseti Srbinu koji je prijavio nameštaljke: Ovde fudbal vodi mafija
Vreme čitanja: 3min | uto. 26.02.13. | 14:23
“Štutgarter Cajtung” došao u Loznicu da napravi reportažu o Dragiši Pejoviću koji je prvi progovorio o nameštanjima utakmica u srpskom fudbalu
Izabrane vesti
Svakog čuda tri dana dosta. Tako se može opisati situacija kada je nekadšnji fudbaler čačanskog Borca Dragiša Pejović javno obelodanio da je igrao nameštene utakmice u našoj Superligi. Tada je to bila glavna tema, ali je ubrzo sve gurnuto pod tepih. Umesto da se Pejovićeve tvrdnje detaljno ispitaju, ovaj igrač je zaradio suspenziju od FSS zbog pomenutih reči, kao i seriju pretećih poruka i poziva.
Nemački dnevi list Štutgarter Cajtung je došao u posetu Pejoviću u Loznici gde trenutno brani boje istoimenog niželigaša. Nemcima je bila zanimljiva Pejovićeva priča, pogotovo što i oni sami imaju aferu oko nameštanja mečeva u nižim ligama, a nisu naišli na slučaj da igrač javno progovori o tome. Prenosimo vam delove Pejovićevog intervjua za nemački list.
“I dalje se plašim. Uvek razmišljam šta je moglo da mi se desi zbog onoga što sam rekao jer srpski fudbal je prepun kriminalaca”, počinje Pejović priču za “Štutgarter Cajtung”.
On je Nemcima otkrio i kakve je pretnje dobijao…
“Pretili su mi da će da mi polome obe noge, da nikada neću igrati fudbal. Ponekad kada bi se supruga javila na telefon, pretili su da će povrediti i nju i naše dete. Ali, opet ponavljam i nemam šta da krijem: igrao sam nameštene mečeve. Ne zato što sam to hteo, već zato što me je rukovodstvo mog kluba primoralo na to”.
Prema podacima sindikata fudbalera FIFPro oko 41 odsto igrača u Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi je finansijski oštećeno od strane svojih klubova, a svaki deseti od njih je imao pretnje nasiljem: bilo od strane navijača, klupskih čelnika ili trenera.
Nemački list navodi da im je Pejović potvrdio da je bio primoran da igra namešten meč između Borca i Partizana 2004. godine. Nekoliko iskusnih igrača Borca, među kojima i Pejović su veče pre utakmice bukvalno bili izvučeni iz kreveta od strane klupskih funkcionera kako bi prisustvovali ponoćnom sastanku na kojem im je rečeno šta se očekuje od njih.
“To priznanje me je skupo koštalo. Plata mi je sa 1.000 evra smanjena na 150 evra, klub mi nije dao da igram, a nisu mi dali ni da odem. Upropastili su mi karijeru”.
Iako je i tadašnji Pejovićev saigrač Boban Dmitrović priznao u policiji da je meč bio namešten, nikada o tome nije povedena istraga. Dokumenti sa Pejovićevim i Dmitrovićevim rečima su nestali iz policije.
“Čačak je mali grad. Svako svakog zna. Očigledno je i da su klupski čelnici imali dobre veze u policiji”.
Pejović kaže i da je Borac samo jedan od takvih primera.
“Znam 200 igrača koji su spremni da kažu ovo isto što sam i rekao. Nažalost, pojedinac ne može ništa u toj borbi”, konstatuje Pejović.
Nemački list piše i da je Pejović za sve ovo “nagrađen” suspenzijom od strane Fudsbalskog Saveza Srbije koja je ukinuta kada je u Beograd stigla pretnja iz evropskog parlamenta gde je Pejović bio primljen kod poslanice Emin Boskurt koja ga je pohvalila za “herojsko priznanje”.
Takođe, Nemci sa čuđenjem prenose i nedavnu izjavu predsednika FSS Tomislava Karadžića koji je posle šokantnih podataka o nameštaljkama u svetskom fudbalu koje je izneo Evropol, trijumfalno obelodanio:
“Ovo pokazuje da smo mi u Srbiji čisti!”.
(FOTO: MN Press, print screen www.stuttgarter-zeitung.de)