Srbija bez dva kluba u završnici Lige šampiona preko deset godina i početka Partizanovog pada
Vreme čitanja: 4min | sre. 16.10.24. | 13:48
Štošta bi moralo da se poklopi da bi se to promenilo ove sezone
Kada se pre nešto jače od deset godina tržište 'poremetilo', kada je oko Pro Reka bilo turbulencija, situacija je iskorišćena za jačanje klupskog vaterpola u Srbiji. Investicija je bilo više nego lani, a rezultat svega bio je: Crvena zvezda ušla je u krug osvajača Lige šampiona, kragujevački Radnički je u elitnom takmičenju bio finalista i pride je bio najbolji u Evrokupu, a Partizan je izbacio plejadu igrača koji su danas oslonac reprezentacije.
Priča nije dugo trajala, ugasila se i stvari su se vratile na pređašnje stanje. Bilo je i gore, bilo je sezona kada Srbija nije imala predstavnika u Ligi šampiona, ili ako ga je i imala, tu nije pripadao, na šta su ukazivali rezultati u grupnoj fazi. Do nove 'reanimacije' srpskog vaterpola došlo je pre tri godine, ponovo je pojačano investiranje, Novi Beograd je dva puta bio finalista u eminentnom takmičenju, no jače od jedne decenije nismo imali dva kluba u završnici. Mnogo toga biće potrebno da se poklopi da bi do toga došlo ove sezone.
Izabrane vesti
Novi Beograd u prethodna tri pohoda na evropski tron nije ispunio cilj, međutim, daleko od toga da nije imao zapažene rezultate. Pro Reko ga je dva puta u finalu ostavio praznih šaka, da bi protekle sezone napravio korak unazad. Ferencvaroš ga je zaustavio u polufinalu Lige šampiona, na koncu je zauzeo četvrto mesto. Štošta je srpski šampion promenio tokom leta, podmladio je sastav, ali se, za sada, to nije odrazilo na izdanja u društvu najboljih.
Istina, dobio je novobeogradski klub grupu za poželeti. I do sada činjenicu da su mu protivnici Steaua, Oradea i Hanover jako dobro koristi. Sva je prilika da će ponovo biti među najboljih osam evropskih timova, da će se opet boriti za odlazak na završni turnir Lige šampiona. Kod Radničkog je sve u izmaglici.
Kragujevčani su, poput Novog Beograda, renovirali ekipu tokom leta. Angažovali su zvučna pojačanja, ali tek u smiraj prelaznog roka. Utiče to na izdanja i rezultate. Već posle dva kola za Radnički je svaka utakmica 'biti il' ne biti'. Ima jedan osvojen bod od mogućih šest iz utakmica sa splitskim Jadranom i Ferencvaroše, aktuelnim evropskim prvakom, i konkurencija je odmakla, ali nije neuhvatljiva.
Suštinski poraz od Ferencvaroša ništa drastično ne menja Radničkom, osim ukoliko splitski Jadran ne napravi iznenađenje u dvomeču sa Mađarima. Sve ekipe protiv Dinama iz Tbilisija 'računaju' na bodove, pa bi duel sa hrvatskim prvakom, koji se igra 13. novembra u Šumadiji, izvesno mogao da odluči hoće li Srbija prvi put od sezone 2014/2015 imati dva kluba u završnici Lige šampiona.
Format elitnog takmičenja se menjao više puta, bilo je sezona kada je Srbija imala jednog predstavnika ili ga uopšte nije imala. Ali, poslednji put dva tima su se za evropski trofej borila upravo u dve sezone u kojima je vaterpolo u zemlji bio najpropraćeniji, kada su tribine bile pune. Neretko i krcate. Crvena zvezda je u sezoni 2012/2013 postala prvak Evrope, a Partizan je u učestvovao na finalnom turniru i zauzeo četvrto mesto. Pride je Radnički osvojio Evrokup. Godinu dana kasnije kragujevački klub je izgubio u finalu Lige šampiona od Barselonete, a prethodno nadigrao beogradske crno-bele, koji su u četvrtfinalu predvođeni Vladimirom Vujasinovićem priredili senzaciju eliminisavši Pro Reko posle izvođenja peteraca.
Još od te generacije Partizana čiji deo su bili Dušan Mandić, Nikola Jakšić, Gavril Subotić, Nikola Dedović, Ognjen Stojanović, Nikola Dedović, Miloš Ćuk, Slobodan Soro, Nemanja Vico, te prve verzije kragujevačkog drim-tima, Srbija nije imala više od jednog predstavnika u završnici eminentnog klupskog takmičenja na Starom kontinentu.
SRPSKI KLUBOVI U LIGI ŠAMPIONA:
SEZONA 2012/2013
Učesnici: Crvena zvezda, Partizan, Vojvodina
Grupa: Crvena zvezda (druga), Partizan (drugi), Vojvodina (peta)
Osmina finala: Crvena zvezda, Partizan (prošli)
Četvrtfinale: Crvena zvezda, Partizan (prošli)
Fajnal-for: Crvena zvezda (prvak), Partizan (četvrti)
SEZONA 2013/2014
Učesnici: Radnički, Partizan
Grupa: Radnički (prvi), Partizan (treći)
Četvrtfinale: Partizan (prošao), Radnički (direktno u polufinalu)
Fajnal-siks: Radnički (finalista), Partizan (četvrti)
SEZONA 2014/2015
Učesnici: Partizan, Radnički
Grupa: Partizan (četvrti), Radnički (peti)
Fajnal-siks: bez predstavnika
SEZONA 2015/2016
Učesnik: Partizan
Grupa: Partizan (peti)
Fajnal-sik: bez predstavnika
SEZONA 2016/2017
Učesnik: Partizan
Grupa: Partizan (osmi)
Fajnal-ejt: bez predstavnika
SEZONA 2017/2018
Učesnik: Partizan
Grupa: Partizan (osmi)
Fajnal-ejt: bez predstavnika
SEZONA 2018/2019
Učesnik: Crvena zvezda
Grupa: Crvena zvezda (osma)
Fajnal-ejt: bez predstavnika
SEZONA 2019/2020
Učensnik: bez predstavnika
SEZONA 2020/2021
Učesnik: bez predstavnika
SEZONA 2021/2022
Učesnici: Novi Beograd, Radnički, Crvena zvezda
Grupa: Novi Beograd (treći), Radnički (šesti), Crvena zvezda (sedma)
Fajnal-ejt: Novi Beograd (dinalista)
SEZONA 2022/2023
Učesnici: Novi Beograd, Radnički
Grupa: Novi Beograd (drugi), Radnički (šesti)
Fajnal-ejt: Novi Beograd (finalista)
SEZONA 2023/2024
Učesnici: Novi Beograd, Crvena zvezda
Grupa 1: Novi Beograd (prvi), Crvena zvezda (treća)
Grupa 2: Novi Beograd (drugi)
Fajnal-for: Novi Beograd (četvrti)
SEZONA 2024/2025
Učesnici: Novi Beograd, Radnički
Domet: ???