©Star Sport
©Star Sport

Zvezda prvi put protiv "B produkcije", može se!

Vreme čitanja: 5min | pet. 20.09.24. | 13:05

Crveno-beli uprkos porazu od portugalskog vicešampiona pokazali da mogu da se nose sa kvalitetnijim timovima iz takozvanog drugog kvalitativnog ranga evropskog fudbala, ali ostaje da se vidi šta će se dogoditi za manje od dve nedelje, kada na red stigne "A produkcija"

Žreb nimalo nije milovao Crvenu zvezdu za ove četiri sezone u Ligi šampiona. Od ukupno 16 protivnika koji su joj se našli na putu u elitnom takmičenju, čak 12 su bili članovi takozvane "A produkcije", odnosno klubovi iz "top 5" evropskih liga (Pari Sen Žermen, Liverpul, Napoli, Bajern Minhen, Totenhem, Mančester Siti, Lajpcig, Inter, Monako, Barselona, Štutgart, Milan), dva puta je odmeravala snage sa klubovima "C produkcije" (Jang Bojs dva puta i Olimpijakos), a prvi put ove sezone naletela je na "B produkciju", u kojoj se nalaze Benfika i PSV Ajndhoven.

Utisci zvezdaške javnosti posle meča sa Benfikom bili su pomešani, ali onaj glavni kaže da je srpski šampion mogao da prođe bolje protiv vicešampiona Portugalije. Da li je to bilo realno, veliko je pitanje, jer je ekipa Bruna Laža uradila ono što rade ozbiljne ekipe. Od početka je stvorila pritisak pred protivničkim golom, postigla dva brza gola, a onda se branila. Ta odbrana gola Anatolija Trubina nije izgledala savršeno u poslednjih pola sata utakmice, za šta je bila odgovorna i Crvena zvezda, mada osim tog gola Felisija Milsona sastav Vladana Milojevića praktično nije imao više stopostotnih šansi. Ipak, sam način Lažovog radovanja nakon meča, između ostalog, pokazuje i koliko je njegovom timu bilo teško da se odbrani na stadionu Rajko Mitić. Crveno-beli uprkos porazu od portugalskog vicešampiona pokazali da mogu da se nose sa kvalitetnijim timovima iz takozvanog drugog kvalitativnog ranga evropskog fudbala, ali ostaje da se vidi šta će se dogoditi za manje od dve nedelje, kada na red stigne "A produkcija".

Izabrane vesti

Jedan od statističkih parametara koji je posebno upao u oči nakon sinoćnog meča broj kornera (7-1 u korist Crvene zvezde). Nema nikakve dileme da takva mogućnost mora bolje da se iskoristi na ovom nivou takmičenja, a neophodno je pronaći i još jednog izvođača prekida, osim Timija Maks Elšnika. Koliko prekidi znače na ozbiljnom fudbalskom nivou pokazao je i drugi pogodak Benfike u Beogradu, kada je Orkun Kokču kazno komplikovanje Radeta Krunića i loše postavljanje živog zida Omrija Glazera.

Kada smo već kod broki, pogled na statističke parametre jasno pokazuje Zvezdinu inicijativu tokom većeg dela utakmice. Crvena zvezda je imala 54 odsto poseda lopte, skoro 100 više kompletiranih pasova, uz vrlo dobre procente (87 odsto uspešnosti). Crveno-beli su imali znatno više organizovanih napada od protivnika (53-35) i više šuteva (16-10). Ekipa Vladana Milojevića je imala i značajno više utrčavanja u prostor pred protivničkim golom (25-9). Zamimljiv je i parametar koji pokazuje broj pasova u završnoj trećini, koji je u ogromnoj meri bio na strani Crvene zvezde (45-17), baš kao i centaršuteva (35-9).

E sad, nikad nećemo saznati da li bi ti parametri bili ovakvi da Benfika nije rešila posao u prvih pola meča, ali svakako pokazuju da Crvena zvezda može da se nosi sa timovima "B produkcije" i da nije predaleko od njih u ovom momentu. A već 1. oktobra videćemo kako će to izgledati protiv jedne od jačih ekipa na Starom kontinentu u ovom trenutku, milanskog Intera na Đuzepe Meaci.

Crvena zvezda je prvi meč u Ligi šampiona u aktuelnoj eri odigrala protiv Napolija 18. septembra 2018. godine, koji je tada predvodio Karlo Ančeloti i vrlo dobro osetila šta znači kada jedan tim diktira tempo tokom svih 90 minuta. Ipak, frenetičnom borbenošću i savršeno organizovanom defanzivom sastav Vladana Milojevića je uspeo da odbrani bod protiv rivala koji je u svojim redovima imao Kulibalija, Zjelinskog, Fabijana Ruiza, Alana, Kaljehona, Insinjea, Mertensa, Hamšika... Pogled na statistiku takođe jasno pokazuje koliko je taj bod bio veliki. Napoli je imao 726 kompletiranih pasova, a Crvena zvezda 211. Odnos u posedu je bio 35:65, a u udarcima na gol 6:20. Nije nevažno ni napomenuti da je Milan Borjan te večeri imao šest odbrana, a Omri Glazer sinoć samo jednu.

Sličan odnos snaga u Beogradu je bio i protiv Pari Sen Žermena, bez obzira na utešni pogodak, kao proitiv Bajerna i Totenhema u narednoj sezoni, dok je pobeda nad Liverpulom zacementirana u temelje Marakane kao najveća u ovom veku. I tada je protivnik bio uspešniji u svim statističkom parametrima, ali njegova odbrana nije imala rešenje za neverovatno nadahnutog Milana Pavkova.

Prošla sezona je malo promenila odnose stvorenih i realizovinih šansi u okršajima sa timovima iz "A produkcije", s obzirom da je sastav Baraka Bahara postigao tri gola u dvomeču protiv Mančester Sitija, a dva puta se tresla i Lajpcigova mreža za 180 minuta igre. Ipak, Crvena zvezda je svoju priliku da prezimi u Evropi propustila protiv Jang Bojsa, koji pripada "C produkciji" u kojoj se nalazi srpski šampion. Kada se ponovo pojavila u Evropi pre osam godina, Zvezda je objektivno bila deo "D produkcije", ali je vremenom došla do nivoa na kom može ravnopravno da se nosi sa timovima većeg kvaliteta od sebe. U narednim godinama će se pokazati da li može ozbiljnije da se uhvati u koštac sa "B produkcijom".

Crveno-beli su se prvi put sa "C produkcijom" u Ligi šampiona suočili u sezoni 2019/2020, kada su savladali Olimpijakos na Marakani posle preokreta 1. oktobra 2019. godine i tako do poslednjeg kola zadržali šansu za ostanak u Evropi. Ipak, tamo je prokockala sve što je imala. Tomane je promašio jedanaesterac u 43. minutu, a Žander skrivio jedanasterac u 87. minutu i sebi kupio izlaznu kartu iz Crvene zvezde. Baraku Baharu se prošle sezone najviše zamerali što nije uspeo da kruniše bolju igru iz oba meča protiv Jang Bojsa. Ipak, Švajcarcima je odgovaro ofanzivan juriš Crvene zvezde u obe utakmice, pa je u Beogradu izborio 2:2, a u Bernu slavio nakon neverovatnih promašaja Šerifa Endijajea, Osmana Bukarija i In Bom Hvana. U oba meča Crvena zvezda je imala blizu 20 udaraca ka protivničkom golu, ali je igrala taktički nezrelo, tačnije onako kako protivniku više odgovara, pa je eliminacija iz Evrope praktično bila neminovana.

Naravno, Bahar i Milojević po taktičkoj disciplini ne mogu da stanu u isti koš. Do kraja Lige šampiona treba očekivati da će Crvena zvezda, makar u mečevima kod kuće sa Štutgartom i PSV Ajnhdhovenom pokušavati da pronađe način nadmudri protivnike i stigne do bodova. To će biti pakleno težak posao, posebno protiv nemačkog tima koji je u Madridu pokazao vrhunsku klasu. Sa druge strane, PSV jeste dominantan u holandskom fudbalu, ali je odnosnom snaga sa Juventusom u Torinu potvrdio da je "B produkcija", baš kao i Benfika, pa će Crvena zvezda sasvim sigurno moći da se nosi sa njim, uz dobru pripremu i odrađen posao na stadionu Rajko Mitić. Možda je protiv Benfike srpski šampion mogao da prođe i za nijansu bolje, ali igra u drugom poluvremenu svakako može da joj posluži kao podstrek za nastavak takmičenja.


Obaveštavaj me

FK Crvena zvezda

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara