TRANSFERI - ENGLESKA: Kolektivno ludilo na Bridžu traje, Ten Hagovi 'pokemoni' i Arsenalove šampionske nijanse...

Vreme čitanja: 39min | sub. 31.08.24. | 09:00

Nikad skromniji Siti, Brajtonov dar-mar od 230.000.000 koji izaziva skepsu, vrlo dobri Vest Hem, Fulam i Kristal Palas...

Još jedno haotično, uzbudljivo leto puno preokreta je iza nas u Premijer ligi. Ništa novo kad su u pitanju Englezi. Ponovo su potrošili najviše (preko 2.355.000.0000 evra), a prednjačio je i ovog puta Čelsi koji je strovalio još 261.000.000 i na kraju nije doveo samo ono što je najviše želeo. Iznenađujuće, pratio ga je Brajton, koji je za više nego duplo nadmašio sopstveni potrošački rekord! Šampion Mančester Siti dugo nije bio skromniji, kao ni Liverpul od kojeg se posle promene trenera očekivalo mnogo više, dok se Arsenal bavio šampionskim nijansama koje su mu prošle godine nedostajale. Totenhem je oborio klupski rekord za Dominika Solankea u nadi da je pronašao zamenu za Harija Kejna, Erik Ten Hag nastavio da sakuplja svoje 'pokemone', dok su više nego dobro poslovali i Vest Hem, Fulam i Kristal Palas, a Njukasl i Everton poprilično razočarali.

Pa da krenemo...

Izabrane vesti

MANČESTER SITI

Ubedljivo najskromniji prelazni rok Mančester Sitija, ne samo u eri Pepa Gvardiole, već otkako su petrodolari uplivali u plavi deo Mančestera. Od leta 2006. Građani nisu bili ovako uzdržani na letnjoj fudbalskoj pijaci. To može da se pravda činjenicom da je postojeći igrački kadar Pepa Gvardiole apsolutno ispunjava uslove za borbe i trofeje na više frontova, ali se može racionalizovati i kroz Sitijevu težnju da uredi finansijske knjige. Znamo da je klub već opterećen sa 115 optužbi vezanih za kršenja pravila o finansijskoj održivosti i profitu i da strahuje od presude koja bi mogla da bude izrečena već početkom 2025. godine.

Na Etihad su ovog leta stigla samo dva fudbalera koja bi savršeno trebalo da se uklope Gvardiolin tim. O Ilkaju Gundoganu izlišno je govoriti, Gvardiola ga obožava kao brata, ceni njegovu fudbalsku genijalnost i više puta je apostrofirao da je Gundo bio jedan od najbitnijih šrafova u osvajanju triplete. Stoga nakon što je Barselona odlučila da se reši ogromne plate Nemca, Ilkaj je pokucao na dobro mu poznata vrata. Nije ni morao da kuca, jer su, što se Pepa tiče, ona za Gundogana uvek otvorena.

Pre Nemca, još u ranoj fazi letnje pijace potpisao je Savinjo nakon eksplozije u Đironi koju je poslao u Ligu šampiona. Već su prva dva nastupa u Premijer ligi nagovestila da će lakonogo krilo plaćeno Troi 25.000.000 evra biti ozbiljno pojačanje. Mnogi u agilnom brazilcu vide otelotvorenje Rijada Mareza, a znamo koliko je Alžirac bio značajna figura u sistemu Pepa Gvardiole.

Sitijeva dugogodišnja politika da ne koči odlaske nezadovoljnih igrača dovela je do rastanka sa Hulijanom Alvaresom koji je nadmašio Rahima Sterlinga (56.000.000) i postao nova rekordna prodaja Građana (75.000.000 + 15.000.000). Argentinac se preselio u Atletiko Madrid, a Siti je pojurio niskobudžetnu zamenu. Pominjali su se Seltikov Kjogo Furuhaši, Kopenhagenov Ori Oskarson (19), ali su Građani na kraju presekli i kao da su rekli "Za odbranu titule dovoljan nam je samo Haland".

DOŠLI (25.000.000): Savinjo (Troa, 25.000.000), Gundogan (Barselona, bez obeštećenja)

OTIŠLI (141.000.000): Hulijan Alvares (Atletiko Madrid, 75.000.000), Žoao Kanselo (Al Hilal, 25.000.000), Tejlor Hervud Belis (Sautempton, 23.000.000), Serhio Gomes (Real Sosijedad, 9.000.000), Tomi Dojl (Vulverhempton, 5.000.000), Jan Kouto (Borusija Dortmund, pozajmica 4.000.000), Kalvin Filips (Ipsvič, pozajmica), Masimo Perone (Komo, pozajmica)

ARSENAL

Ako se saglasimo da su Arsenalu u prošlogodišnjoj šampionskoj trci za pobedu nedostajale nijanse, sportski sektor londonskog kluba se ovog leta posvetio upravo tim detaljima. Nije ovo bilo bombastično leto na Emirejtsu kao prethodno kada su za ukupno 230.000.000 stigli Deklan, Rajs, Kai Haverc i Jurijen Timber, već leto u kojem je klub pokušao da kompletira šampionski mozaik. Dva delića koja su, po mišljenju Mikela Artete bila neophodna su Rikardo Kalafjori i Mikel Merino.

U italijanskog defanzivca se Mikel Arteta “zaljubio” na prvi pogled - “Video sam nešto posebno... Auru, harizmu, pojavu koja nije plenila samo igračkim umećem. Tada je imao 21 godinu i reakcije potpuno nekaraktersitične za 21-godišnjaka”, rekao je Arteta nakon što mu je Arsenal doveo reprezentativca Italije za 45.000.000 evra. Kalafjori je stigao da uradi ono što veštački napravljeni levi bek Jakub Kivijor nije mogao - da donese čvrstinu, stabilnost i mirnoću na levu stranu terena, a iste te karakteristike očekuju se i od Mikela Merina na sredini terena. Transfer reprezentativca Španije iz Real Sosijedada stajao je Tobdžije 32.000.000 evra, ali nije to velika cena ako dobiju igrača koji će se momentalno uklopiti i sa Deklanom Rajsom i Martinom Edegorom skrojiti moćan manevarski trio kadar da parira Rodriju i Kevinu De Brujneu.

Arteta je više puta apostrofirao da je Arsenal podmiren u špicu napada sa Havrecom i Gabrijelom Žezusom, a iako se početkom prelaznog roka pominjala mogućnost dolaska krila koje bi rasteretilo Bukaja Saku (šuškalo se da bi to mogao biti Liroj Sane), zatim je pretposlednjeg dana Evropom odjeknula glasina o Kingsliju Komanu, ali na kraju je u severni London došao Rahim Sterling. Većala je od 30. avgusta klupska vrhuška zajedno sa Mikelom Artetom da li im je potrebno Čelsijevo krilo, a kada su shvatili da bi njegovo iskustvo u velikim utakmicama i borbi za titulu moglo da bude neprocenljivo, pohitali su i stigli na vreme. Transfer je ozvaničen koji sat nakon ponoći.

Arsenal je letnju pijacu okončao sa tri nova lica. Faktički, probio je ceh od 100.000.000 evra na kupovine, ali samo zato što je David Raja godinu dana od dolaska u klub, otkupljen sa pozajmice. I zbog njega je na kraju Aron Ramzdejl morao da ode u Sautempton po minute samo tri godine po dolasku iz Šefild Junajteda, a zameniće ga Neto kojeg su Tobdžije pozajmile pošto im je Espanjol tražio 30.000.000 evra za Đoana Garsiju.

DOŠLI (108.900.000): Rikardo Kalafjori (Bolonja, 45.000.000), Mikel Merino (Sosijedad, 32.000.000), David Raja (Brentford, 31.900.000), Rahim Sterling (Čelsi, pozajmica), Neto (Bornmut, pozajmica)

OTIŠLI (82.900.000): Emil Smit Rou (Fulam, 31.800.000), Edi Enketija (Kristal Palas, 29.700.000), Aron Ramzdejl (Sautempton, 21.400.000), Mohamed Elneni (Al Džazira, bez obeštećenja), Artur Okonkvo (Vreksam, bez obeštećenja), Albert Sambi Lokonga (Sevilja, pozajmica), Nuno Tavareš (Lacio, pozajmica), Fabio Vijeira (Porto, pozajmica), Karl Hajn (Valjadolid, pozajmica), Sedrik Soareš (istekao ugovor), Ris Nelson (Fulam, pozajmica)

ČELSI

Kolektivno ludilo na Stamford Bridžu još traje i da stvar bude još gora – kraj mu se ne nazire. Čelsi je i ovog leta potrošio više novca od bilo kojeg drugog premijerligaša, mada, da ne bude da samo kudimo, još jednom je najviše para i zaradio od prodaje igrača. Ipak, ono što je teško objašnjivo jeste potreba za gomilanjem igrača. Prošlog leta kupio je dvojicu golmana, ovog još toliko. Prošlog leta dovodio je krila na veliko, ni ovog nije bilo mnogo drugačije. I mada je Enco Mareska jasno stavio do znanja da računa na svega dvadesetak igrača, oni što su etiketirani kao višak vrlo lako bi mogli svojim nezadovoljstvom da naruše harmoniju u timu. A, takvih je u ekipi sa četrdesetak prvotimaca popriličan broj…

Ovakav vid poslovanja sa sobom nosi i posledice pa se Čelsi, potpuno očekivano, našao na listi klubova koji su morali da ostvaruju profit kako bi mogli da se pojačavaju. Najlakši način za tako nešto bio je prodavati svoje klince te su četvorica od šestorice fudbalera koji su uneli novac u kasu svojim odlaskom prošli imali dodira sa akademijom Plavaca (Ijan Matsen, Konor Galaher, Luis Hol, Omari Hačinson). Pride se otarasio nekolicine igrača sa jakim ugovorima poput Hakima Ziješa, Malanga Sara, Romelua Lukakua i Tijaga Silve…

Odlazak ovog poslednjeg najteže je pao londonskom klubu zbog čega je jedan od prioriteta bio dovođenje novog štopera, a taj je posao Čelsi završio i pre otvaranja pijace potpisavši bez obeštećenja Tosina Adarabioja iz Fulama. Drugi prioritet bio je dovođenje novog centarfora pošto su na Bridžu procenili da je Nikolasu Džeksonu neophodna podrška. Mark Giju je doveden iz Barselone, ali kao zalog za budućnost. Klub je želeo dokazanog napadača i u misiji njegovog pronalaženja debelo je podbacio. Teško je i setiti se svih fudbalera sa kojima je pokušao (Samu Omorodion, Džon Duran, Ajvan Toni, Dominik Kalvert Luin…). Najuporniji je bio sa Viktorom Osimenom, pregovarao je sa Napolijem doslovno do poslednjeg minuta prelaznog roka i – nije pronašao zajednički jezik.

U Zapadnom Londonu će očajavati, mada ako nas pitate i nije baš tolika šteta. Ionako bi samo ‘ugušio‘ Džeksona koji od kraja prošle sezone izgleda sve bolje. Uostalom, Čelsi je angažovao nekoliko zvučnih pojačanja u Pedru Netu, Žoau Feliksu i Džejdonu Sanču. Pomenuti trio mogao bi mnogo da donese londonskom klubu, ali pod uslovom da prvog zaobiđu povrede, a preostala dvojica ‘srede‘ glave i krenu da igraju kako umeju. Od igrača koji bi mogli da imaju ozbiljniju ulogu tu su još Kirnan Djuzberi Hol kojeg je Mareska povukao sa sobom iz Lestera Filip Jergensen zbog kojeg je naš Đorđe Petrović morao na pozajmicu u Strazbur i Renato Vejga koji bi svojom polivalentnošću – levi bek i defanzivni vezista – mogao da pomogne Marku Kukurelji na boku kad već Mareska ne računa Bena Čilvela...

Svi ostali na priliku će morati da čekaju i put do prvog tima pronađu kroz pozajmice. Ako ga uopšte i pronađu...

DOŠLI (261.000.000): Pedro Neto (Vulverhempton, 60.000.000), Žoao Feliks (Atletiko Madrid, 52.000.000), Kirnan Djuzberi Hol (Lester, 35.400.000), Filip Jergensen (Viljareal, 24.500.000), Omari Kelimen (Aston Vila, 22.500.000), Majk Penders (Genk, 20.000.000), Aron Anselmino (Boka Juniors, 16.500.000), Renato Vejga (Bazel, 14.000.000), Kejleb Vili (Atlanta, 10.100.000), Mark Giju (Barselona, 6.000.000), Tosin Adarabiojo (Fulam, bez obeštećenja)

OTIŠLI (175.000.000): Ijan Matsen (Aston Vila, 44.500.000), Konor Galaher (Atletiko Madrid, 42.000.000), Luis Hol (Njukasl, 33.000.000), Romelu Lukaku (Napoli, 30.000.000), Omari Hačinson (Ipsvič 23.500.000), Dijego Moreira (Strazbur, 2.000.000), Tijago Silva (Fluminense, bez obeštećenja), Hakim Ziješ (Galatasaraj, bez obeštećenja), Malang Sar (Lans, bez obeštećenja), Aron Anselmino (Boka Juniors, pozajmica), Majk Penders (Genk, pozajmica), Alfi Gilkrist (Šefild Junajted, pozajmica), Gabrijel Slonina (Barnsli, pozajmica), Kejleb Vili (Strazbur, pozajmica), Lesli Ugočukvu (Sautempton, pozajmica), Bašir Hamfris (Barnli, pozajmica), Tino Andžorin (Empoli, bez obeštećenja), Đorđe Petrović (Strazbur, pozajmica), Kepa Arisabalaga (Bornmut, pozajmica), Armando Broja (Everton, pozajmica)

LIVERPUL

Kako je u jednom trenutku izgledalo na kraju se dobro i završilo, mada svakako ne onako kako su se navijači Liverpula nadali da će biti. Jer kada se završi era jednog trenera, od drugog se očekuju brojne promene. Međutim, Arne Slot je po preuzimanju klupe ovog leta u nekoliko navrata naglasio kako je zadovoljan ekipom koju je nasledio od Jirgena Klopa, da će se radije fokusirati na talenat koji ima na raspolaganju pre nego se baviti transferima te da će novajlije dovoditi samo ukoliko oni odgovaraju vrlo visokom kriterijumu koji su na Enfildu postavili.

To, ipak, ne znači da Redsi nisu planirali mirno leto. Vataru Endo nije Slota oduševio tokom pripremnog perioda zbog čega se javila potreba za novom ‘šesticom‘, štoper je iz više razloga (Džoel Matip napustio klub, Virdžil van Dajk ušao u poslednju godinu ugovora, Ibrahima Konate hronično povređen, Džarel Kuansa neiskusan, Džoel Gomez na izlaznim vratima…) takođe bio poželjan, ali Liverpul na kraju nije uspeo da dovede ni pojača ni jednu ni drugu poziciju.

Bili su na Enfildu voljni da aktiviraju klauzulu iz ugovora Martina Subimendija samo da bi ih španski vezista odjavio odlukom da ostane u Sosijedadu, dok su trku za Lenija Joroa izgubili od Mančester junajteda. A, kada već nisu mogli do primarnih želja u Liverpulu su odlučili da ne srljaju i dovode igrače tek da bih ih dovodili. Tako su sve do tri dana pre kraja prelaznog roka bili bez ijednog pojačanja, ali su u poslednja 72 sata popravili utisak potpisavši dvojicu fudbalera.

Giorgi Mamardašvili projektovan je da u budućnosti nasledi Alisona (odbio nekoliko ponuda iz Saudijske Arabije) zbog čega je po potpisivanju ugovora ostao u Valensiji još godinu dana. Drugi je Federiko Kjeza, doveden za svega 12.000.000 evra da ponudi opciju više na jedinoj poziciji u napadu na kojoj nije bilo dubine – desnom krilu. Slot je u uvodnom delu sezone koristio Luisa Dijaza i Kodija Gakpa na levom krilu, Dioga Žotu i Darvina Nunjeza u špicu pa engleski mediji u ovom poslu vide ideju holandskog stručnjaka da sa Kjezom pomogne Mohamedu Salahu da sačuva svežinu tokom čitave sezone budući da Redse ove sezone čekaju i utakmice u Ligi šampiona. Ukoliko uspe da izbegne povrede mogao bi da bude Liverpulov bingo, posebno što je utisak da Slotov fudbal odgovara njegovom stilu igre.

DOŠLI (42.000.000): Giorgi Mamardašvili (Valensija, 30.000.000), Federiko Kjeza (Juventus, 12.000.000)

OTIŠLI (47.000.000): Sep van den Berg (Brentford, 23.600.000), Fabio Karvaljo (Brentford, 23.400.000), Adrijan (Betis, bez obeštećenja), Kalvin Remzi (Vigan, pozajmica), Stefan Bajčetić (Salcburg, pozajmica), Giorgi Mamardašvili (Valensija, pozajmica) Ris Vilijams (Morkam, pozajmica), Ben Douk (Mildzbro, pozajmica), Net Filips (Derbi, pozajmica), Džoel Matip (slobodan igrač), Tijago Alkantara (penzija)

MANČESTER JUNAJTED

Mogli bi navijači Mančester junajteda lako da se naviknu na ovakav način poslovanja njihovog kluba. Prvi letnji prelazni rok u kojem je suvlasnik INEOS vodio glavnu reč u fudbalskim operacijama bio je sušta suprotnom onim iz prethodnih godina. Junajted je na vreme dovodio pojačanja, i to ona koja je u startu zacrtao kao ‘prava’, a pride uspeo i da se otarasi viškova, za promenu – trajno.

Kazemiro je doduše ostao, ali je partijama tokom prošle sezone dao jasan signal da je ‘pečen‘ za selidbu u Saudijsku Arabiju pa je dovođenje novog defanzivnog vezista postao primaran zadatak Junajteda. I došao je Manuel Ugarte. Njega je mančesterski klub jurio nedeljama, u jednom trenutku umalo odustao zbog visoke cene Pari Sen Žermena, ali je na kraju popustio i izvadio iz sefa 50.000.000 evra (mogao bi još 10.000.000 kroz bonuse). Ugarte bi, makar u aktuelnoj sezoni, mogao da bude najveće pojačanje na Old Trafordu, ali najskuplje svakako nije. Taj epitet poneo je Leni Joro, superalentovani štoper kojeg je Junajted uspeo da namami na Teatar snova uprkos velikoj želji igrača da ode u Real. Ali Madriđani nisu želeli da ulaze u bilo kakve licitacije, dok je Junajted pristao na Lilov zahtev i na kraju, čini se, preplatio 18-godišnjeg Francuza budući da je ovaj ušao u poslednju godinu ugovora…

Junajted je silno želeo da osveži štoperske pozicije i bio spreman da dobro plati i za Džarada Brantvejta (60.000.000 evra), ali ne baš onoliko koliko je Everton tražio (80.000.000) pa se na kraju odlučio za jeftiniju (45.000.000) i za Erika ten Haga provereniju opciju u vidu Matijsa de Lihta. U paketu sa njim iz Bajerna je došao i Nusair Mazraui koji bi u taktičkom smislu mogao da bude od velikog značaja Ten Hagu budući da je sposoban da pokrije obe bekoveske pozicije na kojima Junajted već dugo ima problema. Na taj način holandski strateg nastavio je da poput 'pokemona' sakuplja svoje bivšeg učenike iz Ajaksa po Evropi pa ih sada u ‘kolekciji‘ ima petoricu (Antoni, Lisandro Martines, Andre Onana…).

Holandsku koloniju u crvenom delu Mančestera proširio je i Džošua Zirkze. Bolonjino otkrovenje i napadač nesvakidašnjeg profila bio je izrazita želja engleskog kluba kojem je novi napadač bio neophodan kao konkurencija Rasmusu Hejlundu posle odlaska Antonija Marsijala. Junajted je tako pokrio sve goruće pozicije i u sezonu ušao spremniji, a dodatan plus je to što je praktično polovinu ceha pokrio prodajom igrača koji su bili na marginama tima ili ih nije ni bilo u Ten Hagovim planovima – poput Džejdona Sanča - čime su dobrano rasteretili igrački kadar, ali i platni spisak.

DOŠLI (214.500.000): Leni Joro (Lil, 62.000.000), Manuel Ugarte (PSŽ, 50.000.000), Matijs de Liht (Bajern, 45.000.000), Džošua Zirkze (Bolonja, 42.500.000), Nusair Mazraui (Bajern, 15.000.000)

OTIŠLI (103.000.000): Skot Mektomini (Napoli, 30.500.000), Mejson Grinvud (Marsej, 26.000.000), Aron Van Bisaka (Vest Hem, 17.600.000), Vili Kambvala (Viljareal, 10.000.000), Hanibal Medžbri (Barnli, 6.400.000), Alvaro Kareras (Benfika, 6.000.000), Fakundo Peljistri (Panatinaikos, 6.000.000), Doni van de Bek (Đirona, 500.000), Džejdon Sančo (Čelsi, pozajmica), Omari Forson (Monca, bez obeštećenja), Rafael Varan (Komo, bez obeštećenja), Antoni Marsijal (slobodan igrač), Brendon Vilijams (slobodan igrač)

TOTENHEM

Ono što je izgubio prošlog leta, Totenhem se potrudio da nadomesti u, sada već minulom prelaznom roku. Posle godinu dana, praznina nastala odlaskom Harija Kejna u Bajern je, makar na papiru, zakrpljena Dominikom Solankeom od 64.300.000 evra (Bornmut može da zaradi još 12.000.000 na konto bonusa), ujedno i najvećom kupovinom u istoriji londonskog kluba.

Ako je nekadašnja prva zvezda Bornmuta proverena premijerligašaka akvizicija, sve ostalo što je Totenhem radio ovog leta predstavljalo je ulaganje u budućnost. Na novi Vajt Hart Lejn stigla su trojica velikih talenata. Da li je vezista Arči Grej (18) iz Lidsa sa obeštećenjem 41.250.000 evra preplaćen ili ne, pokazaće vreme, isto važi i u slučaju tinejdže-krila Vilsona Odobera, skoro 30.000.000 evra plaćenog Barnliju. Ali je neko bio opklada vredna rizika, to je svakako Šveđanin Lukas Bergval. Momak kojeg su želeli Barselona, Inter i još nekolicina evropskih velikana, završio je u severnom Londonu iz Jurgordena u transferu vrednom 10.000.000 evra. Priprema utakmica protiv Bajerna pokazala je da je reč o tinejdžeru zlatnog potencijala.

Pokušao je londonski klub u ranijoj fazi prelaznog roka da ulovi Konora Galahera i Džejkoba Remzija i ta dva ćorka, donekle su pokvarila utisak vrlo interesantnog prelaznog roka.

Spiskao je Totenhem skoro 150.000.000 ovog leta, zaradio trećinu te sume i prilično se umešno ratosiljao prekobrojnih fudbalera. U ranijoj turi odlazili su Pjer Emil Hejbjerg koji je imao značajnu ulogu, Emerson Rojal, Džoa Rodon, Erik Dajer, Tangi Endombele i Rajan Sesenjon, a u završnici prelaznog roka Pevci su na pozajmice poslali Manora Solomona i Đovanija Lo Selsa.

DOŠLI (144.850.000): Dominik Solanke (Bornmut, 64.300.000), Arči Grej (Lids Junajted, 41.250.000), Vilson Odober (Barnli, 29.300.000), Lukas Bergval (Jurgorden, 10.000.000)

OTIŠLI (55.300.000): Oliver Skip (Lester, 23.500.000), Emerson Rojal (Milan, 15.000.000), Džo Rodon (Lids Junajted, 11.800.000), Đovani lo Selso (Betis, 5.000.000), Ivan Perišić (Hajduk Split, bez obeštećenja), Erik Dajer (Bajern Minhen, bez obeštećenja), Tangi Endombele (Nica, bez obeštećenja), Džafet Tanganga (Milvol, bez obeštećenja), Rajan Sesenjon (Fulam, bez obeštećenja), Pjer Emil Hejbjerg (Marselj, pozajmica), Manor Solomon (Lids, pozajmica), Brajan Hil (Đirona, pozajmica), Aleho Velis (Espanjol, pozajmica), Dejn Skarlet (Oksford, pozajmica), Ešli Filips (Stouk Siti, pozajmica)

NJUKASL

Tri sezone sumanutog ulaganja došle su na naplatu. Pritisnut pravilom Premijer lige o profitabilnosti i održivosti, Njukasl ovog leta nije bio u mogućnosti da uradi mnogo toga na tržištu i zato nimalo ne treba da čudi što je uoči gostovanja bivšem klubu Bornmutu Edi Hau izjavio da mu je tek završeni prelazni rok bio ‘najteži koji je iskusio u trenerskoj karijeri‘.

Hau je imao dve velike želje, novog štopera (Sven Botman povređen, Fabijan Šer suspendovan) i desno krilo (Migel Almiron bio neprepoznatljiv prošle sezone, Džejkob Marfi procenjen kao nedovoljno kvalitetan za startera). Međutim, Mark Gei, apsolutni priorerit Njukasla u prelaznom roku i njegova cena od oko 75.000.000 evra činili su dovođenje pojačanja u napadu nemogućim. Štaviše, malo je falilo da Njukasl dodatno okrnji navalu pošto je prema tvrdnjama Atletika još u junu dogovorio trampu sa Liverpulom u kojoj bi Džo Gomez za 53.000.000 evra stigao na Sent Džejmsis park, a Antoni Gordon za 90.000.000 otišao na Enfild. Na očajnički potez nateralo ga je pomenuto pravilo, ali su čelnici Njukasla na kraju pronašli nešto bezbolnije rešenje i kasu napunili prodajama perspektivnih Eliota Andersona (Notingem Forest) i Jankube Mintea (Brajton) za zbirno preko 75.000.000 evra.

Bili su to poslovi koji su krajem juna privukli pažnju ostrvske javnosti pošto je bilo potpuno jasno da su pomenuti klubovi činili jedni drugima usluge kako bi izbegli kazne od strane Premijer lige. Tako je i Njukasl na kraju morao da izađe u susret Forestu i za 23.600.000 kupio Odiseasa Vlahodimosa, iako je prethodno bacio oko na Barnlijevog golmana Džejmsa Traforda. Talentovani napadač Vilijam Osula pored Aleksandera Isaka i Kaluma Vilsona spada u kategoriju pojačanja za budućnost, Lojd Keli više ‘igrač rotacije‘ – mada vrlo zahvalan budući da pokriva više pozicija u defanzivi – dok je talentovani Srbin Miodrag Pivaš iz ubskog Jedinstva zalog za budućnost i teško da će u startu imati dodira sa prvom timom. Stoga se posle svega stiče utisak da Njukasl ni najmanje nije unapredio startnu postavu.

Ako je Ediju za utehu, makar je Sandru Tonaliju istekla suspenzija.

DOŠLI (69.000.000): Luis Hol (Čelsi, otkup 33.000.000) Odiseas Vlahodimos (Notingem Forest, 23.600.000), Vilijam Osula (Šefild Junajted, 11.600.000), Miodrag Pivaš (Jedinstvo Ub, 800.000), Lojd Keli (Bornmut, bez obeštećenja), Džon Radi (Birmingem, bez obeštećenja)

OTIŠLI (76.200.000): Eliot Anderson (Notingem Forest, 41.200.000), Jankuba Minte (Brajton, 35.000.000), Loris Karijus (slobodan igrač), Džef Hendrik (slobodan igrač), Pol Damet (slobodan igrač), Rajan Frejzer (Sautempton, bez obeštećenja)

ASTON VILA

Ništa kampanjski, sve obaveze Aston Vila je odradila na vreme pokazavši da je pedantan i primeran đak. Do polaska na američku, pripremnu turneju, birmingemski tim već je imao osam novih fudbalera. Kako od tada pa do zatvaranja letnje pijace na Vila park nije stiglo niti jedno novo lice, Unaj Emeri je odradio kompletne pripreme sa timom koji će se paralelno boriti i u Premijer ligi i na frontu Lige šampiona.

Vila je istovremeno i prilično trošila, ali i punila kasnu, napravila dobar balans prihoda i rashoda, a odlaske uspela da kompenzuje adekvatnim pojačanjima. Primera radi, selidba Daglasa Luiza u Juvenus momentalno je neutralisana potpisom Amadua Onane.

Najinteresantnije pojačanje Vile svakako je Ijan Matsen. Ne samo zbog eksplozije u dresu Dortmunda u minuloj sezoni, veći zato što je stigao u Birmingem kao posebna želja Unaja Emerija. Pojedine kupovine i prodaje obavljene su u sklopu onog prefriganog (i legalnog) doterivanja finansijskih knjiga između klubova o kojem smo ovog leta pisali, ali za razliku od Samjuela Ilinga Džuniora, Kamerona Arčera, Luisa Dobina i sličnih, to nisu bili Ros Barkli i Džejdon Filodžin. Dovođenje Barklija na Vila park za sitan novac vrlo promućuran potez, dok je Filodžin blistavom sezonom u Čempionšipu naterao Aston Vilu da ponovo zavoli u svoje dete... Ali i da od njega očekuje ogroman doprinos na terenu.

Nakon sveže povrede Metija Keša, Vilansi su razmatrali napad na polivalentnog defanzivca Fajenorda Lutsharela Gertrejdu (završio u Lajpcigu), ali su na kraju ipak odustali od dovođenja podrške na poziciji desnog beka.

DOŠLI (176.200.000): Amadu Onana (Everton, 59.350.000), Ijan Matsen (Čelsi, 44.500.000), Kameron Arčer (Šefild Junajted, 16.650.000), Džejdon Filodžin (Hal Siti, 16.000.000), Samjuel Iling Džunior (Juventus, 14.000.000), Luis Dobin (Everton, 11.800.000), Enco Barenećea (Juventus, 8.000.000), Ros Barkli (Luton, 5.900.000)

OTIŠLI (145.000.00): Musa Dijabi (Al Itihad, 60.000.000), Daglas Luiz (Juventus, 51.500.000), Kameron Arčer (Sautempton, 17.600.000), Tim Irogbunam (Everton, 10.700.000), Morgan Sanson (Nica, 4.000.000), Viljami Sinisalo (Seltik, 1.200.000), Kalum Čejmbers (Kardig, bez obeštećenja), Samjuel Iling Džunior (Bolonja, pozajmica), Aleks Moreno (Notingem Forest, pozajmica), Filipe Kutinjo (Vasko da Gama, pozajmica), Lino Souza (Bristol Rovers, pozajmica), Kaine Kesler Hejden (Preston, pozajmica), Luis Dobin (Vest Bromvič Albion, pozajmica), Filip Maršal (Kru, pozajmica)

BRAJTON

Mnogi će se, kada vide kakav je dar-mar Brajton napravio na fudbalskom tržištu ovog leta, zapitati postoji li rezon u tolikim transferima, da li su Galebovi kupovali planski ili stihijski, da li moralo megalomanski u rangu Čelsija?

Jer Brajton je spiskao 231.200.000 evra, za više nego duplo nadmašio sopstveni potrošački rekord, istovremeno se nametnuvši kao drugi najveći trošadžija letnje pijace. Pa ko se tome nadao?

Stoga, skepsa je prirodna i racionalna, naročito kada se zna da je za drugoligaškog napadača Žoržinja Rutera plaćeno blizu 50.000.000 evra, da je za neafirmisano nemačko krilo sa svega 30 nastupa u Bundesligi Brajana Grudu izdvojeno preko 30.000.000.

Međutim, treba znati da je Brajton ovoga leta otpočeo ambiciozan projekat sa perspektivnim 31-godišnjim trenerom Fabijanom Hircelerom i da su se odjeci njegovog rada videli već na prvim premijerligaškim taktovima. A sportski sektor Brajtona radio je tako da poveća dubinu tima, da zakrpi rupe praktično na svakoj poziciji i na Ejmeksu oformi moćnu, mladu i gladnu legiju stranaca koja će s godinama donositi i rezultate i profit od daljih prodaja.

Osam igrača platio je Brajton ovog leta, nije doveo fudbalera starijeg od 24 godine, a prosečna starost novajlija na jugu Engleske je 21.25 godina što pokazuje u kom smeru ovaj tim želi da ide. Ako je prelazni rok Galebova koji su doveli otkrovenje Eura Ferdija Kadiglua, Seltikovu dabl-dabl mašinu Meta O'Rajlija, Fejnordovu radilicu Matsa Vifera imao mane, onda je to eventualno izostanak očinske figure u trećem najmlađem timu Premijer lige. Otišli su Adam Lalana i Paskal Gros, a ne čudi što se Brajton ovog leta interesovao i za Matsa Humelsa. Ipak, start u Premijer ligi nagoveštava da bi ovaj tim mogao i bez iskustva, onako drčno, bez respekta i na mladalački pogon.

DOŠLI (231.200.000): Žoržinjo Ruter (Lids, 46.700.000), Jankuba Minte (Njukasl, 35.000.000), Mats Vifer (Fajenord, 32.000.000), Brajan Gruda (Majnc, 31.500.000), Met O'Rajli (Seltik, 29.500.000), Ibrahim Osman (Nordsjeland, 19.500.000), Malik Džunior Jalkuje (Geteborg, 7.000.000), Amario Kozije Djuberi (Arsenal U21, bez obeštećenja)

OTIŠLI (48.290.000): Denis Undav (Štutgart, 26.700.000), Bili Gilmor (Napoli, 14.000.000), Paskal Gros (Borusija Dortmund, 7.000.000), Mark Leonard (Birmingem, 590.000), Adam Lalana (Sautempton, bez obeštećenja), Valentin Barko (Sevilja, pozajmica), Ibrahim Osman (Fajenord, pozajmica), Kacper Kozlovski (Gazijantep, ?), Fakundo Buonanote (Lester, pozajmica), Endru Morgan (Stouk, pozajmica), Abdala Sima (Brest, pozajmica), Tom Mekgil (MK Dons, pozajmica), Stiven Alsate (istekao ugovor)

VEST HEM

Mnogo je Vest Hem ovog leta dao Đulenu Lopetegiju, čoveku koji je zamenio Dejvida Mojesa. A kada posle pet godina ode jedan stručnjak, sa njim odlepršaju ustaljene ideje, a dođu nove. Najveća žrtva promene trenera u istočnom Londonu jeste Džejms Vord Prauz. Čitave prošle sezone nezamenljiv, dolaskom Lopetegija postao je prekobrojan. Mesto mu je uzeo Gvido Rodriges angažovan bez obeštećenja, a ne bi trebalo da začudi ukoliko bi Argentinac činio manevarski tandem sa Karlosom Solerom, Lopetegijevim sunarodnikom koji je za Vest Hem potpisao u minut do 12.

Dobio je Lopetegi i glanc novu odbranu, gotovo kompletnu. Dovedeni su mu Maks Kilman iz Vulverhemptona za skoro 50.000.000 evra, Juventusu je ispred nosa ukraden Žan Kler Todibo, dok je iz Mančester Junajteda stigao Aron Van Bisaka. Ali to nije sve jer su i krila ojačana skupocenim Krajsensijom Samervilom iz Lidsa, odnosno talentovanim Brazilcem Luisom Giljermeom, biserom Palmeirasa.

Šlag na torti bio je Niklas Filkrug. Ni Atletiko Madrid, ni Milan, već je Vest Hem uspeo da udomi Nemca. Godinama unazad čekićem je zakucana teza da londonski klub ne ume da ubode pravog špica, a reprezentativac Nemačke trebalo bi konačno da stane na put neslavnoj praksi u prestonici Engleske.

DOŠLI (144.400.000): Maks Kilman (Vulverhempton, 47.500.000), Krajsensio Samervil (Lids Junajted, 29.300.000), Niklas Filkrug (Borusija Dortmund, 27.000.000), Luis Giljerme (Palmeiras, 23.000.000), Aron Van Bisaka (Mančester Junajted, 17.600.000), Karlos Soler (Pari Sen Žermen, pozajmica), Gvido Rodriges (Betis, bez obeštećenja), Žan Kler Todibo (Nica, pozajmica), Ves Foderingem (Šefild Junajted, bez obeštećenja), Mamadu Kante (Pariz, ?)

OTIŠLI (44.750.000): Flin Dauns (Sautempton, 17.850.000), Said Benrama (Lion, 14.400.000), Tilo Kerer (Monako, 11.000.00), Nejtan Trot (Kopenhagen, 1.500.000), Najef Ager (Real Sosijedad, pozajmica), Džozef Anan (Sent Pats, bez obeštećenja), Ben Džonson (Ipsvič, bez obeštećenja), Mamadu Kante (Pariz, pozajmica), Anđelo Ogbona (istekao ugovor), Divin Mubama (istekao ugovor), Džejms Vord Prauz (Notingem Forest, pozajmica)

FULAM

Vrlo dobro! Kada se podvuče crta, londonski klub odradio je sasvim korektan posao na tržištu, posebno ukoliko uzmemo u obzir činjenicu da je kvalitativno gledano iz minusa ušao na pijacu budući da su ga trojica prvotimaca napustila bez obeštećenja (Tosin Adarabiojo, Tim Rim i Vilijan), a pride je ostao i bez najboljeg pojedinca ekipe.

Pogađate, reč je o Žoau Paljinji čiji je transfer prošle godine londonski klub stopirao u poslednjem trenutku, ali je ovog leta popustio i dozvolio igraču sa verovatno najvećim uticajem na igru ekipe Marka Silve da pređe u Bajern za 51.000.000 evra. Zadatak da ga odmeni dobio je Sander Berge, koji je sa prethodna dva kluba, Šefild Junajtedom i Barnlijem, ispadao u Čempionšip. Ovoga puta to ne bi trebalo da bude slučaj, prevashodno jer je Fulam novac od Paljinjine prodaje uložio pametno, pojačavši sve goruće pozicije izuzev jedne, i to znatno ranije nego što je to imao običaj da radi prethodnih godina.

Moglo bi se reći da je ove sezone Fulam i kvalitetniji u defanzivi pošto je uspeo da posle tri godine za blizu 30.000.000 evra vrati Joakima Andersena – proveo jednu sezonu na Krejven kotidžu kao pozajmljen igrač - sada već dokazanog premijerligaškog štopera. Pored Andersena, rupe nastale u srcu odbrane zakrpiće i Horhe Kuenka za kojeg je Marko Silva izjavio da će biti veliko iznenađenje onima što ga dosad nisu poznavali. Vratio je Fulam i Rajana Sesenjona, momka koji je mnogo obećavao kao tinejdžer, ali kvalitet nije uspeo da potvrdi u Totenhemu tokom prethodnih pet sezona. Sada će karijeru pokušati da oživi na dobro poznatom mestu mada će šansu morati da čeka sa klupe, jer je doveden da rastereti odličnog Entonija Robinsona.

Najveće pojačanje trebalo bi da bude ujedno i najskuplje u istoriji kluba – Emil Smit Rou. Pre nekoliko godina najavljivan kao projekat Arsenala, ofanzivni vezista izgubio je praktično prethodne dve sezone zbog povreda pa je doneo odluku da bi pokuša da oživi karijeru u komšiluku od koje bi obe strane mogle da imaju višestruku korist. Krunu na gotovo savršen prelazni rok Fulam je stavio u samom finišu pozajmivši baš od Arsenala Risa Nelsona, kako su i sami napisali na zvaničnom 'X' nalogu – poslednji delić slagalice. Falio im je posle odlaska Vilijana...

DOŠLI (91.550.000): Emil Smit Rou (Arsenal, 31.800.000), Joakim Andersen (Kristal Palas, 29.500.000), Sander Berge (Barnli, 23.550.000), Horhe Kuenka (Viljareal, 6.700.000), Rajan Sesenjon (Totenhem, bez obeštećenja), Ris Nelson (Arsenal, pozajmica)

OTIŠLI (68.800.000): Žoao Paljinja (Bajern, 51.000.000), Džej Stensfild (Birmingem, 17.800.000), Tosin Adarabiojo (Čelsi, bez obeštećenja), Marek Rodak (Al Itifak, bez obeštećenja), Bobi de Kordova Rid (Lester, bez obeštećenja), Tim Rim (Šarlot, bez obeštećenja), Vilijan (slobodan igrač), Terens Kongolo (slobodan igrač)

KRISTAL PALAS

Kako su i do sada uspevali da zadrže svoje najveće zvezde bilo je pitanje, ali nije bilo za očekivati da ih i ovog puta sve sačuvaju na okupu. Majkl Olize je prošlog leta odbio Čelsi produživši ugovor sa Kristal Palasom, no na poziv minhenskog Bajerna nije ostao imun. I preostala dvojica najvrednijih igrača londonskog kluba, Ebereči Eze i Mark Gei, mogli su u ambicioznije sredine, posebno ovaj drugi na čijem dovođenju je čitavog leta radio Njukasl, ali niti je štoper insistirao na odlasku niti je Palas odstupao od stava da ga neće pustiti za manje od 90.000.000 evra!

Njegov ostanak od velike je važnosti za Glaznera, jer prethodno je ekipu napustio Joakim Andersen i prodaja novog štopera značila bi ogroman udarac iz razloga što od dolaska austrijskog stručnjaka Palas igra u formaciji sa trojicom centralnih defanzivaca i dubina na pomenutoj poziciji od velike je važnosti nekadašnjem treneru Ajntrahta. Iz tog razloga su se Orlovi i fokusirali prvenstveno na jačanje bedema pred golom, međutim, Šadi Rijad nema dovoljno iskustva na seniorskom nivou (odigrao samo jednu sezonu u Betisu) pa su u smiraj prelaznog roka dovedena još dvojica štopera - Volfzburgov Maksens Lakroa i Čelsijev Trevo Čaloba. Ovog drugog na Stamford Bridžu su na sve načine pokušavali da se reše što je Palas iskoristio i doveo ga na ‘suvu‘ pozajmicu, dok je Lakroa stigao na insistiranje Glaznera sa kojim je godinu dana radio u pomenutom nemačkom klubu. Poput Lakroe, poznaje Austrijanac vrlo dobro i Daičija Kamadu, još i bolje. Može se reći i da mu je Japanc bio miljenik tokom dvogodišnje saradnje u Frankfurtu i zato je odlučio da ga oslobodi rimskih okova i poveri mu težak zadatak, da proba da što bolje može zamaskira Olizeov odlazak.


Pojačao se Palas i u ofanzivnom delu. Iskoristili su na Selhurst parku potrebu Edija Enketije za promenom sredine i veruju podigli kvalitet u navali u kojoj je Odson Eduar u potpunosti izgubio minutažu od Glaznerovog dolaska, zbog čega je Francuz u ponoć i ‘pobegao‘ u Lester na pozajmicu. I Džordan Aju je u finišu sezone igrao sve manje, a kako nije bilo naznaka da će se situacija popraviti početkom ove reprezentativac Gane je posle šest sezona podigao sidro i napustio London. Bio je zahvalan igrač, reklo bi se pomalo i potcenjen, ali teško da će Glazner žaliti zbog njegovog odlaska pošto je u zamenu dobio brzonogog Ismailu Sara.

Mesto u timu je Glaznerovim dolasko izgubio i Sem Džonston. Povremeni engleski reprezentativac insistirao je zbog toga na odlasku iz kluba i Palas mu je izašao u susret, a u minut do 12 pozajmio Meta Tarnera na pozajmicu, tek da i na toj poziciji bude miran. Kao što bi Glazner trebalo da bude miran posle ovakvog prelaznog roka.

DOŠLI (77.700.000): Edi Enketija (Arsenal, 29.700.000), Maksens Lakroa (Volfzburg, 18.000.000), Šadi Rijad (Betis, 15.000.000), Ismaila Sar (Marsej, 15.000.000), Daiči Kamada (Lacio, bez obeštećenja), Met Tarner (Notingem Forest, pozajmica)

OTIŠLI (100.700.000): Majkl Olize (Bajern, 53.000.000), Joakim Andersen (Fulam, 29.500.000), Džordan Aju (Lester, 5.900.000), Skot Benks (Sankt Pauli, 400.000), Žairo Ridevald (Antverpen, bez obeštećenja), Natan Ferguson (slobodan igrač), Džejms Tomkins (slobodan igrač), Malkolm Ebiovej (Oksford Junajted, pozajmica), Džezaran Raj Sakji (Šefild Junajted, pozajmica), Nauiru Ahamada (Ren, pozajmica)

BORNMUT

Edi Hau je postavio zdrave temelje pa udario u plafon, na Andoniju Iraoli je da ga probije i podigne Bornmut podigne na viši nivo. I deluje da klub sa Vitalitija ide u dobrom smeru, da raste sa španskim stručnjakom. Sugerišu to rezultati iz prošle sezone pa i prelazni rok koji su ovog leta odradili na jugu Engleske. Prelazni rok koji se po mnogo čemu razlikovao od većine prethodnih.

U njemu je Bornmut oborio klupski rekord u visini obeštećenja plativši Portu 37.000.000 evra (mogao bi još 10.000.000 kroz bonuse) za centarfora Evanilsona. Nije čak toliko ni u cifri koliko u utisku da je brazilski napadač posle sezone u kojoj je postigao 25 golova u svim takmičenjima mogao da ode u veći klub neke od preostale četiri najjače evropske lige, ali je umesto toga odlučio da pruži ruku iz sredine Premijer lige, verujući da bi posle Vitalitija mogao da napravi iskorak kakav je i Dominik Solanke. ‘Otpadak‘ Liverpula i Čelsija pokušaće da posle sezone iz snova ostavi dublji trag u Totenhemu, te je na Evanilsonu da nadomesti njegovih 19 premijerligaških golova, a imaće Brazilac ispomoć u Enesu Unalu kojeg je Bornmut po isteku šestomesečne pozajmice otkupio od Hetafea za 16.500.000 evra.

Pored Unala, Bornmut je otkupio i krilo Lidsa Luisa Sinisteru. Najveće promene Iraolin tim pretrpeo je u odbrani. Potragu za novom ‘jedinicom‘ (Giorgi Mamardašvili bio velika želja) Trešnjice su završile dovođenjem Kepe Arisabalage iz Čelsija, a novog desnog beka (Maks Erons odlučio da napusti klub) pronašli u Hulijanu Arauhu, promašenoj prošlogodišnjoj akviziciji Barselone. Posao uslovljen odlaskom – poput Evanilsona - je i dovođenje Dina Hujsena, talentovanog štopera Juventusa za kojeg je interesovanje pokazao i Pari Sen Žermen, čime je Bornmut takođe demonstrirao sve veću moć na tržištu. Hujsen je doveden pošto je Lojd Keli odlučio da ne produži ugovor sa klubom i potpiše za Njukasl. Nije Keli bio standardan, međutim, pokrivao je pozicije štopera i levog beka i samim tim Iraoli bio od velike važnosti, pa su Trešnjice pokušale da dovedu i Realovog Frana Garsiju.

Potez koji, iako na kraju neuspešan, vrlo dobro oslikava koliko su ambicije kluba porasle u prethodnom periodu.

DOŠLI (104.370.000): Evanilson (Porto, 37.000.000), Luis Sinistera (Lids, otkup 23.400.000), Enes Unal (Hetafe, otkup 16.500.000) Din Hujsen (Juventus, 15.200.000), Hulijan Arauho (Barselona, 10.000.000), Aleks Polsen (Velington, 2.270.000), Kepa Arisabalaga (Čelsi, pozajmica), Denijel Džebison (Šefild Junajted, bez obeštećenja)

OTIŠLI (66.090.000): Dominik Solanke (Totenhem), 64.300.000), Kifer Mur (Šefild Junajted, 1.790.000), Lojd Keli (Njukasl, bez obeštećenja), Džejdon Entoni (Barnli, pozajmica), Hamed Traore (Okser, pozajmica), Neto (Arsenal, pozajmica), Džamal Lov (Šefild Venzdej, bez obeštećenja), Emilijano Markondes (slobodan igrač), Deren Rendolf (slobodan igrač), Rajan Frederiks (slobodan igrač), Romen Fevr (Brst, pozajmica), Aleks Polsen (Okland, pozajmica), Džo Rodvel (Lids, pozajmica)

BRENTFORD

Čudan, nemiran, ali na kraju pobednički prelazni rok za Brentford! Uspeo je londonski klub da zaradi čak 42.000.000 evra na transferu Ajvana Tonija u Saudijsku Arabiju, iako je Englez ušao u poslednju godinu ugovora!

Javio se Al Ahli sa prvom ponudom još sredinom avugsta. Pčele su odbile i čekale poslednji trenutak. Saudijski klub je dogovorio dolazak Viktora Osimena, a istovremeno igrao i na drugom frontu znajući da Nigerijac preferira odlazak u Čelsi. Namirio je Al Ahli i potrebe Brentforda sa 42.000.000 evra i čekao finalni rasplet. Da skratimo priču, transfer Osimena se izjalovio, a reprezentativac Engleske postao novi napadač kluba iz Džede.

Baš zbog plana da Toni napusti klub, sportski sektor je još tokom proleća kupio zamenu koja je stigla početkom jula. Brazilac Igor Tijago stigao je iz Briža za 33.000.000 evra, ali se u julu povredio u prijateljskom meču sa Vimbldonom, a problemi sa meniskusom odvojiće ga van terena makar do kraja kalendarske godine. Novac od Tonija jeste legao na račun, ali će Brentford mesecima igrati bez klasičnog špica.

Izuzev Tonija, nije bilo nepremostivih odlazaka, ali uz pomenutog Tijaga i Fabija Karvalja što je stigao iz Liverpula da unapredi kreativnost Frenkovog tima, Brajton je pazario jedno instant pojačanje i još jedno koje više predstavlja zalog za budućnost. Sep Van Den Berg konačno je napustio Liverpul i trebalo bi da učvrsti odbranu londonskog kluba, dok 18-godišnjeg Gustava Nunesa iz Gremija ne treba u skorije vreme očekivati u bitnoj ulozi.

DOŠLI (97.900.000): Igor Tijago (Klub Briž, 33.000.000), Sep van den Berg (Liverpul, 23.600.000), Fabio Karvaljo (Liverpul, 23.400.000), Gustavo Nunes (Gremio, 12.000.000), Džejden Megoma (Sautempton, 5.900.000)

OTIŠLI (74.500.000): Ajvan Toni (Al Ahli, 42.000.000), David Raja (Arsenal, 31.900.000), Fin Stivens (Sankt Pauli, 600.000), Šendon Baptist (Luton, bez obeštećenja), Tomas Strakoša (AEK, bez obeštećenja), Zanka Jorgensen (Anderleht, bez obeštećenja), Ben Vinterbotom (Filde, pozajmica), Čarli Gudi (Stivenidž, bez obeštećenja), Eleri Balkomb (Sent Miren, pozajmica), Saman Godos (istekao ugovor)

VULVERHEMPTON

Vulverhempton je ovog leta - sa dve od četiri najveće klupske prodaje - prvo napunio kasnu, a onda polovinu novca zarađenu od transfera Pedra Neta u Čelsi (60.000.000) i Maksa Kilmana u Vest Hem (47.500.000), usmerio na sklapanje finalnog proizvoda za novu sezonu. Ali na Molinou nije bilo novca kao u prethodna dva prelazna roka, te su astronomski transferi nalik onima iz prethodnih godina (Mateus Kunja, Mateus Nunes, Fabio Silva) izostali.

Najskuplje pojačanje (22.000.0000) stiglo je u finišu prelaznog roka, i to u veznom redu gde bi glavnu reč jednom kada se privikne na sredinu trebalo da vodi Brazilac Andre. Nije stigla visokobudžetna zamena za Neta. Sredinom avugsta kao naslednik Portugalca označen je Brentfordov Joan Visa, ali je klub sa Molinoa ubrzo odustao od te ideje i nešto iza ponoći iznenadio navijače dovođenjem Karlosa Forbsa iz Ajaksa, bivše krilo Mančester Sitija koje je obećavalo, ali u Amsterdamu nije uspelo da se potvrdi. Izgubio je Vuverhemton bitku za štopera Daru O'Šeja sa Ipsvičom, a kada mu je Barnli predočio cenu za mladog Luku Koleoša, klub iz zapadnog Midlendsa na pomen sume od 47.500.000 funti pobegao je glavom bez obzira.

Umesto O'Šeja, 29. avgusta stiglo je niskobudžetno pojačanje u centru odbrane oličeno u Bastijenu Meupiju koji je Nantu plaćen 5.000.000 evra. Tinejdžer je pojačao konkurenciju na štopersim pozicijama gde su već bili Jerson Moskera, Toti, Santijago Bueno i Kreg Doson.

Pitanje špica Vulvsi su zatvorili još drugog jula kada je od Selte pozajmljen talentovani norveški golgeter Jergen Strand Larsen za kojeg navijači veruju da može uskočiti u kopačke Raula Himeneza iz vremena kada je Meksikanac u zenitu karijere rešetao mreže po Premijer ligi. Onaj što špicevima treba da seče krila i isisava samopouzdanje potpisan je poslednjeg dana prelaznog roka. To je golman Sem Džonston koji je Kristal Palasu plaćen 11.900.000 evra.

DOŠLI (71.900.000): Andre (Fluminense, 22.000.000), Rodrigo Gomeš (Braga, 15.000.000), Sem Džonston (Kristal Palas, 11.900.000), Pedro Lima (Sport Resife, 10.000.000), Tomi Dojl (Mančester Siti, 5.000.000), Bastijen Meupiju (Nant, 5.000.000), Jergen Strand Larsen (Selta, pozajmica 3.000.00), Karlos Forbs (Ajaks, pozajmica)

OTIŠLI (107.500.000): Pedro Neto (Čelsi, 60.000.000), Maks Kilman (Vest Hem, 47.500.000), Bendeguz Bola (Rapid Beč, bez obeštećenja), Luj Molden (Kristal Palas, bez obeštećenja), Ugo Bueno (Fajenord, pozajmica), Nejtan Frejzer (Zulte Varegem, pozajmica), Ki Jana Hover (Okser, pozajmica), Tavanda Čireva (Derbi Kaunti, pozajmica)

NOTINGEM FOREST

Navikao nas je Notingem Forest otkako je ušao u Premijer ligu na haotične prelazne rokove, ali su ovog puta na Siti graundu imali primetno drugačiji pristup fudbalskoj pijaci nego u prethodne dve godine. Forest se tokom jula i avgusta uglavnom dovodio u vezu i kupovao mlađe igrače (Eliot Anderson), dobrim delom južnoameričke (Ramon Sosa, Morato i Karlos Migel), istovremeno se oslobađajući nekih starijih fudbalera sa jačim ugovorima (Musa Nijakate, Odiseas Vlahodimos, Orel Mangala, Remo Frojler...) čijim je prodajama izbalansirao knjige i na kraju finansirao prelazni rok. Po oceni trenera Nuna Espirita Santa vrlo dobar prelazni rok.

U njemu je Forest postavio novi klupski rekord u visini obeštećenja za jednog igrača plativši 41.200.000 evra za talentovanog vezistu Eliota Andersona. Deluje da su tim poslom Šumari učinili i malu uslugu Njukaslu, ali je on dodatno dobio na težini kada je brazilski vezista Danilo doživeo tešku povredu koja će ga na duže vreme odvojiti terena. Ta povreda navela je čelnike Foresta da se neplanirano aktiviraju poslednjeg dana prelaznog roka i od Vest Hema pozajme Džejmsa Vord Prauza kako bi dobili na dubini na sredini terena.

Posebno će tim Espirita Santa biti interesantan ljubiteljima fudbala u Srbiji zbog prelaska Nikole Milenkovića na Siti Graund. Momak ponikao u Partizanu doveden je prema pisanju engleskih medija prevashodno kako bi unapredio Forestovu igru u vazduhu mada će imati težak zadatak da se ustali u startnoj postavi budući da je nekoliko sati pre zatvaranja pijace stigao i Morato – pošto je prethodno Džo Voral otišao u Barnli – pa Santo sada na raspolaganju ima petoricu štopera (Vili Boli, Muriljo, Andrju Omobamidele).

Da napomenemo da je i bivši vezista Crvene zvezde Marko Stamenić prošao kroz Siti graund, ali se tamo kratko zadržao pošto ga je Forest ekspresno prosledio u bratski Olimpijakos, baš kao i Portovog štopera Davida Karma.

DOŠLI (111.500.000): Eliot Anderson (Njukasl, 41.200.000), Morato (Benfika, 15.000.000), Nikola Milenković (Fjorentina, 14.300.000), Ramon Sosa (Taljeres, 12.000.000), David Karmo (Porto, 11.000.000), Žota Silva (Vitorija Gimaraes, 7.000.000), Marko Stamenić (Crvena zvezda, 5.500.000), Karlos Migel (Korintijans, 4.000.000), Erik da Silva Moreira (Sankt Pauli, 1.500.000), Aleks Moreno (Aston Vila, pozajmica)

OTIŠLI (89.300.000): Musa Nijakate (Lion, 31.900.000), Odiseas Vlahodimos (Njukasl, 23.600.000), Orel Mangala (Lion, 23.400.000), Džo Voral (Barnli 5.900.000), Remo Frojler (Bolonja, 4.500.000), David Karmo (Olimpijakos, pozajmica), Met Tarner (Kristal Palas, pozajmica), Skot Mekena (Las Palmas, bez obeštećenja), Luis O’Brajen (LAFC, pozajmica), Marko Stamenić (Olimpijakos, pozajmica), Omar Ričards (Rio Ave, pozajmica), Šeiku Kujate (slobodan igrač), Hari Arter (slobodan igrač), Vejn Henesi (slobodan igrač)

EVERTON

Bio je Everton i pre početka sezone u širem krugu kandidata za ispadanja, a po zatvaranju fudbalske pijace šanse da završi u Čempionšipu samo su mu se povećale. Ako je i bilo klubova sa lošijim poslovanjem u Premijer ligi ovog leta od Karamela – malo ih je. Mada u odbranu čelnih ljudi sa Gudisona nisu ni mogli mnogo bolje. Everton vapi za novim vlasnikom, nekome ko će ga izvući iz situacije u kojoj se našao. Međutim, dve pozajmice od blizu pola milijardi evra (ponajviše uzete zbog izgradnje novog stadiona na kojem bi vrlo lako mogao da se igra drugoligaški fudbal) teraju sve zainteresovane investitore i onemogućuju timu iz Liverpula da dugoročno planira i u skladu sa tim pristupa tržištu.

Premijer liga mu je već oduzimala bodove pa je devetostruki prvak Engleske pažljivo poslovao ovog leta. Podrazumevalo je to da Everton mora da prodaje ono najvrednije kako bi novac reinvestirao u pojačanja koja su bila neophodna. Podatak da je protiv Totenhema u protokolu imao 15 prvotimaca najbolje govori koliko neophodna. Na kraju su na Gudisonu odlučili da ‘žrtvuju‘ Amadua Onanu koji je još pre zvaničnog početka prelaznog roka otišao u Vilu za blizu 60.000.000 evra, a Džarada Brantvajta (odbili ponudu Mančester junajteda) i Dominika Kalvert Luina (interesovao se Čelsi) zadrže kako ne bi dodatno povećali šanse za ispadanje.

Bio je primoran Everton da ‘pegla‘ knjige ne bi li izbegao novu kaznu Premijer lige, pa je o istom trošku u birmingemski klub uz Onanu poslao i mlado krilo Luisa Dobina, ali je sa iste adrese morao da pokupi vezistu Tima Irogbunama u poslu kojim Vila kao da je htela da kaže – kad sam ja tebi pomogla, sad ćeš i ti meni. Pored pomenutog dvojca prodao je Everton još i štopera Bena Godfrija, koji je ušao u poslednjih godinu dana ugovora i nije uspeo da dogovori novi. Njega će u timu Šona Dajša odmeniti Džejk O‘Brajen, irski defanzivac koji se samo godinu dana po napuštanju Kristal Palasa preko Liona vratio u Premijer ligu da pokuša da dokaže kvalitet. Arnou Danžumi istekla je pozajmica te se posle Dobinovog odlaska javila potreba za pojačanjima u ofanzivi koju je Everton zadovoljio angažovanjem Jespera Lindstrema i Ilimana Endijajea.

Utisak da se nisu dovoljno dobro pojačali izazvao je paniku na Gudisonu pa su u smiraj prelaznog roka dodali gas i od Liona pozajmili Orela Mangalu, koji bi trebalo da odmeni sunarodnika Onanu i konačno ‘udomili‘ maleroznog Armanda Broju. Usput i nekoliko puta udarili u zid (Njukasl ih odbio za Kirana Tripijera, Lion za Maksensa Kakerea…).

Kao da im nije bilo dovoljno teško Nil Mope je dan pred kraj prelaznog roka dosolio rane navijača Evertona. Francuz je naime ‘zapalio‘ za Marselj i to ‘proslavio‘ objavivši na svom ‘X‘ nalogu scenu iz kultnog filma “The Shawshank Redemption“ kojom kao da je hteo da kaže – slobodaaaaa!

Čudotvorac Šon Dajš ponovo stupa na scenu. Pitanje je samo koliko mu je još trikova ostalo u rukavu...


DOŠLI (50.200.000): Džejk O’Brajen (Lion, 19.500.000), Iliman Endijaje (Marsej, 18.000.000), Tim Irogbunam (Aston Vila, 10.700.000), Jesper Lindstrem (Napoli, pozajmica 2.000.000), Asmir Begović (KPR, bez obeštećenja), Orel Mangala (Lion, pozajmica), Armando Broja (Čelsi, pozajmica)

OTIŠLI (83.650.000): Amadu Onana (Aston Vila, 59.350.000), Ben Godfri (Atalanta, 12.000.000), Luis Dobin (Aston Vila, 11.800.000), Mejson Holgejt (VBA, pozajmica), Andre Gomeš (slobodan igrač), Dele Ali (slobodan igrač)

IPSVIČ

Istorijski prelazni rok kao nagrada za istorijski uspeh. Ogroman deo novac zarađen plasmanom u Premijer ligu Ipsvič je uložio u dvocifren broj pojačanja – sličnu stvar uradio Notingem Forest pre dve godine – ne bi li pokušao da sačuva status prvoligaša. Ipak, od svih poslova koje je ovog leta napravio novi premijerligaš kao najveći procenjuje se ostanak Kirana Mekene na Portman Roudu.

Mančester junajted i Čelsi bili su voljni da mu povere ključeve skupocenih svlačionica i testiraju trenerski potencijal čoveka koji je Ipsvič uzastopnim promocijama doveo iz treće u prvu ligu za dve sezone. Međutim, perspektivni severnoirski strateg odlučio je da ostane u klubu koji mu je pružio šansu da se oproba u seniorskom fudbalu i sa njim pokuša da napravi još jedno malo čudo. A, na Portman Roudu su mu izašli i potrudili se da mu maksimalno olakšaju zadatak.

Ipsvič je potrošio 126.490.000 evra na 12 igrača i prema proceni fudbalske javnosti na Ostrvu odradio vrlo dobar posao u prelaznom roku. Traktor bojsi nadogradili su se na svakoj poziciji, dovodeći mahom igrače iz Čempionšipa. Odatle su pazarili Blekburnovog Semija Smodiksa, najboljeg strelca za prošlu sezonu (27 golova), Sanderlendovog Džeka Klarka, jedno od traženijih i talentovanijih krila, štopera Hala Džejkoba Grivsa koji je završio u timu sezone te njegovog budućeg partnera Daru O‘Šeja, golmana Arijaneta Murića i krilo Čidozija Ogbenea, koji su uprkos ispadanju Barnlija i Lutona ostavili vrlo dobar utisak u najjačem društvu prošle takmičarske godine.

Jedino ‘besplatno‘ pojačanje bio je Ben Džonson, momak koji je i ‘otvorio‘ prelazni rok na Portman Roudu. Doskorašnji desni bek Vest Hema je zbog želje za većom minutažom odlučio da ne produži ugovor sa Čekićarima, a na istok Engleske donosi četvorogodišnje iskustvo igranja u Premijer ligi. Veliki posao Ipsvič je napravio i time što je od Čelsija za rekordna 23.500.000 evra otkupio Omarija Hačinsona, ofanzivca što je dao veliki doprinos u plasmanu u Premijer ligu, a ukoliko se vrati na nivo od pre koju sezonu od velikog značaja mogao bi da bude i Kalvin Filips, pozajmljen od Mančester Sitija. Sa njim u paru vezni red mogao bi da ‘drži‘ Jens Kajuste, vezista koji poput Filipsa nije uspeo da potvrdi kvalitet u velikoj sredini. Iz redova engleskog šampiona stigao je i mladi, blizu 18.000.000 evra plaćeni centarfor Lijam Delap, no kako još nije potvrdio kvalitet, Ipsvič je poslednjeg dana prelaznog roka pokušao da angažuje Armanda Broju iz Čelsija, ali ponovo, iz ko zna kojeg pokušaja, nije uspeo. Pride ga je u ‘minut do 12‘ odjavio i Ris Nelson

Razočaravajuć finiš prelaznog roka, no generalno fin posao odradio je novajlija.

DOŠLI (126.490.000): Omari Hačinson (Čelsi, 23.500.000), Džejkob Grivs (Hal Siti, 21.500.000), Lijam Delap (Mančester Siti, 17.850.000), Džek Klark (Sanderlend, 17.700.000), Dara O’Šej (Barnli, 14.200.000), Semi Smodiks (Blekburn, 10.600.000), Arijanet Murić (Barnli, 9.550.000), Jens Kaujste (Napoli, pozajmica 1.500.000), Konor Taunzend (VBA, 590.000), Ben Džonson (Vest Hem, bez obeštećenja), Kalvin Filips (Mančester Siti, pozajmica)

OTIŠLI (1.650.000): Gasan Ahadme (Čarlton, 1.180.000), Idris El Mizuni (Oksford, 470.000), Vaclav Hladki (Barnli, bez obeštećenja), Kejden Džekson (Derbi, bez obeštećenja)

SAUTEMPTON

Ogroman izazov za trenera Rasela Martina biće da u postojeći tim uklopi sve ono što je ovoga leta dobio od uprave kluba. A to je paket od petnaestak fudbalera za koji je izdvojeno 117.150.000 evra. Sve u cilju da ne bi doživeo ekspresan povratak u Čempionšip, mada su se Sveci izložili rizicima kršenja pravila o profitu i održivosti.

Na stadion Sent Meris šlaperi su istovarili veći kontingent potencijala, ali premalo igrača koji garantuju uspeh.

Najzvučnije pojačanje, Aron Ramzdejl stigao je poslednjeg dana prelaznog roka za preko 21.000.000 evra. Kupovina golmana nakon teže povrede Gevina Bazunua bila je imperativ i doskorašnji čuvar mreže Arsenala sa preko 150 premijerligaških nastupa može biti samo plus. Međutim, njegovo angažovanje biće slaba uteha desetorica u polju ne budu vukla čitave sezone. Štoper Tejlor Hervud Belis, vezista Flin Dauns i napadač Kameron Arčer pred sobom imaju poligon da pokažu zrelost za Premijer ligu, ali ona se od njih momentalno očekuje. Neko ko u teoriji poseduje kvalitet da doprinese Sautemptonovoj borbi za opstanak jeste Maksvel Korne. Njega je Sautempton ulovio praktično iza ponoći jer je čitava papirologija bila predata na vreme, ali ne treba zaboraviti da krilo iz Obale Slonovače dve godine unazad ne igra fudbal na ozbiljnom nivou.

Pozitivna stvar jeste to što je novopečeni premijerligaš zakrpio dve osetne rupe nastale odlascima napadača Čea Adamsa i centralnog veziste Stjuarta Armstronga. Ben Brereton Dijaz će nakon prošlogodišnje pozajmice u Šefildu i odlaska iz Viljareala ponovo imati šansu za dokazivanje u Premijer ligi, nije marginalan ni dolazak iskusnog premijerligaškog krila Rajana Frejzera iz Njukasla, dok će reči povratnika Adama Lalane na terenu i u svlačioni, motivacioni govori čoveka koji je pre deset godina napustio Sent Meris, mogli bi da imaju presudnu ulogu u borbi za opstanak.

DOŠLI (117.150.000): Tejlor Hervud Belis (Mančester Siti, otkup 23.000.000), Aron Ramzdejl (Arsenal, 21.400.000), Flin Dauns (Vest Hem, 17.850.000), Kameron Arčer (Aston Vila, 17.600.000), Mateuš Fernandeš (Sporting, 15.000.000), Ben Brereton Dijas (Viljareal, 8.300.000), Jukinari Sugavara (AZ Alkmar, 7.000.000), Roni Edvards (Piterboro, 3.500.000), Nejtan Vud (Svonsi, 3.500.000), Adam Lalana (Brajton, bez obeštećenja), Čarli Tejlor (Barnli, bez obeštećenja), Maksvel Korne (Vest Hem, pozajmica), Kurju Macoki (Tokio, ?), Žuan (Sao Paulu, ?), Lesli Ugočukvu (Čelsi, pozajmica), Rajan Frejzer (Njukasl, Sautempton)

OTIŠLI (41.590.000): Karlos Alkaras (Flamengo, 18.000.000), Seku Mara (Strazbur, 12.000.000), Lijanko Vojnović (Atletiko Mineiro, 4.500.000), Duje Ćaleta Car (Lion, 3.590.000), Roman Pero (Betis, 3.500.000), Če Adams (Torino, bez obeštećenja), Žuan (Gectepe, pozajmica), Mateuš Lis (Gectepe, ?), Kurju Macuki (Gectepe, pozajmica), Stjuart Armstrong (istekao ugovor)

LESTER SITI

Prelazni rok u kojem je Lester možda (a vreme će to najbolje pokazati) više izgubio nego dobio. Jer otišao mu je najbolji fudbaler iz prošle sezone Kirnan Djuzberi Hol, a tako kreativna figura u veznom redu nije pronađena. To je najveći minus lisica, a lako su mogla biti i dva, ali je klub sa King Pauer stadiona reagovao u poslednjim minutima prelaznog roka.

Naime, Džejmi Vardi je i u 38. godini života i daje sposoban da pogađa protivničke mreže, ali uz duže povređenog Patsona Daku, teško da iz kola u kolo može golgeterski da vuče Lisice. I zato je Lester imao imperativ da potpiše napadača. Na kraju je izbunario pozajmicu Odsona Eduara iz Kristal Palasa odakle je prethodno došao i Džordan Aju.

Najskuplje letnje pojačanje Oliver Skip je prilično rizična opklada. Platiti 23.500.000 evra za momka koji godinama nije uspevao ozbiljnije da se nametne u Totenehmu, učiniti ga svojom najskupljom akvizicijom, složićete se, nije baš najracionalniji potez. Sa druge strane, potez vredan rizika jeste najbolji mladi igrač belgijske lige Bilal El Hanus. Kada bi Lester samo u reprezentativcu Maroka plaćenom Genku 20.000.000 evra dobio za početak obrise Rijada Mareza.

Najlogičniji Lesterov potez ovog leta bio je otkup Išakua Fatavua od Sportinga, momka koji je u prošloj sezoni Čempionšipa autorizovao šest pogodaka i 13 asistencija. Od učinka levonogog desnog krila iz Gane u mnogome bi mogla da zavisi sezona Lisica, koji su u julu i avgustu potpisale štopera Atalante Kejleba Okolija, Bobija De Kordovu Rida, te tinejdžere iz Čelsija i Brajtona, centralnog vezistu Majkla Goldinga i plejmejkera Fakunda Buonanotea. Ali većina ovih mladića predstavlja potencijal, a ne garaciju.

DOŠLI (86.800.000): Oliver Skip (Totenhem, 23.500.000), Bilal El Hanus (Genk, 20.500.000), Išaku Fatavu (Sporting, 17.000.000), Kejleb Okoli (Atalanta, 14.000.000), Majkl Golding (Čelsi U21, 5.900.000), Džordan Aju (Kristal Palas, 5.900.000), Odson Eduar (Kristal Palas, pozajmica), Bobi de Kordova Rid (Fulam, bez obeštećenja), Fakundo Buonanote (Brajton, pozajmica)

OTIŠLI (35.400.000): Kirnan Djuzberi Hol (Čelsi, 35.400.000), Keleči Ihenaćo (Sevilja, bez obeštećenja), Hari Sutar (Šefild Junajted, pozajmica), Denis Prat (istekao ugovor), Mark Olbrajton (istekao ugovor)


tagovi

Premijer ligaLetnji prelazni rok 2024Transferi uživo

Obaveštavaj me

Man. Siti
Man. Junajted
Čelsi
Arsenal
Totenhem
Liverpul

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara