.jpg)
Šampion se vraća da odbrani krunu
Vreme čitanja: 4min | sub. 13.06.20. | 11:28
Barselona u povratničkom, 28. kolu gostuje Majorki
Moraće u Barseloni da ostave Lautara Martineza i Nejmara po strani. Barem na kratko, jer fudbal se vratio! Posle više od tri meseca svakodnevnih glasina o prelasku dvojice pomenutih fudbalera na Kamp Nou, mada u znatnoj većoj meri o Argentincu, Katalonci imaju i drugih briga. Za početak, gostovanje Majorki (22.00), prvi od preostalih jedanaest koraka ka odbrani krune koje će morati da naprave u svega 36 dana.
Trener Barselone Kike Setjen koji se nada prvom velikom trofeju, u tromesečnoj pauzi dobio je pojačanje koje je tražio čitave zime, a koje pre izbijanja pandemije korona virusa nije mogao da očekuje u ovoj sezoni. Ipak, kako se sezona odužila iz pomenutih razloga, Luis Suarez se oporavio od povrede kolena i konačno je u timu. Štaviše, španski stručnjak je prošle nedelje na televiziji naglasio da se Suarez oseća mnogo bolje nego što je medicinski tim mislio, te bi večeras mogao i da startuje, prvi put još od devetog januara.
Izabrane vesti

Zgusnut raspored obezbediće svima određeni broj minuta, pa bi tako i Martin Brajtvajt koji je zimus došao da odmeni upravo Urugvajca moći da pokaže da li je kadar da “greje klupu“ Suarezu – ili od naredne sezone Lautaru – ili će se njegova epizoda u Barseloni završiti posle nešto više od šest meseci, kada se prelazni rok otvori.
Euforija vlada zbog povratka na teren, izgleda da se korona virus polako zaboravlja, ili je barem tako u slučaju Nelsona Semeda koji je nedavno prisustvovao rođendanskoj žurci na kojoj je bilo više ljudi nego što predložene mere dozvoljavaju. Na sreću, Portugalac nije “pokupio“ virus, ali činjenica da nije poštovao mere, te blagi bolovi koje je osećao u desnom kolenu – mada se oporavio – dovoljni su razlozi da Serđi Roberto zauzme mesto uz desnu aut liniju. Na suprotnoj strani Đordi Alba, kao uostalom dugi niz godina, ima zacementirano mesto u startnoj postavi.
Zbog suspenzije Klemona Lenglea, Setjen će morati da pronađe parnjaka Đeraru Pikeu u srcu odbrane. Preostale opcije su mladi Ronald Arauho i Samuel Umtiti koji je zbog problema sa mišićem propustio prvih nekoliko treninga i tako kaska za ostatkom ekipe, pa bi pored Pikea mogao da se nađe urugvajski defanzivac koji je ove sezone za prvi tim upisao svega 14 minuta na meču osmog kola protiv Sevilje. Štaviše, Setjen je duo Pike - Arauho prethodnih dana oprobao u više navrata.

Jedno od većih pitanja leži u veznom redu, gde će se u trouglu Ivan Rakitić – Arturo Vidal – Artur voditi borba za treće mesto, s obzirom da Serhio Buskets i Frenki de Jong ne moraju da brinu za poziciju u startnih 11. Najmanje šanse daju se Brazilcu koga Barselona po pisanju španskih medija pokušava da trampi za Miralema Pjanića, zbog čega bi Sejten mogao da se okrene fudbalerima čija se budućnost na Kamp Nou ne dovodi toliko često u pitanje.
I kao poslednji, ne i najmanje bitan, napad, pa i čitavu ekipu, predvodiće Leo Mesi, pored najavljivanog Suareza, dok bi zbog povratka Urugvajca, na levom krilu mogao da se nađe Antoan Grizman.
S druge strane, Majorka, prva ispod crte, dočekuje šampiona u nadi da će i posle duge pauze nastaviti sa dobrim igrama kod kuće gde je osvojila 20 od 25 bodova i između ostalog dobila Real Madrid i Valensiju ove sezone. I baš zbog toga, imaće čemu da se nada, posebno jer Barsa na strani ne blista. Na 13 gostovanja prikupila je samo 18 bodova. Ukoliko želi titulu, devetu u 12 poslednjih godina, moraće da bude “nepristojan“ gost.

Glavni problem za ekipu Visentea Morena biće leva strana na kojoj deluje upravo Mesi. Španski stručnjak neće moći da računa na bekove koji su ove sezone pokrivali upravo taj deo terena, Leonarda Kutrisa i Lumora, pa bi Fran Gamez lako mogao da “prešalta“ sa desnog na levog beka, makar za ovu utakmicu i upozna se sa Mesijem na najbolji mogući način. Ili možda najgori po njega.
Bilo kako bilo, fudbal se vraća, doduše dosta izmenjen, sa pet izmena i bez publike. Međutim, ako se jedna stvar nije promenila ni posle tromesečne pauze od fudbala, to je Barsin imperativ pobede. Jer, Real Madrid je odmah iza i svakog trena bi mogao da preuzme čelo kolone.
Projektovane postave
MAJORKA: Reina – Pozo, Valjent, Railjo, Gamez – Kubo, Baba, Rodrigez, Žunior – Budimir, Ernandez
BARSELONA: Ter Štegen – Roberto, Pike, Arauho, Alba – Rakitić, Buskets, De Jong – Mesi, Suarez, Grizman
LA LIGA – 28. KOLO
Četvrtak
Sevilja – Betis 2:0 (0:0)
/Okampos 56p, Fernando 63/
Petak
Granada – Hetafe 2:1 (0:1)
/Fernandez 70, 79 – Timo 20/
Valensija – Levante 1:1 (0:0)
/Rodrigo 89 – Melero 90+8/
Subota
14.00: (2,05) Espanjol (3,15) Alaves (4,00)
17.00: (2,60) Selta (3,20) Viljareal (2,80)
19.30: (2,40) Leganes (2,90) Valjadolid (3,45)
22.00: (9,50) Majorka (6,00) Barselona (1,28)
Nedelja
14.00: (3,45) Atletiko Bilbao (2,90) Atletiko Madrid (2,40)
19.30: (1,25) Real Madrid (6,50) Eibar (10,00)
22.00: (1,70) Sosijedad (3,70) Osasuna (5,20)
tagovi
Obaveštavaj me
