Realov tim posle poraza u Londonu (©Reuters)
Realov tim posle poraza u Londonu (©Reuters)

Mora ipak i da se trči

Vreme čitanja: 5min | sre. 09.04.25. | 09:09

Arsenal pretrčao čak 12 kilometara više od Reala. Bajern i Inter išli i dalje. A Real je pod velikim udarom kritika. Prvenstveno napadači. I sam Karlo Ančeloti

Imali su tu nepodnošljivu lakoću osvajanja titula. I prenosili je sa generaciju na generaciju. Ali u grmljavini iznad Londona iščezlo je sve to iskustvo i sva ta rutina rešavanja najkomplikovanijih jednačina. Real je ponižen, Real je posramljen.

Kako? Golovima Deklana Rajsa jasno, to smo videli, ali čini se mnogo više intenzitetom koji Real predvođen Lukom Modrićem prosto nije mogao da izdrži. Mada bi pogrešno naravno bilo svu krivicu svaliti na Lukina leđa, ali kao da polako dolazi vreme kada će i on – kao i mnogi velemajstori pre njega – morati da prizna da se vrhunski fudbal ne igra u 40. godini.

Izabrane vesti

No, Modrić bar ima izgovor – a iza sebe i šest titula u Ligi šampiona – a šta je sa ostalima? Tim Karla Ančelotija sinoć je izgledao istrošen, nemoćan, a u osim Modrića, golmana Tiba Kurtoe i defanzivaca Davida Alabe i Antonija Ridigera niko od startera nije prebacio ni 26. A opet, nije baš da možemo da kažemo da su Vinisijus, Kilijan Embape, Federiko Valverde i ostali neiskusni i naivni fudbaleri.

Gde je onda problem? To će tek morati da se utvrdi i ne bi baš već sada smelo da se raspaljuje po i dalje aktuelnom šampionu Evrope, ali jedan statistički detalj bode oči svima u Madridu. Fudbaleri Kraljevskog kluba sinoć su pretrčali 101,16 kilometara, a Arsenalovi čak 113,56. Iliti 12 kilometara više.

Ima naravno do toga što su Tobdžije maltene sve vreme bile apsolutno dominantne, a Real sateran u sopstveni kazneni prostor, ali ima i do Ančelotijevog opredeljenja da godinama protivnike hvata na “lukavstvo”, na to nagomilano iskustvo i trikove koje ono donosi, na naviku pobeđivanja i strah koji samo ime kluba u protivniku izazove i pre no što istrči na teren. Uostalom, sam Karleto je ranije više puta izjavljivao da Real ne mora da trči više od protivnika da bi dobijao svoje utakmice.

Takav fudbalski genijalac sigurno zna o čemu priča, ali rizikuje da upadne u klopku samozavarivanja. Arsenalov još mlađi tim je sinoć prosto – više hteo. Jer Tobdžije nemaju tu dupke punu trofejnu vitrinu da se njome diče, oni su gladni, oni su pomalo i besni.

I nisu samo oni. Setite se da je Španija do evropske titule stigla na krilima Lamina Jamala i Nika Vilijamsa. Ili ako želite sasvim drugačiji argument: uporedite samo ovaj meč u Londonu sa onim u Minhenu gde je Inter savladao Bajern sa 2:1. Ančeloti je baš taj meč uzeo kao dokaz da broj pretrčanih kilometara ne mora ništa da znači.

Tu već nije bio u pravu, jer Nemci jesu pretrčali više od Italijana, ali razlika nije bila tolika kolika u sudaru Arsenala i Reala. A u sudaru Arsenala i Reala bila je tolika da je engleski predstavnik imao čak 34 oduzete lopte naspram Realovih 26. Nazad na Minhen, Bajern tu pretrčao nestvarnih 122,96 kilometara. Inter 120,81. Bajern je dakle pretrčao neverovatna 22 kilometra više od Kraljevskog kluba?! To bi značilo da je svaki njegov igrač “nabio” dva kilometra više od svog parnjaka u madridskom timu.

I to je već previše. I to nije nikakva novina. Real je prosto drugačije nakalupljen tim. Real je – ili je bar bio – neka vrsta fudbalskog Nikole Jokića. Tim koji vas nije gazio, ali je umeo da uspori tempo i u ritmu koji njemu odgovara iskoristi ono što najbolje ume, a sa loptom u Realu umeju sve. Trčanje samo po sebi nikad nije predstavljalo glavnu osobinu Madriđana.

Ima podataka koji mogu i tu tvrdnju da potkrepe. Najveći trkač u Realovoj ekipi je Valverde, tek 15. u Ligi šampiona. Drugi Realov “maratonac” je Džud Belingem, 32. na ukupnoj listi Ligi šampiona. Prvi je Bajernov Jozua Kimih, ali ima i bržih i napetijih rivala. Recimo, Pari Sen Žermen u prvih 10 ima čak trojicu predstavnika (Žoao Neves, Vitinja, Ašraf Hakimi).

Kilijan Embape (©Reuters)Kilijan Embape (©Reuters)

Prosto, sve se ubrzava, sport se ubrzava, pa se i fudbal ubrzava. I koliki god majstor bio Luka Modrić čini se da je došao trenutak da se Real odrekne i poslednjeg člana one generacije koja je punu deceniju terorisala Evropu. Jer Real sinoć nije pokazao da može da isprati bum-bum ritam. I nema tu ničeg čudnog, ne može to više ni Mančester Siti Pepa Gvardiole. Vremena se menjaju i ko im se najbrže prilagodi taj pobeđuje.

Ko propusti šansu i zaostane, taj trpi. Real ove sezone trpi već poprilično. U osnovnoj fazi takmičenja imao je neke odlične mečeve, ali i neke sasvim skromne. Masa je podataka koji potkrepljuju i tu tezu. Od toga da su rivali kao Realovom golu ispalili 79 šuteva, najviše u Ligi šampiona. Fajenord je drugi sa 74, PSV treći sa 67, ali oni su već ispali. Poređenja radi, Arsenal je sušta suprotnost, pošto je rivlaima dozvolio svega 29 šuteva, najmanje u Ligi šampiona. Barsa, Bajer, Pari Sen Žermen i Inter – svi su oni u TOP 10 u tom delu.

Real se muči nazad. Real se muči i napred. I sad je vezao dve utakmice u Ligi šampiona bez postignutog gola što mu se nije desilo od marta 2009. kada je Huande Ramos sedeo na klupi. Bilo je i kasnije loših mečeva, ali bilo je Kristijana Ronalda ili kasnije Karima Benzeme da okrene Juventus ili Mančester Siti. Bio je na kraju i taj Modrić, ali sad je vreme da drugi uskoče.

Međutim, to se ne dešava, primećuje Predrag Mijatović, aktuelni potpredsednik Partizana i redovan gost španskih fudbalskih emisija.
Dugo nisam video ovakav Real u Ligi šampiona, da ne stvori ni jednu jedinu šansu. Govorim već neko vreme da Ančeloti ne uspeva da kontroliše tim. Kao da želi svima da udovolji, ali u klubovima kakav je Real uvek su postojali starteri i superrezerve poput Naća ili Gutija. Ančeloti kao da očekuje nešto od igrača koji više ni fizički ni psihički ne mogu da mu daju ono što on traži, a to stvara konfuziju i manjak samopouzdanja”.

Alvaro Benito, fudbaler Reala s kraja prošlog veka, analizu ipak vraća na početak, na trku.
Kad trčiš i imaš plan, svi igrači izgledaju bolje. Kad si mlitav i kad nema plana svi izgledaju gore. Pogledajte samo Barselonu. Isti su to igrači kao prošle sezone, plus Dani Olmo, ali sada trče kao avioni i svi izgledaju bolje”.

Kad pak igrači izgledaju loše, traže se krivci, a gde će ih madridska javnost pronaći? Benito usmerava raspravu ka – napadačima.
Ne bore se za loptu, ne bore jedan za drugog. Nekad ne izvršavaju ni minimum obaveza. Recimo da ne dozvoliš protivničkom centralnom veznom da se okrene. Pa to je čak i Zuba Ronaldo radio”.


tagovi

Real MadridKarlo Anćeloti

Obaveštavaj me

Real Madrid

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara