Buongiorno Italia: Vlahović i Matić u ciklonu tračeva
Vreme čitanja: 5min | sre. 09.08.23. | 12:31
Mediji ih sele u inostrane klubove, a niko nije siguran kako će se letnji prelazni rok završiti
(Od dopisnika MOZZART Sporta iz Rima)
Dušan Vlahović i Nemanja Matić bi mogli vrlo brzo da napuste Seriju A i da se presele u Engelsku odnosno Francusku. Pregovore o odlasku prate mnogobrojne spekulacije i nekontrolisane glasine koje zalaze u privatnost i često prelaze grenicu legalnosti, jer krše zagarantovano pravo privatnosti.
Izabrane vesti
U slučaju Dušana Vlahovića, pojedini mediji, poput rimske Republike, insinuiraju da su zdravsteveni problemi srpskog centarfora ozbiljniji nego što se predstavljaju. I pored toga što je Juventus obavestio javnost da je pregled Vlahovića u Minhenu bio odavno programiran i da se radi o kontroli, ta vest je dodatno dolila ulje na vatru.
Vlahović nije ni prvi ni poslednji fudbaler koji ima problem sa pubalgijom. Dovoljno je setiti se da je Mišel Platini bio van stroja šest meseci zbog istog problema ili Franko Barezi, još jedna legenda italijanskog fudbala. U oba slučaja bilo je potrebno naći uzrok problema u slučaju fudbalskog kralja reč je bilo o ishrani. Čim je Platini promenio način ishrane nestali su problemi sa pubalgijom, slično je bilo i sa Barezijem i obojica su napravili velike karijere. Pubalgija jeste veoma neugodan problem za fudbalere, ali se leči i nije nepremostiva prepreka.
Vlahović je u ovoj priči i kolateralna šteta svojevrsnog rata koji se vodi između poznatih italijanskih novinara oko Lukakua. Naime, Ivan Zazaroni, glavni i odgovorni urednik Korijere delo sporta je pre svih imao dobru informaciju da Juve i Lukaku pregovaraju. U prvom momentu je bio ignorisan od dobrog dela medija, zatim ismejavan, a kada se vest pokazala tačnom drvlje i kamenje je počelo da se sipa na Lukakua.
Valja imati u vidu da su najglasniji u kampanji protiv Lukaku mediji u kojima rade novinari koji su nekada pisali za Korijere delo sport tako da je legitimno sumnjati da se radi o neraščišćenim računima iz prethodnog perioda koji se reflektuju kroz predstavljanje hronike pregovora Čelsija i Juventusa u o razmeni Lukaku-Vlahović.
Ruku na srce u toj kampanji se najviše ističe Gazeta delo sport, mada i dobar deo drugih medija sledi, sličnu liniju. Novi detalj u pregovorima između Plavaca i Stare dame je povreda Kristofera Nkunkua koji će morati da operiše koloeno i prema procenama vratiće se na teren tek u januaru sledeće godine. Tada bi za Čelsi moglo da bude već kasno da obezbedi povratak u Ligu šampiona.
Dakle, osim očiglednog motiva da se reše Lukakua, Čelsi sada ima potrebu da nađe centarfora nakon povrede bivšeg napadača Lajpciga. U konkretnom slučaju to znači da bi londonski tim mogao da uzme u razmatranje povećanje doplate u razmeni sa Juventusom. Do sada su dve strane bile veoma udaljene. Juve je polazio sa zahtevom od 50.000.000 evra, dok Čelsi nije nudio više od 20.000.000. Logika kaže da bi dve strane mogle da se nađu na pola puta.
„Ali“ koje sreću kvari u ovoj priči je uloga agenata Dušana Vlahovića. Gazeta je danas podsetila da su menadžeri srpskog centarfora, osim 70.000.000 za igrački karton koje je Juve platio Fjorenitini, izboksovali provizije vredne blizu 12.000.000 evra. Sledeći sve očigledniju tendenciju da menadžeri uz saglasnost za fudbalerima sve češče traže provizije za sebe i bonuse na potpis za fudblere nije isključeno da zahtev tog tipa bude upućen Čelsiju. U tom kontekstu bi mogla da se tumači niska ponuda Plavaca za doplatu, jer su svesni da će morati da plete i provizije i dodatne bonuse.
U svakom slučaju, Vlahović je danas bliži Čelsiju nego što je bio juče, a to važi i za Lukakua u drugom smeru.
Sa velikim iščekivanjem se očekuje odgovor navijača Juventusa koji će ispuniti danas Alijanc stadium kako bi pozdravili tim koji će odigrati trening utakmicu pred njima. U fokusu će biti reakcija navijača na mogućnost da vide Lukakua u dresu Juventusa, da li će pokazati glasno i snažno protivljenje realizaciji transfera.
Inače, Juve i pored na baš pozitivnog iskustva sa igračima koji su došli iz Fjorentine u poslednjih 15-ak godina, izgleda, ima nameru da angažuje Amrabata. Felipe Melo, Bernardeski, Kjeza i Vlahović su plaćeni gotovo 200.000.000 i nisu dali ni približno koliko se očekivalo od njih.
MATIĆ IZ PERSONALNIH RAZLOGA ŽELI DA ODE IZ RIMA
Rim je Večni grad, ali i „večna ogovaraonica“. Kako i ne bi bio kada su vekovima pape i njihova svita vodili dvostruke i trostruke živote, kovali intrige i zavere, sve ispod žita i u tajnosti. Kasnije po stvaranju Italije, pape je zamenio kralj sa svojom dvorskom menažerijom a onda je došla moderna politika koje je nadmašila sve. Leo Longanezi, jedan od najvećih i najbriljantnijih italijanskih novinara, je znao da kaže mi u Rimu znamo sve što se dogodi, ali nemamo pojma šta se događa.
Činjenica u slučaju Nemanje Matića je da srpski as ne trenira i da ne provodi vreme sa klupskim drugovima kako je to činio sve do 2. avgusta. Do tog datuma Matić je bio predvodnik i generator dobrog raspoloženja u Romi zajedno sa Dibalom.
Tokom priprema u Portugalu se nešto dogodilo što je za 180 stepeni promenilo raspoloženje srpskog internacionalca.
Postoje tri teorije koje kruže Rimom. Prva je da su u pitanju porodični problemi, druga da je unutar tima došlo do sukoba između Nemanje i bloka igrača koji čine Manćini, Kristante i Pelegrini i treća teorija je da je ponuda Rena toliko primamljiva za Matića (3.000.000 evra po sezone u sledeće tri godine) da je odlučio da primora Romu da ga pusti da završi karijeru u gradu na vratima Bretanje. O privatnim stvarima, niko javno, naravno, ne želi da priča. Pelegrini je demantovao da postoje problemi unutar svlačionice između igrača, dok je Ren potvrdio zainteresovanost za Matića, mada Romi zvanično nije stigla nijedna ponuda.
Kaže se da su u klubu i sam Murinjo iznenađeni ponašanjem Matića i da nisu zadovoljni kako se stvari odvijaju. Matić se u prethodnih godinu dana izdigao u stub Rome, postao je jedan od njenih lidera, pogotovo na terenu, igrač čija se težina čuje i vidi kada kroči na fudbalskih pravougaonik. Takođe, Matić je najbolji prijatelj Dibale i njih dvojica su bili drugi stub Murinjovog fudbalskog „koloseuma“ (prvi su pomenuta trojka Manćini, Kristante, Pelegrini).
Đalorosi su prilično ljuti i na Ren. Francuski klub nije kontaktirao, kako dobri običaji i pravila nalažu, Romu pre nego što je izneo ponudu srpskom fudbaleru. Osim zbog striktno sportskih razloga – Matić je za Murinja fundamentalno važna komponenta tima – nekorekntost Rena je uticala da Roma zatraži neopravdano visoku cenu za prodaju Matića: 8.000.000 evra.
Tražena cena je poruka ne želimo da prodamo Matića jer nije realno da Ren plati toliko za igrača koji ima 35 godina i samo godinu dana ugovora sa Romom. Motiv zašto je došlo do „obraranja ruku“ između Matića i Rome bi mogao da bude razmimoilaženje u željama. Priča se da je Roma pokušala da odobrovolji Matića dajući kao mogućnost produžetak ugovora na još godinu dana po sličnom principu kao prethodni.
U međuvremenu, Roma je počela još ozbiljnije da traži još jednog veznog igrača. Pored Renata Sančesa, u modu se vratilo i ime Paredesa koji je imao kratkotrajnu avanturu u Trigoriji na početku evropskog dela svoje karijere.