©StarSport
©StarSport

To se čekalo 106 dana – Javor najzad pobedio

Vreme čitanja: 4min | uto. 12.03.24. | 20:08

U nemogućim uslovima za fudbal u Ivanjici, Radnik lako primio dva gola u prvom poluvremenu, Oreščanin samo ublažio poraz (2:1)

(Od izveštača Mozzart Sporta iz Niša)

Trebalo je da prođe 106 dana i devet prvenstvenih utakmica na kojima je osvojio svega dva boda, da bi Javor konačno zabeležio pobedu u Mozzart Bet Superligi. U meču 25. kola savladan je Radnik (2:1) za makar trenutni beg iz opasne zone na tabeli, za čije dno je sve više zalepljen tim iz Surdulice, kome ona pobeda u Nišu ostade samo „incident“ u drugom delu sezone. Prolaze mu poslednji vozovi za spas, uz ovako nedopustive reakcije u odbrani, kao večeras, nema se čemu nadati.

Možda bi najpre trebalo odati priznanje fudbalerima oba tima zbog uslova u kojima su odigrali utakmicu, a još više onima koji su se odlučili da gledaju nešto što ne može imati mnogo dodirnih tačaka sa fudbalom po ionako jednoj od najlošijih podloga u ligi, ovog puta natopljenoj vodom usled provale oblaka u Ivanjici. Najskuplji ceh platio je kapiten domaćih Nemanja Miletić, koji je još u petom minutu požrtvovanom intervencijom ispred Duronjića sačuvao svoj gol, ali je proklizao, sudario se sa stativom i nije još dugo nakon toga mogao da ostane u igri.

A Javor je tada već imao prednost. Zaista je neverovatno da gosti sa toliko odsustva koncentracije uđu u utakmicu. Igrao se četvrti minut, a Luka Gojković se kao kroz šuplji sir prošetao kroz odbranu Radnika, pokupio loptu ispred Zajmovića, ušao u kazneni prostor i pored Milićeviča lako šutirao, a da Ranđelović, ostavljen na cedilu, ništa tu nije mogao da učini.

Jednako mlaka bila je reakcija Surduličana kod drugog primljenog gola u 32. minutu. Ovog puta Lazar Mićić je taj koji je najpre prošao pored Rustemovića kao da ga nema, a onda se sa desnog krila namestio na levu nogu i ponovo je Ilija Milićević onaj čije su noge bile suviše spore i statične da izblokira ovaj udarac. Podsetimo, nekoliko dana ranije, upravo je ispred Milićevića Kilijan Bevis odneo loptu za pobedonosni gol kragujevačkog Radničkog u sudijskoj nadoknadi.

JAVOR – RADNIK 2:1 (2:0)

/Gojković 4, Mićić 32 – Oreščanin 83/

Ivanjica. Stadion kraj Moravice.

Sudija: Novak Simović (Lovćenac).

Žuti kartoni: Dolmagić, Marjanović (Javor), Jovanović, Oreščanin, Bogdanović (Radnik).

JAVOR (4-2-3-1): Manojlović 6.5 – Dolmagić 5.5 (od 82. Tojčić), Leandro 6.5, Skoko 6, Miletić 6 (od 29. Ilić 6) – Petrović 6 (od 46. Marjanović 5.5), Dukure 6.5 - Mićić 6.5 (od 90+2. Šarić), Gojković 7, Bosić 6.5 – Stjuart 6 (od 82. Bajere).

RADNIK (4-2-3-1): Ranđelović 6 – Gašić 5.5, Oreščanin 6.5, Milićević 5, Jović 5.5 – Rustemović 5, Hajdarević 5.5 (od 70. Abubakar) – Duronjić 6 (od 80. Bogdanović), Šovšić 6.5, Zajmović 5 (od 46. Jovanović 5.5) – Čumić 5.5 (od 80. Kunić).

Igrač utakmice: Luka Gojković (Javor) 7.

Pokušao je trener Dušan Đorđević nekim rokadama u navali da vrati svoj tim u igru. Zajmović je prešao na desno, a Duronjić na levo krilo, odakle je najpre izveo opasan korner, a Bosić izbacio loptu ispred same gol-linije, onda i odigrao povratnu loptu za Šovšića, čiji pokušaj je sjajnom intervencijom zaustavio Strahinja Manojlović.

Kako je vreme prolazilo, teren je bivao sve teži, lopta bi često zastajala u barama i nisu ti uslovi strani ni fudbalerima Radnika, ali domaći su tu svoji na svome, disciplinovano su se branili i čuvali stečenu prednost. Surduličani jesu pokušavali, ali su, zanimljivo, najbliži bili da zatresu – sopstvenu mrežu, kada je Gašić sa gotovo 30 metara, u želji da vrati loptu golmanu, pogodio stativu. Mogli su da kapituliraju i nakon pokušaja Skoka glavom posle kornera, pa prodora Stjuarta na snagu, kada je lopta prošla tik pored stative.

Nisu Ivanjičani „pazili na času“. U 83. minutu, prodao im je Radnik „foru“ iz kornera koju je već jednom Partizanu, u utakmici pre nekoliko rundi. Tada je Aleksandar Jovanović zaustavio udarac Mihaila Oreščanina, ali sada je kapiten Surdiličana odapeo volej pravo u mrežu, i to nakon centaršuta Šovšića iz ugla.

Ipak ostalo je bilo samo desetak minuta sa sve nadoknadom – nedovoljno za preokret. Jesu se domaći malo uspaničili, ali su sačuvali jednu tipičnu „javorovsku“ pobedu.