Božić u imigracionom pritvoru s azilantima: Novak zaključan bar do ponedeljka
Vreme čitanja: 3min | čet. 06.01.22. | 09:32
U Australiji malo ko radi do 10. januara…
Poštovanje pravila ili sticanje jeftinih političkih poena na primeni sile? Australijske vlasti tvrde da samo rade ono što zakon nalaže, mada je utisak da im javnost polako okreće leđa dok se priča o sudbini Novaka Đokovića po sletanju u Melburn. Poslednje informacije kažu: prvi reket sveta će u Australiji ostati barem do ponedeljka za kada je zakazano prvo saslušanje po tužbi njegovih advokata.
Đokovićevi zastupnici traže da se poništi odluka o deportaciji, isti zahtev iznela je i ambasada Srbije u Kanberi – istina, ambasadora tamo nismo imenovali već godinu i po dana – ali premijer Skot Morison i zvanično je odbio takav zahtev.
Izabrane vesti
“Srbija je uvek bila prijateljska zemlja, posebno kad se radi o globalnim bezbednosnim pretnjama, ali ovo je specifičan slučaj u kome se radi o jednoj individui, a propisi moraju da važe za sve”.
Nisu vredeli ni pozivi političara iz Srbije, pa ni protesti malobrojnih ispred Park hotela u Karltonu. Tamo se naime okupila manja grupa srpskih imigranata u Australiji, ali i demonstranti koji se već godinama bore za prava azilanata.
Jer verovali ili ne, Novak Đoković je smešten u imigracioni pritvor u hotelu sa tri zvezdice u kome deli smeštaj sa azilantima sa svih meridijana.
Đokovićevi advokati su tražili i da najbolji u istoriji tenisa bude prebačen u neki hotel koji ima teren, a sudija Entoni Keli, koji nije ni čuo za Novaka koliko se razume u beli sport, rekao je da će bar tu pokušati da pomogne. Problem je što u Australiji malo šta radi sve do 10. januara.
Delom i zbog toga, javnost se u Australiji posle sinoćnjeg privođenja donekle okrenula na Đokovićevu stranu. Isprva ga je žestoko kritikovala, jer je navodno povlašćen u odnosu na narod koji je u državi Viktorija morao da trpi potpuni lokdaun od 262 dana i da u nemalom broju slučajeva živi pod pretnjom otkaza ako se ne vakciniše. Međutim, sada se sve više uglednih ličnosti, profesora, novinara, javlja sa optužbama na račun Vlade Australije tvrdeći da se ona - po ko zna koji put otkako je izbila pandemija - propisno obrukala.
Prvo što zameraju Vladi je to što je Novak čuveno medicinsko izuzeće dobio po uputima iz Australije, odobrile su ga dve nezavisne lekarske komisije, koje nisu čak ni znale da raspravljaju o Đokoviću, da bi onda političari promenili priču plašeći se reakcije domaće javnosti četiri meseca pred izbore. Takođe, nekolicini drugih igrača koji su dobili medicinsko izuzeće, javio je Rojters, još ranije je dozvoljen ulazak u zemlju na osnovu iste vrste vize koja nije važila za Novaka. Tako da ona priča o omašci Đokovićevog tima - iako je valja ispitati - sve manje pije vodu. Mada se sada pominje mogućnost da će i njihove aplikacije biti preispitane.
Po društvenim mrežama se zavrtela i priča pokrenuta iz Srbije, a koja podseća da je Novak Đoković - u dogovoru sa Marijom Šarapovom - prošle godine donirao 25.000 dolara kako bi pomogao Australijancima da se izbore sa požarima. Javnost se sada s pravom pita: "Zar ovako vraćamo čoveku koji nam je pomogao kad je bilo najteže?"
Srpska zajednica u Australiji - onaj organizovani deo - zasad se javno ne oglašava, ali u tišini čini sve što može ne bi li ubrzala proces i Novaku olakšala situaciju. Ali pre ponedeljka teško da će biti većih promena, izuzev možda kad je u pitanju bolji smeštaj.
Devetostruki osvajač Australijan opena zaista nije zaslužio ovakav tretman.