
Ru! Ruu! Ruuu!!!
Vreme čitanja: 13min | uto. 23.06.26. | 09:19
Vikinzi veslaju ka istoriji
Još pre nego što je Kolumbo „otkrio Ameriku”, Evropljani su već bili tu. Čak 500 godina pre njega, na obale američkog kontinenta stigli su Vikinzi. Preci današnjih Norvežana tada su otkrili obale Njufaundlenda, današnjeg dela jugoistočne Kanade.
Hiljadu i kusur godina kasnije, Vikinzi se opet masovno iskrcavaju na američki kontinent. Oko 1.000 milja južnije nego kada su prvi put stigli u svojim „drakarima”, drvenim brodovima sa izrezbarenim zmajevim glavama na pramcu. Sada navaljuju preko neba u „sasovima”, „lufthanzama”, „er-fransovima”… Prvo su osvojili Boston, pa se onda spustili malo južnije ka Njujorku i pocrveneli ga.
Izabrane vesti
Iako nisu stigli vodom preko Atlantika, Norvežani veslaju. Po ulicama, trgovima, podzemnoj železnici, tržnim centrima… Po tribinama američkih stadiona. Uz poklič: „Ru! Ruu! Ruuu!!!” U prevodu to znači: „Veslaj!” Bubnjar u vikinškoj kapi sa rogovima daje ritam. Udari jednom u bubanj i onda čeka da ostatak zagrmi „Ru” i zavesla. I onda ritam udaraca postaje sve brži dok ne nastane potpuni delirijum.
Podsećajući na slavne pretke, Norvežani su došli da se ovoga puta zadrže što je duže moguće i da ih svet i Amerika što bolje upamte. Oni su jedni od retkih koji ovaj Mundijal neće pamtiti po cenama. Dok većina ostalih navijača kuka na preskupe cene smeštaja, ulaznica i generalno svih propratnih sadržaja, Norvežani šetaju Menhetnom sa kezom od uva do uva i mogu sebi sve da priušte bez gledanja u cenovnik. Njima je ovde jeftinije nego kod kuće.
„Istina, nama ovo nije tako skupo, ali trebalo je i mi da izdvojimo ozbiljan novac. Međutim, veruj mi da bismo isto uradili i da nam je platežna moć kao u ostatku Evrope. Čoveče, čekali smo skoro 30 godina na ovo, 26 godina da se pojavimo negde na fudbalskom turniru. Ovo se razgorevalo poslednjih nekoliko godina otkako nam je fudbal napredovao na svim poljima. Liga nam je sve bolja, izbacujemo sve bolje igrače, Martinova i Erlingova eksplozija su povukle mnogo toga, a Bode Glimt je prošle sezone pokazao koliko smo napredovali u fudbalu. Samo je falilo nešto od reprezentacije. I, evo nas, tu smo. Živimo najbolje dane naših života”, kaže nam Per iz Bergena.
Norveška igra četvrtfinale - kvota 3,00
On ima 29 godina. Imao je godinu dana kada je Norveška igrala poslednji put na svetskim prvenstvima. Njegov otac Emil tri godine ranije bio je u Americi na Svetskom prvenstvu da bodri Norvešku. Umro je u međuvremenu i nije dočekao da vidi svoj tim opet u Americi.

Norvežani su 90-ih godina imali najbolju generaciju u istoriji. Vezali su dva Mundijala (’94 i ’98), igrali na EP 2000. kada ih je Piksi svezao u čvor, a poraz od Jugoslavije koštao prolaska grupne faze. Ko je tada mogao da zamisli da ćemo čekati ovoliko na Vikinge na nekom velikom takmičenju…
Tih 90-ih imali su opasne, gorostasne napadače Tore Andrea Floa, Ole Gunara Solšera, Stefana Iversena… U Americi ’94 imali su igrače koji će kasnije igrati za Mančester Junajted (Berg i Jonsen) ili Liverpul (Bjornebi i Leonardsen), igrao je stariji od braće Flo (Jostin), omaleni bradonjica Erik Mikland, danas poznato TV lice Jan Age Fjortoft… I tri poznata prezimena. Na golu je bio Erik Torstvet (iliti Tuštvet, kako nam Norvežani rekoše da se izgovara), u vezi Alf-Inge Haland iz Notingema i u napadu Joran Serlot.
Erling Haland najbolji strelac Mundijala - kvota 6,00
Danas u Americi njihovi sinovi Erling (Mančester Siti), Aleksander (Atletiko Madrid) i Kristijan (Sasuolo) raspiruju snove nacije koja je upala u fudbalsku groznicu.
„Reci, koja je šansa da se Mundijal igra u istoj zemlji, da je prošlo toliko vremena i da su tu čak trojica sinova tadašnjih reprezentativaca?! Neverovatna slučajnost! I uz sav respekt prema staroj generaciji, ova je bolja. Najbolja u istoriji našeg fudbala. Ja mislim da smo mi legitiman kandidat za četvrtfinale. Znam da mislite da smo u euforiji, da imamo nerealna očekivanja i da preterujemo, ali mi zaista verujemo da možemo među osam. Idemo na Švedsku ili Obalu Slonovače u šesnaestini finala, pa na Brazil u osmini finala. Ako smo mogli da ih pobedimo ’98 kada su imali Ronalda i bili najjači, što ne bismo mogli da izbacimo ovakav Brazil”, rekao nam je euforični Tomas po izlasku sa stadiona.
(©Mozzart Sport)Ima i onih koji se plaše euforije i traže neki razlog da budu oprezni i skeptični.
„Mi moramo da shvatimo da je sam plasman na Svetsko prvenstvo veliki uspeh i da je sve preko toga bonus. Još smo mi zeleni za neke velike rezultate na velikim takmičenjima. I da mnogo zavisimo od Martina Edegora. Arsenalovi navijači i engleski mediji tvrde da on više ne zaslužuje da igra tamo i da je oslabio. To se prenelo i na deo naše populacije i napravilo nam neočekivano neprijatnu situaciju. Čak je i selektor Solbaken morao na konferenciji da odgovara na pitanja o Martinu i njegovoj formi. Istina je da je pao u poslednje vreme i ne znam šta da mislim”, kaže mi navijač po imenu Lase, koji je tu sa ženom i ćerkom.
Došlo mi je da ga pitam da li je normalan?! Norveška, koje nema nigde već decenijama, koja nije imala veznog fudbalera poput Edegora boga pitaj otkad… I sad dozvole da im ostrvski tračeri i pametnjakovići ubace crva sumnje u nešto najbolje što imaju. Jeste Edegor juče promašio dve velike šanse i jeste da mnogo toga u igri zavisi od njega, ali očigledno je da nešto radi i dobro u svemu tome. Pobedili su prva dva meča, dali sedam golova, prošli dalje… Šta hoćeš više od prva dva kola?!
Kiša u Njujorku je juče malo pokvarila ugođaj Norvežanima. Mnoge navijače je oterala iz fan-zone pored stadiona, a i oni koji su krenuli na vreme stigli su u cajtnot. Norvežani su malo šokirani organizacijom transporta od Njujorka do Nju Džerzija, gde je stadion Metlajf. Šokantan je i prilaz najvećem stadionu njujorške regije. Makar 15 minuta pešačenja treba do glavnih ulaza iako ga vidite nadohvat ruke. Ali odmah pored njega nalazi se hipodrom preko koga se ne može, već morate okolo. Bukvalno kroz neku kaljugu koju nikako ne biste očekivali na pragu stadionskog ponosa najvećeg američkog grada. Iako je suštinski u Nju Džerziju, to je njujorški stadion na kojem igraju lokalni NFL ponosi, Džetsi i Džajantsi.
Zato je malo neverovatno da takav sportski objekat dočeka Mundijal sa takvim okruženjem. Kiša pada i još više natapa blato i mulj na prilazu stadionu. Kroz njega idu i mnoge pripadnice nežnijeg pola koje su se namontirale u štiklama i svečanijoj garderobi – mahom navijačice Senegala. Norvežanke su u sportskom fazonu i ne zaostaju nimalo za svojim zemljacima kada treba da se pruži korak, preskoči lokva ili zapeva.
(©Mozzart Sport)Stadion je nešto između onog u Bostonu i nekih modernijih. Većinski je nepokriven i za ovakav dan to je ozbiljna drama. Ako kiša ne stane, većina navijača biće mokra do gole kože. Sudbina ili šta, ali par minuta pre početka meča kiša je prestala i nije padala do kraja. Pustila je da se utakmica odigra bez problema.
Stadion unutra ne odaje neki neki njujorški, spektakularan utisak. Sve je američki veliko i maksimalno, ali ne deluje baš idealno za fudbal. Čak se na nekim mestima ne vidi ceo teren od raznih zidova, stubova… Neki ljudi su baš skupo platili loša mesta. Čak ni teren Metlajfa ne izgleda posebno dobro. Od svih što sam do sada video i koji su bili pod konac, ovaj se razlikuje jer se na oko vidi da je lošiji. Izbrazdan, nejednak na nekim delovima, šaren… Pride dobro natopljen od kiše. Doduše, igračima nije smetao jer se voda brzo izdrenirala i igrao se dobar fudbal, viđeno je pet golova, dosta uzbuđenja i odlična atmosfera.
Senegalaca je bilo baš malo, a Norvežana sigurno preko 20.000. Među najstrastvenijim su navijačima koje sam do sada video na Mundijalu. Nije to latino fazon da pevaju ceo meč, ali znaju ozbiljno da zagrme. Plus ta fora sa veslanjem… Lepo izgleda i zvuči. Sinoć su „veslali” krajem prvog poluvremena i, taman kada su završili i oduševljavali se uspešnom navijačkom akcijom čestitajući jedni drugima, Haland je dao gol koji mnogi na stadionu nisu ni videli. Na kraju su malo morali da strepe za pobedu, ali se sve dobro završilo.
Kada su na terenu završili sa Senegalcima, igrači su odmah pohitali pred tribinu na kojoj je bilo najviše njihovih navijača. Posedali su na travnjak i zajedno zaveslali sa fanovima. Energija na relaciji igrači – navijači stvarno može da se oseti. Na licima im vidiš koliko je to neka iskrena emocija puna obostranog poštovanja i koliko jedni drugima znače.
Kada je krenuo razlaz, krenuli su i novi problemi. Dok su ljudi izlazili sa stadiona, krenula je nova provala oblaka. Na telefone stižu SOS poruke da se priprema velika oluja i da treba biti na sigurnom. Zaista se nebo sručilo tih sat vremena posle utakmice, napravilo kolaps, okupalo na hiljade navijača, ali Norvežanima to kao da ne smeta. Čak i uživaju onako mokri i busaju se u grudi hrabreći se da ni Vikinzi nekada nisu stizali suvi do Amerike.
Predobro su raspoloženi i koga god zaustavimo, hoće da proćaska. I svi slično pričaju na talasu euforije. „Srbija? Bio sam tamo pre dve, tri godine… Mislim da je bila Liga nacija i pobedili smo vas. Ali vratili ste nam u poslednjem kolu kod nas u Oslu, kada smo sve imali u svojim rukama. Sada da nam padnete šaka… Baš imamo jak tim. Neka drugi razmišljaju o nama, nećemo mi razmišljati ni o Francuzima, ni o Nemcima, ni o Šveđanima… Siguran sam da niko ne želi da igra protiv nas”, kaže nam momak sa perikom u dresu Dana Egena.
Razilaze se na razne strane autobusima i taksijima, neki su i rentirali auta koja ih čekaju na parkingu. Cilj je što pre se prebaciti do Njujorka, koji je po toj kiši i gužvi udaljen sat vremena. Čeka ih grad koji ne spava, spreman da im uzme pare. Sada se opet vraćaju za Boston, u kojem su igrali sa Irakom i tamo se preklopili sa Škotima. Sada će se preklopiti sa Englezima, koji su tamo zamenili Škote. Raspored im se baš namestio da ne putuju mnogo i da se vrte u krugu od 350 kilometara, za razliku od mnogih koji su za tri meča morali da prevaljuju na hiljade kilometara, menjaju gradove, letove…
Norvežanima je ovde sve potaman. Osvajaju severoistok Amerike i prave svoju fudbalsku tvrđavu. Sa takvom energijom, uz kvalitet koji poseduju, stvarno deluje da bi mogli da se zadrže podugo u Americi ovog leta… Veslaju punom parom.















