
Mundijalski pretres sa Dejom: Nisam gledao gori Brazil, Francuzi i Embape najjači, Mesi još na znanje
Vreme čitanja: 13min | sub. 27.06.26. | 08:23
Kako gleda na proširenje na 48 reprezentacija, šta misli o pauzama za hlađenje, američkom šou-biznisu, regionalnim reprezentacijama BiH i Hrvatskoj, sa kim se od legendi svetskog fudbala druži ovih dana…
(Od izveštača Mozzart Sporta sa Svetskog prvenstva)
U elitnom delu Majamija, prošaranom palmama i zelenilom, luksuznim vilama i zujanjem skupih automobila, sa beskrajnim nizom hotela, FIFA je smestila one koji su često u kadrovima TV kamera tokom Mundijala. Nekada mađioničari u kopačkama, danas legende u odelima, koje kratkom pojavom na TV ekranima ozare lica generacija što su uživale u njihovim igračkim čarolijama.
Izabrane vesti
Onaj kadar sa utakmice Brazil – Škotska je baš tako uticao na sve koji se sećaju likova u fokusu kamere. I dok u jednom pravcu gledaju Ronaldo, Kaka, Bebeto, Stoičkov, Kafu, Venger, pored njih sa naočarima, oborenog pogleda, nešto po telefonu čeprka Dejan Savićević.
Bio je i pre četiri godine u Kataru u društvu samih legendi fudbalskog sporta, kada nas je „prošvercovao” u hotel gde novinari nije trebalo da budu. Istu ljubaznost i dobru volju pokazao je i ovde u Majamiju.
„Samo ti reci da si moj gost i neće biti problema…”
Rečeno, urađeno. Taman kada je službenica iz FIFA počela dodatno da nas proverava i čačka ko smo i odakle smo, pojavio se Genije i sve je bilo rešeno bez mnogo priče.
„Sešćemo tamo u ćošak da imamo mir i da nas niko ne prekida…”
Za svoj prvi Mundijal ’90 još je bio neiskusan i platio ceh promašaju protiv Argentine. Za onaj drugi ’98 već je bio na zalasku karijere i daleko od najboljeg fudbala koji je umeo da igra. Onaj iz ’94, na kojem je trebalo da žari i pali kao najbolji igrač Evrope u tom trenutku, propustio je zbog sankcija. Uprkos dva učešća na svetskim prvenstvima, Dejana Savićevića svet fudbala najbolje pamti iz klupskih dana kao genijalca iz Crvene zvezde i Milana, sa kojima se popeo na krov Evrope. I svrstava ga u red fudbalskih legendi među kojima se i našao na sada već kultnom kadru sa Hard rok stadiona u Majamiju.
Da se vratimo na taj kadar sa meča Škota i Brazila. Koliko vam je ljudi poslalo ovu sliku sa prenosa te utakmice?
„Rekli su mi… Video sam i da je izašlo na dosta portala… Slali su mi ljudi.”
Velika je čast biti u onakvom društvu…
„Dobro, ja imam tu privilegiju s obzirom na to da sam član Saveta FIFA. To je neka fudbalska vlada sveta u koju sam izabran ispred UEFA, pa imam takve mogućnosti da pratim Svetsko prvenstvo. Bio sam i u Kataru na prošlom Mundijalu tri nedelje. Tada sam odgledao baš dosta utakmica jer je sve bilo blizu. Gledali smo i po dve dnevno i stvarno sam uživao. Ovde je drugačije… Tri države, tri vremenske zone, velika udaljenost… Tako da sam ja izabrao Majami da odgledam tri utakmice. Gledao sam Urugvaj – Kabo Verde, pa Brazil – Škotska i gledaću Kolumbijce i Portugalce”, počinje razgovor za Mozzart Sport Dejan Savićević.
Mnogo je ovde velikih fudbalskih imena, videli smo i po toj sceni iz svečane lože na meču Brazil – Škotska… Sa kim od njih ste se ovde najviše zadržali u evociranju uspomena?
„Sigurno da mi je najdraži Roberto Bađo, sa kojim sam igrao par godina u Milanu. Sa njim sam se najviše družio i pričao. Drago mi je i što sam video Ronalda i Kaku, ali to su sve druge generacije. Protiv Ronalda sam igrao, Kaka je kasnije došao u Milano, pre njega Rivaldo… Pozdravio sam se i sa Kafuom, protiv kojeg sam isto igrao dok sam bio u Milanu, tako da ima dosta ljudi sa kojima sam ili protiv kojih sam igrao. Video sam se i sa Galijanijem, sedeli smo, ručali, setili se nekih starih vremena”.
I šta kažu za Italiju? Verovatno vam je draga Italija i krivo vam je što je opet nema na Mundijalu…
„Najbolje bi bilo da mi nije draga… Naravno da mi je draga. Ali, ta njihova reprezentacija… To je jedna velika problematika koja već predugo traje. Nije to problem ni do predsednika, ni do selektora. Vidiš da su promenili par selektora, dvojicu predsednika i rezultat je uvek isti. Problem je manjak kvaliteta. Italija više nema velikih igrača kakvi su bili Bađo, Del Pjero, Toti, Vijeri, Vijali, Mančini, Barezi, Maldini… Pre svega tih velikih napadača. Italijani su bili poznati po golmanima, odbrambenim igračima, defanzivnim veznim igračima, a kupovali su špiceve i pored svih ovih što sam ih nabrojao. E, sad tu nemaju nikoga i to je glavni problem Italije.”
Verovatno ste se dotakli i Milana…
„Veliko mi je iznenađenje da se nisu kvalifikovali za Ligu šampiona. Žao mi je, ali šta je tu je. Fali nekadašnji mentalitet. Milan je sada drugačiji u odnosu na onu epohu kod Berluskonija. On je kupovao najbolje igrače da pobeđuje. Milan sada kupuje igrače da bi na kraju godine imao pozitivan finansijski bilans. To su dve velike razlike. Sada je to tako i nadamo se boljim vremenima…”
Gledali ste ovde Brazil, koji vodi bivši Milanov trener Karlo Ančeloti. Kako vam izgleda?
„Gledao sam ih i na televiziji pre ovoga. I moram da kažem da su me neprijatno iznenadili u onoj prvoj utakmici gde je Maroko dominirao. Posle toga, Škotska im je poklonila gol i utakmica je brzo bila rešena. Mislim da je ovo najslabiji Brazil koji sam ikada gledao… Imaju samo jednog igrača, a to je ovaj Vinisijus koji je odličan. Naravno, on ne može da se poredi ni sa igračima poput Kake, a da ne pričamo o Ronaldinju, Nejmaru ili Ronaldu i tako dalje…”

Znači, problem kao i kod Italije, samo u manjim razmerama?
„Brazil je nekada imao plejadu velikih igrača i evidentno je da je u krizi. Sada im je još povređen i Rafinja. Ovde sam od njihovih ljudi čuo da ga neće biti dve nedelje i pitanje je kakav će i koliko upotrebljiv biti posle toga. Ukoliko im se ne vrati ovaj Nejmar… Probao je sada 15-ak minuta i za to malo vremena se nije moglo videti ništa. U velikom su problemu, postali su tvrda ekipa sa samo jednim igračem koji može nešto da napravi napred. Odbrana je dobra, svaka čast Danilu i Markinjosu, ali vezni red… Kazemiro mi je nešto otežao. Gledaj, mogu oni da prođu na 0:0, na 1:0, ali da nešto dominiraju, kao što dominira Francuska, teško”.
Kada već pominjete Francusku… Ko vam je do sada ostavio najbolji utisak na prvenstvu?
„Francuzi, sigurno. Makar ovo što sam ja gledao od favorita. Imaju strašnu ekipu. U napadu makar petoricu igrača da ne znaš kojeg pre da staviš da igra. Ovi klinci Due i Barkola su strašni, pa Embape, Olise, Dembele… Pazi, to je stvarno muka za selektora. Da nađeš način da sve zadovoljiš, a svi su sjajni igrači. Atomska navala! Ono što smo ispričali za Italiju, pa i Brazil o kvalitetu igrača… Francuska nema taj problem. Imaju kvaliteta toliko da na Mundijal pošalju dve reprezentacije i obe bi se borile za plasman u polufinale. Pogode se tako generacije nekim zemljama…”
Generalno, kako vam izgleda ovo prvenstvo? Pričalo se pre početka da će proširenje na 48 ekipa „ubiti” kvalitet, ali vidimo da su retki ovde zalutali i da opravdavaju prisustvo.
„Još je rano i mislim da treba tek na kraju prvenstva svesti račune i videti šta, gde, kako i donositi neke zaključke. Ne možemo sada posle dva odigrana kola da sudimo. Uvek imate ovih pametnjakovića koji kritikuju. Evo, i ja sam pre dve godine, kada se menjao sistem Lige šampiona i uvodio ovaj novi format, bio skeptičan, ali nisam javno kritikovao. Rekao sam: ’Hajde da vidimo’. Tako da treba pustiti i ovaj model od 48 ekipa na Svetskom prvenstvu. Neka se igra i kad se završi, da uporedimo. Sada svi nešto pametuju i donose zaključke. Te bilo više golova, te više onamo… Svako tera na svoju vodenicu. I FIFA daje neka saopštenja da li je bolje ovo ili ono. Moje mišljenje je da treba sačekati kraj i onda rezimirati i doneti zaključak. Evidentno je da će i naredno Svetsko prvenstvo biti u ovim okvirima. Za sada se nije pokazalo nešto toliko loše kao što pojedini ljudi pričaju i ja mislim da ide u dobrom pravcu.”
Mali broj utakmica je razočarao što se tiče konkurentnosti…
„Moguće… Možda u nekim segmentima poneka utakmica, kao ona gde je Nemačka pobedila Kurasao 7:1. Ali, toga je uvek bilo i biće. Pa, Jugoslavija je ’74. tukla Zair 9:0 i nije nam smetalo. Eto, taj Kurasao je posle te Nemačke opet odigrao nerešeno sa Ekvadorom, koji juče dobije Nemačku. Pa, zar nije Nemačka tukla Brazil u Brazilu pre samo 12 godina sa 7:1 u polufinalu? Šta je tada trebalo reći? Sačekajmo pre nego što odmah krenemo da kritikujemo… Ja mislim da ovo do sada ne ide ništa lošije nego što je išlo u Kataru. Gledaj Nemce nakon tih 7:1 u prvoj utakmici… Trebalo je da izgube drugu od Obale Slonovače, nego onaj neki čovek šta uradi u 87. minutu… Imao je zicer bolji od penala. Šta ga promašiš… Šutni je iz prve. I onda prime gol i izgube. E, onda je Ekvador svoje zicere iskoristio protiv Nemačke. Pride je Nemačka dala gol iz faula. Čist faul je bio pre Saneovog gola. To sam tek kasnije video kad mi je iskočilo na Instagramu. Čudi me da VAR ono nije poništio.”
Ko vam je od igrača odskočio do sada? Kada se pogleda lista strelaca, skoro svi najbolji igrači sveta su na vrhu.
„Da, tu su Embape, Mesi, sada im se priključio i Vinisijus… Vidim i da je Dembele dao tri gola. Tako da su to ti igrači koji za sada dominiraju. Mada, moram istaći da dosta golova na ovom prvenstvu ide na dušu golmana. Kada je Mesi dao het-trik, dobar golman bi odbranio makar dva. Hajde onaj treći, ali prva dva gola su golmanovi golovi. Pa, i neki Embapeovi golovi… Onaj drugi gol za 3:1 protiv Senegala. Čudno mi je na ovom nivou da toliko golova ide na dušu golmana.”
Kako gledate na Mesija koji u 40. godini i dalje blista?
„Pravi razliku… On malo odmori na terenu, sačeka i onda napravi tri, četiri cuga iz kojih se izrodi gol ili akcija za gol. Ide ga, definitivno, jer igra na znanje, a ne na snagu i ponavljanje. Mislim da je u ovom momentu Embape igrač koji pravi najveću razliku.”
A kako komentarišete učinak reprezentacija iz regiona?
„Gledao sam. Bosna i Hercegovina je opravdala očekivanja i zadovoljila plasmanom u nokaut fazu. Sada će joj biti teško, jer idu na domaćina, Amerikance. Nisam ih gledao, ali sam čuo od svih da igraju dobro. Navijam za BiH i nadam se da mogu da prođu. Hrvate sam gledao celu utakmicu protiv Engleza i drugo poluvreme protiv Paname kad su dali gol i pobedili. Mogli su odmah posle tog gola da zatvore utakmicu, ali su promašili i mnogo patili do kraja. Nadam se da će pobediti u ovom trećem kolu ili da će minimum odigrati nerešeno i proći dalje. Imaju taj turnirski mentalitet. Malo su u padu, ali održavaju se. Ne sumnjam da će proći grupu.”

Kako vam se čini celokupan ambijent kada je reč o Svetskom prvenstvu?
„Ogromna država, veliki stadioni, dobra organizacija, tako da nisam ni sumnjao da će da bude ovoliki glamur kakav jeste.”
A kako vam se čine ove novotarije sa „četvrtinama”? Da ste igrač…
„Ništa mi ne bi smetalo! Zašto? Verovatno nekome i odgovara… Onome koji pati i brani se. Sigurno da im pomaže. Ali, jednom ti pomogne, drugi put ti odmogne. Da se vratimo na suštinu. Velike su vrućine ovde. Vidite i sami. Ovo što je Infantino rekao, tu je u pravu. Zašto neko da ima tu prednost, a neko drugi da nema? Pa, i u Crnoj Gori, Srbiji i ostalim ligama se prave pauze kada su velike vrućine. I UEFA pravi pauze od dva minuta kada je 30 i više stepeni. Ovi su to sada samo podigli na minut više… Čak je Infantino rekao da to nema veze sa reklamama, jer su oni već potpisali sve sponzorske ugovore pre ove odluke o pauzama za rashlađivanje. Zato mislim da od toga ne treba sada praviti neku veliku dramu.”
A ovaj njihov američki šou-biznis pristup?
„Dobro, oni su drugačiji od nas. Ne možemo mi Evropu da prebacimo ovde u Ameriku. Oni imaju NBA koja je zatvoreni sistem, gde ne može da uđe niko. Bio prvi ili zadnji, šutiraš, igraš… Nema kod njih zakona otvorenih sudova da se ispada, popunjava… Oni tako žive, takav im je sistem. Eto, uspeli su to i u fudbalu da izguraju. Ova MLS liga je zatvorena. To je njihov stil života. U redu, sada se igra Svetsko prvenstvo po pravilima FIFA koja su ista za čitav svet. E, sada što oni vole kad su ona tri minuta pauze da im igraju one igračice, da je to bum, bum, bum… To je tako u Amerika i to treba prihvatiti. Kao što smo pre četiri godine prihvatili nešto drugačije u Kataru i kao što će biti drugačije za četiri godine u Španiji, Portugalu, Maroku ili za osam godina u Arabiji. To FIFA i promoviše. Različitosti. Ameriku treba prihvatiti sa svojim običajima koji ništa ne štete fudbalu.”
Vodila se i velika polemika o cenama karata, a stadioni su krcati…
„I, dobro? Šta ti to govori? Da je fudbal broj jedan i da nema prepreka. Pazi, čitav svet se pretvorio u profit. Svaka organizacija gleda zaradu. I UEFA radi neke promene zbog većeg profita. Setite se petog ili šestog kola u onoj grupnoj fazi Lige šampiona u starom formatu. Oko 50, 60 odsto utakmica su bile nebitne. Sada su bitne do zadnjeg momenta. Veća je gledanost, veća neizvesnost i veći profit. Da li je to Evropsko prvenstvo, Liga šampiona, Liga konferencija… Sve se gleda i računa. Time se bave ljudi iz marketinga koji znaju šta rade, a ne laici koji to sve kritikuju.”
Čini se da UEFA manje menja od FIFA?
„Evo, UEFA je promenila sva tri klupska takmičenja. Da su ta takmičenja loša, UEFA bi ih ukinula i ostala na jednom ili dva. Ali, drži ih i dalje jer očigledno donose profit. Uvek ćeš naći ljude koji kritikuju sve. Ja sam za to da se s razlogom kritikuje, ali, ako se nešto promenilo nabolje i veći je profit, znači da su ti ljudi bili u pravu. Rekao sam ranije da sam bio skeptik kada su menjali format Lige šampiona. Tada sam javno ćutao, ali sam baš Đorđu Marketiju, koji je jedan od glavnih ljudi tamo, izneo svoje skeptične stavove i pitao ga u kom to smeru ide. Godinu dana kasnije sam opet pričao sa njim i čestitao im. Znači, treba sve sačekati i podvući crtu na kraju. Uvek će biti ljudi koji razmišljaju drugačije“, dodao je Dejan Savićević za naš portal.
Harizmatični Crnogorac je i dalje marka u svetskom fudbalu. Lik i osmeh koji se lako prepoznaju i poštuju širom sveta. Da li je to u Milanu, Kataru ili Majamiju, Dejo je uvek prepoznatljiv i cenjen. Van ovih naših lokalnih okvira – zbog kojih i nismo razgovarali o Crnoj Gori, Srbiji, Zvezdi, Budućnosti… U toku je najveća smotra svetskog fudbala na kojoj ravnopravno sedi rame uz rame sa zlatnim loptama, svetskim šampionima, legendama… Kakva je i sam.




_i_Majkl_Amir_Muriljo_(Panama).jpg.webp)



