Znate li Tiaru Cezar? Kriminologa sa nesuđenom diplomom medicine i zvanjem prvog poentera elite
Vreme čitanja: 6min | pet. 22.11.24. | 08:43
"Volim i da slušam i uživam u različitim vrstama muzike", ističe odbojkašica Radničkog
Malobrojna, ali odabrana inostrana kolonija nastupa u Superligi Srbije za dame! Među osam odbojkašica, barem ukoliko se zanemare rođene na području bivše Jugoslavije, dosadašnji tok nacionalnog prvenstva obeležila je bez ikakve sumnje primač servisa Tiara Cezar (25). Američka državljanka pleni harizmom i pozitivnom energijom van terena. Kada je i usresređena na igre Radničkog, suvišno je i napominjati koliko je dominantna...
Možda ne može da se pohvali sjajnim rezultatima. Posle sedam odigranih kola zabeležila je tek pobedu. Stale su prethodno i čuvene Krstašice na pogon pojačanja "preko bare" nadomak senzacija protiv Crvene zvezde i Uba. Posustale su u taj-brejku, iako su već tada upozorile da u rosteru poseduju kvalitet da se suprostave i favoritima za titulu. A u vrhu jedne od statističkih kategorija upravo ubedljivo i vodi uzdanica Beograđanki. Preuzela je Tiara Cezar primat u efikasnosti, nanizala 139 poena, čak 22 više od drugoplasirane Jelisavete Kojadinović iz Inđije, potvrdivši samo sa kakvim potencijalom raspolaže trener Nikola Milosavljević u misiji očuvanja elitnog statusa.
Izabrane vesti
Zanimljiv je i put kojim je došla do zemlje svetskih šampionki. Karijeru je po završetku koledža gradila u Nemačkoj, Poljskoj i Italiji. Raskošan talenat samo je delimično nagovestila u taboru Štutgarta, Bjelsko Bjale i Busto Arsicija. Na kraju su i neočekivane muke sa povredom uticale da kao privremeno prebivalište baš izabere prestonicu naše države.
"Došla sam zbog povrede koju sam morala da rehabilitujem. Neophodna mi je bila terapija, a fizoterapeut koji je već radio sa mojom agencijom se nalazio u Beogradu. Kako su tražili adekvatno mesto za oporavak, dozvoljeno mi je da se priključim Radničkom", istakla je Tiara Cezar za Mozzart Sport.
Prezadovoljna je i načinom na koji je dočekana u redovima nekadašnjih prvakinja.
"Svi su bili strpljivi prema meni, podržavali me u sopstvenim namerama. Na kraju se ispostavilo da je dolazak u Radnički bila jedna od najboljih odluka koju sam donela".
Kuriozitet je da je imala i ranije prigodu da boravi u Beogradu.
"Putovala sam delom balkanskog regiona. Po Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Sloveniji, pohađajući određene treninge... U nekom momentu sam letela iz Splita, dok je Beograd bio mesto gde je trebalo da presedam. Imala sam luft od osam sati između dva leta. Rešila sam odmah i da istražim grad. Vreme je bilo neverovatno, pravo letnje. Šetala sam trgom na kojem je bilo puno muzike i hrane. Želela sam jednog dana da se vratim, a to se i dogodilo".
Koliko se u međuvremenu stopila i odomaćila može da se zaključi po poznavanju srpskog jezika i isprobavanju različitih kulinarskih đakonija. Naravno, kao i svaki gost nije odolela ni tradicionalnom piću.
"Probala sam ćevape i rakiju. Ne znam baš da li sam jela i pljeskavicu. U svakom slučaju sam degustirala nekoliko specijaliteta. Dugujem određene zasluge i saigračicama. Ne samo u pogledu izbora hrane, pića i usvajanja jezika, nego i saveta šta bi trebalo da posetim u samom gradu".
MVP by Mozzart Sport: GLASAJ ZA NAJBOLJE SRPSKE SPORTISTE
Nedostatak slobodnog vremena je sprečava da se u potpunosti prepusti čarima. Srećom je prisutna i velika doze samokontrole u izobilju primamljivih ponuda.
"Kada sam u prilici, volim da odem na ručak ili prosto nešto radim sa saigračicama ili prijateljima. Međutim, većinom sam fokusirana na trening i jačanju tela".
Ostala je duže od planiranog... Jasnim odgovorom je i razuverila da li žali zbog toga.
"Radnički je trebalo da posluži samo dok se ne oporavim. Iako sam se zadržala, nemam problem sa tim. Ne samo da postajem jača fizički, nego i mentalno i emocionalno. Prolazak kroz rehabilitaciju od povrede je veoma težak, pored samog dolaska u drugu zemlju".
Olakšavajuća okolnost je da je u Srbiji naletela na sunarodnice.
"Pojedine odbojkašice igraju u superligaškim klubovima. Amerikanka Malina Terel je u Tentu, dok je Menjang Afedo sa mnom u Radničkom. Pomogla mi je mogućnost da provodim vreme sa njima. Ne treba zaboraviti ni doček tima zbog čega je dosadašnji boravak prijatan. Malo je reći da sam presrećna".
Kada je zalečila rane, vratila se u stari ritam. Na pomen individualnog učinka, skromno i nenametljivo je pričala o ličnoj satisfakciji. Međutim, svesna je da su prikazane partije produkt izvrsne saradnje sa saigračicama i stručnim štabom.
"Pomoglo mi je okruženje dobrim ljudima da budem uspešna u Superligi. Imam na raspolaganju trenera Nikolu Milosavljevića sa iskustvom iz reprezentacije Srbije. S druge strane, deo sastava su mlađe igračice u razvoju, ali i iskusnije poput Ane Jakšić. Ona je već bila deo nacionalnog tima. Različiti uticaji su doprineli da ostvarim ciljeve u takmičenju. Nije nešto što sam mogla sama da uradim, neophodna je bila i podrška tima".
Plasman u donjem delu tabele uopšte nije zabrinjavajući. Kako je napomenula da Radnički nema klasičan imperativ rezultata, tako je i evidentno da su prioritet dugoročni ciljevi. Minimalan broj trijumfa i deveta pozicija ne znače i oproštaj od plej-of borbe.
"Ambicije su usmerene ka razvijanju igračica. Svako u klub želi da i dalje rastemo. To je put kojim ide Radnički. Nismo imale najbolje rezultate u poslednje vreme. Moramo da prepoznamo šta znači da imamo pobednički mentalitet i samopouzdanje. Reč je o normalnom procesu kroz koji moramo da prođemo. Kada krenemo tom stazom, trebalo bi da budemo što bolje na terenu".
Interesantno je i da Tiara nije uobičajeni sportista. Nikada nije imala nameru da se odrekne obrazovanja. Dvoumila se prilikom opredeljenja za potencijalnu profesiju, potom i odabrala pomalo atipičnu.
"Prilikom sticanja diplome iz kriminologije nisam se ugledala na popularne televizijske serije. Prvobitno sam želela da diplomiram na polju medicine, najviše zbog Uvoda u anatomiju. Mama je istog zanimanja, završila je kriminologiju. S druge strane, tata je bio u vojsci".
Na konačan sud uticali su lični afiniteti. Iako se trenutno ne bavi primarnim poslom, stečeno znanje i veštine joj pomažu u životu profesionalnog sportiste.
"Studije kriminologije otkrivaju zašto se čine zločini. Volim da razumem ljude, odnosno da imam kompletno čitanje o osobama. Važno je da se zna poreklo, kao i odakle neko dolazi. Fakultetska usmerenja su mi pomogla u periodu tranzicije, pogotovu tokom boravka u drugim zemljama".
Nije propustila priliku i da javno izrazi zahvalnost uzorima.
"Drago mi je da sam završila studije. Volim diplomu iz kriminologije. Upravo su me mama i tata inspirisali da je steknem".
A da li će se nekada ozbiljnije posvetiti izabranoj vokaciji, pokazaće budućnost.
"Ne znam gde će me život odvesti. Volela bih da se bavim kriminologijom. Međutim, ako na kraju i ne bude tako, neću previše žaliti".
Pored naučne discipline o prirodi, obimu, uzrocima, posledicama i prevenciji ponašanja, usmerena je i ka drugim zanimacijama.
"Prija mi muzika zbog koje se osećam smireno, koja govori o stanju duha. Iako sam osoba koja ponekad može da bude hiperaktivna i ekstrovertna, najčešće sam introvertna, složena i jednostavna. Kada sam dobra iznutra, takva sam i spolja. Volim i da slušam i uživam u različitim vrstama muzike. Kada bih pokazala listu pesama, svi bi razumeli šta tačno mislim pod tim".
Dotakla se i daljih stremljenja. Obavezala se na dogovor koji podrazumeva otvoreni ugovor. Previše se i ne obazire da li će sezonu završiti u Radničkom ili kolektivu van srpskih granica.
"Ako ne bude odgovarajućih ponuda, ne znam šta će da bude. Planiram da igram u Beogradu, pa ćemo videti gde će me odvesti prva polovina sezone. Ukoliko se ukaže prilika za odlazak, biću uzbuđena zbog putovanja. Ništa se neće promeniti i u suprotnom. Prija mi i odgovara mesto na kojem se trenutno nalazim", zaključila je Tiara.