Politička previranja kao prošlost: Tajland čeka svetsku elitu u 2025. godini
Vreme čitanja: 2min | uto. 10.12.24. | 16:57
Konačno otklonjena dilema da li će azijska država organizovati planetarno takmičenje za odbojkašice
Kraj avgusta i početak septembra na Tajlandu je bio obeležen smenom premijera i aferom sa navodnim pokušajem podmićivanja, ali i nemogućnošću zatvaranja finansijske konstrukcije koja je pretila da ugrozi organizaciju Svetskog prvenstva za odbojkašice 2025. godine. Konačno stižu i sjajne novosti, azijska država je definitivno potvrdila da se prihvatila domaćinstva velikog takmičenja od 22. avgusta do 7. septembra.
Ukoliko ne bude i novih turbulencija, FIVB kao krovna organizacija može da odahne. Ministarstvo turizma i sporta dobilo je zeleno svetlo od tajlandske vlade, posle sastanka koji je održan u ponedeljak. Funkcioner Soravong Tjenhao, koji se ujedno nalazi i na čelu resornog sektora, osvrnuo se u međuvremenu na epilog obavljenih razgovora.
Izabrane vesti
"Domaćinstvo takmičenja svetske klase pružiće navijačima jedinstvenu priliku da vide kako se nadmeću najbolje odbojkašice iz 32 reprezentacije. Takođe, stvoriće i dobru sliku Tajlanda kroz direktne prenose utakmica širom planete", istakao je Tjenhao.
Pored priželjkivanih vesti, analizirao je i kakav se novčani benefit po budžet zemlje očekuje.
"Pretpostavke su da će Svetsko prvenstvo privući oko 1,3 miliona posetilaca na Tajland, generišući 8.500.000.000 bata (nešto više od 234.000.000 evra). S druge strane, u organizaciju će biti uloženo oko 1.100.000.000 bata (oko 30.000.000 evra)".
Svemu je prethodilo i povlačenje "teških" poteza...
"Primorani smo bili da otkažemo prvobitne planove za organizaciju Lige nacija. Zato je i fokus prebačen na Svetsko prvenstvo. Kako bi se oba turnira održala gotovo istovremeno, izabrali smo važnije. Međutim, ideja je da ponovo konkurišemo za domaćinstvo Lige nacija u 2026. godini", zaključio Tjenhao.
Podsećanja radi, "problemi" su se javili u trenucima kada je i obelodanjeno da je Tajland pobedio u konkurenciji Hong Konga, Vijetnama, Filipina i Indonezije. Kako su u septembru preneli tamošnji mediji, kandidatura nije bila dogovorena sa vlastima. Svemu je kumovala i odluka da premijer Sreta Tavisin bude razrešen sa visoke funkcije zbog kršenja etike.
Ustavni sud je sredinom avgusta smenio političara, navodeći da je imenovao Pičita Čuenbana za člana kabineta. Kao ključan razlog navodi se da je postavljeni ministar bio šest meseci u zatvoru usled pokušaja podmićivanja sudijskog službenika sa oko 55.000 dolara u gotovini u slučaju protiv bivšeg premijera Taksina Šinavatrua. Čuenbana je odslužio kaznu, čak i podneo ostavku u maju, ali je njegovo ponašanje uopšteno okarakterisano kao nečasno.
Kabinet je privremeno, tj. samo dva dana, obavljao funkciju dok nije izabran novi. Iako je vladala nedoumica kada bi mogao da bude poznat naslednik, napominjući i da nije postojalo vremensko ograničenje, čelnici Saveza su imali brigu manje. Parlament je dobio najmlađu premijerku u istoriji, 37 – godišnju Paetongtarn Šinavatru. Želja za organizacijom nije bila upitna, mada je ostalo otvoreno pitanje zatvaranja finansijske konstrukcije. Delovalo je da tražena sredstva daleko premašuju objektivne mogućnosti. Na kraju se ispostavilo i da će zavrzlama imati srećan završetak. Naravno, ako ne bude novih potresa...
Inače, dvostruku uzastopnu titulu osvojenu u Japanu (2018) i Holandiji i Poljskoj (2022) brani Srbija.