Osam godina zlatni i trn u oku svima: Po Srbiju najveća pretnja Mađari, Španci i Hrvati
Vreme čitanja: 14min | ned. 28.07.24. | 07:49
Nikad ujednačeniji vaterpolo turnir na Olimpijskim igrama
Pritisak, velika očekivanja, famozna smena generacije, trzavice i konflikti među ljudima u domaćim klubovima, katkad i zdravstveni problemi, pa i drugi faktori uticali su na to da se srpski vaterpolisti nađu u poziciji koja im je u ovom veku bila strana. Na Olimpijske igre došli su bez da su od početka ciklusa osvojili medalju. Kolona sa odličjima je prazna, ali Pariz može sve to da potre, da bude novi početak i da se po njemu novi tim pamti.
Pariz može da bude ono što je za najtrofejniju generaciji srpskog sporta bio Rim. Koliko god da se ekipa razlikuje u odnosu na onu koja je bila dominantna, bila straht i trepet za rivale, drugi to ne gledaju tako. Prizma je drugačija, spram sebe će videti samo Srbiju, dvostrukog uzastopnog olimpijskog šampiona. I ceo svet želeće samo jedno – da je smakne sa trona.
Izabrane vesti
Sezona lova na olimpijske prvake iz Rio de Žaneira i Tokija je otvorena. Svako ko se u vaterpolo svetu smatra iole bitnim čioniocem – a takvih je sada već skoro dvocifren broj – ima nedvosmislenu nameru, hoće u Parizu da okonča osmogodišnju vladavinu Delfina i skine im krunu sa najfinijim dijamantima.
SRBIJA TREĆI PUT ZAREDOM OSVAJA ZLATO - KVOTA 11,0
Srbija je jedna od samo tri zemlje koja je u periodu od 2000. godine spoznala kakav je osećaj biti na vrhu najvećeg planetarnog sportskog samita. Druge dve su Mađarska i Hrvatska. Istorijski gledano dva najveća rivala Delfina se, uz Španiju, nalaze u prvom redu favorita za medalju. Kada se pogleda učinjeno u protekle tri godine, odmah iza su Italija i Grčka, pa tek onda sledi tim Uroša Stevanovića, Amerika, Crna Gora i domaćin Francuska.
No, sve što je bilo ništa ne mora da znači. Kvalitet i mentalna stabilnost biće presudni.
GRUPA A
Čak pet velikih takmičenja održano je od Olimpijskih igara u Tokiju i Hrvatska je samo jedanput podbacila – u Fukuoki. Četiri puta je bila polufinalista svetskih i evropskih šampionata, ima dva zlata i jedno srebro. Sve u svemu, ozbiljan kontinuitet i pored toga što se okosnica tima promenila.
Menjala se, ali Hrvatska je u hodu dobijala pojačanja. Prvo je naturalizovala ruskog vaterpolistu Konstantina Harkova, onda se iz reprezentativne penzije vratio sidraš Luka Lončar, da bi pred Pariz selektor Ivica Tucak ubedio i levorukog velemajstora Mara Jokovića da se vrati. Kako je ciklus odmicao, ekipa je dobijala na iskustvu, napumpana je samopouzdanjem i na Olimpijskim igrama bi, po planu, trebalo da dostigne vrhunac.
Hrvatska ima dvojicu vrhunskih golmana – Marka Bijača i Tonija Popadića, pa je sa spiska otpao Mate Anić, talija iz Dohe. Takođe, za poziv je ostao kratak i kapiten Ivan Krapić. Neprikosnoveni su Luka Lončar i Josip Vrlić, možda su i najbolji centarski tandem. Ne nedostaje kvaliteta svetskim prvacima na spoljnim pozicijama, imaju odlične šutere u Lorenu Fatoviću i Jerku Mariniću Kragiću, nekoliko igrača koji mogu da pokrivaju više pozicija, poput Rina Burića i Marka Žuvele. Kompletna ekipa, dobro popunjena na svim pozicijama.
HRVATSKA:
Golmani – Marko Bijač, Toni Popadić
Bekovi – Rino Burić, Matijas Biljaka
Centri – Josip Vrlić, Luka Lončar
Leva strana – Loren Fatović, Jerko Marinić Kragić, Luka Bukić, Ante Vukičević
Desna strana – Maro Joković, Konstantin Harkov, Marko Žuvela
HRVATSKA OSVAJA OLIMPIJSKO ZLATO - KVOTA 7,00
Najveća enigma na Olimpijskim igrama mogli bi da budu Italijani. Mogu i do medalje, ali i ako debelo podbace – neće biti iznenađenje. Slavni Pro Reko je pred likvidacijom, nalati se vaterpolo gigant u teškoj finansijskoj situaciji. Doživeo je kolaps nakon što je Gabrijele Volpi izašao iz kluba i nepoznanica je kako će se celokupna situacija odraziti na igrače.
Bezmalo cela reprezentacija sačinjena je od igrača koji su ugovorima vezani za Pro Reko. Zapravo, više nisu ni vezani, nemaju obavezu. Njihova dobra volja je hoće li ostati i igrati za ’siću’ ili će potražiti novu sredinu. Odrešene su im ruke, misli nesređene i mogao bi to u najavi da bude veliki problem. Svestan je toga i slektor Alesandro Kampanja, zbog toga je i izjavio da ne želi nikoga da vidi kako preko telefona ugovora prelazak u drugi klub dok traju Olimpijske igre.
Kako će Italija u ’grupi smrti’ funkcionisati – ostaje da se vidi. Prava je nepoznanica kako će se krah najvećeg kluba na nju odraziti. Ostave li to reprezentativci po strani, ulazak u završnicu, u četvrtfinale je realan. A, onda će već sve zavisti od ukrštanja. Dva čoveka su u timu neprikosnovena. Marko del Lungo je prvi golman, samo u slučaju upadanja u debelu minus fazu šansu će dobijati Đanmarko Nikozija. Prvi tobdžija je Frančesko di Fulvio, kod njega će biti lopta u najbitnijim trenucima. Ostali su igrači uloge, a veoma bitne mogu da budu one koje će imati Frančesko Kondemi i Edoardo di Soma.
ITALIJA:
Golmani – Marko del Lungo, Đanmarko Nikozija
Bekovi – Nikolas Prešuti, Alesandro Veloto, Vinčenco Rencuto
Centri – Lorenco Bruni, Tomazo Đanaca
Leva strana – Frančesko di Fulvio, Frančesko Kondemi, Andrea Fondeli
Desna strana – Gonsalo Ečenike, Edoardo di Soma, Mateo Joki Grata
Moćan tim, ali nešto poslednjih meseci nije štimalo. Da li je do zasićenja, da li postoje unutrađnji problemi ili je jednostavno Grčka dotakla zenit na Olimpijskim igrama u Tokiju i Svetskom prvenstvu u Fukuoki – biće jasnije posle Pariza. Na protekla dva turnira bila je malokrvna, slabo šta su igrači na koje se oslanjao Teodoros Vlahos sprovodili u delo. Bilo je i njegovih krivih odluka i poteza u završnicama.
Pariz će za pojedine igrače iz najbolje generacije koju je grčki vaterpolo imao biti poslednja šansa za olimpijsko zlato. Teško je zamisliti da se Janis Funtulis pojavi u Los Anđelesu, stigle su ga godine i već izvesno vreme nije pretnja kakva je bio u najboljim danima. Zašli su četvrtu deceniju Konstantinos Genidunijas i Angelos Vlahopulos, no za njih će još biti vremena, ako bude postojala želja da im svako leto bude prenatrpano.
Dosta toga će se u igri Grčke vrteti oko Konstantinosa Kakarisa, koji je član Pro Reka. Dominantan je na liniji dva metra, sa lakoćom daje golove i šalje čuvare na odmor od 20 sekundi. Imaju Grci i adekvatne zamene za njega, a dobro su popunjeni i na spoljnim i krilnim pozicijama sa Stilijanosom Argiropulosom i Aleksandrosom Papanastasijuom.
GRČKA:
Golmani – Emanuil Zerdevas, Panajotis Corcatos
Bekovi – Dimitrios Skumpakis
Centri – Konstantinos Kakaris, Dimitrios Nikolaidis, Nikolaos Papanikolau
Leva strana – Janis Funtulis, Stilijanos Argiropulos, Efstatios Kalogeropulos, Nikolaos Gilas
Desna strana – Konstantinos Genidunijas, Angelos Vlahopulos, Aleksandros Papanastasiju
GRČKA OSVAJA OLIMPIJSKO ZLATO - KVOTA 8,50
Nekad se znalo: Crna Gora bila je poprilično redovan polufinalista. Od osamostaljenja tri puta četvrta na olimpijskim turnirima, međutim, nije je bilo tu u Tokiju. U poslednje četiri godine nijednom nije otišla dalje od četvrtfinala i jedina je reprezentacija od vodećih koja je teže podnela smenu generacije.
Autoriteta i klase kao što je bio Aleksandar Ivović u bazenu više nema. Tim je mlad i štošta govori činjenica da je najbolja pokrivenost među stativama. Vladimir Gojković ima dvojicu izvrsnih golmana – Petra Tešanovića i Dejana Lazovića. Biće utakmica na kojima će jedan imati i dvocifren broj intervencija. Iznenadni problem nastao je za Crnu Goru kada je Aleksa Ukropina pao na doping testu, neće ga biti do 2026. godine, a to je otvorilo vrata Bogdanu Đurđiću.
Pružao je dopre partije tokom priprema povratnik u državni tim, mogao bi da bude jedna od prvih opcija za završavanje akcija. Sa nezgodne strane će najčešće potezati levoruki Đuro Radović, letnja akvizicija Novog Beograda, sa suprotne Dušan Matković, Vasilije Radović... Ne libi se da šutira ni perspektivni Marko Mršić. Poprilično mlada ekipa, nekoliko igrača je ’klasa 2003’ i prolaz grupe prvi je cilj.
CRNA GORA:
Golmani – Petar Tešanović, Dejan Lazović
Bekovi – Vlado Popadić, Aljoša Mačić
Centri – Miroslav Perković, Vladan Spaić, Jovan Vujović
Leva strana – Dušan Matković, Vasilije Radović, Marko Mršić
Desna strana – Đuro Radović, Bogdan Đurđić, Stefan Vidović
Jedna od pet izuzetno kvalitetnih reprezentacija neće ući u četvrtfinale. Možda će i najmanji pritisak osećati Amerikanci, jer imaju dugoročan plan, a to je da gornju granicu dosegnu za naredne Olimpijske igre u Los Anđelesu. I još jedna bitna stavka: na licima igrača koje vodi Dejan Udovičić retko se vidi emocija, kao da ništa ne utiče na njih, kao da ništa ne može da ih poljulja.
Pitanje je trenutka kada će ta mašina u potpunosti proraditi. Kvalitet je neupitan, Amerika ga ima, kao što ima i program za ubrzani rast. Dejan Udovičić je najbolje igrače poslao u Evropu kako bi na dvevnom nivou učili od evropskih, kako bi upijali i približili im se. Jaz je sve manji. Ben Halok je prva zvezda tima, jedan od najboljih sidraša današnjice dug niz godina igra u Pro Reku. Maks Irving biće zadužen da ga hrani loptama, a Hanes Daube, Aleks Bouven, Rajder Dod i drugi da razvuku odbranu i dalekometnom paljbom naude protivniku.
Koliko je Amerika jaka demonstrirala je u Dalmaciji, tukla je Hrvatsku pred dolazak u Pariz. I na prethodnim turnirima je bila u poziciji da je lako mogla da igra polufinale. Na Svetskom prvenstvu u Fukuoki ispustila je Mađare, koji su kasnije postali šampioni. Bitan detalj bio je brutaliti za Bena Haloka. Nisu im uvek išle sidijske odluke naruku, video-tehnologija postala im je veliki neprijatelj. Može biti i najveći.
AMERIKA:
Golmani – Adrijan Vajnberg, Dru Holand
Bekovi – Dilan Vudhed, Luka Kupido
Centri – Ben Halok, Aleks Obert
Leva strana – Hanes Daube, Džoni Huper, Rajder Dod, Čejs Vilijam Dod
Desna strana – Aleks Bouven, Maks Irving, Marko Vavić
AMERIKA OSVAJA OLIMPIJSKO ZLATO - KVOTA 40,0
Pet skoro pa ravnopravnih kandidata za plasman u četvrtfinale Olimpijskih igara i jedan autsajder u ’grupi smrti’. Rumunija nije ni trebalo da se nađe u Parizu, spletom okolnosti došla je do njega. Odgovorni su zastupali ideju da sa svih kontinenata dolaze reprezentacije, Južnoafričak Republika bila je džak za udaranje, topovsko meso i procena tamošnjih rukovodioca bila je da nema potrebe više da se brukaju.
Za Olimpijske igre nisu. Nemaju šta da traže ni na Svetskom prvenstvu. Povukli su se i na listu učesnika uskočila je Rumunija, koja je u prošlom veku jedanput uspela da uđe u polufinale. A, početkom ovog milenijuma je znala da nanese bol i velikima. Ipak, sada bi potencijalno mogla samo da zaprži nekome čorbu, i to ukoliko je potcene.
Tudor Andrej Fulea i Vlad Luka Gerogesku su ti koji će najčešće pokušavati da ugroze protivnički gol. Uzimaće veliki broj šuteva sa zgodne strane. Na desnoj će vodeću ulogu imati Andrej Priotesa. Prvi izbor na centarskoj poziciji je Silvijan Kolodrovski, a među stativama Florin Marijus Tic.
RUMUNIJA:
Golmani – Florin Marijus Tic, Eduar Mihaj Dragušin
Bekovi – Nikolae Oanta, Matej Lutesku, Andrej Tepelus
Centri – Silvijan Kolodrovski, Levente Vančik
Leva strana – Vlad Luka Georgesku, Tudor Andrej Fulea, Sebastijan Oltean
Desna strana – Andrej Priotesa, Andrej Neamcu, Frančesko Judean
GRUPA B
Nije to više onaj tim iz Tokija, nema svetskih klasa Duška Pijetlovića, Andrije Prlainovića i Filipa Filipovića, pa ni Milana Aleksića i Stefana Mitrovića. Promenjen je i golmanski tandem, a opet Srbija se, uz Hrvatsku, pred Pariz najviše pojačala. Koliko je dobila povratkom Miloša Ćuka i Nikole Dedovića tek će se videti.
Imaće njih dvojica izrazito bitne uloge i u fazi napada i u odbrani. Ali, neke stvari se neće menjati – prve opcije ostaju Dušan Mandić i Nikola Jakšić. Levoruki bombarder iz Boke i kapiten reprezentacije Srbije biće udarne igle, protivnici će najviše pažnje poklanjati čuvanju igrača Ferencvaroša i Novog Beograda. Biće više prostora za druge, a od velikog značaja za branioca krune bilo bi da Strahinja Rašović bude u golgeterskoj formi iz Fukuoke.
Ulazak u četvrtfinale ne bi trebalo da bude problem, to je premostiva prepreka. Nakon toga se ne pitaju samo Delfini, ali opet će dosta toga od njih zavisiti, kako će se posztaviti, kako reagovati na povišenu tenziju, kakve poteze vući. Biće važno uspostavljanje saradnje sa sidrašima i da vertikala baš u Parizu bude na najvišem nivou. Dakle, da u lancu golman – bek – centar nema podbačaja.
SRBIJA:
Golmani – Radoslav Filipović, Vladimir Mišović
Bekovi – Sava Ranđelović, Radomir Drašović, Petar Jakšić
Centri – Nemanja Ubović, Nemanja Vico
Leva strana – Nikola Jakšić, Miloš Ćuk, Strahinja Rašović
Desna strana – Dušan Mandić, Nikola Dedović, Viktor Rašović
MAĐARSKA OSVAJA OLIMPIJSKO ZLATO - KVOTA 3,00
Dolaskom Žolta Varge na selektorsku funkciju Mađarska se vratila u vrh. Postala je evropski viceprvak, svetski šampion i imala je luksuz da na putu do Pariza na jednom turniru odmori najiskusnije. Mladi igrači su pokazali da nisu slučajno dobili šansu, da su vredni pažnje, a kontinentalno prvenstvo u Zagrebu u orbitu jke lansiralo Vince Vigvarija. Veliki talenat našao se na spisku za Pariz, no i dalje će ’stare kuke’ voditi glavnu reč.
Mađari imaju strašan kvartet šutera – dva levoruka i dva desnoruka. Gergo Zalanki i Marton Vamoš sa desne, Kristijan Manherc i umetnik Deneš Varga sa leve strane bazena. Takav arsenal malo ko poseruje. I zbog njih su možda i prvi favoriti na Olimpijskim igrama. U Silardu Janšiku imaju univerzalca, a u Somi Vogelu specijalistu za peterce.
Na prvu bi se moglo reći da su svugde pokriveni, međutim, ipak postoji jedna bolna tačka, a to je centarska pozicija. Toni Nemet ispao je iz konkurencije, vremešni Balaž Haraj jedini je klasičan sidraš, a ispomoć će mu biti Erik Molnar. Česte će biti situacije u kojima će Mađari samo sa bekom igrati kod stative. Nije im to bilo strano ni na prethodnim turnirima.
MAĐARSKA:
Golmani – Soma Vogel, Mark Banjaj
Bekovi – Adam Nađ, Danijel Anđal
Centri – Balaž Haraj, Erik Molnar
Leva strana – Kristijan Manherc, Deneš Varga, Vince Vigvari, Gergo Fekete
Desna strana – Gergo Zalanki, Marton Vamoš, Silard Janšik
Kontinuitet imaju. I na klupi i rezultatski. Evropski su prvaci, bili su svetski. Jedina stvar koja ovoj generaciji nedostaje je – olimpijska medalja. Španija je poslednju uzela još 1996. u Atlanti, i to zlatnu! Sada je postolju verovatno i najbliža u ovom veku.
Što se tiče Olimpijskih igara, biće to poslednji ples Felipea Peronea. Isto važi i za Deneša Vargu iz Mađarske. Takođe, i jedinstvena prilika za Brazilca koji je u više navrata menjao reprezentacije da se domogne medalje na najvećem sportskom takmičenju. Iako mu je 38 godina, as Barselonete je glavna turbina Crvene furije.
Felipe Perone, pa Alvaro Granados. Tim redom. Tako će i biti dok se Brazilac ne povuče iz španske reprezentacije. On je alfa i omega, glavni kreator igre, čovek koji je u stanju da izmisli gol. David Martin ima pouzdane golmane, ima i Alberta Munarisa i Bernata Sanauhu na spoljnim pozicijama, jedino što mu nedostaje je – levoruki šuter. Odrekao se usluga Blaja Maljaraha, koji je u velikom padu. Krštenica je počela da žuti, i to se oseća. Nije bio na potrebnom nivou da bi se našao u avionu za Grad svetlosti.
ŠPANIJA:
Golmani – Unaj Agire, Eduardo Lorio
Bekovi – Martin Famera, Alehandro Bustos, Serhi Kabanjas
Centri – Rođer Taulj, Migel de Toro
Leva strana – Alvaro Granados, Felipe Perone, Unaj Bijel
Desna strana – Alberto Munaris, Bernat Sanauha, Mark Larumbe
ŠPANIJA OSVAJA OLIMPIJSKO ZLATO - KVOTA 3,00
Otkrovenje Olimpijskih igara bi mogla da bude – Francuska. Sve su uradili domaćini što je u njihovoj moći da bi ovoga leta bili konkurentni i pokušali da ponove podvig od pre 100 godina, kada su se okitili zlatom u vaterpolu. Ili makar da se nađu na podijumu. Ako budu igrali kao u Dohi – sasvim je moguće.
Francuzi su povećali ulaganja, napravili jak Marselj, otvorili se za strance... Stručno štabu reprezentacije priključen je hrvatski stručnjak Vjekoslav Kobešćak, tako da su pokupili i nešto od stvari koje krase balkanske ekipe. Iskusni su, namazani i u Tomi Vernuu imaju zverku. Na prethodnom planetarnom šampionatu je sve oduvao, povukao je državni tim do polufinala i pokupio MVP priznanje.
Toma Vernu je u vaterpolu ono što je za Francusku u fudbalu Kilijan Embape ili u košarci Viktor Vembanjama. Velika zvezda, neko sa kime mladi mogu da se identifikuju. Ima liderske crte. Mogao bi da bude najkorisniji igrač i ovog turnira. Prijalo mu je to što je izvučen sa linije dva metra, što igra na levoj spoljnoj poziciji i može da demonstrira kakvim razornim udarcem raspolaže. Mišel Bodegas će biti adut Trikolora pred protivničkim golom, Ugo Kruzija i Aleksandre Bue u šutu spolja, a Ugo Fontani među stativama.
FRANCUSKA:
Golmani – Ugo Fontani, Klemon Duboa
Bekovi – Emil Bjorh, Pjer Vanpeperstrate
Centri – Mišel Bodegas, Remi Saudadije
Leva strana – Toma Vernu, Roman Marion Vernu, Aleksandre Bue, Enco Nardon
Desna strana – Ugo Kruzija, Medi Marzuki, Enco Kaš
Dok je Aron Janger bio u timu, a Elvis Fatović na klupi, znala je Australija dobrano da namuči glavne konkurente za medalje. Ponekad u grupnoj fazi i da im nanese poraze. Ipak, osetan je pad u kvalitetu, nema igrača top kvaliteta.
Levoruki Luk Paviljar i Džejkob Merčep, koji je u mlađim uzrastima nastupao za Hrvatsku, biće uzdanice Australije na nezgodnoj strani. Veliki dobitak je to što je priključen Miloš Maksimović, opcija je više u šutu spolja. Za nijansu od ostalih odskaču Blejk Edvards, centar Angus Lambi i bek Nejtan Pauer, koji ima iskustvo igranja u Evropi. Nik Porter im je prvi golman.
Potencijalno bi nekome mogli da naprave problem, međutim, Australijanci su jedna od tri reprezentacije koje malo ko vidi u četvrtfinalu. Jesu dobro igrali na pripremnom turniru u Šapcu, pokazali su da je igra za nijansu unapređena, dobili su Francusku, no to su pripreme. Uglavnom se drugačija pesma peva kada dođu takmičarski susreti. Barem je tako poslednjih godina.
AUSTRALIJA:
Golmani – Nik Porter, Džon Hedžs
Bekovi – Nejtan Pauer, Markus Berehaluk
Centri – Angus Lambi, Lahlan Edvards
Leva strana – Miloš Maksimović, Blejk Edvards, Čarli Negus, Metju Burns
Desna strana – Luk Paviljar, Džejkob Merčep, Čaz Put
Kakav status Rumuni imaju u ’grupi smrti’, takav Japanci imaju u ovoj. Samo što je, ipak, odnos snaga ovde približniji, pa je za očekivati da će sa pojedinim timovima dobar deo meča biti u stanju da se nose. Bili su na prethodnim planetarnim prvenstvima, odlolevali su i Srbiji, i Hrvatskoj, i Mađarskoj tri četvrtine.
To je standard na koji su sve navikli. Drže se poluvreme ili do pred kraj trećeg perioda, a onda usledi drastičan pad. Za više nisu bili sposobni. Možda se nešto promeni u Parizu. Stil igre zasigurno neće. Biće agresivni, pokušavati da ukradu lopte, tražiti igru u tranziciji.
Najveći im je problem što fizički ne mogu da pariraju evropskim ekipama, međutim, sudije dosta toga kompenzuju. Za mnoge faulove im progledaju kroz prste, sve kako bi utakmice bile zanimljivije i prividno ujednačenije. Ko zaustavi Jusukea Inabu – uradio je ogroman posao. Onda će Japanci krenuti sa hazarderskim potezima, a to ih uglavnom odvede u propast.
JAPAN:
Golmani – Tova Našimura, Kastujuki Tanamura
Bekovi – Keigo Okava, Kijomu Date
Centri – Kenta Araki, Micuru Takata
Leva strana – Jusuke Inaba, Tajo Vatanabe, Daiči Ogihara, Toi Suzuki
Desna strana – Seija Adači, Ikei Nita, Kai Inue
OLIMPIJSKI TURNIR ZA VATERPOLISTE – 1. KOLO:
Nedelja
GRUPA A
15.00: (1.45) Italija (8.00) Amerika (3.60)
16.35: (1.40) Hrvatska (8.00) Crna Gora (4.00)
21.05: (15.0) Rumunija (18.0) Grčka (1.02)
GRUPA B
10.30: (15.0) Australija (18.0) Španija (1.02)
12.05: (1.15) Srbija (10.0) Japan (8.00)
19.30: (6.75) Francuska (9.00) Mađarska (1.20)
***kvote su podložne promenama