Čita sa usana i ređa trofeje: Najbolji igrač Lige šampiona rođen skoro gluv
Vreme čitanja: 3min | uto. 23.05.23. | 12:06
Dejvid Smit došao do treće uzastopne evropske titule, a uz nju je podigao i MVP trofej
Možda bi nekome ovaj problem otežavao normalno funkcionisanje, ali za njega to čak nije bila prepreka na putu da postane vrhunski sportista. Reč je o Dejvidu Smitu, odbojkašu poljske Zakse, koji je rođen sa teškim oštećenjem sluha - nije čuo 80 do 90 odsto na oba uha. Pre dva dana Amerikanac je postao MVP Lige šampiona i tako još jednom potvrdio da i sa 38 godina može da igra na najvišem nivou.
Upravo je njegovim napadom završen finalni meč sa Jastrežebskim u Torinu. Zaksa je postala šampion treću sezonu za redom, a svaki put je veliku ulogu odigrao i američki srednji bloker.
Izabrane vesti
Svaki njegov uspeh pravi je povod da se čuje ta neobična životna priča... Definitivno može mnogima da posluži kao uzor, zbog svega što je uradio i proživeo.
"Uvek sam znao da sam drugačiji, da sam jedinstven, ali moji roditelji su se pobrinuli da idem sa prosečnom decom u razred i da se bavim sportom", pričao je ranije za strane medije Smit. "Nisu me sputali. To je jedna od životnih lekcija koju sam naučio od svojih roditelja. Ja sam jedini koji može sebe da spreči da uradim nešto što želim. Ako nešto želim da radim, postoji način da to uradim, bilo da je reč o sportu, školi, poslu, odnosu... Možda ću morati da idem drugim putem, možda ću morati da napravim neka podešavanja usput, ali ako zaista nešto hoću, onda je na meni da pronađem način da to i ostvarim".
Takvo razmišljenje mu je pomoglo da napravi velike stvari...
"Ljudi često gubitak sluha vide kao invaliditet i to postaje centar njihovog razmišljanja. Dakle, oni misle o tome šta ne mogu da urade, umesto šta mogu. Meni je sport definitivno podigao samopouzdanje. Mislim da je za mene lično bavljenje odbojkom pomoglo da razumem ko sam i šta mogu da uradim. To je bio jedinstven način da se integrišem sa ljudima koji čuju".
Dejvid od treće godine nosi slušni aparat i sa njim je naučio da živi. Saigračima često čita sa usana, razume se i uz pomoć pokreta... Što je duže u nekoj ekipi, komunikacija je jednostavnija. U Zaksu je stigao 2019. godine, brzo se uklopio i nastavio da ređa uspehe. Njegovo iskustvo i kvalitet su u velikoj meri doprineli da poljski tim postane tri puta uzastopno šampion Evrope. Svaka titula je za Smita posebna, ali teško mu je da ih uporađuje.
"Mislim da je to nemoguće... Ove sezone smo pokazali malo drugačije lice u odnosu na prethodne. Više smo se oslanjali na igru u odbrani i blok nego na pravi napad posle prijema. Možda nismo imali savršen prijem i dodavanje kontri, ali smo u bloku i odbrani bili odlični, zahvaljujući tome smo imali mnogo šansi iz kontranapada".
Amerikanac je nijedne sekunde ne oseća kao heroj, iako je u njegovim rukama završila MVP nagrada.
"U timu kao što je Zaksa ne može da se priča o jednom pojedincu. Uostalom, Bednorž je na primer bio nezaustavljiv u polufinalu, svi su imali dobre trenutke, pa tako i ja. Treba ceniti sve momke, jer smo ovo uradili kao tim".
Ove sezone se Zaksi nisu davale velike šanse za osvajanje novog trofeja.
"Nikad ne možete da potcenite srce šampiona. Mi imamo iskustva sa velikim utakmicama i definitino smo tim boraca. Kada nas neko gurne uza zid, onda mi vidimo šansu za osvetu. U finalu prvenstva Poljske Jastrežebski je bio bolji i mi smo posle toga morali da se podsetimo na kom nivou možemo da igramo. U suštini, sve se svodi na jednostavnu stvar - bitno je ono što pokažete u ovom trenutku, a ne ono što se demonstrirali nedelju, ili dve ranije. Mi u ovom trenutku pišemo istoriju... Četvrta titula Zakse u Ligi šampiona? Zašto da ne... Videćemo šta će biti sledeće sezone. Ekipa će biti u sličnom sastavu, tako da sve je na nama", podvukao je Dejvid Smit.