Slovenija – rukometna sila broj 1 na Balkanu, a pre dve godine su Orlovi preslišali Zormanov tim
Vreme čitanja: 7min | sre. 07.08.24. | 08:10
Dok je Srbija napravila dva koraka nazad i neće nas biti na Svetskom prvenstvu 2025. godine posle kraha na EP u Minhenu, Aleks Vlah, Blaž Janc i drugovi su napredovali i sada su u igri čak i za medalju na Olimpijskim igrama
Među rukometnim alama, među osam na Olimpijskim igrama za rukometaše, našle su sve samo svetske supersile - Francuska, Španija, Nemačka, Švedska, Danska, Norveška, Egipat kao najbolja reprezentacija van Starog kontinenta, četvrtoplasirana selekcija iz Tokija pre tri godine, kao i malena Slovenija.
Nije prvi put da se u završnici na velikom takmičenju našla zemlja od jedva nešto više od 2.000.000 stanovnika, bila je i pod komandom Veselina Vujovića u borbi za medalju na SP 2017, ali je to pokazatelj da je ova država rukometna sila broj 1 na prostorima bivše Jugoslavije ili na Balkanu (geografija kaže da 13 odsto Slovenije spada pod Balkansko poluostrvo). Nije malo ni onih koji bi rekli da je Slovenija najsportskija država na Balkanu ili bar da je to srazmerno broju stanovnika (fudbaleri na EP prošli grupnu fazu, odbojkaši, rukometaši i rukometašice su na OI, Luka Dončić kao jedan od najboljih košarkaša današnjice, da ne govorimo o najboljim biciklistima na svetu – Tadej Pogačar, pobednik Tur d’Fransa ove godine, a tu je i Primož Roglič).
Izabrane vesti
Mogu u Hrvatskoj da smatraju da imaju bolje rukometaše, da su u prošlosti osvajali više medalja, titula, može i Srbija da se hvali da je pre dve godine ovu skoro istu Sloveniju dobila u baražu za Svetsko prvenstvo 2023. u Švedskoj i Poljskoj, ali rezultati u 2024. govore u prilog tezi da se najbolji rukomet igra u Sloveniji. U šestoj reprezentaciji Evrope, 10. na svetu, zna ko pije, a ko plaća, postavljen je sistem koji se ne menja kako vetar duva... I rukometašice su pod komandom Crnogorca Dragana Adžića bile na Olimpijskim igrama i ostvarile istorijsku pobedu, ali nisu uspele da se nađu u četvrtfinalu.
21.30: (1,50) Norveška (8,50) Slovenija (3,15)
U „lijepoj njihovoj“ i dalje ne mogu da se shvate da više nisu rukometna sila, da su ih mnogi prestigi, i da je generacija Ivana Balića i ostalih čarobnjaka (Petra Metličića, Blaženka Lackovića, Mirze Džombe, Igora Vorija...) samo lepa prošlost, da naslednici nisu ni bleda senka tih asova, da ne pomaže ni „čudotvorac“, toliko hvaljeni i vinut do zvezda Dagur Sigurdson. Islanđanin je plaćen papreno, ali nema pomaka za nekadašnji ponos komšija.
Kod nas u Srbiji se opet otvaraju Pandorine kutije, prljanje (izgleda može još da se uprlja) nekada trofejnog sporta, gde je najvažnije ko će biti direktor lige i komesar za suđenje, a ne da se postavi neki sistem, smernice šta želimo u budućnosti, da konačno živnemo i vidimo malo tračka svetla u mračnom tunelu srpskog rukometa. U Sloveniji se radi na miru i rezultati su tu.
Početkom 2022. godine na kormilu je stigao Uroš Zorman, verovatno najbolji slovenački rukometaš svih vremena. Posle fijaska na EP 2022. i tek 16. mesta sa Šveđaninom srpskog porekla Ljubomirom Vranješem stigao je mladi stručnjak, a vatreno krštenje imao je u dvomeču baraža protiv Srbije za Svetsko prvenstvo 2023. godine u Švedskoj i Poljskoj.
Sredinom aprila 2022. godine bio je nalet Orlova, sve je išlo uzlaznom putanjom, pregazili smo favorizovanog rivala u Celju sa 34:31. Rezultat koji ne govori dovoljno o dominaciji tada izabranika Tonija Đerone koji su imali i prednost od sedam-osam golova. U revanšu u Kragujevcu, bilo je mučenje, tvrd duel, dovedeno je u pitanje plasman na SP, ali fantastičan finiš Orlova i nova pobeda – 23:20.
Ta Slovenija, koja je bila tada na kolenima, gotovo je identična kao sadašnja koja je u četvrtfinalu i koja ima šanse da pobedi Norvešku večeras (21.30), kao što joj je to pošlo od ruke početkom godine na EP u Nemačkoj. Igrali su tada protiv Orlova i Dean Bombač, Blaž Janc, Miha Zarabec, Borut Mačkovšek, Jure Dolenec, Matej Gaber, Nejc Cehte, golman Klemen Ferlin, bio je tu i sada čudesni levi bek Aleks Vlah koji je Japanu dao 14 golova u grupnoj fazi i umalo srušio rekord Olimpijskih igara od 15 pogodaka iz davne 1974.
17.30: (1,20) Danska (11,0) Švedska (5,60)
Imala je Slovenija i pomoć van terena, dobila je „veštačko disanje“ od IHF-a (ono što Srbija nije posle majskog baraža sa Špancima), specijalnu pozivnicu za Svetsko prvenstvo 2023. Bila je Slovenija takođe u grupi u Katovicama gde je igrala prve dve runde i Srbija. Uspela je da se trgne, pregazi domaćina Poljsku pred više od 10.000 gledalaca u Spodek areni i na kraju bude 10. na planetarnom šampionatu. Srbija je nastavila malim koracima da ide napred, bilo smo 11, ispostavilo se prvo mesto ispod crte za kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre u Parizu.
Slovenci su sa Zormanom na čelu pravili korake napred, bili su šesti na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj početkom godine, dok je Srbija umesto krune generacije napravila fijasko i sve ono dobro što je bilo do tada u mandatu Španca Tonija Đerone srušila debaklom u Minhenu, poslednjim mestom u grupi sa samo bodom i nepovlašćenim statusom u baražu i dobijanju najtežeg rivala i „vrućeg krompira“ za novog selektora Borisa Rojevića. Usledio je očekivani rastanak sa Kataloncem i logično pružanje šanse najperspektivnijim i najtrofejnijem treneru u Srbiji, tvorcu moćne Vojvodine, 11 puta u nizu šampiona naše zemlje.
Vratimo se na Sloveniju. Gol-razlika je na SP presudila da Slovenija bude bolje plasirana od Srbije, na kvalifikacionom turniru su tesna pobeda nad Brazilom i Bahreinom i ubedljiv poraz od Španije bili dovoljni za Pariz.
Okosnica tima Uroša Zormana je i na ovim Olimpijskim igrama ista kao ona koja je poklekla u duelu sa Orlovima pre skoro dve i po godine. Vreme Deana Bombača i Jurea Dolenca je odavno prošlo, na zalasku su karijera. Borut Mačkovšek više nije onaj stari, Nejc Cehte tavori u Eurofarm Pelisteru, golman Klemen Ferlin i Urban Lesjak su puki prosek, krila samo solidna... Kako su onda Slovenci prošli grupu u Parizu i dokopali se Lila?
Zorman se nije odrekao veterana, ali je ključeve selekcije dao u ruke Aleksu Vlahu i Blažu Jancu, uz uvek korisnog i lucidnog srednjeg beka Visle iz Plocka, dugogodišnjeg igrača moćnog Kila, Mihe Zarabeca. Vlah i Janc su igrali ove sezone u finalu Lige šampiona, Barselona – Olborg. Treba li napomenuti da Srbija posle duže vremena nije imala predstavnika u Kelnu, dok je Hrvatska imala samo kapitena Domagoja Duvnjaka, asa Kila.
Vlah je eksplodirao u Celju pre dve sezone, otišao u Olborg gde je jedini „stranac“, ako ne računamo ostale Skandinavce - Šveđane, Norvežane i Islanđane. Uspeo je dobro da se snađe u skandinavskom projektu kome je malo falilo da na oproštaju velikog Mikela Hansena od klupskog rukometa stigne do rukometnog Mont Blana. Eksplozivni levi bek briljirao je u Parizu u prvoj fazi olimpijskog turnira i pokazao je da Zorman ima lidera u godinama koje slede. Blaž Janc je nominalno desno krilo, ali Barsin univerzalac odlično se snalazi i na beku i uvek je tu da izmisli golove i nađe pukotine u protivničkim odbranama.
Paradoks je da reprezentacija Slovenije raste, dok su klubovi u kolapsu. Nikada manje novca nije bilo kao sada u slovenačkim timovima, toliko da ga sada ima više u Srbiji nego u „Deželi“. Vojvodina kao šampion naše zemlje ima veći budžet od Celja, nekada evropskog diva, bivšeg šampiona Starog kontinenta koji je doživeo neverovatan pad prošle sezone i od Lige šampiona ove će da se spusti dve sprata niže u najslabijem EHF kupu.
13.30: (3,40) Nemačka (8,50) Francuska (1,45)
Šampion Gorenje iz Velenje ima manji budžet od 1.000.000 evra, ni vicešampion Trimo Trebnje ne može da se pohvali velikim ulaganjima, dok je ovog leta u nastajanju novi slovenački projekat Slovan iz Ljubljane koji je preuzeo selektor Uroš Zorman. Ipak, i dalje najbolji slovenački igrači ne igraju u otadžbini.
Slovenija je u Parizu u grupnoj fazi pobedila na papiru mnogo jače reprezentacije Hrvatsku i Švedsku, igrala egal do finiša i nesrećno poražena na premijeri od Španije, slavila protiv Japana teže nego što se očekivalo i kalkulisala protiv Nemačke i izgubila ubedljivo u borbi za prvo mesto da bi izbegla Francusku, četvrtoplasiranu reprezentaciju iz druge grupe. Norveška je večeras (21.30) u Lilu blagi favorit, ali sistem Uroša Zormana, dve nove zvezde selekcije, Blaž Janc i Aleks Vlah, garantuju veliku borbu i možda budemo ovu malu geografsku zemlju, a veliku sportsku, opet videli i u borbi za medalju.
Gde smo sada mi i gde smo mogli da budemo? Srbije nema na Olimpijskim igrama od Londona 2012, kada je bio poslednji trzaj Orlova, evropsko srebro u Beogradu. Posle toga nismo prišli Top 10 na velikim takmičenjima, a ide Svetsko prvenstvo u januaru u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj. Nas tamo neće biti kao i četiri godine pre na planetarnom šampionatu u Egiptu.
OLIMPIJSKI TURNIR ZA RUKOMETAŠE – ČETVRTFINALE
Sreda
09.30: (1,95) Španija (8,00) Egipat (2,15)
13.30: (3,40) Nemačka (8,50) Francuska (1,45)
17.30: (1,20) Danska (11,0) Švedska (5,60)
21.30: (1,50) Norveška (8,50) Slovenija (3,15)
***kvote su podložne promenama