I u NBA neko igra “za siću“: Ko su najpotcenjeniji bekovi današnjice? (VIDEO)
Vreme čitanja: 5min | uto. 25.11.14. | 16:12
Seriju tekstova košarkašima koji za NBA uslove igraju “za kikiriki“ počeli smo tekstom o plejmejkerima, a sada prelazimo na bekove koji bi uz malo sreće sreće mogli da zarađuju nekoliko puta masnije cifre
Liga kakvu danas gledamo vapi za dominantnim bekovima koji u rukama imaju 30 poena. Kobi Brajant i Dvejn Vejd su više prošlost nego sadašnjost NBA lige, iako i dalje mogu da zasipaju koševe protivnika, ali zbog godina i problema sa povredama nisu u stanju da to čine svake noći. Klubovi su se okrenuli igri preko plejmejkera i niskih krila od kojih većina nedostatak svog "ubilačkog napadačkog instinkta" nadomešćuje nadljudskim atletskim sposobnostima, te su u šest od prethodnih sedam godina titule najboljeg strelca lige pripale Kevinu Durentu, Karmelu Entoniju ili Lebronu Džejmsu.
S obzirom na sve navedeno, klasični bekovi koji zaista imaju kvalitet trebalo bi da budu cenjeni i plaćeni možda i više od njihove realne vrednosti, ali postoje igrači čija je sudbina potpuno drugačija. Predstavićemo vam pet najpotcenjenijih bekova NBA lige kada je reč o godišnjoj zaradi koja je ispod njihovih igračkih mogućnosti.
Izabrane vesti
Ako vas neko pita da navedete jednog čistog beka šutera u današnjem NBA, verovatno će vam na pamet pasti Klej Tompson. Sa Stefom Karijem kompletira možda i najubojitiji bekovski tandem lige koji je specifičan po tome što nikada ne možete biti sigurni da ćete ih sačuvati šta god činili. Kada uđu u šutersku seriju protivnici se raduju ukoliko zajedno ubace manje od 60 poena. Tompson je osmi strelac lige sa 22.4 poena po utakmici čemu prosečno doda 3,5 skokova i 3,4 asistencije, a za sve to godišnje mu se isplati "samo" tri miliona dolara! Doduše, nedavno je dogovorio uslove novog četvorogodišnjeg ugovora sa Ratnicima na osnovu kojeg će zaraditi 69 miliona zelembaća. Do tada, kao jedan od najboljih bekova lige Klej ostaje i jedan od najpotplaćenijih košarkaša u Americi.
Vašington polako, ali sigurno postaje sila na Istoku i tim sa kojim niko neće moći lako u godinama koje dolaze. Spoljna linija koju drže Džon Vol i Bredli Bil najzaslužnija je za takav razvoj događaja i uz nekolicinu iskusnih visokih igrača oformili su ekipu koja može biti ozbiljan takmac Klivlendu i Čikagu za sam vrh Istočne konferencije. Bil se u prethodne dve godine izborio za status jednog od najtalentovanijih bekova u NBA i napreduje iz sezone u sezonu. Prethodne godine ubacivao je više od 17 poena, tri skoka i asistencije uz odličnih 40% šuta za tri poena na prilično velikom uzorku. Ako se na sve to doda da je većim delom prošle sezone Bredli imao samo 20 godina, jasno je da pretenduje da postane najdominantnija dvojka u ligi u godinama koje su ispred nas. U Vizardsima su presrećni partijama 21–godišnjeg beka naročito zbog činjenice da mu za sve to godišnje na račun uplate "skromnih" 4,5 miliona dolara. Istini za volju, plata Bredlija Bila će rasti u naredne dve godine i u sezoni 2016/2017 inkasiraće skoro 7.5 miliona zelenih novčanica, ali kada pomislite kakav bi igrač tada mogao da bude menadžment Vašingtona treba okovati zlatom. Kao i većina mladih igrača koji ne zarađuju prevelike novce i Bil još ivek troši svoj prvi ugovor u letećem cirkusu.
Na samu pomisao na godišnje prihode od osam miliona dolara ogromna većina svetske populacije samo bi uzdahnula, ali u slučaju Monte Elisa taj novac zaista nije basnoslovan i može se reći da bek Dalasa ima pravo da se požali na svoj ugovor u Maveriksima. S obzirom na to da je u Golden Stejtu i Milvokiju zarađivao 11 miliona svake sezone, sadašnjih osam deluje prilično malo. Uz sve to, Elis u Dalasu igra na daleko višem nivou nego što je to činio u Voriorsima i Baksima, mnogo je racionalniji i igra više za tim i na kraju krajeva prvi put njegovom zaslugom ekipa spada među najbolje u ligi. Polako, ali sigurno Monta preuzima lidersku ulogu u Maveriksima koja će ostati upražnjena kada se Dirk Novicki povuče sa mesta šefa na parketu, zbog čega Elisova prosečna plata još više bode oči ljubiteljima košarke. Kada se na sve to doda prosek od 19,5 poena i 4,6 asistencija po utakmici onda postaje kristalno jasno da eksplozovni bek zaslužuje osam cifara u svom ugovoru.
Toronto je za sada najveći hit sezone, igraju sjajno i sa skorom 11-2 gledaju u leđa jedino fantastičnim Memfis Grizlizima. Prve zvezde tima su Kajl Lauri i Demar Derouzan, ali momak koji iz dana u dan postaje sve bitniji igrač Reptorsa i čija statistika biva sve bolja je Terens Ros koji je u jedinu kanadsku franšizu u NBA došao leta 2012. i to kao šesti pik. Rosove brojke još nisu na nivou superstarova lige, ali sa 10.7 poena i 2.7 asistencija predstavlja jedan od najbitnijih šrafova u ekipi Dvejna Kejsija. No, najvažnije stvari koju 23- godišnji bek donosi timu su odličan procenat šuta za tri poena (42.6%) i sjajne atletske predispozicije koje mu omogućavaju dobru defanzivu. On i Derouzan čine možda i atletski najdominantniji tandem bekova i niskih krila preko bare. Međutim, 2,8 miliona dolara koliko zarađuje Ros ako nekada i jesu, onda danas definitivno ne oslikavaju njegov realni kvalitet na parketu. Primera radi, Lendri Filds koji u Torontu ima daleko manju ulogu od njega zarađuje čak 8,5 miliona zelenih novčanica, pa će uprava Reptorsa morati da se potrudi u narednim godinama kako bi zadržala svog startnog beka.
Prva asocijacija na Džeralda Grina sigurno vam je nestvarni odraz koji prema nekim merenjima iznosi 121 centimetar. Mnogima se od tolike visine zavrti u glavi, ali Grin iz večeri u veče skače do vrha table i hvata neverovatne alej-up pasove saigrača. No, daleko od toga da je to sve što možemo videti od Grin Mašina koji je zbog svog nadljudskog odraza često potcenjen na drugim poljima, skoro uvek nepravedno. Džerald je vrlo dobar kada njegov tim igra u tranzicionom napadu, a s obzirom da odlično trči kontre i bez problema završava iznad obruča, te često izvlači dodatno slobodno bacanje uz koš. Grin godišnje postane bogatiji za samo 3,5 miliona dolara i s obzirom da postaje slobodan agent ovog leta, biće poduža lista interesenata za njegov potpis. Retko koja ekipa bi odbila igrača koji prosečno postiže skoro 15 poena po meču, ako ništa makar zbog toga što hiljade navijača svake večeri dolaze da gledaju fantastične letove komandanta Finiksove eskadrile.
Podsetite se i teksta o finansijski najpotcenjenijim plejmejkerima NBA lige.
Piše: Grujica Andrić;
Foto: Action Images.