Čović: Ne bih otvarao temu o angažmanu u Evroligi, Đordijev naslednik mora da ima snagu da ujedini sve
Vreme čitanja: 3min | čet. 04.11.21. | 09:06
"Dovoljno je da kažem da smo upućeni u sve, vrlo dobro informisani o svemu što se dešava, i pratimo razvoj situacije. Ukoliko bude novina, bićete blagovremeno informisani", rekao je prvi čovek crveno-belih
Prvi čovek Crvene zvezde Nebojša Čović u intervjuu za dnevni list Danas dotakao se teme koja se tiče promena u upravnoj strukturi Evrolige, koja će uslediti posle odlaska Đordija Bertomeua.
Razlog za promene je jasan, a to je da klubovi žele da obezbede više sredstava, kako bi učešće u elitnom takmičenju bilo znatno isplatljivije.
Izabrane vesti
"Njegov odlazak neće imati nikakve konsekvence u smislu 'tektonskih' potresa kako navode mediji. Činjenica je da su klubovi već duži period nezadovoljni na prvom mestu finansijskim stanjem i dobiti koja je zaista simbolična. Podsetiću da je nagrada za pobedu u Evroligi i dalje samo 37.000 evra, a da su prihodi od TV prava izuzetno mali", rekao je Čović za Danas.
18.00: (1,60) Crvena zvezda (14,5) Panatinaikos (2,55)
Odmah se pokrenula priča o Đordijevom nasledniku, a kroz javnost se provlači ime Marka Pešića, generalnog direktora Bajerna.
"To će morati da bude neko ko ima jak košarkaški 'background', dobre veze sa klubovima, smisao za biznis, jer će prvi zadatak biti bolje finansijsko poslovanje i povećanje prihoda klubova. I poslednje, ali ne najmanje važno... Glasanje klubova pokazalo je podeljenost i jasnu polarizaciju na dva tabora. Na jednoj su španski klubovi, na drugoj strani Makabi i grčki klubovi. To će morati da bude neko ko će imati snagu da ujedini klubove na zajedničkom zadatku".
Kakva je prespektiva Evrolige i kakvi se pomaci mogu napraviti po pitanju finansijske isplativosti za same učesnike i finansijske samoodrživosti klubova?
"Vratiću se na TV prava kao temelj. Dovoljno je da podsetim da su nova TV prava za NBA ligu za narednih osam godina vredna preko 70.000.000 dolara. Klubovi u Evroligi dobijaju polovinu sume koju je vlasnik TV prava za tu teritoriju platio Evroligi. Ta suma se kreće od 150.000 evra za neke zemlje, do maksimalnih 2.600.000 dolara u Izraelu, gde je Makabi, kao i košarka nacionalni sport broj 1. Gledajući ulaganja u sport na globalnom nivou, priznaćete da je to malo... Ponoviću, došli smo do tačke kada klubovi žele da budu u vrhu, da budu deo Evrolige, troše mnogo više nego što zarađuju. To je neodrživo".
Značajan udeo u nezadovoljstvu imaju i koraci, koje sa druge strane pravi FIBA.
"To je takođe činjenica koja 'bode oči' i koja verujem da je zasmetala pojedinim klubovima u okviru Evrolige. Ne samo u smislu kazni, troškova, već i zbog toga što je FIBA počela da radi, čini se na jedini mogući način i da privlači pojedine klubove novcem. Time je počeo da se razvodnjava kvalitet, posebno među klubovima Evrokupa. To takmičenje napustili su svi bolji turski klubovi, Unikaha, Ritas... Konačno, daću vam konkretan primer AEK-a i San Pablo Burgosa. AEK je prihodovao pristojan novac osvajajući FIBA Ligu šampiona kao organizator završnog turnira, to je uz prodate karte suma od oko 2.000.000 evra. Burgos je u rasponu od samo osam meseci dva puta osvojio to takmičenje i prihodovao dva puta po milion, što je značajna suma. Dakle, ponovo se vraćamo na novac, ali i želju da se klubovi pitaju oko ključnih stvari vezanih za njihovu sudbinu".
Čović poručuje da će na vreme obavestiti javnost ukoliko bude imao angažman u novoj strukturi Evrolige.
"Kontakt sa Evroligom, ECA i svojevremeno ULEB-om postoji i datira još iz vremena kada smo ovu ideju videli kao progresivnu i neophodnu za dalji razvoj evropske košarke. Dakle, skoro 20 godina. Koncept i ideja su i dalje dobri, ali negde je napravljena greška u koracima, da se izrazim košarkaški. Ne bih sada otvarao temu o mom angažmanu na taj način i eventualnim kontaktima koje imam. Dovoljno je da kažem da smo upućeni u sve, vrlo dobro informisani o svemu što se dešava, i pratimo razvoj situacije. Ukoliko bude novina bićete blagovremeno informisani", poručio je Čović za Danas.