Đordi Bertomeu (© Star Sport)
Đordi Bertomeu (© Star Sport)

Bertomeu: Prozori FIBA stvorili konfuziju, pojedini evroligaši se ponašaju izopačeno

Vreme čitanja: 2min | sre. 16.11.22. | 08:34

Doskorašnjem prvom čoveku elitnog takmičenja nije jasno da se na finansijski fer-plej najviše žale klubovi koji prave najveće gubitke

Đordi Bertomeu je letos otišao iz Evrolige posle 22 godine, ali su problemi ostali. Jedan od najvećih je neusklađenost kalendara Evrolige i FIBA, zbog čega najviše stradaju igrači, ali i klubovi i reprezentacije, što je blo evidentno tokom poslednjeg 'prozora'.

Izabrane vesti

"Kada smo razgovarali o FIBA 'prozorima' ubedio sam timove da pozicija Evrolige ne sme da bude drugačija od pozicije NBA. Naši timovi nisu drugorazredni i prema njihovim vlasnicima FIBA treba da pokaže isto poštovanje koje uživaju vlasnici NBA timova. Ne bi trebalo da se osećaju kao da njihovi košarkaši igraju u drugorazrednom takmičenju. Dakle, doneli smo odluku i niko nije oklevao, niko nije tražio da se utakmice odlažu. Ono što smo doživeli prošle nedelje nije se desilo od 2017. godine (kada su uvedeni prozori ). Evroliga ima sjajan kadar i odličnu priliku da raste sa timovima. Ali mora da postoji cilj, zajednički stav. Znali smo šta želimo, imali smo plan. Greške su napravljene, što su svi znali", rekao je Bertomeu u razgovoro sa Rafom Munsionom i Serhiom Vegasom u video blogu "Serhio basket".

Nekadašnji prvi čovek Evrolige je dešavanja u prošlom 'prozoru' nazvao "dezorijentišućim".

"To pokazuje mnogo konfuzije. Sada se postavlja pitanje: Hoće li timovi da puste svoje igrače u reprezentacije? Neki ih daju, a drugi ne. Ovo nema smisla, jer govorimo o ligi sa zajedničkim ciljeva i zajedničkim interesima, koji moraju da deluju kao celina“.

Bertomeu se osvrnuo i na činjenicu da su klubovi sa ograničenim resursima često ti koji se protive primeni finansijskog fer-pleja.

"Osam klubova ima velike (finansijske) gubitke, a ostalih deset nemaju. Njihov glavni prioritet je zarada. Pošto prihodi ne pokrivaju troškove, postoje dva rešenja. Jedno je da kukate da od lige ne dobijate dovoljno novca. Drugo rešenje je da vlasnici daju novac iz svog džepa. Od lige dobijate samo onaj novac koji ona generiše. Ako potrošite 10.000.000 evra na igrača to ne znači da će liga biti vrednija za tih 10.000.000. To su dva potpuno različita parametra. To je prva izopačenost. Druga je da se predlog modela ekonomske održivosti (finansijski fer plej) ne sviđa klubovima čiji vlasnici troše najviše novca, iako su upravo oni maksimalni korisnici. Zašto? Zato što im govorite da ne mogu da potroše taj novac i da na taj način neće zaraditi. Oni koji troše novac su isti ti koji se žale kada uvedete pravila koja bi mogla da generišu ravnotežu u konkurenciji", zaključio Bertomeu.


tagovi

FIBAEvroligaĐordi Bertomeu

Obaveštavaj me

Evroliga

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara