Ručna pred duplo kolo Evrolige za pitanje: Koliko su nam važna domaća prvenstva?
Vreme čitanja: 3min | pon. 02.12.24. | 09:44
Osam evroligaških timova poraženo je u domaćem šampionatu i to samo u nedelju
Da li u nekoj državi više bilo šta znače domaća prvenstva? Od kada su se pojavile A i B licence, gotovo svi timovi elitnog takmičenja imaju zagarantovano učešće za narednu sezonu i u domaćem šampionatu mogu da igraju opušteno jer i da ne uđu u plej-of, sledeće sezone igraće Evroligu.
Zato su domaći šampionati širom Evrope donekle i izgubili smisao. Razlika u kvalitetu između tih evroligaških timova sa licencama i ostalih ekipa u domaćem šampionatu je prevelika da bi neko mogao da iznenadi i osvoji titulu, kao što je primer u Turskoj, gde su od deset poslednjih šampiona uglavnom sve Fenerbahče i Efes, izuzev jedne sezone pre devet godina kada je šampion bila Karšijaka. U Grčkoj se zna koja dva tima vode slovo, kao i u Španiji i u Francuskoj, a posebno u Srbiji i u ABA ligi poslednjih godina, da navedemo i naš primer, uz još Litvaniju i Francusku.
Izabrane vesti
Ako se dotaknemo izraelskog prvenstva, gde je Makabi konstantno osvajao titule, sve dok nije došao trenutak da su stalni učesnik Evrolige i da više ne moraju da budu šampioni kako bi igrali elitno takmičenje, priča se promenila. Makabi je napravio drugi tim koji igra samo domaće prvenstvo, dok se tim koji igra Evroligu uključuje tek za plej-of, a nekad ni tada Amerikanci ne budu u sastavu već dobiju slobodno posle naporne sezone u dosta jačem takmičenju.
To je radio i Olimpijakos kada je ispao u drugu ligu, to je planirao da uradi i Monako i kako se razvija situacija u evropskoj košarci, gde domaća prvenstva gube smisao, sve smo bliži tome da i mnogi drugi velikani povuku ovaj potez. Doduše, još postoji motivacija i igranje za titulu šampiona države u ligama sa velikom tradicijom, gde će Panatinaikos i Olimpijakos uvek hteti da vode ljute bitke, kao i Crvena zvezda i Partizan Mozzart Bet, Fenerbahče i Efes, Real Madrid i Barselona... Ali, deluje da se, da dok ne dođu ključne bitke, domaći šampionat igra, eto, čisto tek tako.
Evroliga je proširila takmičenje sa dodatna dva kluba i deluje da se ide po NBA modelu - što više utakmica u što kraćem periodu, pa tako sve češće imamo duplo kolo, koje nas očekuje i tokom ove sedmice. Timovi će igrati u ritmu utorak - četvrtak i sreda - petak, što se nije još ustalilo u evropskoj košarci kao u Sjedinjenim Američkim Državama, gde nekada timovi igraju dva dana zaredom i to na dva gostovanja. Uz malo vremena za pripremu sezone, o čemu je govorio i Željko Obradović, deluje da negde mora da se povuče ručna, a prava prilika za to su utakmice u domaćem prvenstvu.
Tako smo za vikend dobili situaciju da je čak osam evroligaških timova poraženo u domaćem prvenstvu. U Španiji, Barselona je izgubila od Manrese (72:85), Real Madrid od Huventuda (80:76) i Baskonija od Valensije (91:116). U Nemačkoj je Alba izgubila od Ludvigzburga, a Bajern košem uz zvuk sirene od Vehte, oba tima na domaćem parketu. Olimpija Milano poražena je od Tortone kod kuće, kao i Virtus od Breše u gostima, pa su tako i oba tima iz Italije izgubila. Poraz je doživeo i Asvel od Strazbura, da zaključi ovu listu timova koji su pred duplo kolo pretrpeli neuspehe.
Zanimljivo, nijednom od ovih timova poraz nije bio toliko bitan, niti se iko uzrujao što su izgubili od slabijih timova u domaćem šampionatu. Sledi duplo kolo Evrolige, ima bitnijih stvari od svega toga, pa i za dve najlošije ekipe takmičenja Virtus i Albu, koji imaju po dve pobede i 10 poraza.
Evroligaši su počeli da povlače ručne u prvenstvima i da se što bolje spreme za ono što im sledi u elitnom takmičenju, čime se polako totalno obesmišljavaju prvenstva. Kako se situacija razvija, gledaćemo sve češće i češće ovakve situacije u evropskoj košarci. Dok stvarno više ništa ne bude imalo smisla i dok svi ne naprave druge ekipe za prvenstvo kao nekada Makabi, pa do plej-ofa nek najbolji igrači igraju samo Evroligu.
Da li stvarno to bilo ko želi u Evropi?