Prvi utisci o večitima: Obradović još nije promenio ćud ekipe, Zvezda pati zbog nedostatka balansa
Vreme čitanja: 9min | ned. 03.11.24. | 08:22
Večiti nezadovoljni učinjenim, svako iz svojih razloga, što samo dodatno otežava okolnosti jer ni jedni, ni drugi nisu u povoljnoj poziciji pred nastavak sezone...
Prošli smo otprilike petinu uvodne faze Evrolige i dok se Evropa divi Žalgirisu koji usamljen sa vrha gleda konkurenciju, beogradski velikani ne mogu da kažu da su se proslavili.
Partizan Mozzart Bet na početku života sa potpuno novim timom još nije uspeo da se otarasi starih boljki, pa tako ne samo da se u nekim segmentima ne oseća razlika u odnosu na prošlu godinu, nego su crno-beli u određenim stavkama lošiji. Crvenu zvezdu je posle starta iz snova mnogo poremetila povreda Džoela Bolomboja i sada svi u timu pokušavaju da amortizuju štetu, kako se evropska sezona ne bi već u ranoj fazi pretvorila u puko tavorenje...
Izabrane vesti
Večiti nipošto ne mogu da budu i nisu zadovoljni učinjenim, svako iz svojih razloga. Mogu i imaju pravo da se ljute na sudije zbog grešaka kojim su direktno oštećeni, ali kada se podvuče crta posle ovih sedam kola i ostavi priča o arbitrima po strani, dva najveća srpska kluba najviše su sami sebe dovela u sadašnju poziciju, da jedan ima tri, a drugi četiri uzastopna poraza.
Srećom po njih, još je rana faza Evrolige i ima dovoljno vremena ne samo da poprave utisak, već i da drastično izmene sliku koju trenutno emituju. To bi bilo poželjno ako se zna da, po rečima Ostoje Mijailovića i Nebojše Čovića, Partizan Mozzart Bet ima budžet od 23.000.000, a Crvena zvezda 22.000.000 evra. Ipak je to novac koji bi, ako uporedimo prošlogodišnje iznose – jer za ovu sezonu još nisu objavljeni – večite svrstao među osam najmoćnijih. Realnost je verovatno nešto drugačija, jer u obzir treba uzeti finansijske korekcije kojih je sigurno bilo u ostalim klubovima tokom prethodnog leta, ali su to i dalje ozbiljne sume i standard koji sve više nameće Evroliga.
PARTIZAN MOZZART BET – PROMENIO DLAKU, NE I ĆUD
Kada se Željko Obradović letos odlučio za radikalnu seču i promenu gotovo celog rostera, ideja je bila da se na jednom mestu spoje igrači koji bi doprineli podizanju defanzivne čvrstine iz koje bi sve polazilo, kao i da napad bude raznovrsniji. Mnogo se tokom priprema govorilo o tom defanzivnom intenzitetu crno-belih i odbrani kao zaštitnom znaku, ali jedno je uigravanje, drugo je takmičarska košarka. Gledajući dosadašnjih sedam kola Evrolige toga ne da nema, već je protiv Fenerbahčea Parni valjak pokazao apatiju koja nikako ne bi smela da se pojavi među novajlijama od kojih se nominalno očekuje da 'grizu' za svaku loptu. Ako se na pravi način bude rezonovao, poraz bi mogao da dođe ne samo kao velika škola, već i prekretnica za Partizan Mozzart Bet. Da šamar na Bosforu i izostanak bilo kakve reakcije budu svojevrsna šok terapija za celu svlačionicu kako bi se okrenuo novi list i krenulo drugim putem.
Mada je to vidljivom i golim okom, statistika na specijalizovanom sajtu 3stepsbasket samo potvrđuje onu priču o vuku koji menja dlaku, ne i ćud. Partizan Mozzart Bet je u prošloj sezoni dozvoljavao 83,4 poena, ove 82,3. To jeste nominalno razlika od jednog poena u korist trenutne postave, ipak ne i nešto što pravi suštinsku razliku. Onaj Partizan je na kraju imao šestu najslabiju odbranu u ligi, dok je ovaj tačno na sredini jer se nalazi na devetoj poziciji iste liste.
Gledajući defanzivni rejting, odnosno broj primljenih poena na 100 poseda, crno-beli su prošle sezone bili na indeksu 118,5, sada na 119. Više je u ovom slučaju lošije. S tim da su crno-beli sa trenutnim defanzivnim rejtingom šesta najlošija ekipa i gori su Asvel (119,3), Virtus (119,4), Makabi Tel Aviv (119,7), Bajern Minhen (120) i milanska Olimpija (124), dok je prošlogodišnji tim imao četvrti najslabiji odbrambeni indeks. Recimo, u ovoj sezoni Bajern i Žalgiris su dve anomalije Evrolige. Minhenski klub ima ujedno najslabiji defanzivni (124) i najbolji ofanzivni rejting (122,1), dok velikan iz Kaunasa ima najbolji defanzivni (105,5) i peti najslabiji ofanzivni rejting (111,2).
Naravno, sadašnji uzorak je mali u poređenju sa kompletnom prošlom sezonom, ali je ipak prošao dovoljan broj utakmica kako bi se videle određene konture i kojim smerom ide novi Partizan Mozzart Bet.
Problemi ovog i prošlosezonskog Željkovog Partizana gotovo su identični i kada pogledamo skokove u oba reketa. O muci koju Partizan ima na skoku smo već pisali. Po devet uhvaćenih lopti u protivničkom reketu sada i pre, kao i tek minimalna razlika u defanzivnom skoku – 20,6 ove i 21,8 minule godine. Oba proseka svrstavaju Partizan Mozzart Bet u rang najlošijih i u ovoj kategoriji.
Odluka da se ove sezone igra bez izrazite zvezde dala je određeni uspeh u smislu da je podeljeno više asistencija (17,3) nego u takmičarskoj 2023/24 (15,1) kada je Parni valjak bio na začelju liste. Ima ovaj izbor i svoju cenu jer, recimo, Obradovićevi igrači sada ubacuju manji broj poena (80) u poređenju sa prethodnim takmičarskim ciklusom (83). Tada je Partizan Mozzart Bet bio među šest najefikasnijih u ligi, sada je dvanaesti. I to je maltene u skladu čak i sa prošlogodišnjim standardima, jer bi ovaj Partizan sa 80 ubačenih poena bio jedanaesti na listi iz protekle sezone.
Ono što se dosta razlikuje su procenti efikasnosti. Partizan iz sezone 2023/24 je Evroligu završio na prvom mestu u pogledu realizacije za dva poena (58,5) odsto, dok je sa 54,7 procenata današnji Partizan sedmi, s tim da je letvica u ovom trenutku sezone dosta visoko jer je, recimo, Efes prvoplasirani u ovoj kategoriji sa 64,3 odsto uspešnosti. Šut za tri je zasad bolji deo Partizanove igre sada sa 40 odsto sigurnosti (9,7 pogodaka u proseku) po čemu je među najboljima u Evroligi, u poređenju sa 36,2 procenta prošle godine što je bilo dovoljno tek za sredinu popisa.
Slika dva Partizana nije mnogo drugačija ni u drugim statističkim kategorijama, što definitivno ne ide u prilog aktuelnoj postavi koja bi po mnogo čemu trebalo da bude drugačija od svog prethodnika.
Kao olakšavajuća okolnost može da bude to što se ekipa još uigrava i traže se idealne uloge za svakog pojedinca. Takođe, bilo je i povreda koje su takođe krojile rezultate. Brendon Dejvis od početka vuče povredu i vidi se da nije na nivou, Ajzea Majk se povredio na prvom treningu i tek nedavno vratio, a tu je i čudesni slučaj Dvejna Vašingtona koji je takođe imao svoj efekat na izgled Partizana.
Sve ovo ne treba da se shvata dramatično, već kao upozorenje. Prošao je tek prvi mesec elitnog takmičenja i doći će vreme za najvažnije utakmice, kada igrači treba da budu na vrhuncu forme i kvaliteta. Setimo se i koliko se Partizan Mozzart Bet mučio u svojoj prvoj godini po povratku u elitu, a kako se sve okrenulo na njegovu vodenicu posle one čuvene pobede nad Efesom nakon čega je Fajnal for bio nadohvat ruke. Razlika je ipak to što je tada okosnica sa devetoricom igrača već imala jednu sezonu iza sebe, dok ovaj sastav nema tu pogodnost.
CRVENA ZVEZDA – KAKO JEDNA POVREDA MOŽE SVE DA PROMENI
Za razliku od svog večitog rivala, Crvena zvezda je bolje počela, ali je sada u dužem nizu poraza. Evroligašku hegemoniju značajno je poremetila ta povreda Džoela Bolomboja od koje crveno-beli ne mogu da se oporave, odnosno ne uspevaju da zbiju redove i ponovo izdele uloge.
Bolomboj je statistički bio Zvezdina prva violina gledajući sveukupni doprinos jer je bio gotovo na dabl-dabl proseku sa 12,5 poena i 9,3 skoka. Ma koliko to navijači verovatno hteli, Uroš Plavšić još nije kadar da ponese taj i toliki balas na svojim leđima. Niti je on doveden letos u Crvenu zvezdu da bi imao takvu rolu, naročito ne u Evroligi i to mnogi zaboravljaju jer je hijerarhijski on bio donedavno treća opcija.
E sad, Zvezda sa novom postavom nije značajno unapredila napad iako je sad Janis Sferopulos birao pojačanja, čak je i pao za nijansu (prosek 81,3 poena prošle sezone i 80,1 sada). Statistički glavna je razlika u defanzivnom kvalitetu ovog tima jer dozvoljava dva poena manje od svog prethodnika (80,7 poena sada, naspram 82,8 minule godine). Zvezda je sada sedma najbolja defanzivna ekipa, kada se gleda ova statistička kategorija, mada deveta u pogledu defanzivnog rejtinga koji sada iznosi 115,3, a u takmičarskoj 2023/24 bio je 116,9. U prilog čvršćoj odbrani ide i to da Sferopulosov tim sada više tera protivnike da traži individualna rešenja nego lani, pa je broj asistencija na 100 poseda rivala 59,4, a bio je 64,7 što je bio najslabiji učinak od svih 18 klubova. Sadašnji indeks je dovoljan za sedmo mesto.
Branilac jadranske titule izgubio je solidno na faktoru opasnosti na ofanzivnom skoku jer je, recimo, protekle sezone bio na gotovo 12 uhvaćenih lopti u protivničkom reketu po čemu je bio drugi u takmičenju, naspram sadašnjih devet što je trenutno dovoljno za 15. mesto. Doduše, Zvezda je skakačku inferiornost najviše pokazala u duelu sa Panatinaikosom kada je bila na 26 pokupljenih lopti – sedam u napadu – dok je aktuelni šampion Evrope bio na 36 skokova, od toga 15 u napadu!
Ono što statistika kaže, a potvrđuju rezultati jeste da je razlika u ofanzivnom i defanzivnom rejtingu gotovo minimalna. Preciznije, minus je svega 0,8 što samo govori ono što znamo – da Zvezda voli da igra dramatične završnice. Nažalost po klub, uglavnom ih je gubio. Što zbog sudijskih grešaka, što zbog svoje brzopletosti. A, kada već govorimo o brzopletosti, Crvena zvezda je trenutno tim sa drugim najvišim brojem izgubljenih poseda (13,3), pa je i rejting prodatih lopti na 100 poseda 19, što je takođe drugi najslabiji učinak u Evroligi.
Ono što Crvenu zvezdu čini posebno interesantno jeste odnos procenta završetka akcija za dva i tri poena. Crveno-beli su prvi u Evroligi u šutu sa distance sa 42,4 odsto uspešnosti uz 10,7 pogodaka (ispred samo Bajern sa 11,1 i Fenerbahče sa 11,9 trojki po meču), ali su među najlošijima sa realizacijom u zoni bliže košu. Trenutno su na 52,1 odsto, a gori su samo Makabi (51,9%), Baskonija (48,4), Armani (47,4) i Fenerbahče (44,9%). To samo potvrđuje koliko Zvezdi nedostaje balans između spoljne i unutrašnje linije, koja sada još i više pati sa ispadanjem Bolomboja. Interesantno, oba večita rivala su među 'najsporijim' u Evroligi, odnosno imaju najmanje poseda po utakmici - po 69. Mada to nije veliki zaostatak za prvoplasiranim Parizom koji ih ima prosečno 72,7.
Ni Zvezda nije imala sreće sa povredama Miloša Teodosića, Nemanje Nedovića, plus Bolomboja. Filip Petrušev se tek vratio i treba mu vreme kako bi uhvatio ritam treninga, utakmica i formu. Mnogo se ovih dana spekuliše o dolasku Džonatana Motlija koji bi na papiru trebalo da bude top pojačanje, ali posle reči Zvezdinog direktora Milana Dozeta i onoga što je rekao vlasnik Hapoela Ofer Janaj nije potpuno jasno šta je cela istina, pa tako nije ni zgodno da se dalje komentariše... Eventualni dolazak Motlija uz potpis Petruševa značajno bi ojačao ne samo konkurenciju na centarskim pozicijama, ali bi i Zvezdi dao pomenutu ravnotežu.
Iako su statistički razlike negde minimalne, negde značajne, Zvezdin učinak je sada bolji od prošlogodišnjeg, kada je kraj grba stajalo 2-5. Sada je 3-4. Na tom je skoru Partizan Mozzart Bet bio pre godinu dana posle sedam rundi. Mnogo se sada komentariše kako je Crvena zvezda komotno mogla da bude na učinku 6-1, a opet, negativni skor mogao je da bude još i lošiji da je izgubljena utakmica u Parizu. Svakako, u očima navijača bolje izgleda skor 3-4, nego 2-5.
Zvezdi sada sledi na papiru nešto lakši raspored jer dolazi Alba, pa se ide na noge Monaku i Asvelu u novom duplom kolu, a onda sledi prvi večiti derbi u kojem je čeka najvećeg rivala. Potom stiže Bajern, pa se ide u goste Armaiju i Virtusu koji nisu nepobedivi.
Partizan Mozzart Bet čeka put u Pariz, a onda u Evroligi ne napušta Beograd sve do sredine decembra! Prvo dolaze Barselona i Armani, pa iščekujemo večiti derbi, a zatim stižu Olimpijakos, Žalgiris i Panatinaikos.
Na prvu, teži raspored ima Parni valjak, ali ako smo nešto naučili iz dosadašnjeg iskustva to je da ništa nije sigurno i sve može da se okrene preko noći. Na sve to utiču momentum, forma, zdravstveno stanje i niz drugih faktora.
Da podvučemo, tek treba da vidimo pravu sliku večitih. Ono što su dosad pokazali ne razlikuje se bitno, bar ne statistički, od svega što smo gledali prošle sezone i tek treba da dođe period godine kada se juri direktan plasman u četvrtfinale ili plej-in. Svima je ipak jasno da prvi utisak ume mnogo toga da otkrije...