Lebron Džejms i Stef Kari (©Reuters)
Lebron Džejms i Stef Kari (©Reuters)

Ovo možda nije najbolji Drim tim u istoriji, ali boljeg biti neće

Vreme čitanja: 4min | pet. 09.08.24. | 09:42

Još jednom o večitoj polemici o jazu između NBA i Evrolige…

Na startu takmičenja – lagana šetnja. Protiv Srbije – teška muka. I na kraju 95:91 uz gurku sudija, ali, da budemo pošteni, i neke neverovatne poteze najvećih majstora košarkaške igre. To što su ubacivali Stef Kari, Lebron Džejms i Kevin Durant kad je bilo najvažnije? To zaista ne može svako. No, posle svega sinoć viđenog u Parizu opet će se pokrenuti večita dilema o jazu između NBA i Evrolige?

Jer nije spor da su trenutno najbolji i to ne za nijansu. Ovo polufinale Olimpijskih igara? To je apsolutni maksimum Srbije. Jedna u 100 utakmica. Na stranu sve sudijske smicalice. Dobili su nas tri puta uzastopce. Na tome svaka čast.

Izabrane vesti

Međutim, ko nas je dobio? Pre svih Stef Kari, već mu je 36 godina. Dalje Lebron Džejms sa svojih 40 godina. Onda i Kevin Durant, njemu je 35.

U stvari, posebno je zanimljiv podatak da je trener Stiv Ker – koji je iz očiglednih razloga u Parizu vrlo često rotirao igrače – u poslednjoj četvrtini izvršio samo jednu jedinu izmenu. Umesto Entonija Dejvisa ušao je Džoel Embid. Kad je bila frka, kad je ušla voda u uši, na parketu su bili Kari, Durant, Džejms, Embid i kao pomoć Devin Buker, jedini u toj postavi mlađi od 30 godina.

U toj četvrtoj četvrtini, Srbija je već bila isrcrpljena i šutirala je trojke 0/9, iako je u svakoj od prethodne tri deonice ubacila po pet. Amerikanci su pogodili – sve. Za dva poena neverovatnih 10/11. Za tri pristojnih 3/6. Stef Kari, koji je postigao 14 od prvih 15 poena Amerikanca, dao je i sedam od poslednjih 11. Lebron Džejms je u poslednjih 10 minuta imao šest poena, šest skokova i četiri asistencije i nije slučajno postao prvi igrač u istoriji sa dva tripl-dabla u istoriji olimpijskih igara. Durant je pogodio onaj težak šut kojim je odgovorio na trojku Bogdana Bogdanovića 56 sekundi pre kraja.

Embid, Durent i Dejvis (©Reuters)Embid, Durent i Dejvis (©Reuters)

Ostali? Sa izuzetkom Embida, ostali su sedeli i učili. Entoni Edvards dva poena, Entoni Dejvis četiri, Džru Holidej tri, Devin Buker šest, Adebajo, Vajt ništa, Tejtum i Halibarton – ni sekund na parketu. Amerikanci su tu nemilosrdni. Kad je gusto, lopta ide kod superstarova. I vrlo se dobro zna ko su oni.

I tu dolazimo do prve stavke u prilog onima koji tvrde da Amerikanci neće još dugo biti ovako dominantni. Jer američko poimanje i organizacija košarke i profesionalnog sasvim je drugačije od evropskog stila. Tamo je igrač – sve. Prva zvezda, generator prihoda, njemu će se svi pokloniti. Ali ima to i svoje mane. Bogdanović, Dobrić, Avramović, Gudurić… Svi su oni već odigrali priličan broj turnira zajedno. U timu SAD mnogi su se prvi put sreli u istoj svlačionici.

Ti timovi igraju zajedno po šest ili sedam godina, a igrali su jedni sa drugima i pre no što su postali profesionalci. To mi nemamo ovde u SAD. Imamo atletiku, dužinu, kilograme, košarkaški IQ… I kad se sve to sastavi hemija se brzo stvori”, govorio je Durant na ovu temu još pre Igara.

U pravu je, ali eto nam odmah i druge brige za Amerikance. Jer tu atletiku, taj koeficijent inteligencije, to imaju – evo nas opet – Kari, Durant, Džejms… A, ima li Amerika takve i posle njih? Naravno, neko će uvek iskočiti, ali baš ovakve? Teško. I nisu slučajno SAD uzele Kamerunu Džoela Embida baš kad se Nikola Jokić razgoropadio. Taj Embid nam je ubacio 19 poena, usput izmučio Jokića. I Džoelu je inače već 30 godina.

Mlađi? Entoni Edvards je projektovan za novog lidera, tek su mu 22 godine. Tajris Halibarton jeste ove Igre uglavnom gledao sa klupe, ali je paklen igrač, Devin Buker ima još solidan broj sezona ispred sebe, čekaju se da nadođu Čet Holmgren, Paolo Bankero, Kuper Fleg...

Svaka čast svakome, ali da li su baš oni istinski naslednici Karija, Džejmsa i Durenta? Da li su uopšte bolji od onoga što su poslednjih godina izbacivala Srbija (Nikola Jokić), Slovenija (Luka Dončić), Grčka (Janis Adetokunbo) ili Francuska (Viktor Vembanjama)? Ponovićemo što svi već napamet znaju, poslednji pravi Amerikanac koji je uzeo MVP zvanje u NBA ligi je Džejms Harden, još 2018. godine.

Naravno da sve ovo ne znači da će neka druga nacija tek tako da preskoči Amerikance. To se neće desiti, jer oni će verovano zauvek imati najveći bazen iz koga će vući igrače i verovatno nikad neće imati jednu slabu poziciju u timu.

Ali u Pariz su poslali zaista najbolje što trenutno imaju. I koračali su na ivici ambisa protiv Srbije. To već nije moglo da se desi 1992. godine. Taman i da je ona stara zemlja zajedno otputovala u Barselonu.


tagovi

Pariz 2024košarkaška reprezentacija SADkošarkaška reprezentacija Srbije

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara