_(1).jpg.webp)
INTERVJU - Miško Ražnatović: Najveći autogol u istoriji evropske košarke; Klubovi već u panici
Vreme čitanja: 8min | ned. 30.03.25. | 09:11
"Lako je moguće da, možda ne u sezoni pred nama, već od takmičarske 2026/27, vidimo ogroman egzodus evroligaških zvezda u druga takmičenja", kaže iskusni košarkaški agent
Kada je Evroliga 5. marta objavila kompletnu informaciju o uvođenju seleri kepa već od naredne sezone i detalje vezane za revolucionarnu promenu koja se sprema, postalo je jasno da sledi period ozbiljnih izazova. Pre svega za klubove koji će morati potpuno da menjaju svoju transfer politiku i usklađuju se sa novim merama, potom i ostale košarkaške radnike na ovoj strani Atlantika.
Tokom prethodne tri sedmice ekipa portala Mozzart Sport potrudila se da košarkaška javnost u Srbiji i Evropi čuje razmišljanja relevantnih faktora. Generalni menadžeri evroligaša, kao i drugi čelnici klubova, dali su različita viđenja i razmišljanja o novom pravilniku. Logično, nekima sve ono što dolazi odgovara, nekima, pak, ne. Ovoj važnoj temi dodali smo i novu dimenziju, odnosno ugao gledanja košarkaškog agenta Miška Ražnatovića.
Izabrane vesti
Razgovor smo počeli da gradimo od temelja i pokušali da obuhvatimo najvažnija pitanja u ovom trenutku. Za početak - očekujete li da liga postane još neizvesnija zbog novih propisa?
”Teško da mogu da zamislim da neka liga može da bude neizvesnija od Evrolige u ovogodišnjem formatu gde se, evo, pred sam kraj još ništa ne zna i stalno se dešavaju iznenađenja. Ne očekujem da će novi propisi uopšte uticati na to”, počinje Ražnatović intervju za Mozzart Sport.
NAJTALENTOVANIJI U NBA, OSTAĆE ONI KOJI NISU SPREMNI NI ZA ABA
Da li treba očekivati da će plate najvećih zvezda značajno porasti, s obzirom na to da nisu uključene u takozvani ‘Base Remuneration Level’?
”Ne, to što su dva najbolja, odnosno najplaćenija igrača nisu uključena u ‘salary cap’ apsolutno neće uticati na to da se njihove plate zbog toga povećavaju”.
A, kakav bi uticaj novi sistem mogao da ima na dovođenje američkih igrača? Da li će sada biti poželjnije dovesti mladog stranog igrača ili će se klubovi više fokusirati na sopstvene talente?
”Ovo je velika novina”, kaže najpoznatiji košarkaški agent i ističe:
”U razgovorima sa skoro svim timovima, apsolutno niko nema plan šta i kako dalje. Voleli bi da dovedu igrače ispod 23 godine, ali isto tako su svi svesni da ti igrači nisu spremni da igraju Evroligu, u najvećem delu slučajeva. To pokazuje i sadašnja Evroliga gde takvih igrača gotovo da i nema. Jednostavno, niko još nije našao perfektnu formulu i nije našao odgovor na pitanje šta će biti konkretno sa ovim delom”.
Situacija jeste čudna u evropskoj košarci, baš zbog toga što ste i sami rekli, da gotovo da nema igrača ispod 23 godine spremnih da igraju Evroligu. Još manje izuzetno talentovanih. Opet, zanimljivo je da ni oni neće biti uključeni u ‘Base Remuneration Level’.
”Ti igrači, koji su ekstratalentovani, već su draftovani i nalaze se u NBA ligi. Ona druga kategorija ide u SAD za NIL ugovore (Name, Image, Likeness ugovori ili skraćeno NIL, omogućavaju mladim sportistima da svoje ime, sliku i imidž koriste u komercijalne svrhe pr. au) koji su između milion i dva miliona za igrače koji nemaju kvalitet da igraju Evroligu. Oni koji imaju taj kvalitet, to je toliko velika razlika, da mislim da se ti igrači nikada neće ni naći u Evroligi. Jednostavno, pogodnost iz finansijskog fer-pleja neće apsolutno ništa doneti klubovima, jer niko neće moći da je iskoristi. Da bi se došlo do igrača koji ima do 23 godine, mora da bude neko za koga nisu zainteresovani ni NBA, ni koledži. Situacija je takva da će koledži pokupiti 100 do 200 igrača iz Evrope. Dakle, ostaje neka treća, četvrta, peta garnitura, koja nije spremna da igra verovatno ni ABA ligu, a kamoli Evroligu”.
Šta očekujete da će biti sa porezom na luksuz? Mislite li da će većina klubova pokušati da izbegne plaćanje istog ili to neće biti problem za najbogatije?
”Svi timovi sa kojim sam razgovarao su protiv ovoga. Potpuno mi je nejasno da su upravo oni to izglasali, a da su sada u situaciji da imaju strašne probleme da oforme tim... Niko ne želi da plati porez na luksuz, svima se to čini nepravednim. Šta i kako će raditi klubovi, da li će se snalaziti da to izbegnu, zaista ne mogu da tvrdim. Zavisiće prvenstveno od etike evroligaških klubova i ne postoje neki ozbiljniji problemi da se ova pravila izbegnu, da se ne uradi ništa što je nelegalno, a da se taj budžet fiktivno poveća, odnosno da igrači dobijaju novac iz drugih izvora. Uostalom, nešto slično već postoji u SAD, gde koledži nemaju pravo da plaćaju igrače, a svi oni opet igraju za ogroman novac”.
Da li bi to moglo da bude primenjivo i kod nas?
”Verovatno isti model može da se napravi i u Evropi, da igrači ne budu plaćeni od strane klubova, nego od nekog drugog, za neke druge stvari. Generalno, ne znam hoće li klubovi to da koriste. Ta mogućnost postoji, kao i mnoge druge. Zato sam i najveći protivnik ovog pravila jer, ako donesete pravilo koje vrlo lako možete eskivirati, zaobići, onda ono nema neku specijalnu vrednost”.
TRŽIŠTE STALO, BIĆE PLATE NA KOLEDŽU VEĆE NEGO U EVROLIGI
Koliko mislite da će ovo pravilo otežati računice klubovima, pošto se verovatno već pregovara o letnjim transferima?
”Klubovi su u priličnoj panici, neznanju. Tržište koje u ovo vreme već pomalo živi, sada je potpuno stalo. Zato što se trenutno svi preračunavaju, pokušavaju da nađu formulu, da nađu ta dva (najplaćenija) igrača. Jednostavno, mnogo problema u poslovanju i prilikom sklapanja tima imaju svi, u želji da se ova pravila poštuju”.
Postoji li realna mogućnost da kao posledica svega ovoga igrači u Razvojnoj ligi ili na koledžu imaju veće plate od igrača Evrolige?
”Igrači u Razvojnoj ligi nemaju veće plate, to su smešni ugovori, na oko 50.000 dolara bruto, uz plaćen stan, to nije to. E sad, igrači na koledžu da, apsolutno da. Mnogo igrača iz Evrope će ove godine na koledžu imati ugovore veće od milion, a kao što znate, mali broj igrača u evroligaškim timovima ima ugovore veće od te sume. Imaćete situaciju da će neki igrači koji su maksimalno na nivou ABA lige zarađivati više nego oni koji su u Evroligi i imaju dvocifren broj poena u proseku. Da ne navodim sada neke primere, ali u Evroligi je ugovor od 600.000-700.000 vrlo dobar ugovor. Kako stvari sada stoje, takav ugovor biće slab za neke igrače koji dolaze iz Evrope na koledž”.
A, koliko će vaš posao u pregovorima biti drugačiji u odnosu na dosadašnju praksu, da li ćete i vi sada morati da se bavite matematikom klubova?
”Moj posao će biti isti. Nemam nameru uopšte da se bavim klupskom matematikom, njihovim proračunima, budžetima i ostalim stvarima. Sami su izglasali pravilo, sami neka vode računa o poštovanju istog. Znam koja je vrednost igrača, koja je cena i tu cenu će klubovi morati da plate, ako žele da ih imaju. Ukoliko nemaju tu mogućnost, probaće se sa drugim klubovima. A, sve više i više, nažalost, moram tako da kažem s obzirom da sam najveći fan Evrolige, probaće se sa i nekim drugim takmičenjima i ligama koja će verovatno moći da plate pravu, realnu vrednost igrača. Istu evroligaški timovi vrlo često neće moći da plate. Ne zato što nemaju dovoljno finansijskih sredstava, već zato što će biti ograničeni finansijskim pravilnikom”.
Kakvo je vaše razmišljanje oko onoga što nas čeka, da li će ovaj pravilnik biti dobar za Evroligu na duže staze?
”Ovo je jedan od najvećih autogolova u istoriji evropske košarke. Pucanj u sopstvene noge”, nema dilemu Ražnatović, a u nastavku kaže:
”Ovo pravilo, u ovakvom obliku, neće imati dugovečnost. Moraće stvari da se menjaju, da li će biti tri ‘anchor’ igrača (najplaćenija pr. au) umesto ili da se korijugu još neke druge stvari, tipa da se izbace troškovi koji ulaze u ovo – ne ulaze. Ovo je jako mali iznos, osam miliona evra u ovom trenutku, kada najveće evropske zvezde polako dostižu cenu od četiri miliona evra, nema nikakvog smisla. Ono što je najgore u celoj stvari, prilikom krojenja ovog pravila pokušalo se da se uradi nešto što ima u NBA, nešto što ima UEFA, zaboravljajući se da su to lige koje nemaju konkurenciju. NBA liga je ono najbolje u košarci, UEFA Liga šampiona u fudbalu”.
OČEKUJEM EGZODUS EVROLIGAŠKIH ZVEZDA, PRAVILO ĆE SE MENJATI ILI UKINUTI
Sada svi gledaju ka NBA, jer se već najavljuje ulazak u evropsku košarku.
”Polako, ali sigurno dolazi do neke konkurencije. Imamo najavu NBA Evrope u kojoj finansijski fer-plej neće postojati i u kojoj se očekuju znatno viši budžeti klubova. To će automatski značiti veliku selidbu igrača jer oni u Evroligi neće moći da dobiju taj novac zbog finansijskog fer-pleja. Ima dosta govora i o novoj ligi, koja pretenduje da ima budžet od pet milijardi dolara i bila bi rival NBA ligi. Tu bi takođe bilo mesta za određenu količinu evropskih igrača, sa znatno većim budžetom i mogućnostima da se plate igrači koji su, da ponovim, limitirani u mogućnosti da dobiju određeni novac u Evropi koji zaslužuju zbog finansijskog fer-pleja. Lako je moguće da, možda ne u sezoni pred nama, već od takmičarske 2026/27, vidimo ogroman egzodus evroligaških zvezda u druga takmičenja. Što, imajući u vidu da Evroliga nema potporu od strane mladih igrača o čemu sam već pričao, jednostavno dovodi do toga da će kvalitet košarke biti znatno niži, neizvesnost verovatno još veća, utakmice dobre za gledanje, ali kvalitet će biti sve manji jer će faliti zvezda”.
To već sada ne zvuči dobro...
”Biće sve potpuno suprotno u odnosu na NBA ligu, gde se sve vrti oko franšiznih igrača, zvezda koje privlače gledaoce. Ovde će ljudi gledati košarku jer vole timove, navijaće za Partizan, Zvezdu, Olimpijakos ili Panatinaikos ko god da igra i u kojoj god da su ligi, a ne zbog izuzetnih sastava i kvalitetne košarke. Po meni, to je tužno i nije dobro. Sigurno će vremenom da utiče na produkt Evrolige, ali o tome su čelnici klubova morali da razmišljaju pre nego što su se odlučili za ovaj korak. Mislim da u tom momentu nisu znali i nisu očekivali da se pojavi NBA Evropa i druge lige o kojim sam govorio”.
Evropa je, dakle, krenula pogrešnim smerom...
”Veliki sam protivnik ovog pravila. Vreme će pokazati da li sam u pravu kada kažem da novo pravilo u izvornom obliku neće moći da prođe, odnosno da će se pre ili kasnije vršiti neke promene. A, možda čak i da se ukine”, zaključuje Ražnatović razgovor za Mozzart Sport.
ABA LIGA – 25. kolo
Subota:
Dubai – FMP 84:61
/Mejson 18 – Barna 17/
Nedelja:
12.00: (1,55) Mega (14,5) Zadar (2,70)
17.00: (1,80) Studentski Centar (14,5) Igokea (2,15)
18.00: (1,03) Cedevita Olimpija (28,0) Borac Mozzart (12,0)
18.30: (8,50) Split (25,0) Partizan Mozzart Bet (1,07)
20.00: (3,90) Mornar (16,0) Krka (1,30)
21.00: (12,0) Cibona (28,0) Budućnost (1,03)
Ponedeljak:
20.00: Crvena zvezda – Spartak Subotica
*** Kvote su podložne promenama
tagovi
Obaveštavaj me

