Crvena zvezda u plej-in zoni, Partizan Mozzart Bet na pola puta
Vreme čitanja: 6min | sub. 21.12.24. | 08:00
Polusezona je završena, evo kako stoje večiti rivali
Prvi deo evroligaške sezone je završen. Ozbiljna je gužva na vrhu gde su četiri tima sa po 11 pobeda, od čega tri ekipe retko ko da je očekivao da budu baš među prva četiri. Pariz, Monako, Olimpijakos i Bajern imaju po 11 pobeda, s tim da ekipa Tijaga Splitera ima utakmicu manje jer im je meč sa Fenerbahčeom odložen zbog nedovoljnog broja zdravih igrača. Sigurno je da je Pariz bio najveći hit prvog dela sezone, s obzirom da su imali deset pobeda zaredom i bacali velikane na kolena, što u svojoj, što u tuđoj hali.
Asvel im je zaustavio niz, Real im je naneo još jedan poraz, ali uspeli da se održe na prvom mestu i sezonu završe kao lideri elitnog takmičenja, u kojem debituju. Fenerbahče, Panatinaikos, Efes i Žalgiris ih prate sa pobedom manje, dok je srpski predstavnik Crvena zvezda trenutno na devetom mestu, koje vodi u plej-in.
Izabrane vesti
Crveno-beli mogu da budu veoma zadovoljni prvim delom sezone, iako je ruku na srce ovaj skor mogao da bude i bolji. Redom su na početku pobeđivali Pariz u gostima, Baskoniju kod kuće i Fenerbahče u gostima, kada su posle velikih skalpova držali prvo mesto u Evroligi. Usledio je prekid serije i bolan poraz kod kuće od Barselone posle produžetka, da bi zatim u Madridu ubedljivo izgubili od Reala. Usledili su napeti porazi od Žalgirisa i Panatinaikosa u duplom kolu, posle čega su odigrali dve odlične utakmice, kada su deklasirali Albu kod kuće i ubacili 98 poena Monaku u Kneževini.
Kako je ova polusezona bila prava klackalica, pokazalo se i uzastopnim porazima od Asvela u gostima i uzdrmanog Partizan Mozzart Beta kod kuće u večitom derbiju, da bi odmah posle toga ubacili 101 poen Bajernu i demonstrirali silu. Isti broj poena spakovala im je Olimpija u Milanu, ali duplo kolo u Italiji opralo se važnom pobedom u Bolonji. Usledio je masterklas Janisa Sferopulosa protiv Olimpijakosa na domaćem parketu, gde su crveno-beli bratskom klubu održali čas košarke bez Filipa Petruševa, Miloša Teodosića i Džoela Bolomboja.
Katastrofalno drugo poluvreme presudilo im je protiv Efesa, što je moglo da se ponovi i protiv Makabija u Areni jer je Ponos Izraela poništio dvocifreni zaostatak i serijom 17:0 preokrenuo rezultat u Beogradu. Sferopulos je izmenama pronašao pravu petorku koja je slomila tim Odeda Kataša za devetu pobedu u sezoni i završetak polusezone u plusu i na odličnom devetom mestu.
Iako je Janis Sferopulos napravio da Crvena zvezda bude poznata po jakoj i tvrdoj odbrani, čime je lomila rivale, skrenula se pažnja sa činjenice da su crveno-beli izuzetna napadačka ekipa. Postižu 83,6 poena po meču, što je 11. najbolji poenterski učinak u Evroligi, više od timova poput Fenerbahčea i Žalgirisa koji su iznad njih na tabeli, kao i večitog rivala, ali i na primer Baskonija, koja voli da igra brzu košarku i na veliki broj poena.
Filip Petrušev je tome dosta doprineo od kada je došao i najbolji je strelac ekipe sa 14 poena u proseku. Dva manje ima Džoel Bolomboj, koji se vratio na parket, dok su dvocifreni i Nemanja Nedović i Ajzea Kenan sa po 10 poena, iako su u padu forme. Kalinić sa 9,2 i Kodi Miler Mekintajer sa 8,2 poena ih prate, dok sa klupe svoj doprinos daje Jago dos Santos sa 7,8 poena.
Sferopulos je često forsirao petorke sa trojicom bekova i svako od njih sa loptom u rukama može da iskreira poene za saigrača, što važi i za ključnog igrača ovog tima Nikolu Kalinića. Zbog toga je Zvezda na trećem mestu po broju asistencija (20,3) i samo ih decimale dele od vodećih Olimpijakosa (20,6) i Barselone (20,9) u toj kategoriji.
Kada se podvuče crta za crveno-bele u prvom delu sezone i kada se sa strane sklone tesni i bolni porazi, bila je za sada uspešna kampanja u elitnom takmičenju. I sam Sferopulos je rekao da je zadovoljan jer je iza sebe ostavio timove poput Barselone i Reala.
"Naravno da može i bolje, izgubili smo neke utakmice pred sam kraj, dobili neke utakmice, poput Fenera, Monaka. Da, da, nemamo mi tradiciju da budemo plej-of tim. Morate da shvatite ko smo mi. Možda su očekivanja navijača luda. Ali moramo da hodamo po parketu, pokušavamo da gradimo nešto korak po korak, da ispravimo loše periode. Sve to radimo, trenutno imamo pozitivan bilans. Razumejte da pokušavamo da uradimo nešto dobro, da uradimo dobru stvar za ljude koji vole klub, oni moraju da nas podrže. Ako ne uspemo, ja ću otići, nema problema, ali dajte nam šansu. Imamo proceduru, nismo najbolji tim ikada, ali kada ne igramo dobro, uvek možemo da izgubimo, ovo je Evroliga. Ovo mora svako da razume. Ljudi nisu zadovoljni sa 9-8. Izvinite, ali ja to ne razumem", rekao je Sferopulos posle utakmice sa Makabijem.
Kada se ispod Crvene zvezde sa 9-8 prođu Barselone i Olimpija sa istim skorom, Real Madrid i Asvel sa 8-9, dolazi se do Partizan Mozzart Beta, koji je na 7-10, koliko ima i Baskonija. Ispod crno-belih, koji zauzimaju 14. poziciju, ostali su Virtus i Makabi sa 4-13 i Alba sa 3-14.
Crno-beli su promenili ceo tim u odnosu na prošlu sezonu i bilo je jasno da će biti potreban period prilagođavanja. Četiri utakmice na pripremama i sve četiri pobede dale su sliku kako bi mogao da izgleda Partizan Mozzart Bet da je svaki šraf na svom mestu i da je mašinovođa Parnog Valjka Željko Obradović namestio sve to kako treba. Sezonu su otvorili i sa dve vezane pobede u ABA ligi, ali u Evroligi nije bilo sve kako treba.
Dva uvodna poraza od Baskonije i Reala nisu mnogo uzdrmali ekipu jer je stigao odgovor pobedama protiv Bajerna i Makabija, dok su se trijumfi u regionalnom takmičenju između utakmice Evrolige takođe ređali. A onda je usledio veliki pad. Gubili su u Areni od Virtusa i Monaka u neizvesnim završnicama, što nije odlika Obradovićevog tima. Neosvojiva tvrđava u elitnom takmičenju iz prošlih sezona padala je pod naletima nekih raspoloženijih rivala i gubilo se od Virtusa, Monaka, Barselone i Milana, dok su Fenerbahče i Pariz nanosili poraze u gostima.
Posle šest vezanih poraza, beogradski tim bio je na skoru 2-8 i upalio se ozbiljan alarm. Pobedom u derbiju nad Crvenom zvezdom, koja je u tom trenutku bila izraziti favorit, sve se okrenulo. Partizan Mozzart Bet krenuo je da melje sve redom i padali su Olimpijakos, Žalgiris, Panatinaikos i Alba za pet vezanih pobeda i korak do bega iz negativnog skora.
Jasno je bilo da serija neće trajati doveka, ali nije se ni baš očekivalo da se ona prekine protiv Asvela. Dva dana ranije izgubili su prvi put u ABA ligi i to na domaćem parketu od Budućnosti, pa su oslabljeni povredama i udareni umorom, pali i protiv Asvela kod kuće i protiv Efesa u gostima.
Tako je propuštena prilika da se dođe na 8-8 i ode u Istanbul na megdan Efesu dosta motivisanije i u boljem elanu. Ovako, umor i ponovo pad u igri su doprineli tome da crno-beli završe prvi deo sezone sa skorom 7-10, što je daleko od onoga što se očekivalo od njih, uprkos skroz novom timu.
Karlik i Tajrik Džons su glavni pokretači crno-belih. Karlik je najbolji strelac (13,6 poena) i najbolji asistent ekipe (4,9 asistencija), dok je Tajrik drugi najbolji strelac tima (12,6 poena) i najbolji skakač (6,1 skokova). Iako Partizan Mozzart Bet igra dobru odbranu, deluje da napad nije baš kliknuo kako treba jer se dosta zavisi od dva Džonsa koji po zadatku uvek moraju da budu konstantni i makar na svojim prosecima kako bi bili konkurentni protiv ekipa u elitnom takmičenju. Takođe se zavisi od raspoloženosti Sterlinga Brauna i Dvejna Vašingtona, koji su dovedeni da budu poenteri.
Statistika kaže da su crno-beli samo u jednoj kategoriji u Top 5 i to u blokadam, gde su na petom mestu sa prosekom od 2,8 blokade po meču. Defanzivne statistike su odlične, ofanzivne i ne baš blistave. Ne mogu da budu zadovoljni prvim delom sezone, ali kako se krenulo sa onih šest poraza zaredom... Sa ovim može da se živi. Imaće još toliko utakmica da okrenu sezonu i bore za plej-in ili mesto koje vodi u plej-of.