.jpg)
Američka TV sila ruši tradiciju Olimpijskih igra: Košarkaško finale pre meča za treće mesto
Vreme čitanja: 2min | čet. 15.07.21. | 13:06
Prvi put u istoriji olimpizma imena osvajača zlata i srebra biće poznata pre vlasnika bronzane
Predstojeće Olimpijske igre ući će po mnogo čemu u istoriju modernog olimpizma (od 1892. godine). Biće prve koje se neće održati tokom prestupne godine, jer je najveću sportsku smotru za jedno leto pomerila pandemija korona virusa. Ista viša sila je uticala i na to da Tokio ostane upisan kao prvi grad u kome nije dozvoljeno prisustvo gledalaca na tribinama.
Ali zato je američka TV sila uticala i da se japanska prestonica upiše kao prvi domaćin olimpijskog turnira u košarci u kome će se pre saznati ime vlasnika zlatne i srebrne medalje, nego osvajača bronze!
Izabrane vesti
Ukratko, van svake tradicije, prvo će biti odigrano finale, a tek onda meč za treće mesto.
Naime, organizatori Igara u dogovoru sa FIBA, a verovatno "pritisnuti" američkim TV stanicama koje isporučuju najviše novca za audioviuzelna prava, odredili su da se lopta u finalu podbaci 7. jula u 11.30 časova po japanskom (4.30 po srednjeevropskom), odonosno (6. jula) 21.30 sati po istočnoameričkom vremenu, što je u zoni "prajm tajma" u SAD.

Meč za treće mesto, pak odigraće se u 20.00 po japanskom (13.00 po srednjevropskom), odnosno 7.00 po istočnoameričkom vremenu.
Jasno je i zašto je to urađeno, jer je košarka uz atletiku i plivanje najgledaniji sport u SAD tokom Igara, a njihova košarkaška reprezentacija kao večni kandidat za zlato decenijama privlači izuzetnu pažnju tamošnje javnosti, pa i sponzora... Ipak, ukoliko se u finalu ne nađu Amerikanci koji su u prethodnom periodu pokazali da i nisu baš neranjivi, polemike da li je vredelo žrtvovati tradiciju zarad nekog interesa biće još glasnije.
Kada smo kod istorije, nije zgoreg napomenuti da od Berlina 1936. godine gde je odigran prvi muški košarkaški turnir na Igrama, samo se u četiri navrata finale i meč za treće mesto nisu igrali istog dana, odnosno osvajač bronze je bio poznatiji dan ranije (1952, 1972, 1984, 1988), dok je 1960. godine bio promenjen format pa su četiri tima bila u finalnoj grupi.