Umor samo deo Zvezdinih problema, stiže Monako kojem je Obradović dao Top 8 sjaj
Vreme čitanja: 5min | čet. 03.02.22. | 09:59
Najslabija odbrana, ali i najefikasniji tim Evrolige u minulih pet utakmica šutira bezmalo 50 odsto za tri
Četvrtfinale Evrolige sve je manje tema na Malom Kalemegdanu. Nije to rekao direktno, ali kroz redove može da se izvede zaključak da Dejan Radonjić o Top 8 fazi ne razmišlja posle skoro tri nedelje bez takmičarske i da je fokus na revitalizaciji igrača za period kada se odlučuje o trofejima koje Crvena zvezda želi da odbrani. Već za dve nedelje u Nišu braniće Žućkovu levicu.
Stručni štab nalazi se u zahtevnom momentu i samim tim što se kroz izjave trofejnog stratega ponavljaju sentence o dugoj pauzi zbog korone i posledicama u vidu umora koji se negativno oslikava na igru, jasno je o kakvoj se borbi radi. No, umor neće biti jedina stvar na pameti svlačionice, jer na parket dvorane Aleksandar Nikolić stiže Monako Saše Obradovića (TV Sportklub, 19.00).
Izabrane vesti
“Umor je standardno naše stanje. Ono što konstantno pokušavamo je da igramo kroz taj umor. Nakon poraza u utakmici koju nismo baš odigrali dobro imamo šansu da se iskupimo. Nadamo se da će to biti već protiv Monaka“, rekao je Nikola Ivanović u danu odmora između dve utakmice i zatim analizirao narednog protivnika:
“I kod Mitrovića i kod Obradovića Monako je ekipa koja igra fizički zahtevnu košarku, agresivno u odbrani, čvrsta i u napadu ima širinu, igrače koji mogu da izmisle koš. Nama ostaje da igramo kvalitetnu odbranu, kao što je to bio slučaj protiv Olimpije, a da u napadu budemo na višem nivou. Kad god igramo kod kuće postoji pritisak. Mi još nismo odustali od Top 8, ima još dosta da se igra. Nama je fokus na svakoj sledećoj utakmici, odnosno sada prvo na Monaku“.
19.00: (1,80) Crvena zvezda (14,5) Monako (2,15)
Lekarski tim Crvene zvezde imao je posla da spremi ekipu za duel sa ekipom koja je po mnogo čemu interesantna. Sa klupe je predvodi Saša Obradović, koji u kratkom trenerskom mandatu u Zvezdi nije dobio priliku da odradi jedan takmičarski meč pred publikom. Dok je beogradskim crveno-belima proživeo teške momente, u Monaku zasad proživljava pravu košarkašku nirvanu. Uspeo je da preporodi ekipu i u devet evroligaških nastupa zabeleži šest pobeda - više nego kod Zvezdana Mitrovića za 14 kola - , od toga četiri zaredom u gostima i zato sada nosi etiketu jednog od najopasnijih sastava kada igra van svoje kuće!
Ono što Kneževe posebno izdvaja od konkurencije je to što su istovremeno najefikasnija (83 poena) i ekipa sa najslabijom odbranom u Evroligi (82,5)! Defanzivno se nije mnogo toga promenilo ni posle trenerske rokade, dok ofanzivno polako dostiže vrhunac potencijala. U minulih pet kola Monako je procentualno daleko iznad ovosezonskih proseka. Iz igre šutira blizu 53 odsto (44,8% u 23 utakmice), dok je procenat ubačenih lopti za tri nesvakidašnji - 48,9 odsto (37,1% ukupno). Jedini poraz u ovom nizu Monako je doživeo od Reala na svom terenu posle dva produžetka. Upravo tada su procenti bili najniži, 34 odsto iz igre (28/82) i 28 odsto za tri (7/25), dok je u međuvremenu ekipa napadački bila u modu cepanja protivničkih mrežica. U svakom od protekla četiri kola Monako beleži bar 12 ofanzivnih skokova što će za Crvenu zvezdu biti još jedan element na koji treba da se obrati pažnja.
Kada je trener Radonjić izjavio da “Monako nije samo Majk Džejms“, koji igra još i bolju košarku od dolaska Saše Obradovića, bio je potpuno u pravu. Iako je nekadašnja prva violina moskovskog CSKA i u Kneževini bez premca sa bezmalo 16 poena u proseku, te šest asistencija, 2,9 skokova i 1,3 ukradene lopte, Saša Obradović ima zadovoljavajuću širinu koja i može da mu garantuje visok broj poena. Dvejn Bejkon u kontinuitetu pruža odlične partije, a u proteklih pet rundi je na okruglo 17 poena! Donatas Motijejunas je sveprisutan na parketu i njegove utakmice gotovo da ne mogu prođu bez dvocifrenog napadačkog učinka, pa čak i flerta sa dabl-dablom.
Razloge zbog kojih Monako izgleda tako moćno u poslednje vreme treba tražiti i u kvalitetnim rolama igrača sa klupe. Među njima je i Dvejn Bejkon, ali ističu se još Danilo Anđušić, i Peris Li, dok Donta Hol uprkos slaboj formi u poslednje vreme uvek predstavlja veliku opasnost po protivnički koš ako mu se ostavi prostor u reketu. Kod Obradovića se muči da pronađe ritam, a u Crvenoj zvezdi su ga dobro zapamtili zbog devet poena i četiri skoka za 12 minuta u prvom susretu... Alfa Dijalo takođe varira sa formom. Dve odigra dobro, pa ga dve nema i tako u krug. Protiv Reala (19p, 5sk, 4uk) i Panatinaikosa (10p, 5sk, 3uk, 2as) ispunio je svoju kvotu, mada čak i kada mune ide u napadu uvek je aktivan u odbrani i zbog svoje građe može da sačuva protivnike na više pozicija. To što Vil Tomas nema statistiku od koje pamet staje ne znači da nije bitan šraf. To najbolje potvrđuje njegovo učešće u igri tokom protekle tri utakmice. Protiv Zenita 35, Real Madrida 42 - igrala se dva produžetka - i Panatinaikosa 33 minuta!
Koliko su Monaku bitni poeni igrača sa klupe potvrđuju dešavanja sa gostovanja Panatinaikosu u utorak. Naime, prikupili su 35 poena, osam skokova, četiri ukradene lopte i tri asistencije, uz samo četiri izgubljena poseda za ukupni indeks 34 u 70 minuta na parketu. Li je zajedno sa Džejmsom nanizao 13 poena u četvrtoj deonici i odbio poslednji napad domaćina, nakon čega je Monako utakmicu priveo mirnom kraju.
Crvena zvezda nema mnogo vremena za pripremu utakmice. Navijači očekuju reakciju posle Olimpije, a samo stručni štab zna koliko je to realno i izvodljivo. Poraz bi najverovatnije značio ispadanje iz trke za Top 8, jer u pored zaostalih rundi koje treba da se odigraju teško da može da se nadoknadi minus od četiri pobede... Pobeda bi vratila kakvu-takvu nadu.
EVROLIGA – 24. kolo
Četvrtak
19.00: (1,80) Crvena zvezda (14,5) Monako (2,15)
20.30: (1,70) Bajern (14,5) Makabi Tel Aviv (2,30)
20.30: (1,35) Olimpija Milano (16,0) Fenerbahče (3,50)
21.00: (1,05) Barselona (27,0) Panatinaikos (10,0)
*** Kvote su podložne promenama