Zvezda počela da obnavlja godine: Bern je Baharov Keln...
Vreme čitanja: 5min | sre. 29.11.23. | 13:10
Izraelac je dobio žuti karton navijača i on sigurno neće biti obrisan posle grupne faze Lige šampiona
Da krenemo prvo od činjenica: Crvena zvezda je prošlu sezonu završila na poslednjem mestu grupne faze Lige Evrope, uz vrlo nekonkurentnu igru na gostovanjima u Trabzonu i Monte Karlu. Ove jeseni srpski šampion je bio konkurentan u Lajpcigu, nadigrao je Jang Bojs, ali je kolo pre kraja rezervisao fenjer, i završio pompezno najavljenu međunarodnu misiju. Od dana kada je Vladan Milojević zaseo na klupu Crvene zvezde, srpski šampion je, uz manje podbačaje i periode udaranja u plafon, imao liniju ozbiljnog progresa. Postavlja se i pitanje da li je i realno imati konstantan rast u tako dugačkom periodu, ali je činjenice da je Zvezda u poslednje dve sezone počela da obnavlja godine, što bi moglo da ima posledice.
Crvena zvezda će, gotovo sigurno, ostati bez dva koeficijentna boda, pošto je teško verovati da će u Beogradu savladati Mančester Siti 13. decembra. Opasnost pada na UEFA rang-listi tek nadolazi, pošto neće mnogo vremena proći kada će crveno-beli morati da jure učinak Dejana Stankovića, koji je za dve godine, kroz dva proleća u Ligi Evrope, skupio brutalnih 25 bodova i u najvećoj meri kumovao direktnom plasmanu u elitno klupsko takmičenje. Ali u stanju malodušnosti dela igračkog kadra, što se videlo po izlasku pojedinaca iz svlačionica Vankdorfa, teško da na Marakani mogu da razmišljaju o tako dalekim temama. Pojedini momci iz sastava Baraka Bahara delovali su kao čekirana karta, te da neće biti upotrebljivi u narednom periodu.
Izabrane vesti
Govorimo o domaćim snagama, pre svega Mirku Ivaniću, Kosti Nedeljkoviću i Vladimiru Lučiću, koji su krvavih, polusuznih očiju, objašnjavali šta se to desilo u Bernu. Najdalje je otišao Mirko Ivanić, momak koji se retko oglašava u medijima, ali izlazi iz klišea stereotipnih fudbalerskih izjava. On je govorio o tome da nešto očigledno loše rade, pošto su u Evropi imali neuspešnu sezonu... Pomenuti Zvezdini igrači imali su identičan izraz lica kao nekadašnji napadač Red Bul Salcburga Munas Dabur, posle svega što je leta 2018. godine snašlo Bikove u dvomeču sa Crvenom zvezdom. Izrealac se, kao i tadašnji strateg Marko Roze, i danas budi sa mišlju o tome kako tadašnji Red Bul Salcburg nije eliminisao Crvenu zvezdu.
Takva sudbina čeka i aktuelne prvotimce Crvene zvezde jer ne postoji gora stvar za profesionalnog fudbalera kada se iz neposredne blizine uveri da je izgubio ili je eliminisan od slabijeg tima. A Jang Bojs u poređenju sa Crvenom zvezdom to svakako jeste.
OVO JE KELN I MANČESTER NOVE GENERACIJE
Dok je kiša između utorka i srede rominjala u Bernu, veliki broj navijača Crvene zvezde je, uz poslednju turu pića, prelistavao brojne šanse Šerifa Endijaeja, Osmana Bukarija, Mijatovića, Hvana i Krasoa. Bilo je tu čak i neke čudne mirnoće, kao da su pojedinci očekivali da će festival promašaja u Bernu začiniti čudnu jesen Crvene zvezde i Baraka Bahara.
“Rekao sam klincima, koji su meč gledali u Srbiji, da obrišu suze. Njihov tata je već ovo gledao. Ovoliko šansi smo promašili samo u Kelnu pod Dragoslavom Šekularcem i u Mančesteru kada je Dejan Savićević odigrao utakmicu života, a Pančev upropastio četiri mrtve šanse. I toje fudbal, ali negde nismo zaslužili“, pričao nam je jedan od navijača u foajeu hotela.
Sjajan šlagvort za narednu tezu. U tom predbarijevskom dobu, tačnije u Kelnu, Crvena zvezda je platila ogroman ceh diletantizmu izvan terena, vašarskoj atmosferi koja je pratila klub na jedno od najtežih evropskih gostovanja. Čitali ste sigurno i feljtone o tome, kao i izjave neposrednih aktera.
Crvena zvezda je u Bernu kažnjena za pomenute promašaje, ali i za povremeno neozbiljne intervale igre i taktičke rupe u režiji Baraka Bahara, posebno u beogradskom meču protiv Jang Bojsa i duelima s Lajpcigom. Očigledno je da je Izraelac nije bio pošten prema poslu i prosto provocirao da mu sreća okrene leđa u Bernu. To kako Crvena zvezda izgleda ove jeseni sublimirano je u tri sekunde u situaciji kod druge kolosalne šanse za Šerifa Endijaeja. Prvo smo videli vrhunski ulazak u prostor In Bom Hvana, školsko podizanje glave dva puta kako bi skenirao situaciju u šesnestercu Jang Bojsa. Pa savršen centaršut i poslata poruka napadaču sopstvenog tima: „Evo ti je majstore, ide ti na trepavicu, završi“. Ali onda smo videli drugu krajnost, tako tipičnu za Crvenu zvezdu u Ligi šampiona. Nespretan, nerezonski udarac glavom i trzaj čelom tek kada je lopta udarena. To se u Ligi šampiona ne prašta.
Ovo u Švajcarskoj je bio Baharov Keln, a znamo šta se desilo sa Dragoslavom Šekularcem posle gomile promašenih šansi i 3:0 za Jarčeve, što je u tom dobu bio poraz ravan katastrofi.
TREBA REĆI DA JE OVO DUG PROCES
Izraelac je dobio žuti karton navijača i on sigurno neće biti obrisan posle grupne faze Lige šampiona. Nezvanično, Bahar i dalje ima podršku rukovodstva kluba. I da je tako, onda odgovorni sa Marakane, moraju da zauzmu jasan stav i da se oglase o tome da je za ovakav proces potrebno vreme. Ovaj tim Crvene zvezde, bez prekaljenih i umornih nosilaca iz prošlih sezona, nema ubitačnost, rutinu i jednog domaćeg „krvnika“ koji će predstavljati ravnotežu između srpskih igrača i internacionalaca. Da sve to ima, Crvena zvezda bi u osmom minutu duela na Vankdorfu vodila sa 2:0, možda i sa 3:0.
Jednog dana možda će se to vratiti jer je Crvena zvezda u svim ovosezonskim mečevima u Ligi šampiona odbijala da bude vreća za punjenje. Samo, ko će živeti sa saznanjem da je obnovljena istorijska godina, s direktnim učeščem u Ligi šampiona. I kako se fokusirati na domaće terene kada se do pre dva meseca činilo da je Zvezda predodređena da se nadmeće na Etihadu i Red Bul Areni?
Ovim pitanjem moraće da se pozabavi najviše stručni štab – koliko god nekima košmarna noć iz Berna teško pala, ovo je ekipa koja je selektirana da bude konkurentna u Evropi, i nikakve emocije neće biti opravdanje ako se ne ispuni ono što u klubu navode kao osnovni cilj – osvajanje nove titule u Mozzart Bet Superligi.