Traganje za Svetim gralom: Od 2006. osam puta se menjao sistem takmičenja u Mozzart Bet Superligi
Vreme čitanja: 3min | pon. 02.12.24. | 09:17
U susret današnjem sastanku klubova i čelnika FSS-a
Potraga za najboljim sistemom takmičenja u Mozzart Bet Superligi Srbije, a posledično i rangovima ispod nje, liči na poteru za Svetim gralom, jer – ne prestaje.
Za danas je zakazan sastanak u Kući fudbala, na kojem će generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije Branko Radujko razgovarati sa predstavnicima klubova oko promene sistema takmičenja. Njegov načelni plan je da se Superliga svede na 12 učesnika, dok bi Prva liga bila razvojna, ali uz široku lepezu ideja kako bi trebalo da izgleda.
Izabrane vesti
Ako je suditi po glasovima iz fudbalske čaršije, klubovi su načelno saglasni sa idejom FSS-a da bi trebalo skratiti ligu, jer je kvalitet razvodnjen, problem je sa infrastrukturom, nekoliko učesnika i nema svoj stadion koji zadovoljava uslove igranja u eliti...
No, ako se baci pogled unazad, vidi se da rastezanje i skupljanje lige, kao da je harmonika, nije ništa novo. Štaviše, od 2006. godine, kada je nastala Mozzart Bet Superlige, sistem takmičenja se menjao, u manjoj ili većoj meri, čak osam puta! U proseku maltene na svake dve godine (i nekoliko meseci).
Posle razlaza sa Crnom Gorom, nova srpska liga dobila je ime – Superliga. I krenula je sa 12 klubova, koji su se posle 22 kola delili na plej-of i plej-aut grupu. Igralo se potom još deset rundi, dva kluba su ispadala, a jedan je išao u baraž.
Ali, već naredne sezone se igralo po drugačijem modelu: 12 klubova po trokružnom modelu (33 kola), znači bez podele tabele na pola. Dva su učesnika ispadala, jedan je išao u baraž.
No, ni to nije bilo rešenje koje je zadovoljilo, jer već sledeće sezone se promenilo na to da je iz lige ispao samo jedan klub, pošto je to bila uvertira za još veću promenu: u sezoni 2009/10 Superliga se proširila na 16 učesnika, koji su igrali 30 kola, a dva su ispala na kraju.
Dakle, u četiri sezone se igralo u četiri drugačija formata!
Onda smo imali tri godine istog šablona, da bi se izgled šampionata promenio u takmičarskoj 2013/14, pošto je dodato da pored dva koja direktno ispadaju, jedan klub mora u baraž.
Sledeći veliki novitet usledio je u sezoni 2015/16: zaigralo je 16 klubova, ali su se posle 30 kola podelili na plej-of i plej-aut deo, s tim što su se bodovi tada delili na pola. Igralo se još sedam kola, a iz lige su ispala dva učesnika.
Taj sistem je bio na snazi tri sezone, a onda je napravljena mala promena da pored dva kluba koja direktno ispadaju, jedan mora i u baraž.
Do naredne promene došlo je silom prilika: kada je prekinuto prvenstvo zbog korona virusa (2019/20), dogovoreno je da niko ne ispada, pa je naredne sezone Superligu činilo čak 20 klubova, koji su odigrali 38 kola, a šest je ispalo u niži rang.
Ako ste mislili da se posle toga sve vratilo na prethodni model – varate se. Jeste se Superliga „stesala“ ponovo na 16 učesnika, na plej-of i plej-aut, ali... Nije više bilo deljenja bodova na pola, nego se prenosila ista suma koja je „zarađena“ posle 30 kola. Novitet je i što je broj učesnika baraža povećan na dva.
Bila je to sezona 2021/22, a kako je napravljeno tada, tako je i danas, novih izmena nije bilo. Ali, jeste se neko najzad setio da je liga preglomazna, da kvaliteta za 16 klubova nema, da je mnogo utakmica, pogotovo u plej-ofu i plej-autu koje nemaju takmičarski značaj i tako redom.
Zato je obnovljena ideja od pre nekoliko godina, koja je tada ugašena pre nego što je zaživela, da se Superliga skrati na 12 klubova. Zvanični razgovori oko toga počinju danas. Ako dogovora bude, novi format elitnog ranga, a onda i svih ispod njega, trebalo bi da svečano zaživi od sezone 2026/27. Ranije, zbog propisa, ne može.