Sve što ste hteli da znate o... ligi Švedske
Vreme čitanja: 4min | pon. 20.05.13. | 10:04
Otkriće vam reprezentativac Makedonije, Daniel Ivanovski
Izabrane vesti
Klub je tri sezone nastupao u Drugoj ligi a već četiri godine Mjelbi je član elitne divizije.
"Mjelbi je mali klub sa velikim brojem sponzora ali je u aktuelnu sezonu ušao sa skromnijim budžetom što se odrazilo na igrački kadar", kaže za Mozzart Sport, Ivanovski.
"U prvih devet kola neočekivano smo osvojili dosta bodova mada smo značajno promenili igrački kadar. Svi su nas videli kao glavne konkurente za ispadanje iz lige ali za sad ih uspešno demantujemo. Za klub trenutno nastupaju samo dvojica stranaca".
Reprezentativac Makedonije ističe da švedski klubovi mogu da angažuju neograničen broj stranaca a da se liga igra po dvokružnom bod sistemu.
"Mislim da svaki klub utakmicu može da počne sa svih jedanaest stranih igrača. Helsingborg ima odlične strance, najbolji je Malango, Malme ima Ranitea. Liga startuje početkom aprila a završava se početkom novembra, uz kratku letnju pauzu. Prvak igra kvalifikacije za Ligu Šampiona a drugi, treći i osvajač kupa igraju Ligu Evrope. Poslednja dva tima ispadaju direktno a 14. igra baraž. Najveći konkurenti za titulu u novoj sezoni su Geteborg i Helsingborg. Druga liga takođe ima 16 klubova".
Po rečima Ivanovskog Šveđani uglavnom igraju na snagu i brzinu.
"Slabo su tehničko-taktički potkovani. Većinom treniraju u teretani, rade na brzini a tokom utakmice forsiraju igru dugim loptama. Lep fudbal demonstriraju jedino Helsingborg i Geteborg. U Švedskoj vlada demokratija po pitanju treninga, dešava se da igrač kaže da je povređen ili da želi da ostane sa porodicom i bez problema će propustiti trening. Na treninzima nema dovoljno discipline".
Prvoligaške klubove treniraju većinom domaći treneri.
"Šveđani su pozitivni, i kad lošije odigraš nikad ti neće reći da si bio slab, naprotiv, pohvaliće tvoju partiju, reći da je sve bilo ok. Recimo, kad centriraš slabo oni te bodre i kažu u redu je".
Velike derbije igraju Geteborg i Malme ali i mnogi druge ekipe.
"Helsingborg-Malme, Jurgarden-Aik, Malme-Mjelbi, sve su to mini derbiji. Malme ima stadion koji prima 25 000 posetilaca, Aik je dobio novo zdanje, na kome igra reprezentacija, kapaciteta 52 000 gledalaca. Kalmarov stadion prima 20 000, geteborgov 25 000, ostali od 10 000 do 15 000. Poseta je različita, recimo utakmicu Aik-Sirijanska posmatralo je 45 000 navijača, Malme prati 15 000, Geteborg i Helsingborg gleda prosečno po 10 000. Cena karte je 200 kruna ili 20 evra, pa se i od ulaznica puni budžet".
Po popularnosti fudbal je odmah iza hokeja na ledu.
"Tek potom slede rukomet, odbojka, košarka...U ovom periodu fudbal je ipak sport broj jedan jer se hokej igra tokom zime".
Prvenstvene utakmice se igraju od četvrtka do nedelje.
"Raspored mečeva je jasan i precizan, mi za dva meseca dobijemo dinamiku treninga. Zanimljivo, sve utakmice se direktno prenose na Kanalu plus. Novine su pune intervjua sa igračima, moram se pohvaliti da i ja uživam veliku popularnost. Pogotovo kad sam sa štopera prebačen na desni bok, svi pišu da je naša desna strana prilično opasna i možda najbolja u zemlji".
Klubovi najčešće igraju u formaciji 4-4-2.
"Sve zavisi od toga da li se igra kod kuće ili na strani. Pojedine ekipe igraju u sistemu 4-3-3. Domaći teren donosi prednost, prošle sezone smo dobili sve utakmice kod kuće i dve odigrali nerešeno. Veliki problem za klubove koji igraju na prirodnoj travi predstavlja veštačka podloga".
Makedonski reprezentativac ističe da Šveđani nisu zadovoljni svojom reprezentacijom.
"Reprezentacija beleži slabe rezultate, godinama igraju isti fudbaleri i dosta se traže promene. I Zlatan Ibrahimović kaže da se mora menjati sistem igre, dosta je bilo visokih lopti".
Početkom juna, u Malmeu, prijateljsku utakmicu će odigrati reprezentacije Švedske i Makedonije.
"Za ovaj prijateljski duel očekujem poziv selektora Makedonije. Generacija sam Pandeva i odigrali smo mnogo mečeva za mlađe kategorije, selekciju do 21 godine a ja četiri susreta za A tim".
Suđenje,u Prvoj ligi Švedske, nije zadovoljavajuće.
"Ima dobrih sudija ali i onih drugih. Federacija štiti pojedince koji puno greše".
Kladionice u Švedskoj su u državnom vlasništvu.
"Na listama se ne mogu naći utakmice svih liga. Uglavnom su to mečevi najjačih liga Evrope, ponekad bude Turska liga, ali nema zemalja poput Kazahstana, Azerbejdžana i drugih. Na malim ekranima se najviše prate Premijer liga i Primera".
Nekadašnji igrač Vardara kaže da se u početku teže privikavao na život u severnoevropskoj zemlji ali da je sad sve u najboljem redu.
"U početku sam sa saigračem iz Srbije uglavnom pričao samo srpski, slabo sam učio jezik ali godinama sam savladao švedski. Navikao sam se i na ovdašnju kuhinju, mada oni većinu jela konzumiraju sa raznim sosevima. Jedu slano i slatko, recimo slaninu sa džemom. Specijalitet je krompir sa ribom. Šveđani dobro žive, za prosečan život potrebno je 2000 evra, a srednja plata je tačno 2000 evra".
Posle sedam godina Ivanovski naglašava da je došlo vreme da se promeni sredina.
"Klub je rad da me proda i zaradi određeni novac a i ja bih želeo da se oprobam u nekoj drugoj zemlji, bez obzira što sam se oženio Šveđankom I što smo dobili ćerkicu koja sad ima šest meseci", prezadovoljan je porodičnim životom, Ivanovski.
Piše: Đurđe Mečanin
(djurdje.mecanin@mozzartbet.com)