
Superliga, prvi put sa VAR-om: Zvezda vlada 1.175 dana, Čuka i TSC favoriti za Evropu, Švabe u problemu
Vreme čitanja: 8min | pet. 16.07.21. | 10:54
Radnički krenuo ambiciozno, pa posle tri nedelje ostali bez trenera. Napredak na početku novog ciklusa, Vojvodina se još traži...
Period sezone kada fudbalski fanatici u Srbiji s nestrpljenjem očekuju utakmice, istina, više one u kvalifikacijama za evropska takmičenja, no u Superligi. Ali baš ta Evropa pravi lepu uvertiru za početak sezone u domaćem šampionatu, jer već dugo ono nije posebno atraktivno, izuzmemo li borbu za opstanak i tek ponekad – za Evropu.
Ni ove sezone ne bi trebalo da bude mnogo drugačije, mada se u fudbalskim krugovima može čuti da će u bar u jednoj stvari biti bolje. Vrlo bitnoj, jer govorimo o suđenju. Premijerno ćemo imati video tehnologiju u Srbiji, a šuška se i da je „sa vrha“ stiglo jasno upozorenje: nikakvog pritiska na sudije ne sme da bude. Pa da se onda na terenu pokaže ko je najbolji.
Izabrane vesti
A ko je?
ŠAMPIONSKA TRKA
Vladavina započeta 29. aprila 2018. traje do danas. Tačno 1.175 dana bez prestanka prvak Srbije zove se Crvena zvezda. Otkako je pred kraj prve sezone pod komandnom palicom Vladana Milojevića osvojila titulu ne silazi sa prvog mesta, te pred početak još jednog takmičarskog ciklusa slovi kao glavni favorit za nastavak dominacije srpskim fudbalom.
Bez obzira da li je na klupi Milojević ili sad Dejan Stanković, crveno-beli su u svakom od prethodna četiri šampionata bili ubedljivi. U ranoj fazi su sticali prednost i manje-više bez trzavica privodili posao kraju, zbog čega se prema rečima generalnog direktora Zvezdana Terzića nadaju još jednom slavlju u maju 2022. Ovoga puta uverenja su zasnovana na utisku da na stadionu „Rajko Mitić“ imaju još kvalitetniji kadar u odnosu na onaj koji se pre dva meseca okitio duplom krunom.
Od standardnih članova najboljih 11 zasad je otišao samo Nemanja Milunović (turska Alanja) tako što mu je istekao ugovor, ali je štoperska pozicija pokrivena Aleksandrom Dragovićem, reprezentativac Austrije bi trebalo da donese iskustvo stečeno na terenima Bundeslige i bude kvalitativna prednost u poslednjoj liniji. Činjenica da niko više nije napustio klub od nosilaca igre stavlja Zvezdu na pol-poziciju pred početak trke za bodove u koju ulazi jača i za povratnika Nenada Krstičića (AEK) i novajliju u špicu Loisa Dionija (Anže). Mlade snage Petar Stanić (pančevački Železničar) i Milan Ilić (Loznica) su zalog za budućnost i od njih se očekuje da eventualno dobiju šansu na mečevima slabijeg intenziteta.
Od prvih šest mečeva Zvezda je voljom žreba čak četiri puta domaćin, gostuje samo subotičkom Spartaku i Radniku u Surdulici i jasno je da će joj fokus u međuvremenu biti više na kvalifikacijama za Ligu šampiona, počev od dvomeča sa Kairatom, dok je praksa pokazala da u „domaćici“ može da osvaja bodove i sa rezervnim timom.
Po običaju, prvi izazivač crveno-belima biće Partizan. Bez najboljeg strelca ekipe iz prethodne sezone, Takume Asana, u početku i bez Sejdube Sume kao dvocifrenog asistenta, ali sa dvojicom povratnika od kojih u Humskoj dosta očekuju. Možda i najviše od Rikarda Gomeša, s obzirom da bi reprezentativac Zelenortskih Ostrva trebalo da bude oslonac u napadu kakav nije mogao Žan Kristof Bajbek, dok se na crno-beloj strani Topčiderskog brda nadaju kako bi Danilo Pantić posle dobro odrađenih priprema mogao da ispolji potencijal, sad kad nema opterećenje ugovora sa Čelsijem. Treći novajlija Siniša Saničanin doveden je da popuni rupu nastalu povratkom Svetozara Markovića u Olimpijakos, pošto je mladi štoper minulu sezonu proveo na pozajmici.
Glavni problem Parnog valjka u svakoj od minule četiri sezone oličen je u startu. Gubio bi bodove na malim utakmicama, čak protiv rivala koji su se tek vratili na elitnu scenu i posle mu je bilo vraški teško, gotovo nemoguće, da uhvati priključak. Takav luskuz ne sme sebi opet da dozvoli ako misli da bude konkurentan. A da je u stanju da pobeđuje u nizu pokazao je pod vođstvom Aleksandra Stanojevića kad je savladao 19 uzastopnih prepreka. Ta serija trijumfa demonstrirala je sposobnost Partizana da se odvoji od superligaškog proseka, da maltene rutinski dobija mečeve, ali pošto u prethodnoj sezoni nijednom nije Crvenu zvezdu, biće mu veliki zadatak da pokaže da li je dorastao tom izazovu.
EVROPA
Ako će se Zvezda i Partizan tradicionalno boriti za prvo, krug kandidata za mesta u evropskim kupovima sličan je kao prethodnih godina. Makar na papiru, Čukarički je možda i najstabilniji klub – ako izuzmemo večite, mada je pitanje koliko su njihovi temelji čvrsti – od svih preostalih i zato mu pripada uloga pretendenta na treću poziciju. Banovo brdo ionako vrvi od talenata (poslednji primer je transfer Dimitrija Kamenovića u Lacio), a sa mladim snagama poput Alekse Jovanovića (Voždovac), Nikole Čolića (Partizan), povratnika Ibrahima Endijaea (iz jordanskog Al Hilala), te napadačem Normanom Kembelom iz Jamajke sastav Dušana Đorđevića ima argumente za visok plasman. Pogotovo ako se zna da su ostali kapiten Marko Docić, štoper Stefan Šapić, napadač Đorđe Jovanović, a svi su imali bitnu ulogu u minuloj sezoni. I činjenici da je Čuka u proteklih šest tek jednom propustila plasman u UEFA takmičenja.
TSC nema taj status, ni istoriju, ali ima redovne plate i nov stadion u Bačkoj Topoli na koji će se u jednom trenutku konačno preseliti posle „izgnanstva“ u Senti. Ima i dobru organizaciju, što u uslovima srpskog fudbala nekad igra presudnu ulogu. Još je tim Mladena Krstajića osvežen potpisima Proleterovog štopera Leandra Pinta, Partizanovog talenta Slobodana Stanojlovića, a u uz još neke novajlije mogao bi do rezultata kao u debitantskoj sezoni kad je dohvatio četvrto mesto.
Crvena zvezda šampion Srbije – kvota 1,25
Partizan šampion Srbije – kvota 3,00
Radnički Niš šampion Srbije – kvota 20,0
Vojvodina šampion Srbije – kvota 400
Vojvodina je nepoznanica. Na osnovu imena i tradicije trebalo bi da bude legitiman kandidat za Evropu, međutim, činjenica da su „Karađorđe“ osim trenera Nenada Lalatovića napustili Siniša Saničanin, Slavko Bralić, Petar Bojić, te da su ugovori istekli Miodragu Gemoviću, Nikoli Drinčiću i Aranđelu Stojkoviću – a svako od njih je utkao sebe u uspehe Voše poslednjih godina – stavlja novog trenera Slavoljuba Đorđevića u prilično nezahvalnu poziciju, bez obzira na dolaske Dušana Stevanovića, Luke Cucina, Aleksandra Busnića i Nebojše Bastajića. Zna Đorđević da igra na rezultat, ali ideja uprave da se preko noći preorijentiše na mlade igrače mogla bi da je skupo košta, posebno ako ne krene dobro na startu, a pored Evrope imaće Lale i izazovan raspored na početku.
Vrlo ambiciozan plan da se domogne Evrope predstavio je i niški Radnički. S tim da je bio na snazi samo tri sedmice koliko je proteklo od potpisa Nenada Lalatovića do odlaska trenera u Saudijsku Arabiju. U tom periodu stigli su na Čair golman Damir Kahriman, štoper Nikola Vujadinović, krila Vukadin Vukadinović i Borko Duronjić... Provereni igrači koji bi trebalo da budu garancija bolje sezone od prethodne kad se klub tek u poslednjem kolu spasao ispadanja. Mada je dilema kako će funkcionisati bez Lalatovića, koji je prethodni put doveo Evropu u Nišu. Može li to (i) Aleksandar Stanković?
Od ostalih kandidata može biti da je prilično aktivan tokom pijace bio Napredak, pošto su u Kruševac stigli golman Nikola Vasiljević – nekad je bio i reprezentativac – te štoper Dejan Kerkez sa iskustvom igranja u Portugalu, uz napomenu da je tokom boravka u Spartaku bio i te kako zanimljiv. Na klupi je iskusni Milan Đumi Đuričić, Napredak sada ima i značajnu podršku lokalne samouprave, ali čini se da bi predstojeća sezona mogla da bude tek prvi korak ka eventualnom stvaranju nekog ozbiljnog kluba. Za Evropu je još rano.
ZLATNA SREDINA
Godinama su već tu ekipe poput Metalca, Spartaka, Mladosti, Radnika, Voždovca... I verovatno će i sada biti tu, ali ne sa jednakim šansama da se možda priključe borbi za Evropu, a možda i da upadnu u nervozu ako se približe dnu.
Recimo, Spartak je ostao bez Nemanje Tekijaškog, a ako bi otišao i Lazar Tufegdžić tu bi već mogla da nastane glavobolja, jer u Subotici za sada nije bilo adekvatnih odgovora. I Voždovac bi mogao da bude slabiji nego lane, jer više nisu tu startni štoper Marko Gajić, kao ni univerzalni vezista Jovan Nišić. Ni Mladost za sada nije vukla posebno atraktivne poteze, imaće iskusan tim, kao i svake godine, ali ništa više od toga. Radnik je prodao Milana Makarića, prošle sezone najboljeg strelca Superlige, pa kapitena Dušana Stevanovića... Ne bi trebalo da se bore za opstanak, ali daleko su od timova poput Čuke ili TSC-a.
BORBA ZA OPSTANAK
Svaka priča o klubovima koji će morati da brinu za opstanak mora da počne od novih superligaša, ove sezone konkretno od Radničkog 1923 i Kolubare. I mada ovde treba napomenuti da timovi koji počnu takmičenje u prvenstvu Srbije vrlo često nemaju previše dodirnih tačaka sa onima koji ga završe, jasno je da je najveći izazov baš pred pomenuta dva kluba.
Kragujevčani su dominirali u Prvoj ligi Srbije, ali su usred sezone smenili šefa struke Aleksandra Lintu, a sportski direktor Slavko Perović bar za sada nije značajno pojačao ekipu predvođenu iskusnim Markom Mirićem. Ne ohrabruju ni rezultati u priprepnom periodu, u generalnoj probi Metalac ih je lako savladao sa 3:0 i to na Čika Dači, prethodno je Radnički istim rezultatom izgubio i od Krila Sovjetov, poražen je i od podgoričke Budućnosti (1:2) i moraće dobro da se preznoje ako kane da ostanu u eliti.
Kolubara je nešto drugačija priča, u Lazarevcu ne oskudevaju sa novcem, pitanje je da li će umeti da ga troše na ovom nivou. Bilo je tu nekih zvučnih pojačanja, poput Nemanje Nikolića i Nemanje Andrića, pa golmana Dušana Puletića, koji bi trebalo da im donesu iskustvo, ali kako je ovo ipak debitantski nastup u Superligi veliki je znak pitanja nad Kolubarom. Mada se ne bismo posebno iznenadili ni kada bi izabranici Dejana Švabe Đurđevića bili prijatno iznenađenje.
U problemu bi mogao da bude još jedan Švaba, Milan Milanović, koji jeste doveo mnogo novajlija u Novi Pazar, ali nijednog da pravi bitnu razliku na superligaškim terenima. Gomilali su igrače u nadi da će konkurencija izbaciti nekog, međutim, u pripremnom periodu su imali i užasna izdanja, kao recimo onih 1:4 protiv Mornara. Čupa ih što se publika vraća na stadion i ako korona opet ne podivlja Plavi će imati veliku prednost u gradu sa Jošanice.
Od starosedelaca, veliki znak pitanja i nad Proleterom, mada bi imena Andrije Kaluđerovića, Stefana Mihajlovića, Dilana Ortiza i Zorana Danoskog mogla da stvore drugačiju sliku. Činjenica je da su Novosađani ipak ostali bez Alekse Pejića i Leandra Pinta, vrlo važnih šrafova u prošloj sezoni, a i tada su jedno vreme “visili”, pa će i sada biti pod pritiskom.
Opet, treba još jednom podvući: prelazni rok traje do septembra, a srpski klubovi po pravilu čekaju prvo da prodaju igrače, pa da onda dovedu one koji nisu pronašli angažmane kakvima su se nadali. Korona je dodatno sve usporila. Što će reći da niko još ne zna sa kakvim će timovima zaista i igrati veći deo sezone.
SUPERLIGA, prvo kolo:
Petak:
17.55: (1,65) Čukarički (3,80) Voždovac (5,50)
20.00: (1,20) Crvena zvezda (7,25) Vojvodina (12,0)
Subota:
18.55: (1,50) TSC (4,00) Novi Pazar (7,25)
21.00: (12,0) Proleter (5,80) Partizan (1,25)
Nedelja:
18.55: (2,25) Spartak (3,30) Radnički Niš (3,25)
21.00: (1,70) Mladost (3,60) Radnički Kragujevac (5,30)
Ponedeljak:
18.55: (2,20) Radnik (3,30) Metalac (3,40)
21.00: (1,60) Napredak (3,80) Kolubara (6,00)
Pišu: Aleksandar JOKSIĆ, Dejan STANKOVIĆ