.jpg)
Superliga kao harmonika, a kako je u okolini: Hrvatska 10, Austrija 12, samo još Rumunija sa 16
Vreme čitanja: 8min | pet. 16.07.21. | 08:56
Sistem takmičenja ponovo je tema u Srbiji. Pa da vidimo kako to izgleda u okolnim
Harmonika zvana Superliga Srbije ponovo se širila i skupljala u poslednje tri sezone. Prvo je sa 16 razvučena na 20 klubova učesnika, pa sa 20 ponovo skupljena na 16. Sa idejom da se još stisne na 14, pa na 12, a bilo je zagovornika da je deset klubova prava mera.
Svečano je odlučeno da se ide na skraćenje u narednim godinama, odluke donete, svi su u fudbalskom svetu zadovoljno konstatovali da je to pravi potez, a onda... Odjednom – puj, pike, ne važi. Superliga će ostati na 16 klubova još koju sezonu.
Izabrane vesti
Ako je za neku utehu, srpski fudbalski šampionat nije više ubedljivo najglomazniji u jugoistočnoj Evropi. A, bio je rame uz rame sa ligama Petice. Isti broj klubova u eliti – 16 – ima i Rumunija.
Bacili smo pogled i po ostalim prvenstvima u okruženju. Ne mora da bude samo prostor Eks Ju, niti da se dodirujemo granicama. Generalni zaključak je da, osim Rumuna, svi imaju po kvantitetu manje lige. Ali, nikakvo drugo pravilo ne postoji. Te što su manje, ne moraju istovremeno da budu kvalitetnije, ujednačenije, neizvesnije.
Činjenica je, pak, da u zemljama oko nas postoji „brdo“ različitih sistema takmičenja. Ni u okruženju nisu baš najsigurniji koji je recept za što jaču, što ujednačeniju ligu pravi. Pa, da vidimo šta se dešava oko nas.
RUMUNIJA
Broj klubova: 16
Sistem: Posle 30 kola (dvokružno), igra se plej-of sa šest i plej-aut sa 10 klubova i sa podelom bodova
UEFA rang lista: 25. mesto
Najbolje rangiran: 67. FCSB 21.000 bodova
Predstavnici u Evropi (2021/22): 1 u LŠ, 3 u Konferenciji
Broj stanovnika: 19.400.000
Šampioni u poslednjoj deceniji: Kluž (5), FCSB (3), Vitorul, Astra.
Uspeli su Rumuni da smisle i komplikovanije takmičenje od srpske Superlige od pre neku godinu. Imaju i naše istočne komšije sada prvenstvo od 16 klubova, koji igraju dvokružno, pa se dele na plej-of sa šest učesnika i plej-aut sa deset, uz podelu bodova. Ekipe koje se bore za titulu imaju još deset utakmica da odigraju, a ove koje se bore za opstanak još devet.
Ali, tu nije kraj, pošto ima i komplikovani plej-of za mesto u Ligi Konferencije. Najpre sedmoplasirani i osmoplasirani igraju jedan meč međusobno, a pobednik onda protiv kluba koji je ligu završio na mestu sa kojeg bi trebalo da ide u Evropu. Da, zamršeno... Prošle sezone je to bio Sepsi, koji je završio kao četvrti, a u baražu za Evropu je pobedio Vitorul.
Dobra stvar kod Rumuna je prilično neizvesna liga, imali su četiri prvaka u poslednjih deset godina, a loša je ovaj smušeni sistem takmičenja, u kojem se sezona rasteže u beskraj.
BUGARSKA
.jpg)
Broj klubova: 14
Sistem: Posle 26 kola podela na plej-of za titulu (6 klubova), za Konferencijsku ligu (4), za opstanak (4)
UEFA rang lista: 24. mesto
Najbolje rangiran: 57. Ludogorec 28.000 bodova
Predstavnici u Evropi: 1 u LŠ, 3 u Konferenciji
Broj stanovnika: 7.000.000
Šampioni u poslednjoj deceniji: Ludogorec deset puta.
Ima Bugarska otprilike isti broj stanovnika kao Srbija, ali u prvoj ligi ima dva kluba manje – 14. Ali, ne zadugo, jer je već dogovoreno da od sledeće sezone poraste na 16.
I kod ovih komšija je kombinovan sistem takmičenja, osimišljen, kako kažu, da bi od prvog do poslednjeg kola klubovi imali zašta da se bore. Posle 26 uobičajenih kola, tabela se deli na onu za titulu, u kojoj učestvuje šest ekipa, u onu za Ligu Konference ligu u kojoj su četiri ekipe i grupa za opstanak gde su četiri ekipe.
Isto kao u Rumuniji, četvrti na kraju igra baraž sa pobednikom grupe za Ligu Konferencije, pa bolji iz tog duela ide u Evropu.
Najveći, ipak, minus bugarskog prvenstva je što ima „večitog“ šampiona. Sistemi se menjaju, ali Ludogorec je proslavio deset vezanih titula i tu sva željena drama do poslednjeg minuta pada u vodu.
MAKEDONIJA
Broj klubova: 12
Sistem: 33 kola, trokružno
UEFA rang lista: 38. mesto
Najbolje rangiran: 133. Škendija 9.000 bodova
Predstavnici u Evropi: 1 u LŠ, 3 u Konferenciji
Broj stanovnika: 2.077.000
Šampioni u poslednjoj deceniji: Vardar (6), Škendija (3), Rabotnički.
Jednostavan sistem takmičenja postoji u Makedoniji: 12 klubova igra trokružno i nakon 33 kola dobija se prvak, putnici za Evropu i oni u niži rang.
Ono što je zanimljivost: od 2001. godine do danas ovo je tek treći format takmičenja u Makedoniji! Najpre je od 2001. do 2014. bila liga sa 12 klubova, pa je smanjena na deset i tako je izgledala do prošle godine, kada je proširena na 12.
To, pak, nije pomoglo Vardaru, najvećem klubu u državi, koji je doživeo neverovatnu sudbinu da bude šampion, a onda da u narednoj sezoni, to je ova prošla, da ispadne iz lige!
GRČKA
Broj klubova: 14
Sistem: Dvokružno 26 kola, pa plej-of za titulu (6 klubova), Plej-aut za opstanak (8), ukupno u plej-ofu još 10 utakmica (dvokružno), u plej-autu 7 kola (jednokružno)
UEFA rang lista: 20. mesto
Najbolje rangiran: 37. Olimpijakos 43.000 bodova
Predstavnici u Evropi: 1 u LŠ, 3 u Konferenciji
Broj stanovnika: 10.720.000
Šampioni u poslednjoj deceniji: Olimpijakos (8), PAOK, AEK.
Nije nam komšijska zemlja, da se dodirujemo granicama, ali može da posluži za poređenje. Grčka ima više stanovnika od Srbije, ali i dva kluba manje u eliti. U sezoni 2018/19 imali su i Grci 16 učesnika u prvoj ligi, ali nakon toga je takmičenje „uštinuto“ za dva imena.
Sada se igra sa plej-ofom i plej-autom, u kojem oni koji se bore za titulu igraju dvokružno (još deset utakmica), a oni što se bore za opstanak – jednokružno (sedam kola).
Najveći problemi grčkog fudbala nemaju veze sa sistemom takmičenja. Brojne afere izbijaju skoro svake sezone, optužbe za nameštanje, pljušte kazne... A, Olimpijakos je toliko dominantan da je u poslednjih deset godina uzeo osam titula.
CRNA GORA
Broj klubova: 10
Sistem: Četvorokružno
UEFA rang lista: 50. mesto
Najbolje rangiran: 187. Budućnost 6.000
Predstavnici u Evropi: 1 u LŠ, 3 u Konferenciju
Broj stanovnika: 622.137
Šampioni u poslednjoj deceniji: Budućnost (4), Sutjeska (4), OFK Titograd, Rudar.
Nema Crna Gora kvalitetnu ligu, slabi su joj timovi, rano ispadaju iz evropskih kupova. Ali, za utehu, ima najjednostavniji sistem takmičenja: 10 klubova igra četvorokružno 36 kola. Dva tima ispadaju, dva igraju baraž za opstanak, četiri idu u Evropu. Samo dva na kraju ostaju bez ikakvog dodatnog „posla“.
Takođe, u deset sezona Crna Gora je imala četiri različita šampiona.
BIH
Broj klubova: 12
Sistem: 33 kola, trokružno
UEFA rang lista: 36. mesto
Najbolje rangiran: 180. Sarajevo 6.250
Predstavnici u Evropi: 1 u LŠ, 3 u Konferenciju
Broj stanovnika: 3.301.000
Šampioni u poslednjoj deceniji: Zrinjski (4), Sarajevo (3), Željezničar (2), Borac.
Fudbalski savez Bosne i Hercegovine je smogao snage pre četiri godine da donese potez koji njihove kolege iz Srbije nisu smele. Liga je sa 16 smanjena na 12 klubova i tako se igra od 2018. godine. I sistem je jednostavan: 33 kola, trokružno, bez plej-ofa i plej-auta.
Plus koji liga ima je ujednačenost, pa su za poslednjih deset godina četiri kluba bili prvaci. U poslednje tri godine nijednom razlika između prvaka i drugoplasiranog nije bila veća od pet bodova. Prošle sezone je recimo prvih pet klubova delilo samo osam bodova. I to je draž koju retko ko u regionu ima.
HRVATSKA
.jpg)
Broj klubova: 10
Sistem: Četvorokružno, 36 kola
UEFA rang lista: 18. mesto
Najbolje rangiran: 33. Dinamo 44.500 bodova
Predstavnici u Evropi: 1 u LŠ, 3 u Konferenciji
Broj stanovnika: 4.076.000
Šampioni u poslednjoj deceniji: Dinamo (9), Rijeka
Dugo su i Hrvati lutali tražeći pravi sistem takmičenja. Bilo je u poslednjih 20 godina brojnih promena, liga sa 16 klubova, pa sistem sa podelom bodova pred plej-of itd. Ali, sve se smirilo od 2013. godine kada je ustaljeno da elita ima 10 klubova, da se igra četvorokružno – 36 kola.
Da nema Dinama, liga bi bila izuzetno zanimljiva, ujednačena, po onoj da „svako svakog može da dobije“. Ali, džaba sve kada je klub iz Zagreba uzeo devet od deset poslednjih prvenstava... I to nema nikakve veze sa formatom takmičenja, već isključivo s tim što su Modri daleko odmakli konkurenciji u svakom smislu te reči. Jedno vreme je tu bila Rijeka kao konkurent, sada opasno preti Osijek.
AUSTRIJA
Broj klubova: 12
Sistem: 22 kola, pa plej-of i plej-aut po šest klubova, koji opet igraju dvokružno
UEFA rang lista: 10. mesto
Najbolje rangiran: 23. Salcburg 59.000
Predstavnici u Evropi: 2 u LŠ, 1 LE, 2 Konferencija
Broj stanovnika: 8.859.000
Šampioni u poslednjoj deceniji: Salcburg (8), Šturm, Austrija
Da li to ima veze sa formatom takmičenja, a malo je verovatno, tek austrijski fudbal je u ekspanziji. To pokazuje i podatak da je na UEFA rang listi zemalja Austrija završila prethodnu sezonu na desetom mestu.
Perjanica je Red Bul Salcburg, koji je ujedno i blagoslov i kletva za prvenstvo. On vuče ostale klubove napred i želja ostalih da ga stignu čini i njih jačim. Ali, sa trona niko ne može da ga svrgne. Osam titula u deset prethodnih godina je dokaz.
Liga ima 12 klubova učesnika, prvo se igraju 22 kola, a onda se tabela deli na plej-of i plej-aut sa po šest klubova, koji između sebe ponovo igraju dvokružno.
MAĐARSKA
Broj klubova: 12
Sistem: 33 kola, trokružno
UEFA rang lista: 33. mesto
Najbolje rangiran: 113. Ferencvaroš 13.500 bodova
Predstavnici u Evropi: 1 u LŠ, 3 u Konferenciju
Broj stanovnika: 9.773.000
Šampioni u poslednjoj deceniji: Ferencvaroš (4), Videoton (2), Debrecin (2), Đer, Honved.
Napreduje i mađarski fudbal krupnim koracima. Jeste Ferencvaroš okupirao tron, vezao je tri titule, ali je jesenas uspeo nešto što se mislilo da se neće u skorije vreme desiti – igrao je u Ligi šampiona.
U Mađarskoj se od sezone 2015/16 igra isti sistem takmičenja: 12 klubova, trokružno do 33 kola. Bez ikakvih komplikacija i dodatnih utakmica. Sasvim dovoljno da se iskristališe i ko će biti prvak, ko u Evropu, a ko u niži rang.
SLOVENIJA
Broj klubova: 10
Sistem: Četvorokružno – 36 kola
UEFA rang lista: 31. mesto
Najbolje rangiran: 109. Maribor 14.000 bodova
Predstavnici u Evropi: 1 u LŠ, 3 u Konferenciju
Broj stanovnika: 2.108.977
Šampioni u poslednjoj deceniji: Maribor (6), Olimpija Ljubljana (2), Celje, Mura.
Neki novi fudbalski poredak vlada u Sloveniji. U poslednje dve sezone do titula nisu dolazili ni Maribor, ni Olimpija, već Celje i Mura. Ipak, utisak je da je to više rezultat pada kvaliteta dva najveća kluba u zemlji, nego što su drugi porasli.
Nije to, ipak, ništa nepoznato Slovencima, od proglašenja nezavisnosti do danas imali su osam različitih prvaka.
Ono što se u Sloveniji ne menja je format takmičenja. Od 2005. godine je isti na snazi: deset klubova, četvorokružno igraju, ukupno 36 kola.
SUPERLIGA, prvo kolo:
Petak:
17.55: (1,65) Čukarički (3,80) Voždovac (5,50)
20.00: (1,20) Crvena zvezda (7,25) Vojvodina (12,0)
Subota:
18.55: (1,50) TSC (4,00) Novi Pazar (7,25)
21.00: (12,0) Proleter (5,80) Partizan (1,25)
Nedelja:
18.55: (2,25) Spartak (3,30) Radnički Niš (3,25)
21.00: (1,70) Mladost (3,60) Radnički Kragujevac (5,30)
Ponedeljak: