Skupoceni Marselj i Monako, lokalpatriote iz Liona i Nicin miks mladosti i iskustva u lovu na "plastične" Parižane
Vreme čitanja: 14min | pet. 05.08.22. | 12:40
Duelom Olimpika i Ajačija (petak, 21) počeće 85. sezona francuske Lige 1, u kojoj ovog puta neće biti mnogo srpskih fudbalera. Titulu brani PSŽ, koji se letos izjednačio sa Sent Etjenom po broju trofeja
Kada imamo prvenstvo u kojem je jedan klub u mogućnosti da samo na ugovor jednog fudbalera potroši 435.000.000 evra, a svi ostali zajedno ne mogu da sakupe taj novac, suludo je da uopšte i pričamo o francuskom šampionatu kao o nekoj ravnopravnoj šampionskoj trci u kojoj nekoliko ekipa konkuriše za tron. Uoči početka 85. izdanja Lige 1, koje će ovog petka (21.00) da otvori utakmica između Olimpika iz Liona i povratnika u elitni rang Ajačija pre ćemo da se pitamo ko će uz Pari Sen Žermen još da izbori plasman u Ligu šampiona za sledeću sezonu.
Nije doduše da se nije dešavalo PSŽ-u da ostane bez titule. Otkako su Sveci dobili gotovo neograničeni budžet direktno sa kraljevskog računa iz Kuvajta, u dva navrata se dešavalo da Parižani izvise za tron. S obzirom na to kakva je situacija u svetu fudbala i to je ogroman uspeh ostatka fudbalske Francuske.
Izabrane vesti
Jer Pari Sen Žermenu se može sve. Za njih suštinski ne važi onaj finansijski fer-plej, uvek mogu da se pronađu neke rupe u zakonu i da se novac provuče ispod stola do pravih ruku. Zvanično je samo na obeštećenja igrača u poslednjih pet sezona PSŽ spiskao više od 600.000.000 evra, a kada se tome pridodaju i plate, provizije menadžerima i one klauzule u ugovoru koje se uglavnom kriju od javnosti, jasno je da su katarski oligarsi potrošili desetocifrenu količinu evropskih novčanica samo kako bi u društvu mogli da se pohvale da su „kupili“ pehar Lige šampiona. I zasad taj cilj nisu ostvarili.
Ove domaće trofeje gotovo da više i ne broje. Prošle sezone je PSŽ uspeo da dođe do zvanja najtrofejnijeg tima Lige 1, pošto se na vrhu tabele po brojem osvojenih titula izjednačio sa Sent Etjenom. Sa Maurisiom Poketinom su Sveci došli do 10. šampionskog pehara, ali to nije bilo dovoljno da Argentinac zadrži fenomenalno plaćeni posao.
21.00: (1,40) Olimpik Lion (4,90) Ajačio (9,00)
Jer kao što smo već napisali, katarskim vlasnicima na čelu sa Naserom al Kelaifijem je sada zanimljiva samo Liga šampiona. Dodvorili su se čelnicima UEFA time što su ih podržali kada su pojedini klubovi hteli da se odmetnu i osnuju svoju Superligu, teren je tako pripremljen za ono čemu se malo koji iskreni fudbalski navijač nada – selidbi ušatog pehara u Pariz.
Ovog leta su napravljeni i dodatni napori, umesto trenera koji redovno gubi finala angažovan je Kristof Galtije, jedan od dvoje ljudi koji su srušili katarski PSŽ. Galtije je 2021. sa Lilom osvojio senzacionalnu titulu, što je sasvim dovoljno da ga Parižani „kupe“ od Nice. Odmah su mu ispunjene želje, dovedeni su tokom aktuelnog prelaznog roka njegov vojnik iz Lila Renato Sančes, portugalski majstori Vitinja i Nunjo Mendeš, te reprezentativni bek Nordi Mukijele. Hir koji je koštao Arape sićušnih 106.500.000 evra na obeštećenja.
To je samo kap u moru kada se uzme u obzir koliko je koštao novi ugovor Kilijana Mbapea. Prema nezvaničnim prognozama, između samog igrača, njegovog zastupnika i matičnog kluba Monaka je potrošeno 435.000.000 evra, sve kako bi se sprečio već viđeni prelazak sjajnog napadača u Real Madrid. Taj novac ne bi mogli da skupe svi klubovi sa Balkana, kada bi se okupili i priložili na gomilu svoj godišnji budžet. Navodno, Mbape je pored novca u rangu BDP-a neke manje države dobio praktično i odrešene ruke u klubu, da se i sam donekle pita oko dolaska igrača, trenera… Zvanično, to je najveći ugovor koji je ikada neki fudbaler uspeo da izdejstvuje.
Dodajmo Mbapeu i ostale svetske zvezde poput Lionela Mesija, Nejmara, Maura Ikardija, Marka Veratija, Markinjosa, Đanluiđija Donarume, Presnela Kimpembea… U prvom timu PSŽ ima 37 fudbalera, teško da se ijedan od njih može smatrati igračem osrednjeg kvaliteta. Pitanje je samo hoće li Galtije umeti da ih motiviše za prvenstvo?
---------------------------------
SVI ŠAMPIONI FRANCUSKE
10 – PSŽ, Sent Etjen
9 – Olimpik Marselj
8 – Monako, Nant
7 – Olimpik Lion
6 – Bordo, Rems
4 – Lil, Nica
2 – Sošo, Set
1 – Lans, Pariz, Olimpik Liloa, Rube Turkuen, Strazbur, Okser, Monpelje
---------------------------------
Francuska, kao jedna izrazito decentralizovana država, često se suočava sa rivalstvom između gradova. Uglavnom niko ne voli Pariz, a pojava Pari Sen Žermena tu svakako ne pomaže. Mržnja prema prestonici verovatno najviše dolazi sa juga, kada pričamo o fudbalskom svetu prednjače u njoj stanovnici Marselja. Rivalitet između PSŽ-a i Olimpika je bio poznat kao „Derbi Francuske“ mnogo pre upliva arapskog kapitala. Katarani su samo primorali južnjake da i oni troše sav novac koji su uspeli da zarade na pojačanja, ako uopšte žele da barem u direktnim duelima budu konkurentni. Tako je i bilo ovog leta, aktuelni vicešampion je uspeo da nadogradi malo tim kako bi mogao da se takmiči za nešto više i u Ligi šampiona. Barem na papiru.
Stigli su u lučki grad Pau Lopez iz Rome, Mateo Genduzi iz Arsenala, kolumbijski napadač Luis Suarez iz Granade, Arkadijuš Milik iz Napolija, Šansel Mbemba iz Porta… Ukupno je na 10 novajlija potrošeno 62.400.000 evra, ali sada deluje da Marselj ima najjaču ekipu u poslednjih 12 godina, odnosno od kada je poslednji put osvojena titula. Jer, ne zaboravimo da novi trener Igor Tudor na raspolaganju ima još Duju Ćaletu Cara, Seada Kolašinca, Papea Gajea, Kevina Strotmana, Dimitrija Pajea, Sedrika Bakambua… S punim pravom se očekuje da Olimpik ponovo bude u vrhu.
Prošle sezone je Ren bio jedan od konkurenata za plasman u Ligu šampiona, ali treće mesto koje donosi kvalifikacije mu je izmaklo za tri poena. Do poslednjeg kola je bio u igri za njega.
Dobru sezonu je naplatio kroz prodaje Najefa Agerda u Vest Hem za 35.000.000 evra i Matisa Tela u Bajern za 20.000.000. Nije to ništa novo za ovaj klub, koji se prethodnih godina iskristalisao kao najbolji razvojni u Ligi 1. Sezonama u nazad je na leto prodavao igrače poput Eduarda Kamavinge, Eduarda Mendija, Rafinje, Ismaile Sara, Ramija Bensebainija, Usmana Dembelea… Na desetine miliona su se slivale u kasu, Ren bi nastavljao sa filozofijom dovođenja prilično anonimnih fudbalera, a uoči svake sezone bi ga francuski mediji otpisivali u borbi za Evropu. I uvek bi grešili. Već pet sezona Ren je redovan u grupnoj fazi UEFA takmičenja.
Opet se upušta u prvenstvo bez istinske zvezde. Srž ekipe čine domaći fudbaleri koji su nesumnivo izuzetno kvalitetni, ali opet ne dovoljno da bi bili u konkurenciji za nacionalni tim Francuske. Defanzivu drže Varmed Omari i Adrijen Trufer, u sredini su Flavijen Tait, Baptiste Santamarija i Benžamen Burižo, a u napadu Martin Terije i Gaetan Labord. Terije je prošle sezone bio treći strelac lige sa 21 golom, bolji su bili samo Mbape i Visam Ben Jeder iz Monaka.
Kada smo već pomenuli Kneževe, oni su verovatno najveći konkurent Pari Sen Žermenu, ako pričamo o samom igračkom kvalitetu. Ben Jeder je i dalje tu, sa kapitenskom trakom oko ruke, a u napadu se njemu, Kevinu Folandu i Majronu Boaduu ovog leta priključio sjajni Švajcarac Bril Embolo.
Prošle sezone je, od dolaska Filipa Klemena na klupu u januaru, Monako delovao posebno opasno kada napada po desnoj strani zbog Želsona Martinsa i njegove zamene Krepena Dijate. Sada je to izbalansiranije, jer levo krilo od ovog leta preuzeo Takumi Minamino, pojačanje iz Liverpula.
Iza ovog, izuzetno opasnog i nepredvidivog napada (prošle sezone Monako je bio četvrta najefikasnija ekipa u ligi) nalaze se igrači poput Jusufa Fofane, Aleksandra Golovina i veoma talentovanog Eliota Mataza, dok su u odbrani Vanderson, Ruben Agilar, Aleks Disasi, Giljermo Maripan… Monako nije idealno otvorio sezonu, u 3. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona je odigrao kod kuće samo 1:1 sa PSV Ajndhovenom. Ipak, i pored toga je kadar za velika dela.
Poslednjih sezona je u drugi plan potpuno potonuo Olimpik iz Liona. Finansijska kriza je pogodila Lavove, njih ove sezone nećemo gledati u Evropi, pošto su prethodno prvenstvo završili na osmoj poziciji.
Sedmostruki prvak Francuske je poslednju titulu osvojio 2008. godine, a od tada se muči da bude konkurentan u zemlji. PSŽ ga je indirektno sapleo i gurnuo u blato iz kojeg se teško izlazi.
Tolisso ✅
— LiveScore (@livescore) July 1, 2022
Lacazette ✅
Lyon are bringing French stars back home 😍🇫🇷 pic.twitter.com/4Rtb6VOGLu
Nadu navijačima da bi ove sezone mogli da zaliče na ozbiljan klub vratila su klupska deca koja su osetila koliko se Olimpik nalazi u teškoj situaciji i vratila su se da pomognu. Aleksandre Lakazet, Korenten Toliso i Remi Riu su svoj lokalpatriotizam dokazali povratkom bez obeštećenja, doskorašnji napadač Arsenala je odmah dobio kapitensku traku.
„Lakazet dolazi iz velikog tima i sjajnog takmičenja, nema sumnje da će da nam pomogne. Doneće nam mnogo iskustva, zato će biti kapiten ove sezone. Pomoćiće mladim igračima sa svojim iskustvom, koje je pet godina sticao u inostranstvu. Čekali smo do kraja priprema da odaberemo kapitena. Aleksandre se ne plaši da kaže šta mu je na umu, on je prirodni lider. Zato smo njega odabrali“, kazao je strateg Liona Peter Boš.
Kvalitet tima su dodatno podigla pojačanja iz Ajaksa i Kaena, Nikolas Taljifiko i Žoan Lepenan.
Krug nekih najjačih timova u ligi, koji su kandidati za tri mesta u Ligi šampiona, zaokružiće Nica. Prošle sezone je bila šesta, to joj je donelo plasman u Ligu konferencije, ali ambicije su joj veće. Na titulu tim iz Francuske rivijere se čeka od 1959. godine, a od 2016. nijednom nije završio prvenstvo ispod devetog mesta. Tri puta je u tom periodu igrao grupnu fazu Lige Evrope, ali svi znaju da je pravi profit u Ligi šampiona.
Ovog leta se umesto Galtijea na klupu Nice vratio Lusijen Favr, bivši trener Borusije iz Dortmunda. Ovaj 64-godišnji Švajcarac je postavio temelje ove moderne Nice, vodio ju je u periodu od 2016. do 2018. godine, zbirno na 99 mečeva.
Od uprave je Favr dobio miks iskusnih i veoma talentovanih pojačanja. Golman Kasper Šmajhel je došao iz Lestera, Velšanin Aron Ramzi posle sezone na pozajmici u Glazgov Rendžersu iz Juventusa. Situaciju sa ratom u Ukrajini Nica je iskoristila da praktično otme Lokomotivi iz Moskve Aleksisa Beka Beku, za simboličnih 12.000.000 evra je dobila jednog od najperspektivnijih defanzivnih vezista koje Francuska ima. Takođe, za 5.000.000 evra je stigao 19-godišnji krilni napadač iz Rumunije Rareš Ilije. Za Francuze je to sitan novac, ali u Rapidu iz Bukurešta, koji je do prošlog leta igrao u drugoj ligi, to je fenomenalna zarada. Omladinski reprezentativac Rumunije je prošle sezone na 27 mečeva u rumunskom šampionatu imao učinak od dva gola i pet asistencija.
---------------------------------
FRANCUSKA 1 – 1. KOLO
Petak
21.00: (1,40) Olimpik Lion (4,90) Ajačio (9,00)
Subota
17.00: (2,75) Strazbur (3,20) Monako (2,85)
21.00: (9,50) Klermon (6,00) Pari Sen Žermen (1,28)
Nedelja
13.00: (3,00) Tuluz (3,30) Nica (2,55)
15.00: (2,70) Anže (3,10) Nant (3,00)
15.00: (1,60) Lans (4,10) Brest (6,25)
15.00: (1,80) Lil (3,70) Okser (5,00)
15.00: (2,30) Monpelje (3,35) Troa (3,40)
17.05: (1,35) Ren (5,50) Lorijan (9,50)
20.45: (1,62) Olimpik Marselj (3,90) Rems (6,50)
***Kvote su podložne promenama
---------------------------------
Za razliku od nekih prethodnih sezona, ove nećemo gledati veliki broj srpskih internacionalaca u Ligi 1. Još ranije su zemlju napustili Milan Gajić, Petar Škuletić, Vukašin Jovanović i Stefan Mitrović, a ovog leta su njihovim putem krenuli još neki fudbaleri. Predrag Rajković je napustio Rems i pojačao je Majorku za 2.000.000 evra, Mihailu Ristiću je istekao ugovor sa Monpeljeom, pa je prešao u Benfiku, dok su od Strahinje Pavlovića i definitivno odustali u Monaku, pa su se izborili da povrate barem deo uloženog novca. Štopera kojeg su Partizanu platili u januaru 2020. godine 10.000.000 evra sada su prodali Red Bul Salcburgu za 7.000.000.
Nemanja Radonjić je zvanično i dalje ugovorom vezan za Olimpik iz Marselja, klub koji ga je u avgustu 2018. platio Crvenoj zvezdi 12.000.000 evra (deo tog novca podeljen sa Romom). Međutim, reprezentativac Srbije je ovog leta otišao na pozajmicu u Torino, Italijani u ugovoru imaju klauzulu da otkupe njegov ugovor, pa je mala šansa da će Nišlija ponovo da igra u Ligi 1.
Od srpskih fudbalera, zvanično su samo trojica u Ligi 1 ove sezone. Pritom, Luka Ilić, kojeg je Mančester Siti zimus ustupio svojoj filijali Troi, uopšte nije u planu trenera Bruna Irlesa. Od januara do sada 23-godišnji vezista nije odigrao ni minut u prvenstvu.
Videćemo i šta je rukovodstvo Remsa spremilo za Ognjena Lukića. Ovaj 19-godišnji Smederevac, koji je prošao kompletnu omladinsku školu Crvene zvezde, projektovan je da u budućnosti bude novi Rajković. Potpisao je petogodišnji ugovor, samo je pitanje kada će dobiti šansu u prvom timu.
Zato, Komnena Andrića, doskorašnjeg napadača Dinama iz Zagreba, očekuje značajna uloga u Klermonu. Tim koji se bori za opstanak je platio 27-godišnjeg fudbalera 1.000.000 evra, načinio ga je tako drugim najskupljim pojačanjem ovog leta. Više je Klermon platio samo Mateuša Vetesku, 25-godišnjeg štopera Legije i reprezentacije Poljske.
Prošle godine se Klermon borio i izborio za opstanak, a iz lige su ispala tri velikana. Sent Etjen, jedan od najtrofejnijih timova iz lige, ispao je posle baraža u duelu sa Okserom. Pre njega su direktno eliminisani i Mec i Bordo. Njihove pozicije su popunili Tuluz i klub koji svojim imenom često izaziva polemiku među čitaocima, Ajačio. Deo ljubitelja francuskog fudbala i dalje njegovo ime pišu Ažaksio, što bi bilo tačno kada bi bila reč o ekipi iz kontinentalne Francuske. Međutim, Medvedi su Korzikanci, jezik na ostrvu u Sredozemnom moru je malo drugačiji, lokalci tamo klub zovu – Ajačio.
U Ligi 1 se i ove sezone takmiči 20 klubova, po dvokružnom sistemu, odnosno 38 kola. Mogu Francuzi da se pohvale jednim neobičnim podatkom, nijedan grad nema više od jednog prvoligaša. Čak ni prestonica Pariz. Štaviše, takmičenje je toliko lepo raspoređeno po svim delovima države, da samo dve regije imaju po tri prvoligaša – Bretanju predstavljaju Ren, Lorijan i Brest, iz Grand Esta su Rems, Strazbur i Troa.
Klubovi u Ligi 1 su uglavnom verni svojim trenerima, samo ih je pet ovog leta uopšte smenjeno. Žoselin Gurvenek je na klupi Lila ustupio mesto Paulu Fonseki, umesto Kristofa Pelisijea Lorijan će voditi Režis Le Bris, a već smo pomenuli da su Tudor, Galtije i Favr novi u Marselju, PSŽ-u i Nici.
I dalje Francuzi imaju puno poverenja u domaću struku, pored Tudora, Fonseke i Favra samo još Oskar Garsija (Rems), Filip Klemen (Monako), Peter Boš (Lion) i Mihel Der Zakarijan (Brest) nisu lokalni treneri. Čak 13 stratega u Ligi 1 su Francuzi.
Na kraju, nas zanima kakva su vaša očekivanja? Napišite nam u komentarima. Hoće li se PSŽ zaista prošetati do titule, od koga očekujete da iznenadi, a ko bi još mogao da se plasira na evro-scenu?
---------------------------------
SVI TRANSFERI UOČI SEZONE 2022/2023
PARI SEN ŽERMEN
Došli:
Vitinja (Porto) 41.500.000 evra
Nunjo Mendeš (Sporting Lisabon) 38.000.000
Renato Sančes (Lil) 15.000.000
Nordi Mukiele (Lajpcig) 12.000.000
Ugo Ekitike (Rems) pozajmica
Otišli:
Alfonso Areola (Vest Hem) 9.300.000
Marcin Bulka (Nica) 2.000.000
Anhel di Marija (Juventus) bez obeštećenja
Ćavi Simons (PSV Ajndhoven) bez obeštećenja
Kolin Dagba (Strazbur) pozajmica
OLIMPIK MARSELJ
Došli:
Pau Lopez (Roma) 12.000.000
Mateo Genduzi (Arsenal) 11.000.000
Luis Suarez (Granada) 10.000.000
Džengiz Under (Roma) 8.400.000
Arkadiuš Milik (Napoli) 8.000.000
Džonatan Klaus (Lans) 7.500.000
Isak Ture (Le Avr) 5.500.000
Šansel Mbemba (Porto) bez obeštećenja
Ruben Blanko (Selta) pozajmica
Ninjo Tavares (Arsenal) pozajmica
Otišli:
Luan Peres (Fenerbahče) 5.230.000
Luka Peran (Strazbur) 1.500.000
Bubakar Kamara (Aston Vila) bez obeštećenja
Stiv Mandanda (Ren) bez obeštećenja
Nemanja Radonjić (Torino) pozajmica
Luis Enrike (Botafogo) pozajmica
Usama Targalin (Alanja) pozajmica
Alvaro Gonzalez - bez obeštećenja
MONAKO
Došli:
Takumi Minamino (Liverpul) 15.000.000
Brel Embolo (Borusija Menhengladbah) 12.500.000
Tomas Didilon (Serkl Briž) pozajmica
Otišli:
Orelijen Čuameni (Real Madrid) 80.000.000
Strahinja Pavlović (Salcburg) 7.000.000
Pjetro Pelegri (Torino) 5.000.000
Žan-Ude Aholu (Strazbur) 3.000.000
Sesk Fabregas (Komo) bez obeštećenja
Bendžamin Lekomt (Espanjol) pozajmica
Đibril Sidibe - bez obeštećenja
Vito Manone - bez obeštećenja
REN
Došli:
Artur Teate (Bolonja) 19.000.000
Stiv Mandanda (Olimpik Marselj) bez obeštećenja
Otišli:
Najef Agerd (Vest Hem) 35.000.000
Matis Tel (Bajern Minhen) 20.000.000
Džejms Lea Siliki (Estoril) bez obeštećenja
Metehan Gučlu (Emen) bez obeštećenja
Žonas Martin (Lil) bez obeštećenja
Žeremi Gelan (Amijen) bez obeštećenja
NICA
Došli:
Matija Viti (Empoli) 13.000.000
Aleksiks Beka Beka (Lokomotiva Moskva) 12.000.000
Rareš Ilije (Rapid Bukurešt) 5.000.000
Marcin Bulka (PSŽ) 2.000.000
Kasper Šmajhel (Lester) 1.000.000
Aron Remzi (Juventus) bez obeštećenja
Badredin Buanani (Lil) bez obeštećenja
Otišli:
Valter Benitez (PSV) bez obeštećenja
Ihsan Sako (Avranšes) bez obeštećenja
Dan Ndoje (Bazel) bez obeštećenja
Endi Pelmar (Bazel) bez obeštećenja
Evan Gesan (Nant) pozajmica
STRAZBUR
Došli:
Žan Eude Aholu (Monako) 3.000.000
Lukas Peran (Olimpik Marselj) 1.500.000
Tomas Delan (Mec) bez obeštećenja
Ronel Pjer Gabrijel (Majnc) pozajmica
Kolin Dagba (PSŽ) pozajmica
Otišli:
Mahame Sidi (Malme) 1.000.000
Antoni Kaki (Majnc) bez obeštećenja
LANS
Došli:
Lois Openda (Klub Briž) 9.800.000
Adam Buksa (Nju Ingland) 6.000.000
Bris Samba (Notingem Forest) 5.000.000
Salis Abdul Samed (Klermon) 5.000.000
Džimi Kabo (Anže) 2.000.000
Lukaš Poreba (Zaglebje) 350.000
Otišli:
Šejk Dukure (Kristal Palas) 22.600.000
Džonatan Klaus (Olimpik Marselj) 7.500.000
Simon Banza (Braga) 5.000.000
Korentin Žan (Majami) 1.009.000
Gaetan Robil (Atromitos) bez obeštećenja
Bubakar Kamara (Dodreht) bez obeštećenja
OLIMPIK LION
Došli:
Žoan Lepenan (Kan) 4.250.000
Nikolas Taljifiko (Ajaks) 4.200.000
Korentin Toliso (Bajern Minhen) bez obeštećenja
Aleksandre Lakazet (Arsenal) bez obeštećenja
Remi Riu (Kan) bez obeštećenja
Otišli:
Leo Duboa (Galatasaraj) 2.500.000
Pape Šejk (Aris) bez obeštećenja
Malkom Barkola (Tuzla Siti) bez obeštećenja
Habib Keita (Kortrajk) pozajmica
NANT
Došli
Musa Sisoko (Votford) 2.000.000
Mostafa Mohamed (Galatasaraj) pozajmica
Evan Gesan (Nica) pozajmica
Otišli:
Rendel Kolo Muani (Ajntraht Frankfurt) bez obeštećenja
Roli Pereira de Sa (Sošo) bez obeštećenja
Žan Kelvin Ogustin (Bazel) bez obeštećenja
Kalifa Kulibali - bez obeštećenja
LIL
Došli:
Mohamed Bajo (Klermon) 14.000.000
Alešandro (Čaves) 2.000.000
Jonas Martin (ren) bez obeštećenja
Akim Zedadka (Klermon) bez obeštećenja
Remi Kabelja (Monpelje) bez obeštećenja
Ismaili (Šahtjor Donjeck) bez obeštećenja
Otišli:
Sven Botman (Njukasl) 37.000.000
Renato Sančez (PSŽ) 15.000.000
Zeki Dželik (Roma) 7.000.000
Domagoj Bradarić (Salernitana) 5.000.000
Burak Jilmaz (Fortuna Sitard) bez obeštećenja
Hatem Ben Arfa - bez obeštećenja
BREST
Došli:
Ašraf Dari (Vidad Kazablanka) 2.700.000
Pjer Les Melu (Norič) 2.300.000
Noa Fadiga (Herakles) 350.000
Matija Pereira Laž (Anže) bez obeštećenja
Karamoko Dembele (Seltik) bez obeštećenja
Otišli:
Denis Bain (Okser) bez obeštećenja
Žuijen Fusurije (Sošo) bez obeštećenja
Pol Lazne (Pariz) bez obeštećenja
REMS
Došli:
Junja Ito (Genk) 10.000.000
Andru Gravilon (Inter) 3.500.000
Emanuel Agbadu (Epen) 2.600.000
Ognjen Lukić (Radnički Kragujevac) 450.000
Patrik Penc (Austrija Beč) bez obeštećenja
Maksim Busi (Parma) bez obeštećenja
Otišli:
Predrag Rajković (Majorka) 2.000.000
Gislin Konan (Al Nasr) bez obeštećenja
Sambu Sisoko (Seran) bez obeštećenja
Musa Dumbija (Sošo) bez obeštećenja
MONPELJE
Došli:
Falaje Sako (Vitorija Gimarais) pozajmica
Teo Sent Luk (Nim) bez obeštećenja
Anro Nordan (Sent Etjen) bez obeštećenja
Vahbi Kazri (Sent Etjen) bez obeštećenja
Faltu Muasa (Klub Briž) pozajmica
Otišli:
Floren Mole (Šalke) 500.000
Džunior Sambija (Salernitana) bez obeštećenja
Remi Kabelja (Lil) bez obeštećenja
Mihailo Ristić (Benfika) bez obeštećenja
Klermen Vidal (Ajačio) bez obeštećenja
ANŽE
Došli:
Sederik Huntondži (Klermon) 2.000.000
Adrijen Hunu (Minesota) 1.500.000
Miha Blažić (Ferencvaroš) bez obeštećenja
Jahija Fofana (Le Avr) bez obeštećenja
Otišli:
Mohamed Ali Čo (Real Sosijedad) 11.000.000
Angelo Fulgani (Majnc) 5.000.000
Enco Ebose (Udineze) 4.000.000
Džimi Kabo (Lans) 2.000.000
Stefan Behoken (Kasimpaša) bez obeštećenja
TROA
Došli:
Savio (Atletiko Mineiro) 6.500.000
Džekson Porozo (Boavista) 3.500.000
AndreS Brus (Brondbi) 1.500.000
Ike Ugo (Genk) bez obeštećenja
Otišli:
Đulijan Bjankon (Notingem Forest) 10.000.000
Nasim Čadli (Lomel) pozajmica
Savio (PSV Ajndhoven) pozajmica
LORIJAN
Došli:
Montasar Talbi (Rubin) 1.500.000
Darlin Jongva (Nior) 1.500.000
Gedeon Kalulu (Ajačio) bez obeštećenja
Ivon Mvogo (RB Lajpcig) bez obeštećenja
Otišli:
Pjer Iv Hamel (Pariz) 1.000.000
Hubulang Mendeš (Almerija) bez obeštećenja
Moric Jenc (Seltik) pozajmica
KLERMON
Došli:
Mateuš Veteska (Legija) 1.300.000
Komnen Andrić (Dinamo Zagreb) 1.000.000
Neto Boržes (Genk) bez obeštećenja
Džeremi Bela (Birmingem) bez obeštećenja
Mori Dijao (Lozana) bez obeštećenja
Otišli:
Mohamed Bajo (Lil) 14.000.000
Samis Abdul Samed (Lans) 5.000.000
Sedrik Huntondži (Anže) 2.000.000
Akim Zedadka (Lil) bez obeštećenja
Orijel Buskets (Aruka) bez obeštećenja
TULUZ
Došli:
Tajs Dalinga (Ekselsior) 2.500.000
Zakarija Abuklal (AZ Alkmar) 2.000.000
Oliver Zenden (Elfsborg) 1.500.000
Kjetil Hav (Volerenga) bez obeštećenja
Otišli:
/
AJAČIO
Došli:
Fernard Mejabo (Le Avr) 300.000
Tomas Manjani (Anže) bez obeštećenja
Roman Hamuma (Sent Etjen) bez obeštećenja
Mikael Alfons (Makabi Haifa) bez obeštećenja
Klemen Vidal (Monpelje) bez obeštećenja
Kevin Spadandula (Arau) bez obeštećenja
Otišli:
Gedeon Kalulu (Lorijan) bez obeštećenja
Toni Ndžike (Arđeš) bez obeštećenja
Simon Elisor (Seren) bez obeštećenja
OKSER
Došli:
Rajan Raveloson (Los Anđeles FK) 1.750.000
Benoa Kostil (Bordo) bez obeštećenja
Denis Bain (Brest) bez obeštećenja
Jusuf Mšangama (Gengan) bez obeštećenja
Otišli:
Karlen Arkus (Vitese) bez obeštećenja
Gatije Ljoris (Le Avr) bez obeštećenja
Ijad Mohamed (Kaen) bez obeštećenja