Predstavljamo Austriju: Bundesliga u malom i selektor toliko moćan da je oterao i predsednika
Vreme čitanja: 5min | pet. 22.11.24. | 14:55
Rival Srbije u baražu za ostanak u A diviziji Lige nacija u usponu je otkako je na njegovu klupu došao Ralf Rangnik
Prvi utisak – nije moglo gore. Od četiri moguća rivala Srbija će se za ostanak u elitnoj diviziji Lige nacija boriti sa najtežim, ujedno i najbolje rangiranim na FIFA rang listi – Austrijom. Istina, tek za nekoliko bolje mesta pozicioniranom od Ukrajine i Turske (dva od preostala tri naša potencijalna rivala), ali reprezentacijom koja je za razliku od prethodne dve u osetnom usponu.
Taj uspon mogao je da bude nastavljen prošle nedelje kada su Austrijanci imali zicer pred svojim navijačima, pobeda nad Slovenijom vodila ih je nazad u A Diviziju, ali su je ispustili u finišu i sebi otežali put do elitnog društva, istovremeno i Srbiji da u istom ostane. Taj remi u poslednjem kolu grupne faze dodatno je pokvario atmosferu oko državnog tima koju je već narušio odnos selektora Ralfa Rangnika i Klausa Miterdorfera, dojučerašnjeg predsednika Fudbalskog saveza Austrije.
Izabrane vesti
Već neko vreme trajala je netrpeljivost između pomenute dvojice, a posle remija sa Slovenijom Rangnik je još jednom napao Miterdorfera zbog ideje da na kraju godine otpusti dugogodišnjeg direktora reprezentacije Bernharda Nojholda, koji je imao odličan odnos sa igračima i selektorom.
"Ne možete da nas pravite budalama. Ako ga otpuštate preko noći i nemate spremnu zamenu, to može da prouzrokuje štetu", upozorio je Rangnik posle meča sa Slovencima dodavši kako je Nojhold bio 'prva tačka kontakta za rešavanja svih pitanja' i da bolju zamenu neće pronaći. "Predsednik i ja nismo imali kontakt deset nedelja. Nula, ništa! Bio sam iznenađen kada je rekao da imamo dobar i blizak odnos. Nemamo nikakav odnos!"
----------
Pet od šest utakmica u Ligi nacija Austrija je odigrala u formaciji 4-2-3-1
----------
Koji dan ranije Miterdorfer je izjavio kako razume to što se reprezentativci zalažu za Nojholda budući da su sa njim 'dugogodišnji prijatelji', a te insinuacije o favorizovanju zasnovanog na poznanstvu nimalo se nisu dopale Rangniku, koji je podsetio na svoje ranije uspehe sa Hofenhajmom, Salcburgom i Lajpcigom.
"Da li neko zaista veruje da bi to bilo moguće da sam se bavio nepotiznom? Za nas je važan princip performansi. Nojhold radi zaista dobar posao. Ako ne može ili ne sme da ostane, potrebna nam je bolja zamena, a ne vidim nigde ekvivalentnu zamenu", upozorio je bivši trener na posledice sa kojima bi Austrija mogla da sesuoči da je otpustila Nojholda.
Klaus Mitterdorfer legt das Amt des ÖFB-Präsidenten zurück! ⤵️https://t.co/5kdctarVcJ
— ÖFB - oefb.at (@oefb1904) November 21, 2024
Miterdorfer je bio pod sve većim pritiskom i na kraju pod istim popustio pa je posle nepunih godinu i po dana na fukcniji juče podneo ostavku na mesto predsednika Fudbalskog saveza Austrije. Rangik je dobio rat, jer Rangnik je u prethodnom periodu kupio poverenje da je sposoban da napravi značajan rezultat. Mada nije tako bilo od samog starta. Rangnik je selektorski mandat započeo debaklom upravo u A diviziji Lige nacija okončavši premijerno učešće u elitom društvu na poslednjem mestu, sa samo jednom pobedom u konkurenciji Hrvatske, Danske i Francuske.
Ispostavilo se da je Rangnik uvodne mesece iskorostio kako bi implementirao željenu filozofiju, koja je ubrzo počela da daje rezultate. Prvo u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo na koje se Austrija plasirala direktno, sa drugog mesta, odmah iza Belgijem, od koje je i pretrpela jedini poraz u ciklusu; potom i na samom Evropskom prvenstvu u Nemačkoj na kojem je dogurala do nokaut faze završivši grupu kao lider, ispred Poljske, Holandije i Francuske!
----------
Učinak Austrije pod Ralfom Rangnikom: 32 utakmice - 18 pobeda, 8 poraza, 6 remija
----------
Austrija je i između kvalifikacija i završnog turnira zabeležila nekoliko zapaženih rezultata, dobila Italiju i Nemačku, u pripremi za EURO snagu demonstrirala i protiv Srbije, a tri meseca ranije, u martu, deklasirala Tursku (6:1). Neposredno posle tog meča Rangnik se našao na ispitu, posao koji je uradio nije prošao ispod radara pa ga je nakon rastanka sa Tomasom Tuhelom kontaktirao Bajern.
"Nema razloga da mislim na to ili da o tome pričam. Nisam imao nikakve pregovore sa Bajernom. I zašto bih? Ovde se osećam prijatno. Ja sam selektor Austrije i vrlo sam srećan zbog toga. Moj ugovor sa Austrijom traje do 2026. godine, naš put i cilj nastaviće se i posle Eura", rekao je Rangnik tada.
A, glavni cilj biće plasman na Svetsko prvenstvo, turnir na kojem Austrijanaca nije bilo još od 1998. godine! Žreb za kvalifikacije dočekuju iz prvog šešira tako da imaju osnova da se nadaju kako će skoro trodecenijskom čekanju doći kraj, a imaju i tim kadar da se pobije sa najvećima, što su uostalom i pokazali letos u Nemačkoj. Tim nemačkog mentaliteta, sastavljen mahom od igrača iz Bundeslige. Najveću snagu predstavlja vezni red koji čine igrači iz najjačih nemačkih klubova – povremeni kapiten reprezentacije, Bajernov Konrad Lajmer, trio Lajpciga Ksaver Šlager (zbog povrede nije odigrao nijedan meč u Ligi nacija), Nikolas Zajvald, Kristof Baumgartner te Dortmundov Marsel Zabicer, mozak tima, čovek zadužen za kreaciju.
----------
Prethodni mečevi Srbije i Austrije
2024. Austrija – Srbija 2:1, prijateljski meč
2017. Austrija – Srbija 3:2, kvalifikacije za Svetsko prvenstvo
2016. Srbija – Austrija 3:2, kvalifikacije za Svetsko prvenstvo
2009. Srbija – Austrija 1:0, kvalifikacije za Svetsko prvenstvo
2008. Austrija – Srbija 1:3, kvalifikacije za Svetsko prvenstvo
----------
U odbrani više nema lidera poput Aleksandra Dragovića, odužio se i oporavak Davida Alabe posle kidanja ligamenta kolena, ali su se Filip Lajnhart (Frajburg), Maksimilijan Veber (Lids),Gernot Trauner (Fajenord) i Stefan Poš (Bolonja) maksimalno potrudili da se njihovo odsustvo ne oseti. Nedavno se vratio i Kevin Danso, fudbaler Lansa i trenutno najvredniji austrijski štoper na tržištu (25.000.000 evra). Na bekovskim pozicijama ustalila su se još dvojica bundesligaša, Majncov Filip Mvene (desno) i Hofenhajmov Aleksander Pras.
Najveći problem leži u napadu. Marko Arnautović (121 utakmica) je lider po broju nastupa i drugi najbolji strelac u istoriji reprezentacije (39 golova), ali već neko vreme mu je karijera u padu. U Interu jedva da igra, a ni u dresu reprezentacije više nije tako produktivan. U Ligi nacija postigao je dva od 14 golova Austrije, u čitavoj 2024. na deset mečeva – od kojih je sedam počeo - za reprezentaciju samo tri pogotka. Ne briljiraju ni rezervne opcije. Mihael Gregorih 'greje klupu' u Frajburgu mlađem sunarodniku Žunioru Adamuu, koji ni sam nije raspucan (dva gola na deset ligaških mečeva), dok se Saša Kalajdžić koji je u februaru po treći put za pet godina pokidao ligament kolena...
Srbija će u prvoj utakmici baraža kao povlašćeni tim na žrebu gostovati Austriji 20. marta, dok je revanš zakazan za 23. mart.