
Mitar + Vlahović + Tadić + SMS = 37! Cela reprezentacija Portugalije – 33
Vreme čitanja: 9min | pon. 01.11.21. | 18:22
Učinak srpskih ofanzivaca raduje pred meč godine
Tri komada Aleksandra Mitrovića u subotu, pa tri komada Dušana Vlahovića u nedelju. Plus Dušan Tadić kojeg mnogi smatraju najboljim evropskim igračem van “liga petice”. Plus standardno dobri Sergej Milinković Savić koji će i ove sezone juriti dabl-dabl učinak golova i asistencija što bi bio podvig za igrača na njegovoj poziciji u takvoj konkurenciji. Sve to zajedno deluje kao moćna ofanzivna sila.
I ako je nekad bio poželjan momenat da se najbolji srpski fudbaleri raspucaju, onda je to sada. Pred meč godine u Portugaliji gde će Srbija ići na pobedu i direktan plasman na Mundijal u Kataru.
Izabrane vesti
Činjenice kažu da Srbija nikada u kvalifikacijama nije pobedila nijednu reprezentaciju top klase. Misli se na fudbalske velesile Italiju, Francusku, Španiju, Portugaliju i ostale… Ta crna tradicija svakako ne ide u prilog nadama i optimizmu Orlova da će 14. novembra napustiti stadion u Lisbaonu uzdignutih ruku. Čak i bez te tradciie, zna se ko su Portugalci u svetskom fudbalu, a ko Srbi. Prvi su jedna od najmoćnijih reprezentacija planete koja je ogroman kvalitet 2016. pretočila i u titulu prvaka Evrope čime je sa sebe skinula etiketu reprezentacije koja je vrhunska ali ne može da osvoji ništa.

Sa druge strane, naša reprezentacija je već godinama jedan prilično skroman prolaznik u evropskom fudbalu koji se tu i tamo ponekad dokopa nekog plasmana na veliko takmičenje i tamo ispadne u grupi. Rezultati na nivou reprezentacija B, pa i C produkcije.
Ipak, za utehu i optimizam je to što ova Srbija dočekuje poslednje kolo kvalifikacija sa sportskom šansom da zavisi od sebe i da joj pobeda donosi glavnu premiju. Prethodnih godina sa izuzetkom Muslinovog mandata, Srbija je lutala i promašivala sa selektorskim mediokritetima i na polovini kvalifikacija vrtela izlizanu priču o “učenju na greškama”, “smeni generacija”, “prihvatanju odgovornosti” i sličnim alibi izgovorima bez konkretnih posledica.
Ova Srbija je uz malo više sreće mogla i rasterećenije da putuje i Lisabon i da joj možda čak i remi igra za prvo mesto. Piksijeva Srbija je imala dobrih i loših izdanja, ali nijednom nije odigrala kukavički i prespavala utakmicu. Čak je poznajući naš mentalitet i večito kalkulisanje, možda i bolje što imamo 90 minuta da napadnemo na Lužu pa šta bude.
“Kada sam došao tamo u martu očekivao sam da bi moglo da bude ovako, da će biti to finale sa Portugalcima, da će se igrati za bod ili tri. Pa morate da dobijete nekog velikog da biste otišli na Svetsko prvenstvo. Ja verujem da to možemo da uradimo. Šta to? Je l' Portugalci imaju krila, lete? Sve će se rešiti na terenu”, rekao je nedavno selektor Dragan Stojković Piksi.
A ako zbog nečega treba da živi nada pred put u Portugaliju, to je zato što Orlovi zaista mogu da napadnu. Pa taman preko puta stajali i moćni Kristijano Ronaldo i drugovi. Forma najjboljih srpskih ofanzivaca i te kako raduje pred meč godine za orlove.
Aleksandar Mitrović žari i pali u Čempionšipu i sa 18 golova na 15 utakmica je prvi strelac takmičenja. Na dobrom je putu da sruši rekord Čempionšipa koji drži Ajvan Toni sa 31 golom u sezoni. Jeste, u pitanju je druga liga. Ali najjača druga liga na svetu koja po kvalitetu može da se svrsta među desetak najjačih u Evropi.
Za postizanje golova zbog stila igre i konkurencije je čak i teža od liga kao što je holandska Eredivizija. Mitrovićeve brojke zaslužuju ogromno poštovanje i respekt. Da je u pitanju kvalitet, a ne neka slučajnost ili prolazna forma, Mitrović je pokazao i u reprezentaticnom dresu pošto je u aktuelnim kvalifikacijama dao sedam golova na isto toliko utakmica.
“Kada neko postigne 18 golova na 15 utakmica, brojke pričaju u njegovo ime i ja tu nemam šta da dodam. Naravno da napadač ne može sam da pobeđuje utakmice, ali kada imate strelca sa ovakvim kapacitetom za postizanje golova, ne ostaje vam ništa drugo nego da mu obezbedite što više lopti i prilika. Uživam kada ga vidim u kakvom je raspoloženju i koliko naporno trenira”, rekao je Fulamov trener Marko Silva posle Mitrovićevog het-trika protiv VBA.
Mitrovićeva najefikasnija sezona u karijeri je bila druga u Anderlehtu kada je dao 28 golova na 51 utakmici u svim takmičenjima. U Engleskoj mu je najefikasnija bila pretprošla u Fulamu kada je dao 26 golova na 40 mečeva u Čempionšipu. Neminovno je da će ove sezone oboriti sve lične rekorde jer nikada nije bio u ovakvoj formi…
A sezonu iz snova igra i Dušan Vlahović. Tačnije, godinu iz snova. Iako ima samo 21 godinu, Vlahović je ove sezone dao deset golova u svim takmičenjima u dresu Fiorentine. A u 2021. godini dao neverovatnih 25 golova u Seriji A. Kakav je to podvig u tako teškoj ligi za napadače, govore brojke koje se vrte od juče posle het-trika protiv Specije.
Samo jedan igrač u istporiji Fiorentine je uspeo da postigne 25 ili više golova u kalenadarskoj godini. A samo dvojica u “ligama petice” ove godine imaju više prvenstvenih golova od Vlahovića: bundesligaške haubice Robert Levandovski i Erling Haland. Srbin je na dobrom putu da sruši klupski rekord legendarnog Kurta Hamrena ali i da prestigne Halanda kojem sledi pauza zbog povrede. Levandovskog je nemoguće dostići…
 (1).jpg)
Vlahović je u ovom trenutku jedan od “najvrelijih” fudbalera Evrope što se tiče prelaznog roka. Čvrst stav da ne produži ugovor u Fiorentini je samo povećao interesovanje najvećih klubova, a jučerašnji het-trik ih je dodatno namagnetisao.
“Kome je Vlahović više potreban: Milanu ili Juventusu? I jednima, i drugima. Ima snagu, tehnik,u, kvalitet. Mnogo mi se dopada. I dalje ja mlad i ima ogroman potencijal da napreduje. Ne znam da li će ostati u Italiji, ali iskreno bih zbog našeg fudbala voleo da se to desi”, rekao je sinoć legednarni Fabio Kapelo koji je u karijeri trenirao napadače poput Marka van Bastena ili Zlatana Ibrahimovića.
Vlahovićevih deset golova od početka sezone na 12 utakmica ga stavljaju među najproduktivnije napadače Evrope u ovom trenutku.
Dušan Tadić ima pet golova u Erediviziji od početka sezone dok se u Superkupu Holandije i Ligi šampiona nije upisao u strelce iako je onaj gol protiv Borusije njegov ali je pripisan kao autogol. Međutim, ono po čemu Tadić odskače su asistencije kao njegov zaštitini znak. Već je u toliko zrelim godinama da mu asistencija i gol isto znače. Ubedljivo je prvi asistent Eredivizije sa devet nameštnih golova na 11 utakmica, a još dva je spakovao u Ligi šampiona. Ukupno 11 asistencija. Primera radi, prošle sezone je postavio lični rekord sa čak 26 asistencija na 51 utakmici u svim takmičenjima. Čini se da može da ga obori ove sezone…
Istina je da je holandska Eredivizija idealna za ofanzivne kreativce poput Tadića, ali on svoju klasu dokazuje i na evropskoj sceni. Nije davno bilo kada je demolirao Real u Madridu i nosio Ajaks preko Juventusa do polufinala Lige šampiona.
I ove sezone predvodi Ajaksa koji ima maksimalnih devet bodova na polovini grupne faze.
“Neverovatno je jak, tehnički fantastičan i to mu dozvoljava da čuva loptu na malom prostoru na protivničkoj polovini terena, a to dalje daje ostatku tima vreme da se priključi i krene napred. Sa igračima koji mogu da stanu na loptu mnogo je lakše napadati, jer je mnogo manji rizik od gubitka lopte i brzog povratka nazad. Pride, Tadić je svestan svoje funkcije, a želi da pobedi na svakoj utakmici – čak i u ovim godinama – želi da napreduje na svakom treningu. To je jedinstvena osobina. Jesu mu 32 godine, ali siguran sam da će Ajaks još dugo uživati u njegovim potezima”, nahvalio je Tadića nedavno Alfred Šroder, nekadašnji pomoćnik Erika ten Haga u Ajaksu i kasnije trener Hofenhajma.
Iako ne igra tako blizu gola kao pomenuti ofanzivci, Sergej Milinković Savić je uvek opasnost od koje protivnik treba da strepi. Ove sezone se nalazi u nešto čudnijoj poziciji u Laciju jer Mauricio Sari previše pametuje i ruši ono što je Simone Inzagi godinama stvarao u Formelu. Većina igrača i dalje deluju nesnađeno u Sarijevim novim zamislima.
Iako ga trener pomera više nego što bi trebalo i skraćuje mu minutažu, Milinković Savić je u dosadašnjem delu sezone već dao tri i namestio četiri gola na 11 mečeva u Seriji A. To je za igrača na njegovoj poziciji veoma dobar učinak u jakom takmičenju kao što je italijansko prvenstvo. Pogotovo ako se zna da je pogotke postizao u derbijima protiv Rome i Intera koje je Lacio pobeđivao. SMS je prošle sezone imao sjajan učinak od osam golova i 10 asistencija u Seriji A i čini se da bi to mogao da nadmaši ove sezone.
Četvorica srpskih fudbalera su u svim klupskim takmičenjima od pečetka sezone postigli 37 golova (Mitrović 18, Vlahović 10, Tadić 5 i Milinković Savić 3). Primera radi, kada se pogleda cela portugalska reprezentacija sa poslednjeg spiska Fernanda Santoša, oni su dali manje golova nego četvorica srpskih reprezentativaca. Njih 20 je dalo 33 gola.
Istina, oni igraju i u težim takmičenjima od Čempionšipa ili Eredivizije, ali isto tako nemaju baš ni brojke u Seriji A kao neki naši igrači. Kristijano Ronaldo je prvi strelac sa sedam golova na 11 utakmica, Rafael Leao pet na 14, Bruno Fernandeš četiri na 14, Andre Silva tri na 15, Bernardo Silva dva na 13, Gonsalo Gedeš tri na 12… Po dva gola u klubovima su još dali Žoao Mario, Žoao Kanselo i Paljinja, a po jedan Danilo, Nunješ i Neveš.
Zato forma srpskih reprezentativaca mora da raduje. Nekada smo imali situacije da nam reprezentativci nisu ni igrali u svojim klubovima, a kamoli davali golove. Poker ofanzivaca je najveći razlog da se nadamo tom dugo čekanom iskoraku srpskog fudbala i nekoj velikoj pobedi koja će se pamtiti. Da li oni mogu da igraju zajedno svi u istom trenutku je pitanje koje muči svakog navijača Srbije i na koje će odgovor dati Dragan Stojković Piksi.
“A što ne bi funkcionisali? Ne razumem? To su naši napadači. Imamo Vlahovića, Mitrovića i Jovića. To su tri napadača, ja sam potpuno zadovoljan onim što imam. Lično mislim da se slažu, govore istim jezikom, ne verujem da ima nekih nedoumica. Bitno je da daju sve od sebe, da igraju za kolektiv, njihova igra nije zasnovana samo na individualnosti, već je to jedan timski duh i to je ono što tražimo, a oni to potvrđuju iz meča u meč”, odgovorio je selektor nedavno na pitanje da li Mitrović i Vlahović mogu da igraju u tandemu.
Podsećamo, ranije je Ljubiša Tumbaković pred FSS izneo izveštaj u kojem je tvrdio da Tadić, Mitrović i Milinković Savić ne mogu da igraju zajedno.
“Potvrdilo se još jednom da Dušan Tadić, Sergej Milinković-Savić i Aleksandar Mitrović, zbog sličnog načina otkrivanja i kretanja, ne mogu da igraju u ovom sistemu zajedno”, tvrdio je Tumbaković i prošao kako je prošao…
.jpg)
Čini se Piksi nema taj Tumbakovićev strah da na teren pošalje najbolje i da napadne iz svih oružja. Pomenuta četvorka mu je počinjala tri utakmice do sada. Protiv Portugalije i Irske je bio remi, a Luksemburg je pobeđen. Srbija je na tim utakmicama dala samo četiri gola ali je stvorila veliki broj prilika koje nije iskoristila. Možda će te šanse da uđu sada u Lisabonu kao što ulaze kada Orlovi igraju u dresovima Fulama, Lacija, Fiorentine, Ajaksa…