Ljubio Espanjolovu traku, utrčavao na teren, a sada je Barsina nada: Ćavijev pogodak, Rufeteov promašaj
Vreme čitanja: 4min | uto. 21.12.21. | 16:22
Sa uskoro 23-godine Feran Hutgla je daleko od najmlađeg igrača među prvotimcima Barselone, ali bi mogao da bude otkrovenje i pun pogodak Ćavija Ernandeza
Gol Boki Juniors u revijalnom meču igranom nedavno u čast Dijega Armanda Maradone - iako veoma lep, snažnim šutom iz okreta - verovatno bi prošao ispod radara da Feran Hutgla i u svom drugom nastupu kao član startne postave Barselone nije bio precizan.
Ovaj put u mnogo važnijem, prvenstvenom meču. Pogodio je za vođstvo 1:0 u pobedi nad Elčeom 3:2 i, bez obzira što su druga dva strelca, Gavi i Niko Gonzales, mlađi po nekoliko godina i što je odlučujući gol Gonzales dao pet minuta pre kraja, zamenivši prethodno baš Hutglu, njegov pogodak izazvao je najviše pažnje.
Izabrane vesti
21.30: (2.60) SEVILJA (3.20) BARSELONA (3.00)
Iako još tinejdžeri, Gavi i Niko Gonzales, uveliko su prvotimci i dobro poznati javnosti, dok je momak rođen 1. februara 1999. u katalonskom selu Sant Hulija de Vilatora dolaskom Ćavija na klupu dobio šansu. Protiv Osasune je ušao u nadoknadi, ali je dobrom partijom protiv Boke (odigrao cem meč i bio strelac u remiju 1:1), kupio čuvenog kapitena Barselone da ga za duel sa Elčeom od starta pošalje u špic i na klupi ostavi iskusnijeg Luka de Jonga. Na terenu je proveo 72. minuta, što je bilo dovoljno da ga publika na Kamp Nou prilikom zamene pozdravi aplauzima.
Doprineo je takvom gestu gol glavom posle kornera, ali i izuzetna motivisanost i upornost da ostavi što bolji utisak. Statistika kaže da je Hutgla četiri puta iz pet pokušaja poslao loptu u okvir gola. Samo 88 sekundi bilo mu je potrebno da zatrese mrežu, ali je dosuđen ofsajd. U 16. minutu sve je bilo čisto. Uz dobru završnicu i konstantnu pretnju po gol rivala, mladi napadač demonstrirao je odlično kretanje bez lopte koje saigračima otvara prostor za šansu. Upravo je to uradio kada je Gavi pogodio za 2:0, pa ima sajtova naklonjenih Barseloni koji ga zbog sposobnosti da odvuče protivničke defanzivce već porede sa Luisom Suarezom.
Rano je za tako nešto, ali je izvesno da će mu Ćavi sigurno još koji put pružiti šansu u nedostatku povređenog Memfisa Depaja i nepoverenju u Luka de Jonga. I dok ne stigne neko od uveliko najavljivanih pojačanja u napadu.
"Radili smo proteklih dana na osvajanju prostora. Kada u postavi imamo špica, on otvara prostor Gaviju. To je ono što je Hutgla radio i dobar je u toj ulozi", izjavio je Ćavi posle meča sa Elčeom.
Zanimljivo je da Feran Hutgla nema baš mnogo vremena da se dokaže. Ugovor sa Barselonom letos je potpisao samo na godinu dana, uz opciju produžetka na još jednu, ali da bi ta opcija bila aktivirana moraće da nastavi u ritmu u kom je započeo sezonu - četiri gola i četiri asistencije za Barselonu B pre prekomande u prvi tim.
Na Kamp Nou je stigao iz komšiluka, iz redova gradskog rivala Espanjola i to kao slobodan igrač. Devet godina proveo je u plavo-belom dresu, bio kapiten u mlađim kategorijama, a posle gola upravo Barseloni na terenu Johan Krojf u duelu rezervnih timova, Hutgla je skinuo i poljubio kapitensku traku. Tačno godinu i pet dana kasnije proslavljao je svoj prvenac u Primeri noseći dres najvećeg rivala.
Reći će mnogi da je bezosećajan i folirant, ali treba imati u vidu da ga je Espanjol pustio da ode kao slobodan igrač odlukom da mu ne ponudi produžetak ugovora, niti poverenje u prvom timu čak i u sezoni u kojoj je ispao iz Primere.
Još jedan gest nagoveštava da je Hutgla zaista voleo klub u koji je stigao kao 13-godišnjak iz lokalnog Sent Andreua, pošto se po završetku poslednjeg meča sezone 2018/2019. našao među stotinama navijača koji su utrčali na teren da proslave plasman Espanjola u kvalifikacije za Ligu Evrope.
Ferran Jutglà se besó el brazalete del Espanyol contra el FC Barcelona, el equipo del que, casualmente, es canterano
— Héctor (@hectorfarcia) December 18, 2021
También invadió el campo cuando el Espanyol se clasificó para la Europa League
Es un comportamiento bastante extraño para ser ‘canterano’ culé, ¿no?#RCDE pic.twitter.com/J4eiMe692X
Na Kornelja el Prat stadionu, ipak, nisu verovali u njegov kvalitet. Barem Fransisko Rufete nije.
Nekadašnji reprezentativac Španije (tri utakmice 2000. godine), koji je ponikao u Barseloni, ali ostao bez značajnog učinka u prvom timu, a u finišu karijere tri godine igrao za Espanjol, tokom uloge privremenog trenera dvaput je stavljao mladog napadača na klupu, ali ga nije uvodio u igru. Kasnije, kao sportski direktor, doneo je odluku da Feranu Hutgli ne bude ponuđen novi ugovor, iako su njegovi menadžeri tvrdili da mu je Espanjol prvi izbor, uprkos interesovanju Barselone, Real Madrida i nekoliko klubova iz Serije A.
"Ako je novac ono što igračevo okruženje traži, mi nećemo igrati tu igru. Oni koji uspeju u Espanjolu su oni koji zaista žele tu da budu", pričao je Rufete za AS prošlog leta po odlasku Hutgle u komšiluk.
Činjenica je da Barselona ima više novca nego Espanjol, mada je dobro poznato u kakvom finansijskom stanju se nalazi katalonski gigant, pa je i veliko pitanje da li su Hutglini menadžeri baš uspeli da dobiju ono što su tražili.
Rufeteova izjava nekako ne ide uz Hutgline postupke, a dodatno zbunjuje i Barselonina odluka da na kratkoročan ugovor stavi otkupnu klauzulu 50.000.000 evra, koja će biti duplirana ukoliko mladi napadač postane standardan prvotimac.
Ipak…
"Nije brz, niti jak ili visok. Nije ni tehničar, ali ne prestaje da beži protivničkim igračima i gol mu je stalno na nišanu. Sećate li se Pedra? Samo uz dodatak realizacije kao Samjuel Eto", reči su kojima je vodeći katalonski list La Vangardija opisao Ferana Hutglu.
Ako se ispostavi da je zaista tako, i 100.000.000 biće malo za obeštećenje.