Zvanična lopta Lige šampiona (©Reuters)
Zvanična lopta Lige šampiona (©Reuters)

Koliko su umor i obim takmičenja uticali na rasplet u Ligi šampiona?

Vreme čitanja: 3min | ned. 16.08.20. | 16:49

Da li je veliki obim utakmica uticao da pojedini ostanu bez polufinala elitnog takmičenja?

Atalantu je samo pet minuta delilo od najvećeg uspeha u klupskoj istoriji, Lajpcig je na koncu dobio Atletiko, Lion je pretukao Mančester Siti, a Bajern u paramparčad razneo Barselonu.

Evropski fudbal odavno nije video takav odnos snaga, zbog čega se i pokrenula rasprava o tome da li je sistem turnira budućnost klupskih takmičenja ili ne. Međutim, nekadašnji italijanski reprezentativac Damijano Tomazi ipak je pokrenuo drugačiju vrstu disksusije. Naime, on je ponudio zanimljiv statistički pristup kojim je želeo da objasni kako je zamor fudbalera uticao na konačni rasplet u Ligi šampiona.

Izabrane vesti

O čemu se radi? Kako od 1991. godine po prvi put imamo situaciju da u polufinalu Lige šampiona nemamo nijedan španski, italijanski i engleski klub među četiri najbolja u Evropi, Tomazi je povukao paralelu koliko je veliki obim utakmica uticao na prezasićenost kluba iz određenih zemalja i takmičenja, pa tako sada u polufinalu imamo po dva francuska i nemačka sastava. Odnosno, Pari Sen Žermen, Lion, Bajern Minhen i Lajpcig.

Jednostavnim pogledom na fudbalski kalendar od uvođenja globalne pandemije virusa korona, dolazimo do zaključka da se Liga 1 nije ni nastavljala od prekida u martu. Pari Sen Žermen je opet proglašen za šampiona, dok je Lion domaću sezonu završio na sedmom mestu. S tim na umu, ako ne budu podigli Ušati pehar, fudbaleri Liona neće ni igrati Evropu od jeseni. Bundesliga je zavesu spustila već 27. juna, a bila je i prvo takmičenje iz Liga petice koje je nastavljeno otkako je COVID-19 promenio svetski poredak. Primera je završena 19, Premijer liga 26. jula, a Serija A tek 2. avgusta.

Fudbaleri Liona slave prolaz u polufinale (©Reuters) Fudbaleri Liona slave prolaz u polufinale (©Reuters)

Tomazi je kroz prizmu statistike obradio i to koliko su utakmica klubovi odigrali u periodu od prethodnih 60 dana, odnosno dva meseca. Naime, Atalanta i Mančester Siti igrali su po jedan meč na 4,28 dana, dok su na drugom kraju skale Lion i PSŽ koji su upisali po utakmicu na svakih 20 dana!

Atletiko Madrid i Barselona su igrali na svakih pet dana u proseku, Bajern Minhen na svakih deset, a Lajpcig na svakih dvadeset dana! Ako se ovakvo fudbalsko gledište primeni na situaciju u Ligi Evrope, dolazimo do zaključka da nije baš sve tako jednostrano. Jer, polufinale drugog po kvalitetu takmičenja na Starom kontinentu igraju Sevilja, Mančester junajted, Inter i Šahtjor. U prevodu - sve klubovi koji su imali veliko fizičko opterećenje u poslednja dva meseca.

Ali, očigledno su višemesečna pauza, zajedno sa žestokim takmičarskim ritmom u želji da se nadoknadi izgubljeno, delimično uticali na to da se određeni sistemi preopterete. Opet, nekima su prijali nešto duži odmor i mogućnost da se adekvatno pripreme za završnicu Lige šampiona i jedinstven turnirski program, kakav verovatno teško da ćemo ponovo gledati u budućnosti.

Zato je ovo jedinstvena prilika za klubove poput Lajpciga i Liona da ispišu svoju “lesterovsku“ priču. 



Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara