Kokeza: Privatizacija od sledeće godine, klubovi da se izjasne da li je žele
Vreme čitanja: 2min | sub. 30.05.20. | 11:31
“Omogućićemo i stranim investitorima da ulože novac u fudbal”, kaže prvi čovek FSS
Dugo se priča o privatizaciji sportskih, pre svega fudbalskih klubova u Srbiji. Ali, sve to isto tako dugo stoji samo na papiru, kao da nema stvarne želje da se ona sprovede.
Predsednik Fudbalskog saveza Srbije Slaviša Kokeza najavio je u razgovoru za Bazar da će proces privatizacije klubova početi naredne godine. Ali, novitet je da neće biti obavezan.
Izabrane vesti
“Mi smo u dogovoru sa Ministarstvom sporta i stručnim ljudima napravili predlog privatizacije koji smo poslali svim klubovima da se izjasne i kažu šta tu treba izmeniti. Svakako da idemo u pravcu privatizacije i mislim da će to početi sledeće godine u saradnji sa državom. Svaki klub će moći da se izjasni da li želi da se privatizuje, neće biti nikakvog nametanja. A, ukoliko dođe do privatizacije, omogućićemo i domaćim i stranim investitorima da ulože novac u fudbal, kao u jednu vrstu biznisa. Kad privatnici budu uložili veliki novac u klubove, kvalitet lige biće na većem nivou, tako da Partizan i Crvena zvezda neće biti više jedini klubovi koji će konkurisati za prvaka Srbije”, smatra Kokeza.
Lider srpskog fudbala tvrdi i da stanje na domaćim terenima nije toliko loše kako se predstavlja u javnosti.
“Mislim da stanje u fudbalu nije takvo kako je predstavljeno u medijima. Naravno, ima i tačnih stvari, ali novinari nekada pišu i o onome što nije provereno. Treba da gledamo činjenice, a one govore da smo prošle godine na 20 stadiona kompletno zamenili travu koja negde nije menjana čitavu deceniju. Ove godine su mnogo bolji uslovi za igru na terenima. Ali, naši mediji su takvi da ne pišu o onome što je dobro urađeno, o zamenjenoj travi, sređenim svlačionicama ili tribinama, na većini stadiona, nego se uhvate, na primer, jednog stadiona koji nije sređen”.
I priče o sumnjivim rabotama su, po mišljenju predsednika FSS, preuveličane.
“Mislim da je reč korupcija u fudbalu više nametnuta u medijima od pojedinih navodno istraživačkih novinara, koji pričaju priče da bi povećali tiraž ili gledanost. Suštinski, to je sve demagogija, sve se svodi na kafanske priče da je negde neko nešto uradio. Još nisam čuo za konkretan primer, nemamo konkretne slučajeve da je dokazano da je neko uzeo novac za nešto. U nekoliko slučajeva podnete su krivične prijave, ali to realno ne znači ništa. Sud je jedini merodavan, ali takvih presuda nemamo”.
Iako važi za poslovično smirenog čoveka, Kokeza kaže da teško preživljava utakmice državnog tima.
”Najviše se iznerviram kad gledam utakmice naše reprezentacije. To jako stresno i emotivno doživljavam, pa pred utakmicu moram da popijem tabletu za smirenje, tome me je naučio Dragan Džajić”, otkriva Slaviša Kokeza.