.jpg)
Klubovima stigao upit: Superliga sa 16, 18 ili čak 20 klubova? A šta ćemo sa testovima?
Vreme čitanja: 4min | pet. 08.05.20. | 10:14
Mnogo pitanja, malo vremena
Nastavak srpskog prvenstva zakazan za 30. maja, nema plej-ofa i plej-auta, to je za sada jedino sigurno. Međutim, mnogo je više pitanja koja nemaju odgovor kad govorimo o nastavku Superlige. Među njima i ono koliko će klubova ispadati? Ili da preformulišemo: da li će uopšte biti ispadanja? Naime, iako je i dalje najrealnija opcija da se liga za sledeću sezonu proširi na 18 klubova – o čemu ste prvo mogli da čitate na stranicama MOZZART Sporta – klubovima je u međuvremenu stigao upit iz Zajednice superligaša da se izjasne da li su za tu opciju ili za ostanak na sadašnjem broju od 16 učesnika ili čak za proširenje na 20 timova?
Podsetimo, kako je predsednik Zajednice superligaša Dragomir Lazović rekao MOZZART Sportu još 28. aprila trenutno najraširenija ideja je da se liga za sledeću sezonu proširi na 18 klubova. Dva najbolja kluba iz Prve lige Srbije tako bi automatski izborila promociju u elitni rang, dok bi treći i četvrti igrali baraž sa dva najgora tima iz Superlige. U toj varijanti, naredne sezone bi ispadala četiri tima kako bi se već od sezone 2021/2022 situacija vratila u normalu.
Izabrane vesti
Međutim, na sednici Odbora za hitna pitanja Fudbalskog saveza Srbije taj predlog nije potvrđen, već je odluka o tome odložena za neki naredni sastanak. Nezvanično saznajemo da bi takva odluka mogla da bude i tema na Skupštini Zajednice svih klubova prvog i drugog ranga takmičenja. A dok do nje ne dođe, klubovi će se izjasniti na prost upit: da li su za narednu sezonu sa 16, 18 ili 20 klubova? Prema saznanjima našeg portala, upit je već poslat na adrese svih superligaša, a tek kada se oni izjasne moći će da se raspravlja i o broju klubova u Prvoj ligi Srbije.
Ipak, šta god da klubovi izglasaju to ne znači da će njihov predlog biti po automatizmu prihvaćen. Ali će se bar znati kakvo je generalno viđenje situacije, pride će ostati i nekakav pisani trag o tome ko je kako glasao. Možemo ipak da pretpostavimo da će bar tri kluba – Inđija, Mačva i Rad – da glasaju za proširenje na 20 klubova, jer bi u tom slučaju sigurno sačuvali superligaški status. Štaviše, kako su svi oni glasali da se prvenstvo dovrši bez plej-ofa čini se da je sasvim jasno da broj od 16 klubova neće preživeti i da će nekog proširenja sigurno biti.
Na osnovu izjašnjava klubova Zajednica superligaša bi dalje odlučivala i o tome šta je najbolje rešenje. Ne samo za narednu sezonu već i za one kasnije. Da li bi eventualno proširenje bilo trajno? Ili bi pak bilo samo iznuđeno rešenje za narednu sezone posle koje bi se onda išlo na vraćanje u normalu, pa možda i skraćenje na manji broj klubova? Opšti je utisak javnosti da u Srbiji prosto nema kapaciteta za više od 12 superligaša. Ali opšte mišljenje ne mora nužno da se podudara sa interesima klubova.
Kako bilo, to nije jedino pitanje o kojem će Zajednica superligaša morati da razgovara u narednim danima. Ostaje nerazjašnjeno i koje će bezbednosne mere morati klubovi da preduzmu. Biće tu sigurno preporuka koje se tiču, samo primera radi, zabranje pljuvanja na terenu – što smo već videli po drugim ligama – ali još bitnije je da li će se i kako sprovoditi testiranje igrača.
U Nemačkoj je recimo predviđeno da se svi igrači testiraju pred svako kolo. To bi u našim uslovima značilo više od 300 testova pred svako kolo. Međutim, Superliga tu čeka preporuke državnih organa. Pa recimo ni pred početak treninga klubovi nisu imali obavezu da testiraju sve igrače mada su neki – Crvena zvezda, Partizan i Radnički primera radi – to obavili samoinicijativno. Takođe, ako se ispostavi i da je neko inficiran korona virusom da li će sve stati ili će, kao u Nemačkoj, preporuka biti da se izoluju samo igrači koji su bili u kontaktu sa zaraženim? I šta ako se ispostavi da je neko inficiran igrao?
Mnogo pitanja. A malo vremena...
SUPERLIGA, 27. kolo, 30-31. maj:
(1,25) TSC (6,25) Javor (11,0)
(1,90) Inđija (3,45) Spartak (4,20)
(2,15) Mačva (3,10) Voždovac (3,80)
(2,75) Napredak (3,25) Radnički Niš (2,60)
(1,20) Partizan (6,75) Mladost (14,0)
(14,0) Rad (6,75) Crvena zvezda (1,20)
(2,10) Radnik (3,35) Proleter (3,60)
(1,95) Vojvodina (3,40) Čukarički (4,10)
(FOTO: Star Sport)