Kako su Španci pokvarili slavlje sopstvenog junaka: Kraljevske teorije zavere i istinski pritisak
Vreme čitanja: 6min | uto. 29.10.24. | 16:20
Real je uvek važio za gospodski klub. Ali u slučaju Zlatne lopte nije se tako poneo
Rodri, Aitana Bonmati, Lamin Jamal, Dženifer Ermoso, ženski tim Barselone i muški Real Madrida, pa čak i Karlo Ančeloti kao njegov trener. Nikada toliki broj nagrada nije pripao Špancima. I nikada polemika oko dodele nije do te mere zasenila radost koja bi morala da zavlada nakon što je 64 godine kasnije, onaj glavni trofej, Zlatna lopta, stigao u ruke jednog Španca.
Bomba je bačena u Parizu, ali je eksplodirala južnije. Real Madrid je napravio potez koji je iznenadio, naljutio i razočarao. Bojkot ceremonije u kojoj nije izglasan njegov igrač deluje kao vojni puč kada rezultati glasanja nisu odgovarajući. Svi, od prvog do poslednjeg predstavnika kluba, ostali su u Madridu otkazujući privatni džet koji je sa 50 ljudi trebao da odleti u Pariz kao podrška njihovoj Zlatnoj lopti. Pošto se to nije dogodilo, Kraljevski klub je dobio napad besa i odlučio da "ne ispoštuje nagrade koje ne poštuju Real".
Izabrane vesti
"Napraviću to još deset puta ako treba. Oni nisu spremni“, objavio je Vini, mada se ne zna da li misli da još deset puta bolje igra, ili da još deset puta bojkotuje one koji ne priznaju njegovu vrednost.
"Želim da zahvalim mojoj porodici, mom predsedniku, mom klubu, mojim igračima, a posebno Viniju i Karvahalu", naveo je Ančeloti, opet na društvenim mrežama, a potom su usledile poruke većine igrača Reala u podršku Viniju.
Većine, jer se nije oglasio ni Kilijan Embape, a ni Dani Karvahal (koji je, po Rodrijevim rečima, privatno čestitao saigraču iz reprezentacije).
Po mrežama i ponekim medijima kruže teške optužbe, za političke manipulacije i rasizam. Izvređan je čak i Atletikov igrač Rodrigo De Paul kojeg su neki zamenili sa Rodrijem. A upadljiv je i prilično agresivni video brazilske ženske fudbalske legende, Marte Da Silva. Radio Estadio, program Onde Sero, govori o “kažnjavanju tamnoputog igrača jer mora da bude dobar i da se ne buni što ga zovu majmunom“
Zbog čega toliki bes? Sa jedne strane, reakcija je bila burna, jer je sve bilo potpuno neočekivano. I prosto je neverovatno da je tako moćna institucija kao što je Real Madrid mogla da bude do te mere dezinformisana i zaslepljena vlastitim željama. Mnogi se danas podsećaju naslovnice Marke od 23. septembra, gde je izbor Vinisijusa za Zlatnu loptu predstavljen kao gotova stvar, i gde se ovaj list poziva, između ostalog, na izvore bliske samom fudbaleru. Ali bi uzdanje u jedan jedini medij bilo previše lakoverno za starog lisca kao što je Florentino Peres.
Bilo kako bilo, uz Realovu ekspediciju u Pariz, bilo je pripremljeno slavlje, zakupljen lokal, Vini je doveo iz Brazila oko 20 ljudi, kupio odelo i napravio frizuru. Vest ga je, kažu, zatekla na fešti koju je organizovao kao uvertiru u onu parisku, i pogodila ga je kao ledeni tuš. Naivan je bio čak i njegov sponzor, Najki, koji je isplanirao otvaranje nove prodavnice u centru Madrida tako što će je u Vinijevu čast celu obaviti u zlato. Real je pripremio i pet sati programa koji je trebalo da bude emitovan na klupskoj televiziji.
Postepeno su, tokom ovog vikenda, do Reala počeli stizati glasovi da Brazilac možda nije izabran. U početku je ovo pripisano provokacijama i lažnim vestima. Ali već u nedelju je Florentinu Peresu bilo jasno da nijedan od njegovih igrača neće osvojiti prestižni trofej. I tu mu je prekipelo.
Verovatno objašnjenje je u novom sistemu glasanja. Do sada su rezultati uglavnom bili poznati koji dan pred ceremoniju, a glavni trag bi obično bio intervju koji se pravi sa dobitnikom. Oog puta, iako su svi glasovi predati pre 30. septembra, organizatori su želeli da ih ostave u strogoj tajnosti, pa je pojačana bezbednost elektronske platforme, a od glasača je zatraženo da ne otkrivaju odluke. Frans Fudbal je nakon optužbi Reala objasnio da su rezultat pre objave znale samo dve osobe: direktor samog časopisa i producent ceremonije dodele.
Sa druge strane, uz faktor iznenađenja, objašnjenje za bojkot je sažeto u poruci Reala u kojoj se trofej naziva “Zlatnom loptom – UEFA“. Naime, od ove godine, uz grupu Amauri, vlasnika Ekipa i Frans Fudbala, kao suorganizator se pojavljuje i - UEFA. Prema ovom sporazumu Frans Fudbal je i dalje vlasnik brenda “Ballon d’Or“ i organizuje nezavisan sistem glasanja, dok bi UEFA, pored fudbalskog elementa, bila zadužena za komercijalizaciju prava i organizaciju ceremonije dodele nagrada.
Real insinuira, a moglo bi se reći i otvoreno optužuje evropsku instituciju za manipulaciju rezultata glasanja, čemu bi razlog bio višegodišnji sukob sa Čeferinom oko Superlige.
"Nas je 100. Nije nas troje da nas Čeferin strpa u sobu i kaže: 'Morate ovo učiniti da biste oštetili Real'", bio je izričit Alfredo Relanjo, jedini španski glasač za Zlatnu loptu.
I, premda je on sam na prvo mesto stavio Vinisijusa, za optužbe i insinuacije navodi da se radi o "Realovim izmišljotinama".
Relanjo je još davno objasnio kako se glasa u ovom izdanju, gde više nema trenera ni kapitena, a najboljeg fudbalera sveta biraju isključivo novinari iz 100 prvih zemalja rang liste FIFA. Glasa se za 30 nominovanih, i svako pravi vlastiti spisak od 10 igrača. A glasa se prema tri kriterijuma: individualni performans, uloga u timu i titule, i fer-plej i ponašanje na terenu.
Izvesno je da je fer-plej bio tačka na kojoj je Vinisijus mnogo izgubio. Tome se dodaje i loš nastup na Kopa Americi (uz loš plasman Brazila), ali i još jedan faktor koji podvlače francuski organizatori – Vinija su oštetili vlastiti saigrači. Real je imao tako dobru sezonu da je više njegovih fudbalera bilo na spisku 30 nominovanih, a posebno su Džud Belingem i Karvahal odvukli jedan deo glasova koji bi možda inače pripali Brazilcu.
Kad je reč o o ovim teorijama zavera i nekakvoj nameri Frans Fudbala da u saučesništvu sa Uefom naškodi Realu, glavni urednik Vensan Garsija odgovara tvrdnjom da je jedini pritisak trpeo – baš iz Madrida.
"Trpeo sam veliki pritisak Reala, ali sam, kao i sa svim drugim klubovima, uvek bi jasan i pošten i možda ih je moje ćutanje gurnulo preko granice. Ali tako je bilo sa svima. Bio sam neprijatno iznenađen njegovim (Vinijevim) odsustvom... Ponavljam, bili smo vrlo jasni: ove godine laureati neće biti unapred obavešteni. Mislio sam da su to svi prihvatili. Ne znam zašto je Real hteo da menja pravila u poslednjem trenutku".
Vensan Duluk, urednik Ekipa – još jednom: vlasnika Frans Fudbala – bio je mnogo oštriji u svom uvodniku.
"Izborni poraz i moralni poraz", naslov je njegovog komentara u kome se dodaje da je Real odbijanjem da dođe na svečanost u Pariz uzeo za taoce i dvojicu svojih laureata Karla Ančelotija (trenera godine) i Kilijama Embapea (sa Harijem Kejnom podelio Gerd Miler trofej za najboljeg strelca računajući i klub i reprezentaciju).
No, u Madridu ni da čuju o svojoj odgovornosti, tvrde da su nekako – prevareni. Danas je polemika dodatno oživela jer nisu objavljeni rezultati glasanja kao što se to obično radi – odmah nakon ceremonije. Pojedinačni birači su oslobođeni obaveze čuvanja tajne i malo pomalo otkrivaju svoje odluke, ali konačna statistika sa svim spiskovima izaći će u javnost tek 9. novembra. Jedni to tumače kao svojevrsnu reviziju, pošto je – u svemu sudeći veoma izjednačenoj borbi - moglo doći do greške. Drugi govore da se kupuje vreme da se zataška „politička odluka“. Najverovatnije se ipak radi o komercijalnoj strategiji.
Za kraj, možda treba da preokrenemo tumačenje cele ove bespotrebne drame. Rodriju su zviždali na ulasku u Teatar Šatle. Unutra su se pred samu objavu pobednika čuli glasni povici “Vini, Vini“ iz gornjeg amfiteatra gde se smeštaju malobrojni navijači kojima se dozvoljava ulazak na ceremoniju. Rodri, na sreću, nema društvene mreže, mada se po uvredama njegovom imenjaku može naslutiti šta bi ga čekalo.
Možda zato današnja vest nije da je Rodri “oteo“ Vinisijusu Zlatnu loptu, nego da je upropašteno slavlje fudbaleru koji je i te kako zaslužio ovaj trofej, kako individualno, tako i kao predstavnik svih onih Španaca koji su u poslednje 64 godine oštećeni zbog klupskih zvezda i zvezdica i komercijalnih interesa. A slavlje su mu najviše pokvarili sami Španci.