Javio se Tole: Partizanov dug je manji od 60.000.000 evra, pola od toga su obaveze prema državi
Vreme čitanja: 3min | čet. 10.10.24. | 09:58
“Rasim Ljajić je dobar kandidat za predsednika, nije suvi političar”, poručio je nekadašnji predsednik crno-belih
Ostalo je još nešto više od 24 sata do možda i ključne sednice Skupštine Partizana. Veruju navijači i bivši igrači da će se točak promena u gigantu iz Humske zavrteti sutra u Zemunelu, te da će zaista Milorad Vučelić i Miloš Vazura napustiti funkcije.
Pred novim rukovodstvom biće sizifovski posao da organizaciono i finansijski oporavi devastiran klub, te da u bližoj budućnosti napravi ekipu koja će biti konkuretna Crvenoj zvezdi. Situacija je složena, ali bivši predsednik Partizana i FS Srbije Tomislav Karadžić veruje da Partizan brzo može da se dovede u red.
Izabrane vesti
U intervju za Kurir vremešni Subotičanin je poručio da je Rasim Ljajić odličan kandidat za novog predsednika Partizana, te da dug crno-belih nije 60.000.000 evra.
“Mislim da sadašnje rukovodstvo nema ambicije da ostane u klubu. To sam lično informisan! Što se tiče skupštine, to je manje važno... Može se zakazati nova vanredna skupština i da se taj problem reši. Kao i da se promeni statut, ako nije dobar. To može da se izvede na dva načina. Ili odmah formirati Upravni odbor za predsednikom na čelu, ili ukolioko nema uslova, da se uspostavi privremeni organ od četiri ili pet ljudi, koji će voditi Partizan narednih nekoliko meseci i raščistiti stvari oko svih tela u FK Partizan. Da budemo precizni, ili odmah predsednik i Upravni odbor, ili privremeni organ, koji će doći do nove skupštine, novog UO i novog predsednika”, rekao je na početku razgovora za Kurir Tomislav Karadžić.
Već sedmicama se priča o dugu Partizana, ozbiljnost situacije izneo je i potencijalni predsednik Rasim Ljajić rečima da je deficit u kasi 60.000.000 evra. Međutim, Tole ima drugačije podatke.
“Dug je manji od sume koja se pominje, ali nije daleko od toga. Nije svakako mali. Struktura tog duga je koncipirana da su 50 odsto obaveze prema državi, a ostalo prema drugim poveriocima, igračima... Dug je između 40 i 50 miliona evra! To je za sada problem, svakako, ali treba učiniti da se pronađe finansijska injekcija. Da se osnovne potrepštine razreše, da Partizan osvoji drugo mesto u prvenstvu, da se uđe u Evropu i da se kroz to takmičenje dođe do 7.000.000 ili 10.000.000 evra, plus da se realizuju i neki transferi ako su mogući, da pomognu sponzori ako ih ima. I tako krenuti u program sanacije kluba. I da budem potpuno jasan i da ne budem kontradiktoran, dugoročno posmatrano država ne treba da daje svoj novac klubovima”.
Iskusni fudbalski radnik tvrdi da država treba da napravi otklon od Partizana i Crvene zvezde.
“Mislim da je država ušla u veliki problem, kada je napravila grešku i opredelila se da finansira fudbal. Odnosno da daje ogromna finansijska sredstva u Crvenu zvezdu i Partizan. Te klubove treba dovesti da žive od svojih rezultata, ulaznica, sponzora, prodaja igrača... Da se država ne upliće i ne pomaže njihovo poslovanje, s tim da bi bilo potrebno da se obezbede licence i krene u drugačiji sistem rada”.
On pozdravlja potencijalni dolazak Rasima Ljajića.
“Rasim Ljajić je dobro rešenje! Kada sam bio predsednik Partizana on je bio moj potpredsednik, lično sam ga postavio na tu funkciju, sa još četiri čoveka. On voli fudbal, nije suvi političar da mu je sve nepoznato u sportu. Ukoliko bude imao želju i podršku navijača, društva i države, mogao bi da krene u proces vrlo kvalitetno. Cenim ga, mudar je i pametan čovek”.
Spontano se dotakao i euforije koja vlada oko košarkaškog kluba.
“Živimo vreme u kome košarka beleži dobre rezultate i vlada opšta euforija. Ali treba znati, da su košarka i drugi sportovi u odnosu na fudbal, u svetskim razmerama, u razmaku od dve svetlosne godine. Tolika je razlika”.