Kako je jedan čovek naterao Šarlot da zaboravi na Kembu Vokera

Vreme čitanja: 5min | ned. 15.03.20. | 09:22

Prošle godine je skupljao mrvice, danas je najbolji igrač Hornetsa

NBA liga je, kao i više-manje celi sport, u pauzi zbog virusa korona. Dok se ne donese odluka o tome kako će se i hoće li sezona da se završi, na portalu MOZZART Sport vam donosimo seriju tekstova o igračima i događajima koji su obeleželi dosadašnji deo sezone. Krećemo prvo s igračima koji su na početku sezone bili ispod radara, a uspeli su da se izbore za svoje mesto pod suncem.

Teško je bilo prošlog leta biti navijač Šarlota. Doduše, nije da su fanovi Hornetsa imali preteranog razloga za slavlje i prethodnih sezona, jer im je najveći domet bio prvi krug plej-čofa, ali je ovog leta jedna era završena. Naime, pošto je osam godina Kemba Voker bio glavno lice franšize, Majkl Džordan i uprava Šarlota odlučili su da mu ne daju maksimalan ugovor, pa je Kemba završio u Bostonu, a Šarlot u rebildingu. Iako je oko te odluke bilo nekih teških reči i različitog mišljenja, realno je to bila logična odluka jer Hornetsi nisu imali ekipu oko koje bi mogli slagati nešto što bi ličilo na izazivača, a vezati se dugoročno velikim ugovorom s plejmejkerom koji će ubrzo imati 30 godina, a limitiran je visinom (183 centimetra) značilo bi verovatno i osudu tima na tapkanje u mestu godinama. Zato je odlučeno da se ide u stvaranje nove ekipe.

Izabrane vesti

Dobra stvar za Šarlot je ta da su u leto 2018. pogodili s trenerom. Tada su dali četvorogodišnji ugovor Džejmsu Boregu, još jednom treneru koji je došao iz "škole" Grega Popoviča, a koji je odmah u prvoj sezoni pokazao da prati moderne trendove, te da je u stanju da napravi dosta za razvoj mladih igrača. Odlaskom Vokera od Borega su očekivali da složi zanimljivu ekipu, a njena osnova je trebalo da budu Teri Rozir, koji je došao iz Bostona kao nekakva zamena za Vokera, ruki Pi-Džej Vašington, te mladi igrači koji su već bili u klubu – Malik Monk, Majls Bridžis i Dvejn Bejkon. Tu i tamo se pominjalo i ime jednog igrača koji je u klub došao u leto 2018, a u svojoj prvoj godini pokazao delić svoje veštine – Divontea Grejema. No, ako su ga drugi pominjali samo "tu i tamo", on je bio siguran u sebe.
"U NBA ligi moraš da igraš s mnogo samopouzdanja jer je u tome razlika. A ja imam samopouzdanja", rekao je Grejem američkim novinarima pošto je ove sezone već postao svojevrsna senzacija. Jer, ono što je Grejem napravio na početku ove sezone ne može se nazvati ničim drugim nego senzacijom.

Grejem je prošle godine, kada je u rotaciji na poziciji plejmejkera bio iza Kembe Vokera, ali i Tonija Parkera koji je prošlog leta otišao u penziju, igrao u 46 utakmica prosečno 14,7 minuta. U tom razdoblju je ubacivao 4,7 poena, te imao 2,6 asistencija i 1,4 skoka, a procenti šuta bili su prilično loši – ukupan šut 34,3% i samo 28,1% za tri poena. Nije ni čudo da je Grejem ovog leta svom menadžeru rekao kako bi bio veliki uspeh ako bi ove sezone uspeo da dođe do 12 poena i šest asistencija po utakmici. Ali on je napravio mnogo više.

Već u prvoj utakmici sezone protiv Čikaga Grejem je s klupe ubacio 23 poena uz osam asistencija i četiri skoka, a šut mu je bio senzacionalan – 7/9 iz igre, odnosno 6/7 za tri. Vlasnici NBA fantazi ekipa odmah su ga stavili na liste za praćenje, a onaj ko ga je odmah "pokupio" je i te kako pogodio – Grejem je samo nastavio s odličnim igrama: u oktobru je bio na 16,4 poena, 7,6 asistencija, tri skoka, 45,5% šuta i 51,5% za tri. Procenti su pali u novembru, ali učinak je ostao odličan – 18,8 poena, 7,4 asistencija, 3,7 skokova, 40,9% šuta i 38,8% za tri. Odjednom su navijači Šarlota prestali da pate za Kembom i počeli da uživvaju u novim, mladim Hornetsima. Možda Monk i Bejkon nisu pokazali želeni napredak, ali Grejem je vukao celu ekipu, a dobre igre su pružali Vašington i Bridžis dok je Grejem na neki način pomogao Roziru da se snađe u Šarlotu. Naime, Rozir nije baš najbolje krenuo u sezonu, ali kada je Borego prebacio Grejema u startnu petorku, tada je i Rozir počeo izgledati puno bolje.
"Rozir može dobro da igra bez lopte, a to mu omogućuje da igra mnogo slobodnije. Grejem organizuje igru, a onda i Teri igra bolje, ima mnogo više opcija. Odbrambeno obojica igraju dobro, a Rozir može čuvati igrače koji igraju na poziciji dvojke", objasnio je Borego zbog čega nije imao problema prebaciti Grejema u startnu petorku.

A Grejem je nastavio s dobrim igrama i kada je ušao u prvu petorku. Vidljivo je bilo da je i te kako popravio svoj šut na kojem je celo leto radio s pomoćnim trenerom Šarlota, Nejtom Mičelom. Samopouzdanje, o kojem je pričao, najviše se videlo upravo u šutu koji je počeo da koristi s velikih daljina. Lopte su upadale u koš, a iako su brojke s početka sezone počele da padaju i dalje je on u trenutku kada je sezona, nadamo se, privremeno zaustavljena, bio na 18,2 poena po utakmici uz 7,5 asistencija, 3,4 skoka, 38,2% ukupnog šuta ze 37,3% šuta za tri.

S tim brojkama Grejem se trenutno nalazi na osmom mestu cele lige što se tiče asistencija, a šesti je po broju ubačenih trojki (3,5 po utakmici) u celoj ligi. Iza njega su Tre Jang, Kemba Voker, igrač od kojeg je dosta naučio, ali čijim je odlaskom uspeo da dođe do pažnje koju je i te kako zaslužio.

A nije samo NBA mesto u kojem se Grejem izborio za svoje mesto pod suncem. Njegova majka ga je rodila kada je imala samo 14 godina, s ocem nema nikakav kontakt, a za vreme srednje škole glavni mu je cilj bio da se izbori za univerzitetski poziv kako bi ispunio mamin san.
"Nisam nikada mogao da poželim boljeg roditelja. Napravila je sve za mene i kada nije imala novca pronašla bi način da nam sve sredi", istakao je jednom prilikom Grejem.

Zbog toga je bio jako razočaran kada nije dobio ponude velikih univerziteta iako je svoju srednju školu Needham B. Broughton doveo do finala američke savezne države Severne Karoline. Međutim, nije se predavao – prabacio se u školu Bruster Akademi, gde je igrao s Donovanom Mičelom, a nakon 17,2 poena i pet asistencija po utakmici dobio je poziv od Kanzasa. Na velikom univerzitetu već od druge godine je igrao sjajno, u poslednjoj je dobio nagradu za najboljeg igrača jake divizije Big 12, te je izabran u Ol-Amerikan petorku, odnosno najbolju koledž petorku. To nije značilo visoko mesto na NBA draftu jer je ostao na Kanzasu sve četiri godine kako bi uspeo da diplomira. Izabran je 2018. kao 34. pik, u toj pomenutoj prvoj sezoni je, rekli smo, imao malu minutažu, a ove je eksplodirao. Grejem je sada prva opcija Šarlota, igrač koji je najužoj konkurenciji za igrača koji je najviše napredovao, a navijači Hornetsa imaju novog omiljenog igrača. Nije Kemba, ali je svejedno i te kako uzbudljiv.

Piše: Emir FULURIJA
Foto: ©AFP


Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara