©Reuters
©Reuters

Evroliga prodaje udeo u vlasništvu za 300.000.000 evra

Vreme čitanja: 4min | uto. 01.04.25. | 18:00

Izvršni direktor Evrolige uverava da priča o uplivu NBA u Evropu nije ništa više od obične buke i da će novac od BC Partners grupe poslužiti kao steroid za takmičenje

Nije Evroliga već godinama profitabilno takmičenje, jeste sve ujednačenije, ali veliko je pitanje da li i kvalitetnije. Prethodnih dana košarkaški svet uzburkale su informacije o tome da NBA i FIBA spremaju udruženi plan da formiraju profitabilno takmičenje u kom će učestvovati najjači evropski klubovi i tako istisnuti Evroligu, ali neće se iz elitnog takmičenja tako lako predati.

Pokušavaju čelnici Evrolige da učine takmičenje finansijski isplativijim, a prema rečima Paulijusa Motiejunasa za SportsPro jedno od rešenja je da takmičenje pređe u privatne ruke, barem delimično. Kako stvari stoje, izveštaji Fajnenšel tajmsa o tome da će Evroliga prodati trećinu udela u vlasništvu za 300.000.000 dolara ispostavili su se tačnim.
"Mi smo u pregovorima, otvorili smo ta vrata. Želimo da uradimo pravu stvar, jer smo videli neke sportove koji su dobili novac, ali nisu dobili ono što su želeli. Želimo da učimo iz grešaka. Predaja takmičenja u privatne ruke je budućnost. Vidite koliko novca kompanije ulažu u lige, klubove, kako se stvaraju novi sportovi. To je trend i mi se bavimo razumevanjem ovog trenda. Taj novac bi bio iskorišćen kao steroid za rast takmičenja", objašnjava Motiejunas.

Izabrane vesti

Evroliga trenutno pregovara da trećinu udela u vlasništvu proda kompaniji BC Partners, a interesovanje su pokazale i još dve kompanije; General Atlantic (sa sedšitem u Njujorku) i SURJ Sport Investment iz Saudijske Arabije. Za Motiejunasa, stvaranje još jednog takmičenja na evropskom tlu dodatno bi uzdrmalo košarku na kontinentu na štetu svih zainteresvanih strana, ne samo navijača i sponzora.
"Razumem interesovanje NBA i cenim koliko su veliki, to je košarkaška liga broj jedan na svetu. Međutim, ne sviđa mi se pristup kojim kao da poručuju "o, doći ćemo vam i naučićemo vas kako se to radi". Očigledno je da svi žele da slušaju NBA, ali zaboravljamo navijače koji bi mogli da se osećaju sluđeno. Došli bismo jednog momenta u situaciju da imamo pet liga, pet međunarodnih takmičenja i da kada uključite tv ne znate koji tim igra i koje takmičenje".

Motiejunas je takođe naglasio da je zadovoljan saradnjom Evrolige sa marketinškom kompanijom IMG, sa kojom saradnja postoji od 2016. godine i promene formata takmičenja na ligaški model, a nedavno je s pomenutom kompanijom ugovor produžen do 2036. godine. Izvšni direktor Evrolige izjavio je da od 2016. Evroliga beleži oko 100.000.000 evra veće prihode na godišnjem nivou. To je prema Motiejunasovim rečima plod toga što se te 2016. IMG grupa obavezala da klubovima nosiocima A licence isplati ukupno 363.000.000 evra na jednake delove u periodu od 2016. do 2026.

Na kraju, Motiejunas zaključuje.
"Priče o potencijalnom uplivu NBA u Evroligu nisu ništa više od obične buke. U sportu i oko njega će uvek biti buke, posebno u trenutku kada toliko kapitala lebdi unaokolo. Sada moramo da se bavimo sadašnjošću i realnošću, a ne onim što je u domenu spekulativnog. Imam dovoljno drugih briga, da ne moram da se bavim pričama koje se verovatno neće ni desiti. Ako drugi ljudi žele da pokrenu nove lige, želim im sve najbolje, ali pokažite mi potpuno novu ligu koja je uspešno pokrenuta bez velikih izazova, takva ne postoji" završava Motiejunas.

Šta god da se desi, bitka za košarkašku prevlast u Evropi , ali i ostatku sveta, izgleda da se samo zaoštrava. Podsetimo, u martu su NBA i FIBA potvrdile dugoročne planove o zajedničkom stvaranju nove lige na kontinentu, nakon što su pre više od godinu dana započeli razgovore sa potencijalnim investitorima, timovima, arenama i komercijalnim partnerima.

Prema planu, nova liga bi bila integrisana u trenutni evropski košarkaški pejzaž, sa timovima koji bi takođe učestvovali u svojim nacionalnim ligama. Za razliku od Evrolige, stalnim timovima bi se pridružili i drugi klubovi koji bi mogli da se kvalifikuju kroz domaća takmičenja. Komesar NBA Adam Silver želi da pokrene novu evropsku ligu u partnerstvu sa FIBOM, a to je nesumnjivo potez koji bi dramatično promenio evropsku klupsku košarku. Za prvog direktora NBA Evropa predložen je Pau Gasol, o čemu možete opširnije čitati OVDE.

Prošle godine, Sportiko je izvestio da NBA veruje da bi košarkaško tržište u Evropi i na Bliskom istoku moglo da vredi 3.000.000.000 dolara godišnje, naglašavajući komercijalnu priliku. Ipak, s obzirom na "prepuno" tržište, Motiejunas je doveo u pitanje logiku dodavanja još jednog takmičenja u tu celokupnu mešavinu, rekavši da NBA plan „nema nikakvog smisla“ i insistirajući da je Evroliga već „najbolji mogući proizvod“.


tagovi

EvroligaPaulius Motiejunas

Obaveštavaj me

Evroliga

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara