Dejan Stanković dobio što niko pre njega nije: Spartak probio granicu od 50.000.000 za pojačanja

Vreme čitanja: 4min | uto. 11.02.25. | 18:32

I nije kraj…

Duže od dve nedelje je ostalo do nastavka Premijer lige Rusije, a prelazni rok traje još devet. Timovi su u jeku zimskih priprema, a drugi deo sezone bi mogao da donese jednu od najzanimljivijih šampionskih trka u novijoj istoriji. Iako je i prošlogodišnja bila spektakularna…

Šestostruki uzastopni prvak Zenit ulazi u drugi deo sezone poravnat na vrhu sa Krasnodarom koji već godinama sazreva u klub šampionskog kalibra, ali nikako da prvi prođe kroz cilj. Za petama im je moskovski Spartak sa dva boda manje, a ne treba otpisati ni moskovske velikane Dinamo i Lokomotivu koji su dva boda iza Spartaka.

Izabrane vesti

Zenit je i dalje favorit za odbranu trona jer ima najjači tim, ali mu Spartak predstavlja ogromnu pretnju. Ima tu i više od obične šampionske trke. Ponos je u pitanju. Ali i prestiž s obzirom na rivalitet Moskve i Pitera i tamošnjih oligarha.

Spartak je najveći klub u zemlji, u prvih 10 sezona od nezavisnosti Rusije je čak devet puta bio prvak, ali je u naredne 23 godine osvojio samo jednu titulu! Onu sa Masimom Karerom pre sedam godina. Skandalozno loš bilans za najpopularniji klub u zemlji.

Spartakova suša se poklopila sa uzdizanjem Gazpromove fudbalske imperije u Sankt Peterburgu. Zenit je u Sovjetskom Savezu bio stabilan prvoligaš, osvojio i jednu titulu, ali nikada u prvom redu kandidata za titulu. Upumpao je Gazprom stotine miliona u Zenit i napravio gospodara ruskog fudbala od njega. Od 2007. su osvojili čak 10 titula i izjednačili se Spartakom na pijedestalu najtrofejnijeg kluba Rusije. Zenit može po prvi put da postane suvereni vladar ruskog fudbala.

Zato ne čude ni silna ulaganja moskovskih crveno-belih da ostanu na tronu najtrofejnijeg ruskog kluba. Pogotovo otkako je Lukoil kupio klub. Duže od 20 godina je pomenuti naftni gigant bio generalni sponzor Spartaka da bi pre godinu i po dana postao i stoprocentni vlasnik kada je kupio klub od milijardera Leonida Feduna. Inače, Fedun je osnovao i Lukoil i duže od 30 godina bio njegov potpredsednik tako da nije bilo problema kada mu je ondekud signalizirano da Spartak prepusti u trajno vlasništvo Lukoilu.

Uprkos Fedunovom i Lukoilovom novcu, Spartak ni finansijski nije mogao da parira Zenitu. Iako je imao više novca od ostale konkurencije koja je beležila bolje rezultate. U poslednjih 10 godina, Spartak je na kupovine novih igrača potrošio 225.000.000 evra, ali šta to vredi kada je rival iz Sankt Peterburga u istom periodu za dovođenje novajlija izdvojio blizu 400.000.000 evra.

Promenom vlasničke strukture u Spartaku, krenula su i veća ulaganja u pokušaju da se titula vrati u Moskvu. Prošle sezone je Spartak izdvojio oko 37.000.000 evra za pojačanja, ali je završio tek kao petoplasirani. Projekat sa španskim strategom Giljermom Abaskalom se nije pokazao kao uspešan.

Zato je Spartak letos rešio da dovede zvučnije ime i iz Frerencvaroša je stigao Dejan Stanković iza kojeg su bile četiri uzastopne titule u Srbiji i Mađarskoj. Nisu mu odmah ispunjene sve želje, ali su mu dovedena atraktivna pojačanja poput Ezekijela Barka iz Rivera ili njegovog pulena Markinjosa iz Ferencvaroša. Stiglo je i zvučno ime Vilijan Žoze iz Betisa.

Početak nije bio obećavajući pošto je Spartak u prvom kolu poražen od Orenburga. Sredinom jeseni je doživeo bolne poraze od Lokomotive i Krasnodara, ljuljao se između četvrte i pete pozicije na tabeli, a onda je Stanković posložio kockice i krenuo je uspon.

Spartak je furiozno završio prvi deo sezone sa šest uzastopnih pobeda među kojima su bile i spektakularne pobede nad Lokomotivom i Krasnodarom, rutinska pobeda nad CSKA… I ambijent se promenio.

Zato je i uprava kluba rešila da Stankovićev tim u zimskom prelaznom roku pojača kao retko kad pre.

Spartak je za 20.000.000 evra iz atinskog AEK-a doveo napadača Levija Garsiju koji je postao najskuplje pojačanje u istoriji kluba. Za upola manju sumu je stiglo argentinsko krilo Pablo Solari iz River Plejta. Sa onim letnjim transferima Barka i ostalih, Spartak je prvi put u klupskoj istoriji prebacio granicu od 50.000.000 evra za pojačanja u jednoj sezoni. I nije kraj!

Nedeljama je Spartak pregovarao oko transfera Ivana Ilića iz Torina koji bi vrlo verovatno postao novi rekord u klupskoj istoriji, ali se negde nešto iskomplikovalo i od gotovog je napravljena veresija. Spartak se zato okrenuo portugalskom vezisti Žedsonu Fernandešu iz Bešiktaša. Prema navodima ruskih medija, pregovori su u završnoj fazi i transfer bi trebalo da bude realizovan do kraja nedelje. Još nema konačnih detalja transfera, ali se prepostavlja da će Spartak za Fernandeša platiti oko 20.000.000 evra, a da će Portugalac u Moskvi zarađivati više od 2.500.000 evra neto po sezoni. Interesantno je da je istog igrača ove zime želeo i najveći rival Zenit.

Neće ni klub iz Sankt Peterburga sedeti skršetnih ruku do kraja zimske pijace. Doveli su Luiza Enrikea iz Botafoga za 33.000.000 evra, a pregovaraju oko transfera još nekih atraktivnih Brazilaca poput Veslija i Žersona iz Flamenga koji zajedno vrede preko 50.000.000 evra ili povratka Malkoma iz Al Hilala.


tagovi

Dejan StankovićZimski prelazni rok 2025

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara