Detalj sa meča Granada – Napoli (© Reuters)

Debitant gazi redom: Prvi put u Ligi Evrope, a već skinut skalp Napoliju (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | čet. 18.02.21. | 23:01

Granada za tri minuta stekla ogromnu prednost, Šahtjor pred plasmanom u osminu finala posle rutinske pobede u Izraelu

Barselonu je isprašio Pari Sen Žermen, Borusija iz Dortmunda okrenula naglavačke Sevilju, Real Sosijedad primio četiri komada od Mančester junajteda i taman kad su Španci posumnjali u kvalitet predstavnika La Lige u UEFA takmičenjima, desili su se Viljareal i – još više – Granada. Tim iz Andaluzije nastavlja da pomera granice, letos je izborio prvo učešće na međunarodnoj sceni u istoriji, zatim se plasirao u grupnu fazu, preko zahtevnih protivnika kakvi su PAOK i PSV izborila nokaut fazu, da bi protiv Napolija pokazao spremnost za dodatni iskorak.

Slavila je ekipa Dijega Martineza 2:0 u prvom susretu šesnaestine finala, skinula veliki skalp i dodatno uzdrmala pozicije Đenaru Gatuzu, koji je spasao posao pobedom nad Juventusom proteklog vikenda, da bi mu na Pirinejima tim izgledao očajno i pretrpeo peti uzastopni poraz na strani u svim takmičenjima. Odavno zvoni alamr u svlačionici Napolija. Sad glasnije nego ikad.

Gatuzov tim raspao se u razmaku od samo tri minuta. I to tako što je pao na sitnicama. Najpre je Anhel Erera na drugoj stativi iskoristio dezorijentisanost Đovanija di Lorenca i glavom načeo pogubljene goste posle centaršuta Brazilca Kenedija, da bi bivši špic Hetafea maltene u narednom opasnom napadu istrčao kontru, valorizovao neodlučnost Nikole Maksimovića (srpski štoper igrao 90 minuta) i Granadi omogućio da uživa u prednosti kakvu teško da je mogla da pretpostavi da će je imati.

Osim dvojice strelaca, Napoliju je ogromne probleme pravio napadač iz Venecuele, Darvin Mačis. Gostima je dugo trebalo da se oporave od šoka, nikako nisu uspevali da stvore priliku, tek pred kraj zapretili su Amir Rahmani i Viktor Osimen. Nije vredelo. Pred Gatuzovim momcima je vraški težak izazov: da postignu tri, a ne prime nijedan gol na stadionu „Dijego Armando Maradona“, narednog četvrtka. To su ove sezone već znali: protiv Đenove, Atalante, Rome i Fjorentine.

Identičnu prednost, od dva gola, stekao je Šahtjor, rutinski savladavši Makabi u Tel Avivu. Na Blumfildu su junaci pobede ukrajinskog šampiona, kao po tradiciji, bili Brazilci. Ovoga puta Alan Patrik i Tete, tek da dokažu kako Rudari nisu slučajno jesenas savladali Real Madrid i dvaput odoleli Interu.

Ekipa Aleksandra Pešića (na terenu 85 minuta) jeste prethodno vezala 14 mečeva bez poraza, ali prvenstvo Izraela je bar dve klase ispod Lige Evrope, pa će se u ovoj fazi takmičenja put Makabija, najverovatnije, okončati.