Teletović za MOZZART: Eh, da sam zaigrao u Partizanu… (VIDEO)
Vreme čitanja: 6min | ned. 28.06.15. | 11:52
"Ne mogu ljudima da objasnim na primer kako igra Golden Stejt. Mislim da bi svaku evropsku ekipu dobili sa 50 razlike”, slikovito je Teletović objasnio kolika je u ovom trenutku razlika između evropske i NBA košarke
Izabrane vesti
Imali smo sreću da razgovaramo sa njim uoči košarkaškog spektakla u Beogradskoj areni, gde će nastupiti kao jedan od klijenata agencije Beobasket koja slavi 20 godina postojanja. Kaže, uvek mu je lepo kada dođe u Beograd, a objasnio nam je kakvi su mu planovi za budućnost.
Ipak, ono što ne zna baš mnogo ljudi u Srbiji, a tiče se prošlosti je da je jedan od najboljih evropskih šutera, a sada član NBA ligaša Bruklin Netsa pre 10-ak godina maltene već zadužio opremu beogradskog Partizana.
“Bio sam na korak od Partizana, još dok sam igrao u Slobodi iz Tuzle. To je maltene bilo gotovo, ugovor na četiri ili pet godina. Međutim, dobio sam priliku da idem u belgijski Ostende. Oni su u to vreme igrali ULEB kup. Naše mišljenje je bilo da bi mogao tamo da dobijem mnogo veću minutažu i da ću odmah početi da igram. To je i bilo istina, zadržao sam se možda godinu i po u Belgiji, a onda su došli skauti i prešao sam u Taukeramiku”, rekao je Teletović za MOZZART Sport.
Bilo je to zlatno vreme Taukeramike, a Teletović ističe da je Partizan u to vreme, kao i danas bio poznat po dobrom i kvalitetnom radu sa mladim igračima.
“Sada kad pogledam unazad, sigurno da bi bilo dobro za mene da sam zaigrao u Partizanu, pre svega zbog trenera i zbog odnosa prema mladim igračima koji je tad bio u beogradskom klubu. Međutim, i ovaj korak koji smo napravili pokazao se kao dobar”, ocenio je on.
LOVERNJ ZA MOZZART: ZBOG NOLANA SMITA I “ONE“ TROJKE POŽELEO SAM DA OSTANEM U PARTIZANU
Ključni korak u karijeri saradnja sa Beobasketom
Sjajni šuter nije krio zadovoljstvo zbod dolaska u Beograd i učešća u proslavi jubileja agencije koju već 20 godina uspešno vodi Miško Ražnatović.
“Uvek mi je lepo u Beogradu. Veliki, odnosno ključni iskorak u karijeri sam napravio kada sam počeo saradnju sa Miško. Beobasket je jedna od najboljih agencija u Evropi. Velika mi je čast što ću biti u društvu ovakvih igrača”, naveo je Teletović.
Sezonom na izmaku Teletović kaže da ne može da bude zadovoljan, uz podsećanje da je pružao sasvim dobre partije za Bruklin do januara kada mu je otkrivena plućna embolija.
Zbog toga se na parket vratio tek krajem aprila, a tada je regularni deo sezone bio pri kraju.
“Što se tiče dela pre povrede, to je bilo u redu. Nažalost, desila se ta nesreća sa plućima, ali dobro je da je sada sve sanirano i mogu dalje. Nekako mije teško da sumiram sezonu zbogtih problema, igrao sam dva meseca. Zato i ne mogu da kažem ukupno gledano da je bilo u redu. Ako bog da, biću spreman za ono što me čeka”, kazao je on.
A to što ga čeka je Evropsko prvenstvo sa Bosnom i Hercegovinom, kao i rešavanje pitanja ostanka u ekipi Bruklina, čiji dres nosi već tri sezone.
“Iskreno, još ništa ne znam, jer Bruklin Netsi su sada podneli taj ‘qualifying offer’, sad ima bilo ko pravo da biduje, videćemo šta će da bude. A ambicije BiH na EP zavise od toga u koji će sve igrači da dođu, kako ćemo da prođemo pripeme, ko je u kakvoj formi… Zavisi od mnogo stvari”, kazao je Teletović.
Reprezentativac BiH priznaje da mu se ne ide iz Njujorka, jer sa navikao na sve ono što donosi život u Velikoj jabuci.
”Voleo bih da ostanem, navikao sam se na Njujork. Ogroman je grad, brzo se živi. To je nova kultura, novi način života, čoveku je potrebno vreme da se navikne na sve. Samo za vožnje do dvorane potrošiš mnogo vremena. Svaki drugi dan se igraju utakmice, ima mnogo putovanja. Vazda se nešto dešava i vazda negde kasnimo”, u svom stilu odgovora košarkaš Netsa.
Posle tri godine provedene “preko bare” Teletović smatra da može da napravi dobro poređenje američke i evropske košarke. Kaže da su Amerikanci i dalje u velikoj prednosti i da Evropljani gotovo da nemaju šanse.
“Razlika u odnosu na Evropu, gde se striktno igra neki sistem je u tome što u NBA imaš više slobode p prostora za individualne napade. Pored toga američka košarka je brža i igrači su i dalje fizički jači nego u Evropi. Teško je igrati protiv Amerikanaca, pogotovo onih najboljih. Više puta su dokazali da su najbolji na svetu u reprezentativnoj košarci. Ne mogu ljudima da objasnim na primer kako igra Golden Stejt. Mislim da bi svaku evropsku ekipu dobili sa 50 razlike”, objasnio je on.
Kada je u pitanju ovogodišnje finale NBA lige, rođeni Mostarac kaže da je očekivao trijumf Ratnika iz Kalifornije koji su drugi put u klupskoj istoriji osvojili šampionski prsten.
“Pitali su me pre početka finala ko je favorit, rekao sam da će Golden Stejt ‘ladno da osvoji titulu. Tako je i bilo na kraju. To je ekipa koja igra možda i najbržu košarku na svetu. Uvek znaju šta hoće, radi se o dobro uigranom sistemu. Svi igraju za tim i žele da pobede. Sigurno su najbolja ekipa u NBA ligi u ovom trenutku”, kratko je analizirao Teletović.
Reprezentativac BiH potvrđuje i da je tačna ona teorija po kojoj je svima “gastarbajterima”, pa i onim košarkaškim, najdraže kada se u tuđini nađu za istim stolom sa bivšim zemljacima.
“U kontaktu sam sa Pekovićem, Vučevićem, Antićem… U stvari, sa dosta naših, vidimo se i volimo da se družimo. Sa našim ljudima je uvek lepo družiti se”, kazao je on.
Pored Teletovića, trenutno najveća zvezde bosanske košarke je Jusuf Nurkić, koji je ove sezone debitovao u NBA ligi u dresu Denver Nagetsa.
“Jusuf ima svetlu budućnost, na vreme je došao u NBA. Ima dobre fizičke i košarkaške predispozicije, dobro je potkovan. Kako vreme bude odmicalo, postaće vrhunski igrač, u kom god timu da igra, biće jedan od nosećih košarkaša”, ishvalio je Teletović kolegu iz reprezentacije.
Ništa manje hvale nije imao ni za Bogdana Bogdanovića, koga su prošle godine na NBA draftu u prvoj rundi izabrali Finiks Sansi. Takođe, Teletović je biranim rečima govorio i o Mariju Hezonji.
“Znam Bogdanovića, mislim da je veliki talenat. Bitno je za njega da, kako vreme odmiče, dobro radi, da bude sve bolji. Mora maksimalno da trenira i da se poboljša u nekim segmentima. Kažu da su za košarku uvek važni detalji i mislim da će on to i da uradi. Hezonju dobro poznajem, Bojan Bogdanović mi je pričao za njega da ima odlične predispozicije da igra u NBA... Gledao sam ga, pošto pratim Kahu Laboral, i neke utakmice španskog prvenstva, da vidim kako igra Barselona. Mislim da će biti vrhunski igrač”, objasnio je on.
Teletović je dodao da nije detaljno pratio poslednji NBA draft, ali da mu je drago što na prostorima bivše Jugoslavije svake godine iskoči neki novi interesantan igrač.
“Što se tiče Nikole Milutinova, uvek je lepo da mladi igrači odlaze u NBA, da budu draftovani i da pokažu da kod nas na Balkanu ima talentovanih košarkaša”, prokomentarisao je Teletović izbor San Antonio Sparsa da kao 26. pika na draftu uzmu centra Partizana.
Teletović je dodao i da je ispratio, koliko je stigao, završnicu Evrolige ove sezone i da je bio iznenađen što CSKA iz Moskve nije osvojio šampionsku titulu.
“Gledao sam Fajnal for, znam da je moj prijatelj Kirilenko otišao da igra u CSKA. Zaista sam mislio da će da osvoje Evroligu, ali Real me pozitivno iznenadio. Igrali su vrhunsku košarku. Dugo godina su zajedno. Takođe, uopšte ne znam kako je Olimpijakos došao do Fajnal fora. Ipak, oni uvek nekako stignu tamo. Naravno, tu je Spanulis, on je lider i sve u toj ekipi”, ocenio je on.
Komentarišući za kraj još malo prilike u evropskoj klupskoj košarci, Teletović je kazao i da je očekivao nešto bolje rezultate Fenerbahčea, ali da je svojevremeno imao slično iskustvo u Kahi Laboral kada je ostao bez trofeja uprkos velikim imenima u ekipi.
“Imao sam to iskustvo, Taukeramika je napravila odličnu ekipu, tu su bili Rakočević, Planinić, Peker, Spliter, Skola, Priđoni, a na kraju ništa nismo napravili. Mislim da svako ima pravo na neki kiks, da u datom momentu ne odigra dobro. Uprkos svemu, Fenerbahče je velika ekipa sa odličnim trenerom”, zaključio je Teletović.
(FOTO: Action Images i Branko Starčević)